Strona 1 z 3

Złom

: 09 lutego 2019, 17:39
autor: Krin
Niniejsza powieść nie jest jeszcze skończona i jeszcze długo nie będzie, ale skoro innym wolno wrzucać jedną wstawkę rocznie, to prawdopodobnie nie będę jakimś rekordzistą. Długo się zastanawiałam, czy rzucić ten tekst na forumowe wody, obawiając się, że przestanie mi się podobać, jednak zaczęłam się czuć jak w jakimś pisarskim podziemiu, w którym z nikim nie można o własnym tekście porozmawiać.

Serio, będziecie czytać go jako pierwsi. ;)

Akcja toczy się w tym samym uniwersum i częściowo z tymi samymi bohaterami co "Jednostki nie mają znaczenia". (Chcieliście, to macie :P) Jednak proszę się nie przywiązywać szczególnie do fabuły tamtego tekstu, ponieważ sporo zostało zmienione. Czytanie go nie jest obowiązkowe, a jest nawet niewskazane. Nie ma tam żadnych spoilerów, ale, jak już wspomniałam, niektóre fakty się ze sobą nie zgadzają.

Jest to tekst już wielokrotnie redagowany nie jakaś surowizna, więc proszę nie mieć dla niego litości. Najbardziej obawiam się jak zawsze zbyt szybkiego tempa oraz zbytniego przerysowania świata, więc gdybyście komentując zwrócili uwagę na te dwie rzeczy, byłabym bardzo wdzięczna.

Szczególne podziękowania za przypływ natchnienia należą się Xanttisowi.

Miłej lektury.

Prolog
Ciszę wstającego dnia rozdarł huk. Zaraz po nim kolejny. I następny. I jeszcze jeden. Ściany Cesarskiej Akademii Konstruktorów trzęsły się za każdym razem, gdy leżące tuż za jego murami wysypisko rozświetlał blask magii.
– I co pan powie na to, panie Redaien? – Salmus odwrócił się do swojego rozmówcy. – Nadal mi pan nie wierzy?
Stali przy oknie w gabinecie rektora. Rektora oczywiście jeszcze nie było, nie wiedział, że tu wejdą, operacja pozostawała ściśle tajna. Tylko Redaien i stróże nie opuścili Akademii na noc. Tych ostatnich Salmus rozumiał, Redaiena nie.
– W przypadku takiego nagromadzenia niekontrolowanej magii jej gwałtowne wyładowania nie są niczym nadzwyczajnym. – Konstruktor wciąż udawał pobłażliwość wobec oficera, ale palce zaciśnięte na krawędzi rektorskiego fotela zdradzały zdenerwowanie. – Dlatego wchodzenie tam uznaje się za niewskazane.
Zabrzmiało jak usprawiedliwienie. Ktoś nie lubi dowiadywać się ostatni, pomyślał Salmus.
Tymczasem kolejne wyładowania oświetlały okna Akademii różnokolorowym blaskiem. Od czerwieni do błękitu, a nawet czarnym światłem, jakiego Salmus nigdy wcześniej nie widział. Były to jednak eksplozje już albo znacznie mniejsze, albo znacznie bardziej odległe – wysypisko zajmowało w końcu ogromną przestrzeń. Magiczny złom, w większości metal i szkło pokryte lśniącymi inskrypcjami zdążyły utworzyć góry i wąwozy, w których łatwo było zabłądzić.
Co za marnotrawstwo... Niegdyś Salmus, jak wszyscy uważał, że istnienie wysypiska jest konieczne, ale ostatnie wydarzenia zrewidowały jego poglądy.
– Nie magia strzelała do moich ludzi. Większość nekromantów została już pojmana. Niedobitki wciąż się bronią, ale to już kwestia czasu. Są otoczeni.
Nekromantów. Jakże dziwnie to brzmiało w czasach, gdy świat opleciony został siecią torów i telegrafu, a maszyny wypierały robotników z fabryk. Ale Salmus mówił o tym nie bez dumy. Operacja została idealnie zaplanowana. Jeśli ktoś chciałby się wymknąć, musiałby przekopać się pod śmieciami.
– Więc, panie...
Zazwyczaj, gdy Salmus się przedstawiał, ludzie bali się zapomnieć jego nazwiska, ale stłumił w sobie irytację.
– Dwan.
– Więc, panie Dwan – podjął Redaien – chce mi pan powiedzieć, że wysypisko widziane przeze mnie co dzień z okien sal wykładowych zamieszkiwane jest przez nekromancką sektę. I tej sekcie udało się podnieść z martwych od trzystu lat martwego alchemika.
– Panie, Reda...
– Panie Dwan, oczekuje pan ode mnie, że w to uwierzę? Chyba powinienem napisać do brata, że Joran nie czuje się ostatnio za dobrze.
Salmus Dwan nie miał pojęcia, kim jest brat profesora Redaiena, ale skoro ten pozwalał sobie nazywać tevirskiego arcyksięcia po imieniu, oficer nie wątpił, że kimś ważnym. A przynajmniej Redaienowi się tak wydawało.
– Za sprawę Medivariusa jest odpowiedzialna tylko jedna osoba. I owszem – Salmus przerwał konstruktorowi, zanim ten zdążył otworzyć usta – my również mamy wątpliwości, jeśli chodzi o jego faktyczną tożsamość. Jednak technologia, która znalazła się ostatnio w rękach rewolucjonistów nie pozwala nam wątpić, że uzyskali pomoc kogoś, kto przekracza umiejętnościami szanownych akademików.
To się Redaienowi nie spodobało. Może Salmus powinien ująć to w inny sposób, bo teraz na drodze faktom stał nie tylko sceptycyzm, ale również duma, a jednak czuł, że aroganckiemu konstruktorowi należał się taki mały prztyczek w nos.
– I kim jest ta odpowiedzialna osoba?
Salmus uśmiechnął się w duchu. Tylko czekał na to pytanie.
– Hena Urettel. Studentka wydalona z Akademii. Lat około trzydziestu, niezamężna. Drobnomieszczańskiego pochodzenia.
Mina Redaiena sprawiła, że dotychczasowe podejrzenia oficera zmieniły się w pewność. Salmus długimi godzinami przekopywał się przez akta studentów i pracowników Akademii, a jednak pamięć go nie zawiodła. Nazwisko Redaiena pojawiło się w aktach panny Urettel więcej niż raz.
– Zna ją pan?
Konstruktor nie odpowiedział od razu. Zapatrzył się za okno, gdzie milicjanci prowadzili właśnie ostatnią stawiającą opór grupę. Albo ciągnęli. Jedna z kobiet na pewno była martwa – inaczej ludzieSalmusa powinni opatrzyć odsłaniającą wnętrzności ranę na brzuchu. Pozostała trójka mogła być zwyczajnie nieprzytomna, czy to z powodu obrażeń, czy dlatego, że wciąż nieco przesądnimilicjanci postanowili ich ogłuszyć.
– Już się bałem, że zaciągnął pan tam również moje golemy.
Golemy milicyjne budowane pod nadzorem Redaiena były dobre, ale nie aż tak, by deklarował pod ich kierunkiem prawo własności. Między innymi właśnie dlatego, że nie nadawały się na przesiąknięty magią teren wysypiska – prawdopodobnie by eksplodowały.
Ale Salmus nie dał się zwieść i nie pociągnął dyskusji na ten temat.
– Pytałem, czy zna pan Henę Urettel, panie Redaien.
Spodziewał się, że profesor będzie ciągnął głupie podchody, ale ten tylko westchnął z rezygnacją.
– Tak mi się wydawało.

