UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!

Tytuł Tekstu Września otrzymało "Jak [nie] zostać bohaterem" - GRATULUJEMY! :D

Co teraz czytasz?

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Owsianko

RE: Co teraz czytasz?

Post autor: Owsianko » 17 grudnia 2010, 12:27

Cosinus

Niektóre tematy poruszane przez literaturę (niezależnie od czasu jej tworzenia) nie starzeją się nigdy i są aktualne w każdej epoce. Zmienia się tylko sposób ich zapisu, ponieważ ulega modyfikacji tak zwany czytelniczy gust i ma on inne stylistyczne upodobania.
Hayley

i "Lalka" Cię zachwyci, nie bój nic.

Pingwin

Awatar użytkownika
piagizela

Post autor: piagizela » 17 grudnia 2010, 13:49

Lalka jest w porządku. Tylko nie na mus.
Chłopów znam ze streszczenia, ale mam ich w palnie przeczytać, streszczenie zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie.
Co do literatury rosyjskiej - tak, tak. Ale od Zbrodni i kary dużo lepszy jest Idiota.
A Proces? Tylko nie wiem, na którym poziomie się go robi.

Awatar użytkownika
Amos

Post autor: Amos » 17 grudnia 2010, 18:18

Tak, Idiota też dobry (tylko miał za małe literki, oczy bolały i nie doczytałam do końca, a pff!).
Proces na rozszerzeniu, gdzie tam na podstawie by go dawać. Moja klasa umierała już przy Dziadach czy Ferdydurke, a co tu mówić o Kafkowym pisaniu...

Awatar użytkownika
Amos

Post autor: Amos » 17 grudnia 2010, 19:27

Zdecydowanie omawialiśmy Ferdydurke, pamiętam jakieś dziwne plakaty o Józiu. Na rozszerzeniu był Trans-Atlantyk, o.
Swoją drogą, lekcje polskiego na rozszerzeniu musiały być o niebo ciekawsze niż dyktowanie notatek uskuteczniane u mnie...

A coby nie off-topować: Fizjonomikę.

Awatar użytkownika
piagizela

Post autor: piagizela » 17 grudnia 2010, 20:57

Ferdydurke jest fajna. Cały Gombrowicz jest fajny. I chwała mojemu poloniście, że dzieciakom na mat fizie z polskim podstawowym daje takie książki.

Awatar użytkownika
Amos

Post autor: Amos » 17 grudnia 2010, 21:25

Raczej chwała jemu, że jest fajny — u mnie taka sytuacja zakończyła się porażką. ;]

Awatar użytkownika
piagizela

Post autor: piagizela » 18 grudnia 2010, 12:47

Przedwczoraj w nocy skończyłam Ptaśka. Raczej udana książka, tylko trzeba mieć czas, żeby ją przeczytać na jednym wdechu. To książka na jedną, dwie noce, na podróż pociągiem w tę i z powrotem, ale nie na codzienny autobus, nie po trochu, bo wtedy robi się już nieznośna.
Teraz wróciłam do Procesu, Przedwiośnie sobie darowałam. A potem Mistrz i Małgorzata drugi raz, na lekcje.

Awatar użytkownika
Amos

Post autor: Amos » 18 grudnia 2010, 13:26

Nie powiem, żebym rozumiała, jak można darować sobie Przedwiośnie, ale to ja i moja sympatia do Żeromskiego. ^^ Chociaż, z tego co pamiętam, nawet Paulina je przeczytała i to chyba dwa razy, hmm.
Mistrz i Małgorzata. *.*

Awatar użytkownika
Owsianko

Post autor: Owsianko » 18 grudnia 2010, 18:54

Amos
„Gra w klasy”, to jedna z wielu moich ulubionych książek. Ostatnio nadziałem się na słuchowisko skonstruowane na jej podstawie i muszę powiedzieć, że gdybym nie czytał dzieła w wersji papierowej, nie miałbym pojęcia, dlaczego Cortazar jest okrzyknięty jednym z najlepszych pisarzy, a nie - największym grafomanem. Z czego wynika, że wszelkie złe adaptacje szkodzą literaturze. W życiu nas wszystkich czytających są różne etapy fascynacji poszczególnymi autorami, poruszaną tematyką, ich stylem, a w zależności od wieku, doświadczeń, upodobań, lista ulega zmianie: z pewnych książek wyrastamy, na opuszczone przez nie miejsca wskakują nowe. Lecz niektóre pozostają na zawsze i powracamy do nich wciąż. Tak na przykład dla mnie utwory Honoriusza Balzaka stanowią o nieprzemijaniu lekturowych sentymentów. Lecz nie czytamy dobrych pisarzy, nie podpatrujemy ich sposobu posługiwania się słowem i nie są dla nas przykładem. Czytamy natomiast autorów modnych, sezonowych i miernych. Nudzi nas Mann, o Stachurze, Redlińskim, czy Buczkowskim wiemy piąte przez dziesiąte. Rezultat? Dysponujemy ubóstwem słów, język nam nikczemnieje, a stylistyczne środki wyrazu maszerują do lamusa.

Awatar użytkownika
piagizela

Post autor: piagizela » 18 grudnia 2010, 19:54

Kiedyś polonista dał nam artykuł o Mannie, tak żeby nam pokazać, że go nie zrozumiemy bez przeczytania i że to w ogóle ciężka sprawa. Jego akurat chcę przeczytać, Czarodziejską górę, ale to dla zrozumienia Castorpa.

Awatar użytkownika
Amos

Post autor: Amos » 18 grudnia 2010, 20:28

Owsianko,
nie będę udawała, że wiem, czemu mi to wszystko mówisz, ale i tak jest miło.
Stachura ze słowem robił cuda i jest dla mnie przykładem, więc tak nie bardzo mi wychodzi zgadzanie się z Twoją teorią, cóż.

Awatar użytkownika
el Bandita
Kontaktowanie:

Post autor: el Bandita » 24 grudnia 2010, 11:11

Ja teraz czytam "Udrękę", drugą część "Upadłych", ale serdecznie nie polecam. Nudne jak flaki z oljem, a przewidywalne jak plany terrorystyczne Arabów. ;/
Sorry, I'm allegic to BULLSHIT.

ODPOWIEDZ