Rozdział pierwszy

PIĘĆ DNI WCZEŚNIEJ

I

Może wszystko wyglądałoby inaczej, gdyby Hob nie zapił się na śmierć – to był początek. Ta upiorna, duszna noc, gdy męczyły ją koszmary i gdy wiedziała, co się stało, zanim jeszcze Iat przyszedł jej o tym powiedzieć. Wiedziała, gdy tylko usłyszała pukanie do drzwi. Ich spojrzenia spotkały się, ale nie potrafił powiedzieć jej tego prosto w oczy. Patrzył na skryte w ciemności konstrukty, a dłoń pobielała mu od siły, z jaką ściskał klamkę.
Potem spytał, czy wszystko w porządku. Nic nie mogło być w porządku, doskonale o tym wiedział, więc nawet nie odpowiedziała. Wstała i włożyła płaszcz – dalej miała dziurę. Aż do chwili, w której siedziała w Zaułku, trzymając wypełnioną przezroczystym płynem szklankę.
Od tamtej pory rzadko bywała trzeźwa. Dni przeciekały jej przez palce, tonęły w kolejnych kieliszkach, w kolejnych kuflach, szklankach. Gdzieś pomiędzy nimi wypadł pogrzeb, na który nie poszła. Wolała go spędzić w jego domu, w tej dawno oddartej z wszelkiego dobytku ruderze pełnej alkoholowych oparów.
Nic nie robiła. Nic nie myślała. Nared musiał po nią pójść, żeby w ogóle wróciła.
Teraz nawet spała w Zaułku, z głową na brudnym stoliku, ukołysana niemilknącym szmerem rozmów. Czasem ktoś odnosił ją do jej nory w ciemnych tunelach Cytadeli, do tej dziury pośrodku wysypiska, o której udawała, że jest domem. Czasem też Snar, pieprzony Snar, mówił, że nic więcej jej nie sprzeda i wówczas sama się zbierała. Na odchodnym prosił ją, żeby była ostrożna.
Wtedy czuła się najgorzej. Wtedy rozsądek przebijał się przez alkoholowe opary, kazał jej skończyć z piciem, położyć się do łóżka i rankiem rozpocząć w życiu nowy etap. Musiała zalewać go litrami alkoholu, dławić jego nigdy niemilknące usta, zatruwać go dymem dziesiątek wypalanych jeden za drugim papierosów. Mogłaby też iść na otaczające Zaułek hałdy magicznego śmiecia, dać się zabić jego przeklętej mocy, ale najpierw musiałaby się przyznać do wszystkiego przed samą sobą. Podsumować to wszystko i podpisać rachunek własną krwią.
Tak naprawdę nie chodziło o Hoba, nie tylko o niego. Chodziło o zakradające się do głowy cienie, gdy tylko ta odrobinę się przejaśniała. Nie chciała poznawać się z nimi, nie chciała ich badać, nie chciała mieć z nimi najmniejszej styczności, a jednak napierały na nią, zatapiając płuca i klejąc się do wnętrzności niczym lepki syrop. Dusiła się. A alkohol coraz mniej ją przed tym chronił.
Czasem myślała, że może by pójść do Hoba i znów skamleć żałośnie o jego uwagę, a wtedy przypominała sobie, że to właśnie on nie żyje, że to przez niego upija się jak ostatnia szmata. Po Hobie pozostała dziura, rana zamiast mięsem wykrwawiająca się resztkami wzniesionej tamy i teraz ciemna gęsta masa zalewała ją, paraliżując.
A przecież taka była dumna – Hena Urettel, nekromantka i konstruktorka w jednym, czempionka urządzanych w Zaułku turniejów, rozchwytywana przez klientów, zawsze najlepsza, zawsze jeden krok przed pozostałymi.
Kiedyś. Tysiąc lat przed tym wszystkim.
Spojrzenia omijały ją. A przecież goście Zaułka to byli wyłącznie stali bywalcy, jej mentorzy i uczniowie, jej przyjaciele od złych i dobrych dni. Przestała pasować do ostatniego miejsca, na którym jej jeszcze zależało – do parających się magią mętów.
Przychodzili tu obwieszeni zaklęciami jak biżuterią, w większości niewidoczną nawet dla ich własnego oka. W większości ubodzy, w większości fascynaci, w większości wyrzutki. Prawie jak bohema, zakładając, że mogłaby istnieć bohema równie ponura i bezbarwna, pełna zużytych przez życie uczonych. Ich blade twarze śmiechem przykrywały troskę, głód i niewyspanie.
Pasowali do tego miejsca. Zaułek był niczym innym jak jamą wydrążoną w ziemi, w której za meble służyło przeważnie to, co dało się znaleźć wokół, a więc resztki konstruktów i innych maszyn, przeważnie kawałki blachy spojone cudem. Rolę lamp wypełniały zaś stłuczone rdzenie, pozbawione osłon lśniły słabiutkim mdłym blaskiem, który ledwie sobie radził z nigdy niewietrzejącym dymem znad cygar i papierosów.
Dziś było tłoczno, bardzo tłoczno. A nastroje jakieś gorętsze niż zwykle. Essai pochylona nisko nad stołem wzywała otaczający ją tłumek do rewolucji, do obalenia klasy rządzącej i jej monopolu na magię, który wygonił ich w to, niegodne znawców sztuki, miejsce.
– Pomyślcie, ludzie mają już dosyć. W stolicy od tygodnia milicja tłumi strajki, a prasa milczy, bo jej każą milczeć. A Medivarius – starała się nie patrzeć w stronę Heny, ale ich spojrzenia i tak spotkały się na chwilę – nie ma szans, nie z robotnikami przeciwko armii i jej golemom. Ale gdybyśmy wsparli rewolucję jako wspólny front – pięścią uderzyła w otwartą dłoń – byliby zmiażdżeni. Szara strefa jest w Tevirze i Ladannie silniejsza niż konstruktorzy Akademii.
– Liczniejsza – poprawił ją smętnie sączący piwo były dziekan wydziału magii parowej – i co z tego? Jesteśmy do niczego.
– Nie bylibyśmy do niczego, gdyby wam było tak blisko do roboty jak do chlania – zauważyła jakaś kobieta.
– A co nam zostało? – spytał były dziekan.
– To nam zostało – przerwała spór Essai – że powinniśmy się lepiej zorganizować.
– Pff! To my w ogóle jesteśmy jakoś zorganizowani?
Temat jednak bardzo krótko pozostał przy rewolucji jako takiej. Natychmiast rozgorzała kłótnia, która z grup – konstruktorzy czy nekromanci – miałaby być siłą napędową tejże. Rzekoma przewaga jednej sztuki nad drugą była w Zaułku stałym punktem zapalnym i choć dzisiaj przewagę liczebną mieli akurat nekromanci, konstruktorzy krzyczeli znacznie głośniej. Pojawił się nawet argument, że nie przesądy doprowadziły do delegalizacji nekromancji, ale jej przestarzałość będąca przyczyną marnotrawstwa czasu i zasobów.
Nie doszło na szczęście – prawie nigdy nie dochodziło – do bójki. Adepci sztuk magicznych, nawet sfrustrowani i wynędzniali, stosunkowo rzadko dawali komuś po mordzie.
– Jutro turniej, zobaczymy. – Potężny głos Starego Snara przebił się ponad pozostałymi. – Robicie zator.
Turniej? Jutro? Hena przeliczyła dni i nic jej się nie zgadzało. Turniej odbywał się na początku jesieni. Kiedy zmarł Hob?
Dawno, uświadomiła sobie. Wiele tygodni temu.
Jeśli turniej faktycznie rozpoczynał się już jutro, i tłum, i emocje były zrozumiałe. Na tevirskim wysypisku pojawić się miało przynajmniej dwa razy tyle osób co normalnie, a przecież poza Zaułkiem nie było tu nic interesującego. Chyba, że ktoś wolał odwiedzać łóżka mieszkańców Cytadeli. No albo zbierać magiczny złom, ale tego Hena nie zaliczyłaby do rozrywek. Nie kiedy było tak mokro i ślisko jak ostatnio.
Czemu nikt jej nie spytał, czy będzie brała udział w turnieju? Zdążyła zaprojektować konstrukta na ten rok – gdyby się nie zagapiła, dałaby radę. Może nawet wygrałaby jak w zeszłym roku.
Czemu byli dla niej tak okropni? Znała ich przecież niemal wszystkich, przynajmniej z widzenia. W końcu, ile osób może być wtajemniczonych w istnienie takiego lokalu, żeby jednocześnie nie został odkryty? Wiedzieli doskonale, że Hob zastępował jej rodzinę, a patrzyli na nią z taką pogardą, jakby opłakiwała śmierć zaległej w łóżku pluskwy. Pewnie cieszyło ich, że się „nareszcie” zapił. „Stary pijak” powtarzali za jego plecami, by zaraz plotkować o tym, jak przed trzydziestoma laty, jako cesarski żołnierz, krwawo tłumił robotnicze powstanie. Nikt nie pamiętał, że pobór był przymusowy.
– Mendy – mruknęła. Chciała krzyczeć, ale zawiodło ją gardło.
W dodatku przyszedł zaraz Stary Snar i zaczął wmuszać w nią zupę, jakby była dzieckiem. Jeszcze podobno na koszt firmy, dla najlepszej klientki. Ale nagród nie powinno się chyba wręczać na siłę, wygłaszając truizmy. Szczęśliwie także on nie wytrzymywał z nią teraz więcej niż kilka minut.
Ale Snar był akurat uprzejmy dla Hoba do końca jego dni, nawet kiedy czasem odmawiał mu dolewki. Nie to, co inni... Alkohol dodawał jej odwagi i podsycał gniew. Wiedziała, jak się rzuca klątwy i była dostatecznie cierpliwa, ażeby przekląć każdego po kolei. Albo mogłaby rozszarpać wątki, w które spleciony był cud na ich konstruktach – rozpadłyby się zanim by zauważyli. Tylko nie mogła się skupić. Myśli pływały w różne strony, a ona nie mogła ich w żaden sposób uporządkować.
Kiedy jej wzrok padł na zdemontowany nekromantyczny konstrukt, którego części walały się teraz po jednym ze stołów, momentalnie zapomniała, o co i do kogo ma pretensje. Nie chodziło o to, że konstrukt był tak niesamowity. Przeciwnie, grzebiąca przy nim dziewczyna musiała się jeszcze wiele nauczyć.
Połączone z pomocą nekromantycznych wątków szczątki mogłyby uchodzić za rzeźnicze odpadki, pod warunkiem, że należałyby do bardzo ubogiego rzeźnika, który ponad świnie i krowy preferował szczury i żaby. Ich faktyczna właścicielka była Henie obca, pewnie przyjechała na turniej, ale nekromantka-konstruktorka bynajmniej nie wróżyła jej zwycięstwa. Dziewczyna musiała dwa razy nakreślić wątek łączący przednią kończynę z tułowiem, nim ta zaczęła wrastać w odpowiednie miejsce. Na dodatek, choć stworzona z pomocą cudu, nekromantyczna tkanka wydawała się gruba i mocna, w rzeczywistości była tylko wypadkową komórek, jakiej nigdy nie wytworzyłby żywy organizm.
Nic dziwnego. Hena w życiu nie zabrałaby się za naprawę w takich warunkach. Porządny konstrukt wymagał czasu. I precyzji – powolnego składania ze sobą wszystkich elementów, nadzorowania rosnących tkanek centymetr po centymetrze.
W zasadzie im dłużej Hena się przyglądała, tym większą miała pewność, że nekromantyczny konstrukt rozpadnie się przy pierwszym starciu – albo i wcześniej, przy pierwszej lepszej okazji. Dlaczego inni tego nie widzieli? Wystarczyło wczuć się w drgnięcia magii, szarpane i gwałtowne jak oddech zdychającego zwierzęcia.
Może dlatego, że zbyt wielu oceniało nekromantyczne twory tak jak zwykłe konstrukty – kawał solidnej blachy nie rozpadnie się na pół. A przecież obie sztuki w niczym się wzajemnie nie przypominały. Przynajmniej nie powinny, bo tak długo jak nekromanci próbowali upodobnić się do konstruktorów, tak długo musieli ponosić porażki. Hena nie przypominała sobie, by turniej w Zaułku wygrał jakikolwiek nekromanta poza nią, a ona akurat łączyła obydwie dziedziny.
Krążący w żyłach alkohol podpowiedział Henie, że powinna z tą dziewczyną, właścicielką konstrukta, porozmawiać. Musiała tylko wpierw sprostać wyzwaniu przeciśnięcia się przez zatłoczoną izbę, co w jej stanie nie należało do najłatwiejszych. Niestety sprostała.
– Pierwszy raz w Za-uł-ku? – spytała, przysiadając się.
Zagadnięta podniosła głowę. Cholera, brzydka jest, pomyślała Hena i mały włos, a wypaliłaby to głośno. Dziewczyna miała twarz okrągłą jak u świni, a do tego krzywy, nieproporcjonalnie duży nos, popękane usta i paskudną cerę.
– Drugi – odparła. – Rozmawiałyśmy kiedyś.
Przynajmniej nie wydawała się mieć pretensji, że Hena jej nie poznaje. W zeszłym roku, po spektakularnym zwycięstwie, rozmawiała z całą masą różnych ludzi. A większość wydawała się znacznie ciekawsza.
– A nazywasz się?
Znajoma-nieznajoma musiała się właśnie zorientować, jak wiele Hena zdążyła już wypić, bo jej zmarszczone oblicze zdradziło, że chętnie skończyłaby tę rozmowę najszybciej jak to tylko możliwe.
– Erra.
Erra, Erra... Nieważne, to nie była historia miłosna, żeby dochodzić, jak się zaczęła. Może Hena poszłaby do łóżka z kimś tak brzydkim, ale na pewno nie z kimś, kto buduje tak słabe konstrukty.
– Więc, Er-ro – wskazała leżącego bezwładnie konstrukta – to się rozpierdoli.
Cholera, wcale nie to chciała powiedzieć. Chciała być, no przecież, delikatna, tylko słabo jej szło układanie słów. Erra wyglądała teraz jak skarcone szczenię, spuściła głowę, a z oczu chyba poleciały jej łzy – spływały prosto na konstrukta. Henie aż się zrobiło żal i chciała ją nawet pocieszyć, tylko nie bardzo wiedziała, jak to się robi.
– Ej no, chciałam powiedzieć, że...
Chciała jej wytłumaczyć, że przy kreśleniu wątków ważne jest natężenie użytej mocy, że runę teph powinno się zaczynać od najmniejszego, do połowy maksymalnego, a przy kolejnych runach, już tych po stronie tułowia, powinno się zaczynać właśnie od połowy i dalej nie zmniejszać natężenia aż do końca nastroju. W taki sposób, aby serce konstrukta, nastrój eplethu łączący wszystkie pozostałe, miał w sobie maksymalne stężenie cudu. Wtedy konstrukt jest o wiele bardziej stabilny. Nawet jeśli zrobi się to mało dokładnie, bo w niedoświadczonych rękach zazwyczaj wychodzi mało dokładnie.
Tak, to właśnie chciała powiedzieć. Tylko jakoś jej nie szło.
– Heno, daj jej spokój. – Czyjeś męskie dłonie wylądowały na ramionach nekromantki-konstruktorki. – Zignoruj ją, ma trudny czas.
Trudny czas? Bardzo trudny, nie mogła się wysłowić! Chyba, że... Hena znów przypomniała sobie o śmierci Hoba. Musiał jej przypominać? Wszyscy powtarzali, że żałobę trzeba przejść, ale Hena wcale nie miała ochoty niczego przechodzić. Chciała trwać gdzieś obok. Wyjść ze strumienia pędzących za sobą dni i przycupnąć na brzegu.
Nari – bo to był Nari, przecież nie mogłaby go z nikim pomylić – odprowadził ją do jej mieszkania w Cytadeli, sieci jakże nieefektownych korytarzy opatrzonych jakże efektowną nazwą. Kiedy kładł ją do łóżka, pociągnęła go za sobą i przytuliła. Był miękki i pachniał świeżym praniem, zupełnie inaczej niż jej cuchnąca papierosowym dymem pościel.
– Boję się – powiedziała mu.
Naprawdę się bała, nie wiedziała tylko czego. Pod wpływem impulsu spytała, czy ma opium, bo zazwyczaj miał, nawet jeśli akurat obiecywał sobie nie palić więcej. Z jego pomocą odpływało się o wiele dalej niż po alkoholu, a opary nie były wcale gorzkie – dlatego reszta nocy zatonęła wśród dymu.

II
Nared obudził się nagi w cudzym łóżku. Nie była to rzecz, która zdarzyła mu się po raz pierwszy, ale po raz pierwszy nie pamiętał, kto jest tego łóżka właścicielem, a ponadto żywił głębokie przekonanie, że gdyby nie opium i alkohol, nigdy by się w nim nie znalazł. Łóżko było wilgotne od potu, śmierdziało papierosowym dymem, a mieściło się w jakiejś ciemnej i dusznej norze, w której ledwie dało się złapać powietrze. Najchętniej wybiegłby stamtąd, ale był na to zbyt skołowany.
Poczuł, że uderzył o dno, a dno okazało się znajome i wygodne jak fotel, w którym siaduje się codziennie od lat. W zasadzie, gdyby nie widok błękitnego skrawka nieba ponad ścianami urwiska, mógłby na tym dnie zostać.
Cholera.
Gdy myśli nabrały rozbiegu, przypomniał sobie wreszcie gdzie jest. U Heny, która spała teraz zaledwie na wyciągnięcie ręki od niego, spokojna, niespodziewająca się jeszcze okropnego kaca, z jakim przyjdzie jej się mierzyć po przebudzeniu. Nared pomyślał, że powinien zabrać stąd resztki alkoholu, zanim przyjaciółka się obudzi, może nawet zamknąć ją tutaj i oddać klucz Felisie, żeby potrzymała ją tu parę godzin – aż wytrzeźwieje, uspokoi się. Inaczej czekał ją marsz śladem Hoba.
Znali się z Heną od lat i to było w tym najgorsze. Inaczej uznałby po prostu, że każdemu się zdarza i wymazał ten poranek z pamięci. Ale Hena... Poznali się w trakcie studiów na Cesarskiej Akademii Konstruktorów. Jako jedni z nielicznych nie pochodzili z zamożnych, konstruktorskich rodzin – ona studiowała dzięki stypendium wojskowemu dla najzdolniejszych, on wolał się zadłużyć na grube tysiące niż później odbywać służbę. Obydwoje mieli podobne problemy i podobną ambicję – nic dziwnego, że znaleźli wspólny język.
Wciągając spodnie, Nared czuł zażenowanie samym sobą. Nigdy nie przyznałby się Henie, że była jego księżniczką – zwyczajną dla wszystkich, a dla niego najpiękniejszą, najmądrzejszą i najbardziej uroczą istotą pod słońcem. Rozmawiając z nią gubił się we własnych myślach, jak na zakochanego głupca przystało. A ona, jak z kolei przystało na księżniczkę, wydawała się najbardziej niedostępną ze wszystkich kobiet.
Co się z nimi stało od tamtego czasu? Wyobrażał sobie delikatne pocałunki przy świetle księżyca, a skończył z nią w tym chlewie po ordynarnej, pełnej pijaństwa nocy.
Co się stało, Heno?
Usiadł na skraju łóżka, chowając twarz w dłoniach. Pamiętał, że rano musi się pojawić w pracy, w Akademii, ale pod ziemią nie widać było słońca, a on bał się spojrzeć na zegarek. Bo gdyby się okazało, że już pora, musiałby się wyrwać z tego odrętwienia, pogonić natrętne myśli i ruszyć ku zwyczajności, w której nikt nie wiedział, co zaszło tej nocy.
Ostatecznie przekonało go to, że Hena w końcu się obudzi i będzie musiał spojrzeć jej w oczy. Podniósł leżącą na ziemi koszulę. Wieczorem była jeszcze czysta, ale teraz stanowczo nie nadawała się na wizytę w Akademii – zupełnie jak on sam. Musiało cuchnąć od niego alkoholem, a jeszcze miał wrażenie, że poci się jak samowar.
Co mu strzeliło do głowy, że postanowił pić razem z Heną? Nie mógł sobie przypomnieć tamtego momentu. Przecież powinien próbować namówić ją do trzeźwości... Sam też nie zamierzał wczoraj pić. Miał tylko zostawić w Zaułku wiadomość.
Kiedy wyszedł na korytarz, to oczywiście Felisa przyłapała go wychodzącego z mieszkania Heny. Spojrzała na niego znacząco. Nie należała do plotkar, więc pewnie wystarczyło tylko prosić, a jednak Nared nie potrafił się przemóc i otworzyć ust. Nie miał siły nawet myśleć o tym. Zanim zdążył zebrać się w sobie, Felisę zdążył pochłonąć przerywany magicznym światłem półmrok Cytadeli.
Na zewnątrz pogoda była okropna – ciemno jak w nocy, mokro jak po ulewie. Jesień w tym roku postanowiła nie zwlekać z uczynieniem Teviru paskudną błotnistą breją. Jak co roku na czas zawodów wokół Zaułka rozstawiono namioty, jednak aura wybitnie takim rozwiązaniom nie sprzyjała. Część musiała zostać zalana przez noc, bo Nared wszędzie widział suszące się szmaty. Ich właściciele kulili się teraz przy ogniskach, prowadząc dyskusję złożoną głównie z niewyraźnych pomruków.
Przez moment Nared miał ochotę podejść do nich i ogrzać się przy ogniu, ale zrezygnował. Strata czasu. Szybkim krokiem ruszył ku ścieżce prowadzącej do granic wysypiska. Tu, z dala od Zaułka teren nie był już tak przyjazny i swojski. Hałdy konstruktorskich odpadów rozpalały się pod każdym jego krokiem, grożąc wyładowaniem. Wielu już zginęło w ten sposób, co najmniej kilka osób w roku. Nared mijał co jakiś czas osmalone ślady.
No tak, eksplozje przynajmniej zostawiały ślady. Tych, których magia wysypiska wciągnęła pod powierzchnię nigdy nawet nie znajdowano.
Nared wiedział, że śmierć rzadko zdarza się na oznaczonych ścieżkach, zwłaszcza tym w miarę trzeźwym, jednak mur okalający wysypisko przeskakiwał z szybciej bijącym sercem.
Za murem leżało wysypisko zupełnie innego rodzaju – Doły były dzielnicą, w której lądowały niepotrzebne części miasta. Walące się domy czynszowe, cuchnące moczem zaułki, kwartały błotnych kałuż udających ulice. Tu także odbywał się recykling, ale nie magii, tylko ludzi. Robotnicy wyrywali się stąd, zużywali na usługach silniejszych i wracali, aby znów czekać, aż ktoś będzie ich potrzebował, pozwalając im na kolejny krótki żywot między umieraniem. A cały ten spektakl rozgrywał się w powietrzu napływającym znad fabryk, szarym od pyłu i sadzy, przyklejającym się do człowieka prawie tak dobrze jak nędza.
Sam Nared mieszkał kawałek dalej, w Czystce usiłującej zerwać ze złą sławą Dołów i przyrosnąć do znacznie schludniejszego Neehat pełnego rzemieślniczych warsztatów, niewielkich sklepików i ludzi udających, że są skądinąd.
Jego kamienica była w tym wszystkim jak wrzód na z trudem leczonej tkance. Miała swoje lata i wcale się z nimi nie kryła – co i rusz stara rynna, gzyms, dachówka czy inny złom spadały pod nogi lub prosto na głowy przechodniów. Niewiele się też różniła od sąsiadek z Dołów – goła cegła, żadnych ozdób, okna w różnych rozmiarach. Na dodatek Nared miał dla przykładu od frontu dwa okna, podczas gdy jego sąsiad z piętra niżej tylko jedno.
Gdy się tu wprowadzał, bał się, że budynek zostanie wkrótce zburzony, jednak ktokolwiek chciałby o tym wspomnieć, musiałby najpierw przekrzyczeć głośne protesty pani Gerogh, właścicielki domu. A Nared nie poznał jeszcze nikogo, kto potrafiłby przekrzyczeć panią Gerogh. Na pewno nie potrafił tego pan Tarbanden, zarządca dzielnicy i jej daleki kuzyn ze strony matki.
Tego dnia główne wejście stało jak zwykle otwarte. Zamek zaciął się jeszcze zanim Nared zdążył się tu wprowadzić i od tamtego czasu nikt nie postanowił go naprawić. Przynajmniej dzięki temu wiatr wyganiał z wnętrza przynajmniej część stęchlizny – i bez tego drewniane schody wydawały się porastać mchem. Gdy Nared wspinał się po nich, nieustannie atakowały go wyobrażenia przegniłej konstrukcji, która zarywa się, zabierając go ze sobą w dół.
Stuk, stuk, stuk – powtarzało echo i w tym samym rytmie stukał kac w jego głowie.
Zdyszany i spocony stanął pod drzwiami mieszkania. Drżącymi rękami sięgnął do kieszeni po klucze, gorączkowo przypominając sobie wszystkie okazje, w których mógł je zagubić. Znalazł na szczęście, ale zanim zdążył wepchnąć je do zamka, drzwi otworzyły się same.
– Czemu nie pukasz? – spytał Ramel, jego młodszy brat.
Wyglądał, jakby dopiero wstał, a wcześniej spał w ubraniu – zwykle tak robił, gdy Nared go nie pilnował, a pilnował rzadko. Włosy miał w nieładzie, koszulę wygniecioną i do połowy rozpiętą, spodnie... One akurat wyglądały, jakby nurkował w śmietniku, a nie jakby w nich spał, ale dopełniały nędznego obrazu całości. Nared pomyślał z żalem, że obaj byli w tym momencie siebie warci. I dobrze komponowali się z ogólną nędzą kamienicy.
– Myślałem, że wyszedłeś – burknął Nared, ale tak naprawdę nic nie myślał. Po prostu zapominał czasem o bracie, z którym od prawie dwóch lat mieszkał pod jednym dachem.
Przepchnął się między Ramelem a framugą, z ulgą rejestrując, że przynajmniej w mieszkaniu jest czysto. Może i podłogi były dawno niemyte, dywany nietrzepane, a zasłony nieprane, ale mimo wszystko Ramel wykazywał dość nietypową jak na chłopca w jego wieku – jak na chłopca w ogóle – potrzebę sprzątania. Układał rzeczy niemal kompulsywnie i chociaż Nared był nareszcie w stanie znaleźć cokolwiek we własnym mieszkaniu, trochę się niepokoił.
Będą uważać go za zniewieściałego, pomyślał, otwierając szafę w poszukiwaniu czystego ubrania. Tam również panował porządek. Żaden kąt się nie uchował.
– Piłeś – stwierdził Ramel, stając w wejściu do sypialni. Splótł ręce na piersi, zupełnie jak żona robiąca mężowi awanturę.
Wytrącił Nareda z rytmu, nekromanta pogubił się w guzikach właśnie zapinanej koszuli. Aż tak to widać? Trochę nim zarzucało, ale bez przesady. To pewnie zapach. Cholera jasna, nie miał czasu na kąpiel.
– Co masz na czole?
Miał coś na czole? Spojrzał w lustro. Jakieś zadrapanie czy cholera wie co. Jakby przy goleniu naprawdę mocno nie trafił w cel.
– Nie wiem. Nie pamiętam – powiedział z całą szczerością, a i tak czuł się, jakby Ramela okłamywał. Młody świdrował go oczami.
„Piłeś” – wyrzucał mu Ramel, ale była w tym również jakaś ulga. Tylko piłeś – nie wrócisz jak kiedyś, z posiniałym ciałem, z czerwonymi rękawami koszuli i dzikim spojrzeniem.
To było dawno, bardzo dawno – miał ochotę odpowiedzieć Nared, ale wcale nie było tak dawno. Zwyczajnie postarał się, żeby wspomnienie wyblakło. Tak jak wyblaknie wspomnienie Heny, które teraz Ramel zdawał się zdzierać oczami z jego nagiej skóry.
– Jak wyglądam? – spytał Nared, poprawiając rękaw surduta i dopinając pominięty guzik kamizelki.
– Jak ty, tylko udający, że nie jesteś tobą.
Czyli nie za dobrze. Nared skrzywił się. Potłukł lustro w zeszłym tygodniu i nie miał czasu kupić nowego. Pewnie przydałoby się znaleźć grzebień... Jak zawsze czekał na stoliku nocnym, ułożony równolegle do zegara.
– Kiedy wrócisz?
Nared bez trudu wychwycił drugie dno tego pytania – czy w ogóle wrócisz?
– Pewnie wieczorem – odparł wymijająco. Od dłuższego czasu jego dni to była jedna wielka wypadkowa. – Nie idziesz do Zaułka na turniej?
Ramel zdążył już uciec do sąsiedniego pokoju i chyba nie zamierzał odpowiadać. Nared poczuł się źle z ta jego ciszą, więc choć wskazówki zegarka goniły go nieustannie, postanowił zajrzeć jeszcze do brata. Ramel siedział w salonie na co dzień służącym Naredowi za warsztat – wszędzie walały się tu śruby, przekładnie i resztki lśniącego cudu, a pod ścianą czekała na wpół ukończona machina. Teraz doszły do tego jeszcze zwierzęce szczątki na stole, większość na tyle pokiereszowana, że z trudem można było rozpoznać gatunek. Ramel dłubał nożem w jakiejś myszy, rozkrawając ją na coraz mniejsze kawałeczki.
– Starałem się brać jak największe kawałki, ale trudno znaleźć takie, które nadają się do ożywiania – wyjaśnił tonem usprawiedliwienia, gdy zdał sobie sprawę, że Nared obserwuje jego pracę.
Nared wiedział, że nauczenie brata nekromancji to głupi pomysł, zły na wszelkie możliwe sposoby, a jednak chłopak miał ewidentnie talent i nudził się spędzając całe dnie sam w domu.
– Jesteś przygotowany na turniej?
Ramel wzruszył ramionami. Nared nauczył się już, że milczenie zazwyczaj oznacza u brata nerwy, a naciskanie jedynie prowokuje go do ucieczki.
– Idziesz dziś do panny Maren? – spróbował zamiast tego.
Mieszkańcy Teviru nie należeli do pruderyjnych, ale cesarskie prawo owszem. Powszechnie odmawiano nieślubnym dzieciom praw i jak długo Nareda nie było stać na łapówkę, która mogłaby zapewnić bratu dokumenty, tak długo nie mógł wysłać go do szkoły. Nauka u panny Maren pozostawała jak na razie jedynym rozwiązaniem.
– Jest chora. Już drugi tydzień. Mówiłem ci.
No tak, mówił. Nared o wszystkim ostatnio zapominał.
– Ramel ja... Będę dzisiaj. Obiecuję.
Chłopak skinął głową, a jednak wydawał się nieprzekonany. Nared go nie winił – sam by sobie nie uwierzył. A jednak dzisiaj czekał go tylko dzień pracy pod czujnym okiem Redaiena, nic więcej.
Właśnie, Redaien. Nared spojrzał na zegarek – zostało mu pięć minut i ani cienia szansy, że będzie o czasie. Mimo to zbiegł po schodach, niemal unosząc się nad stopniami i mając nadzieję zmieścić się przy najmniej na bezpiecznym marginesie.

III
Bryła Cesarskiej Akademii Konstruktorów sama przypominała Koemowi konstrukta – wielkiego, ciężkiego i niezgrabnego. Niewyspany i zziębnięty wysiadł z dorożki prosto w kałużę, by stanąć przed potężnym gmachem górującym nad miastem jak forteca i tak samo, jak na jego skromne możliwości, trudnym do zdobycia. Od wejścia dzieliło go kilkadziesiąt stromych stopni, a wspomaga magią winda parowa pozostawała do wyłącznej dyspozycji pracowników i studentów Akademii. On zaś, przynajmniej na razie, nie zaliczał się do żadnej z tych grup.
Ale dzięki wspinaczce miał przynajmniej czemu przypisać swoje miękkie nogi i galopujące serce. Bo tak naprawdę czuł się jak oszust przed latami planowanym skokiem. Jego gra opierała się dotąd na niedomówieniach i robieniu dobrego wrażenia na laikach – a konstruktorzy nie byli laikami. Jedno słowo za dużo, a zaczną być podejrzliwi. Dwa słowa za dużo, a zrozumieją, w jaki sposób doszedł do swoich odkryć.
Koem spojrzał ponuro na dwa stojące przed wejściem golemy – ich zakończone szponami dłonie nie służyły raczej do pomocy w magazynach. Obserwował kiedyś, jak kilka takich rozgoniło robotniczą demonstrację. A w zasadzie jeden. Wystarczyło nabić przypadkowego wywrotowca na jedno z tych ostrzy, a reszta straciła zapał do walki.
Przechodząc między golemami, Koem minął je z największej możliwej odległości.
Wnętrze Akademii miało w sobie coś przytłaczającego. I nie chodziło o nadmierną wystawność. Nie, władze Akademii nie pokusiły się o nic więcej poza spoglądającymi z góry obliczami zasłużonych, a marmury dawno już nie robiły na Koemie wrażenia. Chodziło o ciężar unoszący się w samym powietrzu. Ale też nie ciężar tradycji, jaki czuł w bibliotece Uniwersytetu Alhambrii – ciężar powagi. I dumy z powierzonego zadania. Koem czuł się nim przygnieciony nie mniej niż podczas pierwszej wizyty w cesarskim pałacu.
Stojący za kontuarem portier, nieco już wysuszony wiekiem dżentelmen w okularach, wzrok też miał nie lżejszy od cesarskich ministrów. Na widok Koema odchrząknął głośno.
– Proszę podejść – zakomenderował.
Koem posłusznie wykonał polecenie, myślami wciąż będąc przy miniętych w wejściu monstrach. Kto nimi sterował? Nie widział w pobliżu żadnego konstruktora. Chyba, że portier nie był jedynie zwykłym portierem...
Nie. Te lodowate błękitne oczy mogłyby posyłać ludzi na śmierć, ale przecież żadnemu konstruktorowi nie kazano by wykonywać tak pośledniej pracy. Fantazja go ponosiła.
– Pan wie, że tu nie wolno wchodzić?
Obcym – tego staruszek nie dodał, ale informował o tym każdy napięty mięsień jego twarzy. Oby naprawdę nie był konstruktorem
– Nazywam się Koem Gariet. Byłem umówiony z profesorem Redaienem.
Staruszek rzucił mu pełne niedowierzania spojrzenie znad okularów i Koem poczuł się jak mały chłopiec przysięgający, że to nie on zjadł wszystkie cukierki.
– Kto by pomyślał?
Koem wolał się nie przekonywać, jak to jest z tymi Golemami. Sięgnął do kieszeni po kopertę z pieczęcią arcyksięcia Elika i pokazał ją mężczyźnie. To wywarło niejakie wrażenie. Z pewnością nie dlatego, że rzadko zdarzali się tu protegowani arcyksiążat, a raczej dlatego, że Wielita, którą władał Elik, położona była na drugim końcu cesarstwa.
– Profesor Redaien powinien być w swoim gabinecie, w katedrze magii eksperymentalnej. To trzeci poziom piwnic. Zaprowadzić pana?
– Nie, dziękuję, sam znajdę drogę – odparł Koem zdecydowanie zbyt szybko. – Nie chciałbym pana kłopotać – dodał z przepraszającym uśmiechem.
Zanim jednak Koem ruszył w drogę, portier musiał wpisać jego nazwisko do olbrzymiego rejestru i wyposażyć go w oficjalną zgodę na przebywanie w murach Akademii. Dopiero wtedy mógł ruszyć ku schodom. Co ciekawe, faktycznie mieli tu trzeci poziom piwnic. Koem trochę się obawiał, że to tylko wymysł na potrzeby nieproszonych gości.
Swoją drogą, ciekawe, jak bardzo trzeba kogoś nie lubić, żeby umieścić jego gabinet na trzecim poziomie piwnic. Arcyksiąże Elik zapewniał wprawdzie, że profesor Redaien jest w Tevirze poważanym autorytetem, ale Koem zaczynał mieć co do tego wątpliwości. Zwłaszcza, gdy natknął się na jednego ze współpracowników profesora.
Nie mógł być studentem, bo idąca przed Koemem młoda dama nie odpowiedziałaby na jego powitanie poważnym „Dzień dobry, panie Abaloth”, a na profesora był zdecydowanie za młody. Najchętniej Koem powiedziałby też, że zbyt skacowany, ale światowe obycie zdążyło pozbawić go złudzeń. W zasadzie, gdyby nie eleganckie ubranie, Abaloth wyglądałby jak kloszard. Brudne i potargane włosy, przekrwione oczy, zarośnięte policzki. Może był nie tyle już skacowany, ale jeszcze nie do końca trzeźwy, skoro postanowił w takim stanie przyjść do pracy. Zapukał do drzwi gabinetu Redaiena, a gdy odpowiedziało mu głośne „Wejść!”, uchylił je na oścież i złożył ukłon głęboki jak przed cesarzem.
– Nared Abaloth – usłyszał Koem. Słowa opadały ciężko jak stalowe sztaby, a w ślad za nimi poleciał w adiunkta opasły tomik, przed którym cel ledwie zdążył się uchylić. – Pan jest pijak, łachmaniarz i wałkoń! – W ślad za książką poleciał kubek. Abaloth złapał go tuż nad podłoga. Jak na skacowanego miał naprawdę dobry refleks. – Niech się pan weźmie do pracy i proszę mi się na oczy nie pokazywać!
Koemowi przyszło do głowy, że jeśli to był profesor Redaien, to też umieściłby go na trzecim poziomie piwnic. Adiunkt, ukłoniwszy się raz jeszcze, odmaszerował posłusznie, a raczej odbiegł – odprowadzany przekleństwami, których Koem nie odważyłby się powtórzyć.
Nim zapukał do drzwi, odczekał dłuższą chwilę, mając nadzieję, że gniew Redaiena zdąży nieco ostygnąć.
– Na twoim miejscu bym tu nie wracał, Abaloth!
Koem nie widział innej opcji jak wejść, jednocześnie przygotowując się na unik. Wątpił jednak, czy nawet na trzeźwo da radę dorównać refleksem Abalothowi.
Redaien siedział za biurkiem i kreślił pospieszne notatki. Był mężczyzną w sile wieku. Wysokim i postawnym, w eleganckiej ciemnozielonej kamizelce, o szlachetnych rysach podkreślonych przez starannie wypielęgnowaną brodę. Tak przystojnym, że gdyby Koem był kobietą, specjalnie mdlałby, żeby trafić w jego ramiona.
– Słucham? – rzucił oschle.
– Koem Gariet. Zapowiadałem się.
Tym razem miał wrażenie, że tłumaczy się nie z cukierków, ale z popełnionego w sposób nader brutalny morderstwa. Redaien zlustrował go od stóp do głów.
– Z pana jest młokos – stwierdził.
Na takie dictum Koem nie bardzo umiał odpowiedzieć.
– Ymm?
– Oczekiwałem kogoś starszego, kogoś z doświadczeniem, z wiedzą. Kogoś, kto tych alchemików niemalże pamięta. A pan... – Redaien otrząsnął się z niesmakiem. – Pan się nie nadaje.
Żeby pamiętać czasy funkcjonowania w Tevirze Gildii Alchemików, Koem musiałby mieć na karku przynajmniej trzysta lat. Cóż, arcyksiąże Elik wspominał, że Redaien bywa wymagający, więc może nie powinien się dziwić.
– Och.
– Proszę zamknąć drzwi i siadać.
Profesor machnął niecierpliwie ręką, wskazując mu fotel po drugiej stronie biurka.
Wchodząc do środka, Koem musiał sobie nieustannie przypominać, że miał sprawiać wrażenie pewnego siebie – wszelka odwaga rozbijała się o niewzruszone oblicze Redaiena jak statki na morskich skałach. A i otoczenie nie pomagało. Wnętrze gabinetu profesora przypominało wnętrze konstrukta – żadnego drewna, tylko dziwaczne metalowe ustrojstwa, które zdawały się móc w każdej chwili poruszyć. Wydawało się Koemowi dotąd, że półki nie potrzebują przekładni, podnośników ani dźwigni, ale najwyraźniej te w gabinecie profesora potrzebowały.
– Więc? – spytał Redaien, gdy tylko Koem zajął miejsce. Jego palce niecierpliwie zabębniły o biurko. – Co pan ma?
Koem sięgnął do walizki, by wyciągnąć z niej gruby plik papierów. Wszystko to były zbierane latami alchemiczne schematy i receptury oraz wszelkie, nawet najmniejsze, wzmianki na temat ich używania. Nie wydawało się to może dużym osiągnięciem, ale praca była w istocie tytaniczna. Inkwizycja wykazała się swego czasu nadzwyczajną gorliwością przy wymazywaniu tej sztuki i w porównaniu do niej wciąż zakazana wiedza nekromantów wydawała się wręcz powszechna.
Redaien wyrwał mu pierwszą kartkę z brzegu i szybko przebiegł wzrokiem po tekście. Skrzywił się niezadowolony.
– Proszę pana, ja nie mam pojęcia o symbolach alchemicznych i nie mam też dzisiaj ochoty na długą lekturę. Pisemne spostrzeżenia mógł mi pan wysłać pocztą, teraz niech pan mówi.
Koem bał się, że nie wydobędzie z siebie głosu, więc tylko wyciągnął list od Arcyksięcia Elika.
– Proszę nie zawracać sobie tym głowy. – Redaien nie dał sobie wręczyć listu. – Widziałem się z bratem w zeszłym tygodniu.
W nerwach Koem nie potrafił połączyć tych dwóch faktów i zaraz zdał sobie sprawę, że gapi się na profesora z na wpół otwartymi ustami.
– Arcyksiąże nie przyznał się panu, że jesteśmy spokrewnieni?
Koemowi przeszło przez myśl, że gdyby miał kogoś takiego w rodzinie, też by się do tego nie przyznawał. Arcyksiąże zawsze mówił o Redaienie jako o znajomym, nigdy o krewnym.
– Obawiam się, że nic nie wspominał.
– To mój przyrodni brat ze strony matki. Uważa mnie za kuriozum. Wyobraża sobie pan?
Koem sobie wyobrażał.
– Z wielkim entuzjazmem opowiadał mi – ciągnął dalej profesor – jaki z pana znawca. Ale – Redaien zawiesił głos, patrząc mu prosto w oczy – niech pan nie sądzi, że nie zdaję sobie sprawy, w jaki sposób naprawdę imponuje pan ludziom.
To był cios poniżej pasa. Koem czuł, jak oblewa go zimny pot. Najchętniej uderzyłby tego chama, ale wiedział, że nigdy nie zbierze się na odwagę. Nie należał do tych, którzy potrafią wywrócić stół i odejść, trzasnąwszy drzwiami.
– Swoją drogą, czy to prawda, że zajmuje się pan ogrodnictwem? – spytał Redaien tak, jakby nie zasugerował przed chwilą wszystkich najgorszych rzeczy i jednocześnie tak, jakby chciał wbić w niego kolejną szpilę. Albo nie zdawał sobie sprawy, czym jest uprzejmość, albo był skończonym skurwysynem. Koem nie potrafił rozstrzygnąć.
Samo to, jakoby Gariet zajmował się ogrodnictwem, było w zasadzie prawdą, ale prawdą z rodzaju sporych niedomówień. Po tym jak mistrz wyrzucił go z terminu, faktycznie zatrudnił się jako ogrodnik, lecz od tego czasu jego kariera uległa poważnej ewolucji.
– W pewnym sensie – odpowiedział z automatu, po raz tysięczny na to samo pytanie. Inaczej by nie mógł, wciąż zbyt był ogłuszony obcesowością Redaiena.
– I to pan ocalił ogród cesarzowej?
Właśnie tego rodzaju pytań Koem obawiał się najbardziej. Gdyby miał być z Redaienm zupełnie szczery, musiałby mu przyznać, że jest nie tylko aspirującym alchemikiem, ale również niedoszłym nekromantą. Tak bardzo niedoszłym, że w swojej edukacji zatrzymał się przy roślinach, a że jakoś musiał zarabiać na chleb, postanowił udoskonalać właśnie umiejętność przywracania nieszczęsnych ogrodów do życia.
– Yhm... Tak.
– I rozmawiał pan ze stuletnią wierzbą?
Koem zamrugał.
– Yyy, nie.
– Już miałem nadzieję, że jest pan szalony. Szaleństwo mogłoby przekonać rektora, młodość nie. – Redaien zadumał się na moment, zawieszając wzrok gdzieś ponad jego ramieniem, aż Koem się odwrócił. Nic tam oczywiście nie było. – Proszę mi powiedzieć, jak długo zajmuje się pan alchemią?
– Minął właśnie szósty rok.
Redaien prychnął. Nic dziwnego, sam zajmował się kontsruktami pewnie z połowę życia. Koem był dla niego nowicjuszem w świecie magii.
– I do czego pan doszedł? Do sterty legend? Nawet, gdyby potrafił pan ożywiać dotykiem drzewa uschłe przed stuleciem, nie przywróci nam pan alchemicznych upraw.
Tak się składa, że Koem potrafił wskrzeszać drzewa uschłe przed stuleciem, nawet takie przerobiono na meble, ale nie uznał za stosowne wspominać o tym. Zamiast tego sięgnął z powrotem do walizki, wyciągając zeń fiolkę oznaczoną błękitnym okręgiem. Odkorkował ją i nim Redaien zdążył zaprotestować, wylał zawartość na biurko.
Profesor zamarł z na wpół otwartymi ustami, gdy błękitny, delikatnie lśniący płyn przyjął kształt półkuli. Gdy zaś półkula ugięła się pod dotykiem Koema, by po ustaniu nacisku, natychmiast powrócić do pierwotnego kształtu, Redaien zdawał się nie oddychać.
– To gaemel – wyjaśnił Koem, czując jak spływa nań spokój. – Alechemicy używali go w pierwszych eksperymentach nad konstruktami. Nie potrzebuje żadnych glifów, grafów ani zaklęć, żeby utrzymać moc. Nie jest przy tym oczywiście tak efektywny jak rdzenie, ale stosunkowo prosty w wytwarzaniu i bardziej uniwersalny. Używano go do tworzenia sławnych „eliksirów”.
Koem zawyrokował już wprawdzie, że nie lubi Redaiena, jednak niespodziewanie zrozumiał, jak stanął on na czele katedry magii eksperymentalnej. Mimo całego sceptycyzmu i arogancji, nie próbował negować dowodów, ale wpatrywał się weń jak dziecko w upragnioną zabawkę.
– Widziałem to na rycinach – powiedział nabożnie. – Skąd pan to wziął?
– Jestem ogrodnikiem – odparł Koem nie bez triumfu.
Ich spojrzenia skrzyżowały się nad biurkiem. Koem wytrzymał. Niech się dziad udławi.
– Chyba jestem pod wrażeniem – przyznał Redaien z pewnym, mimo wszystko, ociąganiem. – Wystarczającym, żeby zrobić bratu tę przyjemność i porozmawiać z rektorem Laudoue. – Profesor sięgnął do szuflady po kartkę i pospiesznie zapisał na niej kilka słów. Koem z trudem powstrzymał odruch każący pochylić się w jej stronę. – Ma pan dla mnie coś jeszcze?
– Będę miał – zapewnił Koem.
W zasadzie już miał, ale strach przed tevirską milicją gotową zainteresować się twórcą równie niebezpiecznych narzędzi okazał się silniejszy niż chęć zaimponowania akademikom.
– Oby. – Redaien westchnął. – Praca dla Cesarskiej Akademii Konstruktorów stawia przed nami nieustające wymagania. Przekona się pan o tym. Proszę spojrzeć. – Wskazał na ścianę okrytą przyczepionymi doń zapiskami. – Jeśli milicja chce mieć w miesiąc tuzin golemów opartych na zupełnie nowej technice, której nikt nie zdążył wypróbować, milicja dostanie tuzin golemów. Pomyśleć, że katedra magii eksperymentalnej zajmuje się podobnymi bzdurami... Widzi pan, mamy tu katedrę konstruktorstwa obronnego, ale to ciemięgi. Mieliśmy im tylko pomóc we wprowadzeniu masowej produkcji, a skończyliśmy odpowiedzialni za cały projekt. – Spojrzał na Koema z naglą surowością. – Brakuje ostatnio w Akademii ducha wynalazczości, ale niech się pan wzniesie ponad to, panie Gariet.
Koemowi raz jeszcze przed oczami stanęła krew spływająca po łapach stalowej bestii. Tak więc był on tworem Redaiena – a przynajmniej stworzono go na podstawie projektu Redaiena. Wiedział do czego będzie wykorzystany? Godził się na to? Profesor nie wydawał się ani dumny, ani zawstydzony, gdy o tym opowiadał. A jak on się zachowa, jeśli jego praca zostanie wykorzystana w podobny sposób? Oczami wyobraźni widział już nie golemy rozrywające ludzi na strzępy, ale kwas palący skórę. Alchemiczne bomby roztrzaskujące kamień na tysiące odłamków. Jak by to zniósł?
Nijak, odpowiedział sam sobie. Nie pałał wielką miłością do cesarza ani tym bardziej do milicji, a jednak trzeba brnąć przez życie mimo wszystko.
– Jeśli pan pozwoli, panie Gariet, pożegnam się teraz z panem. Muszę wracać do pracy.
Koem nie chciał z powrotem rozdrażnić Redaiena, skoro ten postanowił na moment przestać być chamem, a mimo to zamarł z ręką na klamce. Istniała kwestia, o którą nie powinien pytać, a jednocześnie zbyt duże istniało prawdopodobieństwo, że Redaien posiada potrzebne mu informacje. Wydawał się też znacznie ponad donosicielstwo.
– Mogę w czymś jeszcze pomóc? – spytał profesor, widząc jego wahanie. W jego słowach wybrzmiewało więcej zniecierpliwienia aniżeli uprzejmości.
Na niedrażnienie profesora było już trochę za późno, więc Koem postanowił iść za ciosem.
– Zna pan nazwisko Heny Urettel?
Redaien wyglądał jak ktoś, kto obudzony w środku nocy odpowiadać musi na pytania o kwestie głęboko filozoficzne.
– Oczywiście – powiedział i wydało się Koemowi, że z trudem wstrzymuje zakłopotanie. A może też złość. – Skoro pan pyta, to pewnie pan wie.
Zabrzmiało jak oskarżenie. Koem oczywiście nic nie wiedział, strzelił na oślep i teraz czuł, jak po plecach spływa mu strużka potu. Tego mu jeszcze tylko brakowało, żeby na sam koniec wyprowadzić Redaiena z równowagi.
– Nie, przepraszam, ja tylko słyszałem, że była absolwentką Akademii. Przepraszam, jeśli pana uraziłem. – Koem ukłonił się. – Nie będę...
Nie dokończył, bo Redaien wszedł mu w słowo:
– Nie uraził mnie pan. Panna Urettel podjęła taką decyzję, jaką podjęła, a ja tę decyzję szanuję. – Profesor nie wydawał się ani trochę przekonany o jego niewinności. – Myli się pan jednak, panna Urettel nie jest absolwentką Akademii, ponieważ musiała porzucić naukę ze względu na wzrok. Pan... Widział się pan z nią ostatnio? Bo to pańska znajoma, prawda?
Koem poczuł się, jakby wszedł do beczki pełnej smoły, a potem okazało się, że to tylko brudna woda.
– Ymm... ja...
– Nie zna jej pan – stwierdził Redaien, chyba zawiedziony. – Niech pan żałuje, wybitna kobieta.
– Ymm, ten wzrok... Czy panna Urettel jest niewidoma?
Nazwisko Heny Urettel krążyło po ciemnych zaułkach Teviru od kilku miesięcy. Przekazywane z ust do ust razem z opowieścią o cudownie zmartwychwstałym Medivariusie. Koem nie wyobrażał sobie, że wskrzeszenia zmarłego przed trzystoma laty alchemika mogłaby dokonac osoba niewidoma.
Jednak Redaien skwitował to pytanie krótkim śmiechem.
– Ależ nie, panna Urettel nie widzi kolorów. Potrafiła odróżniać rdzenie na podstawie dotyku, proszę sobie wyobrazić. Sprawa nigdy nie wyszłaby na jaw, gdyby nie przeklęte ćwiczenia wojskowe. Bo widzi pan, panna Urettel studiowała na Akademii dzięki stypendium wojskowemu dla najzdolniejszych, a była niezdolna do służby. Tak, tak, nasi najzdolniejsi studenci zamiast do laboratoriów wędrują do koszar... – Redaien prychnął. – Sam rektor był przeciwny wydaleniu jej, ale głupie żołnierzyki uparły się, że musi ponieść karę za oszustwo. Wyobraża sobie pan? Tępe oficerki mogą narzucić swoje zdanie rektorowi Cesarskiej Akademii Konstruktorów! To jest skandal! – Profesor uderzył pięścią w stół, aż papiery pospadały. – A tak naprawdę, powiem panu i będę powtarzać wszem i wobec, że maczała w tym palce katedra konstruktorstwa obronnego, bo te małpy nie potrafiły znieść, że upokorzyła je kobieta. Ona jest warta wszystkich tych eunuchów i jeszcze kilku!
Koem słyszał wielokrotnie, że relacje między arcyksięciem Otonem, a arcyksięciem Elikiem układały się nieciekawie, mimo że rezydowali oni na dwóch krańcach kontynentu – teraz już wiedział dlaczego. Ale gdyby sam miał taką pozycję, też pewnie nie uważałby co i do kogo mówi.
– Przykro mi – zapewnił nekromanta, nie wiedząc, co innego mógłby powiedzieć.
– Przykro będzie kiedyś tej hołocie, kiedy wszyscy dowiedzą się, jakie z nich błazny. – Profesor drżał od gniewu. – Hena marnuje się pewnie teraz z mężem-kupcem czy innym durniem. A w zasadzie... – Redaien uznał chyba, że pobłądził w swym gniewnym monologu. – Czemu pan o nią pyta?
– Zdaje się, że mamy wspólnych znajomych.
Redaien na szczęście nie wypytywał, bo Koem nie miał na podorędziu żadnej innej wymówki. Widocznie aż tak nie spieszyło się profesorowi do szukania byłej uczennicy – dlatego też nekromanta nie ryzykował, powtarzając mu zasłyszane w Tevirze plotki. Zwłaszcza, że kogo jak kogo, ale arystokraty raczej nie pocieszyłyby związki Heny z rewolucjonistami.
Koem pożegnał się czym prędzej, zanim do głowy przyszło mu kolejne nieostrożne pytanie i z ulgą wyszedł na niemal pusty korytarz.
Niemal, bo jak sobie uświadomił, tuż za drzwiami stał wciąż z trudem przytomny Nared Abaloth i patrzył na Koema, jak gospodarz na muchę podczas uroczystej kolacji. Słyszał za dużo? Koem nerwowo oblizał wargi. Tacy jak on stanowili idealny materiał na donosicieli.
Skinął mu głową i odszedł, starając się zachować twarz konstruktora w pamięci.

*
Po wyjściu z Akademii, prosto w szare jesienne przedpołudnie, Koem czuł się nieswojo. I nie chodziło ani o niepewną przyszłość, ani o pogodę. Czuł się... śledzony? Obserwowany, w każdym razie. Za mocno przywykł do wschodu Cesarstwa, do sennej Wielity wraz z jej feudalnymi wsiami i miastami mniejszymi niż sama Cesarska Akademia.
Jeśli Odda była głową państwa, Tevir musiał być jej sercem, wiecznie ruchliwym, tętniącym życiem, nieustającym w biegu. Pełnym kominów fabrycznych, banków i kolei. Gdzie wszystko przechodziło z rąk do rąk, a ludzie z miejsca na miejsce. Cała ich rzeka płynęła teraz ulicą, wszyscy obcy i wszyscy tacy sami, wszyscy pod wiecznym ciśnieniem, na skraju wybuchu mającego objawić się rewolucyjnym szałem. Miasto pełne milicjantów, pełne łotrów, pełne zagrożeń.
Koem nie nadawał się na nekromantę, wiedział to od samego początku. Do życia na przekór prawu potrzebne są mocne nerwy i śmiałość w ryzyku. Sama nekromancja nie pomoże. Nie dlatego wprawdzie nekromantów paliło się na stosach, że byli niegroźni – ich siła jednak leżała w cierpliwości. Bo choć potrafili wpływać na żywe ciało tak samo ja na martwe, rzucenie nekromantycznej klątwy nie było kwestią sekund ani nawet minut. To było co najmniej kilka godzin pracy, a niewiele ofiar wykazywało się taką uprzejmością, by czekać tyle w jednym miejscu. Klątwę rzucało się, mając z daną osobą do czynienia po wielokroć, kawałek po kawałku – wzrastała ona w ciele niczym prawdziwa choroba.
Nie żeby Koem potrafił rzucić klątwę. Chyba, że na drzewo.
Z kieszeni płaszcza wyciągnął zegarek. Nie było już wcale wcześnie, ale przy odrobinie szczęścia Naulus spał jeszcze po nocnej zmianie albo zbierał się do śniadania. Nie będzie mu przeszkadzała nieobecność nekromanty, a może i on się załapie na posiłek. Rankiem nie był w stanie nic przełknąć.
Musiał tylko załatwić interesy dość szybko.
Nie zatonął w tłumie. Podszedł do pierwszej wypatrzonej dorożki i wsiadając do środka, rzucił:
– Na Zwycięzców, przy Placu Zbrojnych.
Koem miał nadzieję, że dojazd nie zajmie im dłużej jak kilkanaście minut, ale moment okazał się fatalny. Na Plac Zbrojnych, pod koszary spędzono więźniów. Stąd właśnie mieli ruszyć w stronę dworca, a dalej na zesłanie. Szła ich kolumna na kilkaset osób, więc Koem musiał czekać i denerwował się, nie mogąc odpędzić wspomnień. Nie chciał patrzeć na twarze, bo jeszcze jakąś by rozpoznał. Zesłanie to był wyrok na niepewność, na dobre wiatry bądź sztormy, a on nie miał na niepewność sił.
W końcu, kiedy już wyciągnął z walizki niedoczytaną gazetę, tłum przerzedził się na tyle, by mogli przejechać. Dorożka stanęła pod żółtą kamienicą i zapłaciwszy, Koem wysiadł. Wnętrze budynku mogłoby dorównać wielu mieszczańskim pałacykom, gdyby tylko ktoś odważył się dodać tu dla ozdoby coś poza freskami i płaskorzeźbą, których nie dało się wynieść. Koem wdrapał się na trzecie piętro i zapukał do drzwi z nazwiskiem „Orton”.
Otworzył mu służący. Młody i ładny chłopak, ledwie piętnastoletni.
– Nie znam pana – stwierdził, nim Koem zdążył się przedstawić. – I nie był pan z pewnością umówiony.
Zatrzasnąłby mu drzwi przed nosem, gdyby nekromanta go nie powstrzymał. Chłopak w tak krótkich słowach zdążył skłamać dwa razy. Nie tylko widział go po wielokroć, ale też musiał wiedzieć, że byli z Ortonem umówieni.
– Co to ma znaczyć? – spytał.
Serce mu przyspieszyło. Najciemniej jest pod latarnią, jak mówią, tak więc tutaj właśnie, przy budzącym grozę Placu Zbrojnych pan Orton zajmował się sprzedażą nielegalnego cudu skradzionego cesarskim Wyzwalaczom. Koem wydał już u niego pokaźne sumy, więc jeśli Orton nie chciał go widzieć, nie zwiastowało to niczego dobrego.
– Proszę odejść, bo wezwę milicję – usłyszał w odpowiedzi.
Nie to nie, stwierdził Koem, nie da przecież rady zmusić Ortona do interesów, a do konfrontacji z milicją wcale się nie palił. Nie był co prawda włóczęgą, ale z milicjantami nigdy nie wiadomo, czy nie postanowią z nudów przeczołgać człowieka po areszcie.
Jak się jednak okazało, milicja paliła się do konfrontacji z nim. Dwóch funkcjonariuszy zastąpiło mu drogę ledwie uszedł sto metrów.
– Koem Gariet? – spytał jeden z nich.
Koem bardzo nie lubił, gdy jakiś milicjant znał jego nazwisko i jeszcze miał pod ręką stosowny rysopis.

Re: Złom

: 24 lutego 2019, 20:01
autor: Kruffachi
Zacznę od tego, co mi się podobało najbardziej, czyli od świata. Masz duży talent do sprzedawania światów, one mi się zwyczajnie podobają, nawet jeśli nie zawsze kupuję ich mechanizmy. Po prostu bardzo fajnie dobierasz klimatyczne elementy, fajnie je łączysz i masz wyczucie, jeśli chodzi o dobieranie nazw. To wszystko działa, gra ze sobą i nawet jeśli nie każdy element rozumiem (ale też nie należę do czytelników, którzy muszą rozumieć wszystko), to ja tę wizję kupuję, ona jest w mojej głowie spójna klimatycznie i po prostu mam dużą przyjemność z obcowania z efektami. Więc podoba mi się i opis wysypiska, i atmosfera wrzenia w mieście i - najbardziej - konstrukty i Twoja interpretacja nekromancji. Nawet gdyby mnie nic innego nie miało za serce chwycić (choć chwyciło, spokojna głowa ;) ), to sam ten świat by mi prawdopodobnie wystarczył, żeby kontynuować lekturę. Chodziłoby mi zarówno o zanurzenie się w nim, jak i poznawanie kolejnych elementów, które się na niego składają. Z tych ostatnich na razie najmniej podoba mi się sama Akademia Konstruktorów, bo wydaje się taka najbardziej klasyczna i nie mogę się odpędzić od skojarzeń z Pratchettowską Akademią Magii, a to nie jest mój ulubiony wątek Świata Dysku.

Jeśli chodzi natomiast o bohaterów, to bywało już różnie, ale chyba najłatwiej mi będzie pojechać chronologicznie - tak jak przedstawiasz kolejne perspektywy.

Prolog uważam za średnio udany. Najśmieszniejsze jest to, że czytając Ciebie, miałam parę razy wrażenie, że oglądam błędy, które sama popełniam, tylko w innym wykonaniu, i konstrukcja prologu do nich właśnie należy. To się często tylko piszącemu wydaje, że jeśli postaci będą rozmawiały półsłówkami o rzeczach, których czytelnik nie rozumie, a do tego padnie parę enigmatycznych wzmianek i wspomnienie o jakichś wielkich sprawach, to to będzie intrygujące. No mnie raczej irytuje - chociaż sama się często na takich zabiegach łapię. Niewiele to wnosi do mojego oglądu na świat, a kto w tym prologu rozmawiał, zaraz nie będę w ogóle pamiętała. Swoją drogą początkowo nie byłam w stanie mówiących od siebie odróżnić, bo raz byli określani imionami, a raz funkcjami i które imię łączy się z którą funkcją musiałam sobie wykoncypować stopniowo. To też nie poprawiło moich odczuć. To, co jest w tym fragmencie natomiast udane, to wspomnienie Heny, do której po chwili kamera przeskakuje. Wszystkie naddatki i sugestie - moim zdaniem - do wywalenia. Zostawiłabym tylko Henę i informację o zamieszkach. No i bardziej chwytliwe opisy postaci, żebym je jakoś na później zapamiętała i w odpowiedniej chwili mogła odruchowo sięgnąć pamięcią do tej właśnie sceny.

Chociaż uważam sposób wprowadzenia Heny za udany, to sam fragment z nią jest zdecydowanie najgorszą częścią tego rozdziału. Męczyłam się. Ona mnie po prostu jeszcze nie obchodzi (tym bardziej, że poszłam za Twoją prośbą i odcięłam się od wspomnień z Jednostek), więc nie widzę powodu, dla którego miałyby mnie jakoś ruszać jej długie i monotonne przemyślenia, ten cały opis jej doli, w którym informacje i motywy powtarzają się dość często. No nie poczułam klimatu, nie czuję bohaterki, wolałabym ją widzieć tylko w scenie w karczmie i tylko przez działanie i sposób rozmawiania z Errą - i do tego mieć doczepione komentarze o tym, dlaczego tak się zachowuje i co się stało z Hobbem. Bez kilogramów użalania się nad sobą. I to znów błąd, który popełniłam sama, bo to samo zrobiłam z wprowadzeniem Jurija w nowej wersji Pazurów XD I czekają mnie mocne zmiany. Gdyby nie to, że fragmenty następują po sobie chronologicznie i nie da się zamotać kolejnością, zdecydowanie bym Ci doradzała przerzucenie perspektywy Heny na inne miejsce, nie pierwsze w rozdziale. Wobec tego jednak, że niewiele da się tu zrobić, zdecydowanie doradzam odchudzenie tego kawałka o użalanie się nad sobą i powtarzanie mantr oraz przeniesienie, ile się da, do kolejnych kawałków z Heną.

Bracia wypadają już znacznie lepiej. Chyba właśnie też przez to, że jest ich dwóch, że ich ze sobą zestawiasz i to daje sporo dynamiki, bo ładnie obu obrazuje, nawet jeśli mamy perspektywę tylko jednej strony. Nawet jeśli nie jestem przekonana do Nareda-kochanka mimo woli, to Nared-brat i Nared-przegryw kupuje mnie już po całości i sądzę, że jest to postać, którą szybko polubię. Swoją drogą, jak teraz o tym myślę, to trochę dziwnie wyszedł ten brak interakcji z Heną po pobudce Nareda. Tzn. ja kumam oczywiście, jak do tego doszło, ale nie mogę się pozbyć wrażenia (może błędnego), że to nawet nie tyle Nared uciekał przed konfrontacją, co Ty. Miałam taki niedosyt, bo jakby fragment z Heną i Naredem wyobrazić sobie jako zbiory, to ich część wspólna jest maleńka i jakby pretekstowa, a nie fabularna.

Ostatni kawałek (ostatnią perspektywę właściwie, bo kawałki dwa) uważam za najbardziej udany, bo choć otarłaś się w nim o groteskę i przerysowanie, to też dodałaś pewną lekkość, której brakowało wcześniej. Po tych wszystkich smętach zdecydowanie trzeba było humoru i chwała Ci za Koema. Trochę mniej za Redaiena, bo wyszedł właśnie karykaturalnie, ale sam Koem to jest postać, w którą ja wierzę, która mnie kupiła i z którą od razu zaczęłam sympatyzować. Motyw z ogrodnictwem i ożywianiem drzew jest świetny, jego lekka sardoniczność w narracji jest świetna, ta mieszanka zagubienia z pewnością, o czym mówi, też mi się bardzo podoba. Z rozdziału pierwszego moja ulubiona postać :D

No, to oczekuję ciągu dalszego :D

Re: Złom

: 26 lutego 2019, 21:04
autor: Kimchee
Na początek mały offtop:
SpoilerShow
[…]ale skoro innym wolno wrzucać jedną wstawkę rocznie, to prawdopodobnie nie będę jakimś rekordzistą.

Moim zdaniem takie wstawki są zbędne. O ile wiem, regulamin nie precyzuje tej kwestii, więc każdy może wrzucić fragment, kiedy chce się nim podzielić. Po prostu nie lubię czytać takich wtrętów na początku posta


A co do samego tekstu, to muszę przyznać, że mi się bardzo podobał. Ogólnie rzecz biorąc, a także pod względem tego, jak to zostało napisane, był to chyba najlepszy twój tekst, jaki dotychczas czytałam. Możliwie też, że to z powodu braku bohaterów, którzy by mnie denerwowali – nikt mnie szczególnie nie zdenerwował, nawet jeśli nie wszyscy zaskarbili sobie sympatię. Narzekań też parę będzie, ale w ogólnym rozrachunku nie przyćmiły plusów.

Największe brawa należą się za stworzony świat. Nawet jeśli jeszcze nie do końca wiem, czy wszystko jest tam logiczne, jest to na pewno rzeczywistość, która intryguje i którą chce się czytać. Miała być to – zdaje się – rzeczywistość opresyjna (albo coś koło tego). Mnie to się skojarzyło w kilku momentach z reżimem wojskowym, ale zobaczymy co będzie dalej. W każdym razie najbardziej mi zapadły w pamięć dwie rzeczy – to, że brat Nareda nie może się uczyć i moment, kiedy Koem spotyka zesłańców (chociaż ten fragment akurat bym wydłużyła lekko). I podobały mi się one bardziej niż wspominanie o pacyfikacjach i dyskusji o rewolucji w Zaułku.
System magii jest oczywiście integralną częścią świata i także jest ciekawy – ja generalnie jestem w tym temacie noga więc tym bardziej doceniam.

Biorąc pod uwagę powyższe – bohaterem z którym wiążę największe nadzieje jest brat Nareda. Jego wątek wydaje się być jednym z tych pobocznych, ale to nic. Bardzo ładnie tam na boku zwraca uwagę. Potem jest to wątek „uniwersytecki” i alchemicy. Na samym końcu to wątek Heny.
Sama Hena wydaje się nieco przystępniejsza niż w „Jednostkach”, ale jakiejś wielkiej sympatii nie wzbudza. Chyba powinnam ej współczuć, bo tym długim fragmencie w pierwszym rozdziale, ale jakoś tego nie czuję. Na razie ją toleruję. Problem z Heną jest też tego typu… no, nie oszukujmy się wątek kogoś kto ma traumę i popada w używki nie jest najoryginalniejszym wątkiem w historii. Gdzieś już każdy czytał (albo widział w filmie czy serialu) o postaci, która generalnie to jest geniuszem, ale jest od czegoś uzależniona. Nie mówię, że brak oryginalności to wielka wada. Chcę tylko powiedzieć, że w takim wypadku trzeba się bardzo postarać dodać postaci coś co albo ją wyróżni albo sprawi, że ją czytelnik polubi. Taka postać jest trudna do napisania.
Ciekawi mnie dlaczego w tym długim fragmencie otwierającym pierwszy rozdział imię Heny pojawia się tak późno. Pytanie – czy wolałaś zamiast imienia użyć dużej ilości zaimków, czy zaskoczyć. Tylko że to nie jest żadne zaskoczenie dla czytelnika. Nawet dla tego, który nie czytał „Jednostek”, bo chwilkę w przedtem jest o niej mowa w prologu. Zaskoczenie byłoby, gdyby tam potem wystąpiła inna postać, ale nie – jest Hena.
Generalnie dobrze czytało mi się te akapity opowiadające o jej cierpieniu (każdy z osobna) – są dobrze napisane, ale już wzięte razem jako całość mogą sprawiać wrażenie przesytu, szczególnie jeśli trafi na nie czytelnik z małą tolerancją na wiwisekcję emocjonalną postaci. Pytanie – czy czytelnik musi koniecznie wiedzieć to wszystko o Henie już teraz – bo tam jest też sporo faktów (dodatkowo potem w rozmowie wyjaśniasz, czemu bidulę wyrzucili z akademii, więc po pierwszym rozdziale czytelnik wie o Henie wszystko, a przynajmniej może tak domniemywać i nie jest ona już dla niego żadną tajemnicą, więc może już ją lubić albo nie). Czy nie lepiej byłoby pociąć trochę materiał i odsłaniać historię Heny stopniowo? Osobiście jestem zwolenniczką powolnego odkrywania przeszłości bohaterów zamiast długich notek biograficznych zaraz jak tylko się pojawią. Koem jest opisany mniej – możemy się domyślać, że ktoś z jego bliskich został zesłany, a może to tylko mylny trop – i jest o niebo ciekawszą postacią.

Podobnie jak Kruffa mam skojarzenia z Pratchettem. Nie chodzi nawet o nazwy wydziałów, ani nawet o rozmowę Koema z Redaienem (chociaż Ridcully gdzieś mi tu się dobijał do czaszki), a głównie o to, ze mają pod bokiem magiczne wysypisko i… no mają je. To dokładnie ten poziom ignorancji, którym by się wykazali magowie NU, gdyby im tylko dać szansę. Tylko, że oni mieli bibliotekę. A mnie nie przychodzi do głowy inny powód lokalizacji poza tym, ze chyba było najbliżej. I co jakiś czas znikają ludzie, a nikt nie zwraca na to uwagi, aż do momentu, kiedy zaczyna się prawdziwe zamieszanie.
Mam też trochę ambiwalentny stosunek do Zaułka – raz piszesz, że generalnie to wszyscy chcą, żeby to miejsce pozostało nie odkryte, ale co roku urządzają sobie tam zawody, stawiają namioty i nawet rozpalili ogniska – wszystko to przypomina trochę rodzinny piknik i raczej kojarzy się z rzeczami, które zwracają uwagę. Generalnie mam nadzieję, ze to trochę ściema i ktoś ich jednak cały czas inwigiluje.

Re: Złom

: 28 lutego 2019, 16:39
autor: Xanttis
Bardzo się cieszę, że tamta burza mózgów była tak inspirująca :la: :la: :la: :3 . A teraz do rzeczy.
Od razu zaznaczę, że większość uwag, które mam też ja - za to lepiej sformułowanych - podały już Kruffa i Kim :) . Mam też kilka swoich przemyśleń, które dosyć krótko i zwięźle tu przedłożę.

No więc tak. Również podoba mi się świat. Jest ciekawy, fajny, przywodzi mi na myśl trochę renesans, Da Vinci, zegary, mechanizmy, nie wiem do końca czemu, ale jest ogólnie taki jakiś na swój sposób pozytywny. Nie mogłem ciągle wywalić z moich wizualizacji przy czytaniu promieni Słońca, nawet na korytarzach na trzecim poziomie pod ziemią XD. Ogólnie to miałem takie "wow!" jak połączyłem wątki i zrozumiałem kim są nekromanci w tym wydaniu :D. Bo oczywiście dla mnie archetypem nekromanty będzie Xardas z serii Gothic ^^" stąd też moje zadziwienie, ale również pozytywne, brzmi to inaczej i jestem ciekaw jak ich przedstawisz dalej :).
Mimo wszystko nie łapię tego motywu z wysypiskiem, turniejem i ogólnie z tymi "ruchami w mieście", ale daję kredyt zaufania, że to wszystko się rozwinie i sensownie poukłada w toku tego tekstu ;).

Omówienie bohaterów połączę z ilością tekstu. Jak zobaczyłem ile towaru tu wrzuciłaś, gdzie po wrzuceniu do worda okazał się 18-stronicowym odcinkiem, to mówiąc szczerze musiałem zbierać szczenę z podłogi. Większość wrzutek jakie czytałem jest nawet o połowę krótsza. Oczywiście to nie jest żaden zarzut do ciebie XD (raczej tłumaczenie się i przyznanie się, że poświęcenie czasu na przeczytanie takiej ilości tekstu zajmuje mi dużo czasu). Domyślam się, że będę nawet odosobniony, bo dla innych to optymalna a może i nawet za krótka wstawka XD. Tak czy inaczej - ja osobiście nie obraziłbym się jakby wrzutki były odrobinę krótsze XD bo czytałem to na raty 4 razy.
I wcale nie dzieliłem tekstu na mniej więcej równe części. Tu właśnie przechodzę do bohaterów.

Prolog z tego co już się nauczyłem i z obserwacji także innych często jest o rzeczach, które często nie mają sensu przez kolejne 100 stron. Wprowadzają nazwy i rzeczy, które i tak się nam nie przydadzą przez większość tekstu i które jako czytelnik mnie nie obchodzą na tym etapie dając złudne wrażenie tajemniczości. I trochę chyba było też tak tutaj.
Hena. No Henę czytałem z przerwami 3 razy docierają za ostatnim razem do opuszczenia mieszkania Heny przez Nareda. Za 4-tym razem łyknąłem już resztę. Opasłość opisów, rozkmin i innych takich mnie po prostu położyła i przytłoczyła. Myślałem, że nie dam rady. I tak skipowałem niektóre zdania, bo to było bez sensu dla mnie, wybacz :facepalm: . Nie kupuję jej, bo przez ten gąszcz tekstu się zwyczajnie zgubiłem. Zmarnowany potencjał w moim odczuciu. Mam nadzieję, że dalej będzie znacznie lepiej, bo i tak wolę ją bardziej niż kolejnego bohatera jakim jest... .

Nared. Podobnie jak Kim widzę potencjał raczej w jego bracie. Co do samego Nareda - już go nie lubię. Myślę, że scena jak stoi pod gabinetem Redaiena kiedy wychodzi z niego Koem będzie bardzo ważna. Co więcej, odnoszę wrażenie, że... albo dobra, zachowam to dla siebie :D później Ci powiem, czy zgadłem czy też nie ;).
Dodatkowo powiem też, że osobiście nie lubię jak się tak narrator pastwi nad bohaterem (scena w jego mieszkaniu), ale cóż, to w końcu Twój tekst i Twoje zasady :D.

No i Koem, który zgarnia ode mnie najwięcej plusów. Na chwilę obecną część z nim w roli głównej była nie tylko najciekawsza, ale także najbardziej mi się spodobała, tak sam bohater jak i sceny, w których się znalazł. Scena w gabinecie, zwłaszcza gdy wyciągnął tamtą dziwną substancję kupiły mnie jak Koem Redaiena XD. Czemu Koem a nie Nared? Sam nie wiem. Może dlatego, że Koem był lepiej przedstawiony. Nared przez całą swoją część, a także później w części Koema został przedstawiony negatywnie. I może ma to sens w tym wszystkim :). Dlatego czekam na dalszy rozwój wydarzeń, bo jestem zaintrygowany. :c[]: :c[]: :c[]: :c[]: :c[]:

Re: Złom

: 09 maja 2019, 17:54
autor: Krin
Wrzucam jeszcze raz po awarii, żeby było jako ja.

Kiedy ostrzegałam, że wstawki będą pojawiać się rzadko, nie przypuszczałam, że aż tak rzadko. Po drodze wypadło mi pisanie tekstu na konkurs, który nie bardzo szedł, stąd to opóźnienie. W dodatku trzeci rozdział jest teraz rozkopany jak Polska przed Euro, a przede mną kolejny tekst na konkurs, więc... Postaram się, ale też nie chcę się zmuszać.
Prolog uważam za średnio udany. Najśmieszniejsze jest to, że czytając Ciebie, miałam parę razy wrażenie, że oglądam błędy, które sama popełniam, tylko w innym wykonaniu, i konstrukcja prologu do nich właśnie należy. To się często tylko piszącemu wydaje, że jeśli postaci będą rozmawiały półsłówkami o rzeczach, których czytelnik nie rozumie, a do tego padnie parę enigmatycznych wzmianek i wspomnienie o jakichś wielkich sprawach, to to będzie intrygujące.
Kruffo, mówiąc szczerze, nadal nie mam pojęcia, skąd wziął się ten zarzut, bo w tym prologu są raptem cztery nazwiska: Redaien, Salmus Dwan, Hena Urettel no i Joran, o którym jest tylko ta informacja, że to imię tevirskiego arcyksięcia, któremu Salmus Dwan służy i cała jego w tym rola. Rozmawiają zaś o nekromantach na wysypisku i wskrzeszaniu Medivariusie. Nie wiem, czego by tam jeszcze można szukać.
Ciekawi mnie dlaczego w tym długim fragmencie otwierającym pierwszy rozdział imię Heny pojawia się tak późno.
Kim, myślę, że to kwestia wielokrotnej redakcji po prostu ;) Jak się zaczyna, to się pamięta, żeby dać imię... Poprawię to.

Rozdział drugi
I
Pół roku to bardzo dużo czasu na budowę konstrukta. Dla przykładu Wezawius, nekromanta z maleńkiego Bato konstruujący pożerające odpady dziwactwa, tworzył dla swoich klientów jednego tygodniowo. Zużywały się co prawda w ledwie dwa miesiące, ale biznes musiał być opłacalny, skoro kręcił się już od tylu lat.
Tymczasem, choć pół roku stanowczo powinno wystarczyć, Errze zostało już tylko pół godziny do pojedynku i wciąż nie czuła się gotowa. Mogła obwiniać fakt, że konstrukty to nie jej specjalność, ale była przecież cholernym nekromantą nie od dzisiaj, wszyscy nekromanci to potrafili. Dlaczego tylko ona nie potrafiła?
Konstrukt wprawdzie już się nie rozpadał, przepowiednia durnej pijaczki nie miała szans się ziścić, a jednak ruchy wciąż miał powolne i niezdarne, jak ktoś, kto dostał obuchem w głowę i jeszcze się nie pozbierał. Z ust Erry wylewał się nieustanny potok przekleństw. Powinna teraz przeprowadzać ostatnie kontrole, a nie użerać się z podstawowymi elementami.
Starała się przy tym nie myśleć o idącym marnie interesie. Od przyjazdu do Zaułka każdą chwilę poświęcała usuwaniu pojawiających się awarii, więc musiała zostawić towar Fradzie, a Frada nadawała się do biznesu jak zając do kurnika. A Errze przydałoby się też załapać parę nowych kontaktów... Lista rzeczy, które powinna robić „zamiast” rosła w jej głowie do monstrualnych rozmiarów. Prawie miała nadzieję, że szybko przegra i będzie miała to z głowy. Tylko prawie, bo przecież nie mogła przegrać.
Nikt więcej nie będzie jej wyśmiewał. Nikt.
Pierwsze spotkanie Erry z Heną, ledwie rok temu, wyglądało zupełnie inaczej. Nekromantka-konstruktorka robiła wrażenie swoją pewności siebie i opanowaniem. Jeszcze większe robił jej atakujący szybciej niż mrugnięcie oka konstrukt – tak jakby był żywą istotą, a nie stertą martwego mięsa i stali. Hena musiała kilkukrotnie udowadniać, że to naprawdę nie jest tresowany wąż ani nic podobnego.
Ale być może Erra nie nabrałaby do niej aż takiego szacunku, gdyby nie ich rozmowa. Naturalnie to nie ona ją zaczęła, nie miała dość odwagi, to Hena podeszła do niej, gdy Erra zajęta była grzebaniem w zaułkowym złomie.
– Nie szukaj tutaj – powiedziała. – Co dzień przechodzi tędy kilkudziesięciu konstruktorów. A złomiarze nie zapuszczają się tutaj, odkąd Snar pamięta.
Erra wyjaśniła, że nie jest konstruktorką, że grzebie z ciekawości. Że w zasadzie w ogóle nie zajmuje się konstruktami, lepiej jej idzie w innych dziedzinach nekromancji. I tak, wie, że one się nie liczą, że z tego nie można żyć.
Hena się z nią nie zgodziła. Zaczęła opowiadać o Norze Palmind – zmarłej nekromantce, z której duchem udało jej się nawiązać kontakt. O Lewelecie, dziadku Starego Snara, który potrafił sprawić, że zatrzymane serce potrafiło po krótkiej chwili wrócić do biegu. Wreszcie o swoim marzeniu, o płonącej w jej głowie obsesji, że przywróci ludziom martwe kończyny i organy, aby Tevir nie oglądał więcej produkowanych w fabrykach kalek.
Może w ogóle nie będzie więcej oglądać śmierci. Może ludzie przywleką ciała ze stali i cudu. Bo Hena, jak zauważyła Erra, nienawidziła wizji śmierci.
– Robiąc to, co wszyscy, możesz tylko żyć jak wszyscy – powiedziała nekromantka-konstruktorka, zaciągając się głęboko papierosem. – Są gorsze życia, ale dobrze jest myśleć o tych lepszych.
Erra chciała ją wtedy prosić o przyjęcie do terminu. Nie spała całą noc, myśląc, co jej powie, ale rano dowiedziała się, że o to miejsce ubiega się już inna dziewczyna, znacznie młodsza, w dodatku sąsiadka Heny, która jeszcze nie rozpoczęła nauki. A Erra miała już jednego mistrza, rzadko kto lubił takich uczniów, więcej wymagali. Zwłaszcza, gdy z poprzedniego terminu wynieśli tak wiele błędów jak ona.
Dobrze, że wtedy stchórzyła, bogowie musieli ją mieć w opiece. I niech Hena wsadzi sobie swoje rady tam, gdzie słońce nie zagląda – Erra chciałaby chociaż dorównywać przeciętności.
Od przyjazdu do Teviru jeszcze nie widziała Heny trzeźwej. W dodatku alkohol czynił ją nieobliczalną. Stary Snar co i rusz dostawał prośby, by zwyczajnie wyrzucać ją z lokalu, ale Erra podejrzewała, że zwyczajnie się boi. Odkąd groziła Essai rewolwerem, wszyscy się bali. Próbowano co prawda odebrać pijaczce broń, ale dobrze ją ukrywała. Nawet Nared, jej przyjaciel, nie wiedział gdzie.
Oby się sama zastrzeliła, życzyła jej Erra, a własny brak empatii napawał ją dumą.
Nikt więcej nie będzie jej wyśmiewał.
Wspominając, Erra stała się nieostrożna. Ręka zadrżała jej w nieodpowiednim momencie i kończyna, której sprawność od pół godziny próbowała poprawić, teraz odpadła zupełnie. Rozeźlona gwałtownym ruchem przyciągnęła konstrukt do siebie i wówczas na stole znalazł się kolejny fragment.
Próbowała kląć, ale mimo lat spędzonych w dokach Ladanny wciąż nie znała dość przekleństw.
Pojedynek zaczynał się za kilka minut.
Ledwie zdążyła wszystko poskładać, a Rait, drugi syn Starego Snara, już wołał ją, by zajęła miejsce po swojej stronie stołu. Jej przeciwniczka, Berda, jak większość kobiet w Zaułku, również była nekromantką. Poza tym Erra nie wiedziała o niej nic więcej, no chyba że tyle, ile było widać – Berda była tak niska, że w zasadzie można by ją nazwać karlicą, a jednak Erra nigdy nie pomyliłaby jej z dzieckiem. Dziecięce sylwetki nie są tak zbite i żylaste.
Konstrukt Berdy przypominał kraba – i w sporej części był krabem – ale znacznie większych rozmiarów. Tak jakby ktoś pokroił go, a potem złożył z powrotem, sztucznie przy tym wydłużając. Erra zakwalifikowała go do „typu niskiego”, unikającego swoją konstrukcją ryzyka utraty równowagi, z dobrze zabezpieczonym grzbietem.
Jej własny projekt opierał się na tej samej bezpiecznej zasadzie, ale stanowił twór znacznie mniej jednorodny, w największej części bazował na szczątkach psa, ale również kota.
Martwe psy nie stanowiły rzadkości ani w Ladannie, ani w Tevirze, mogła korzystać do woli zarówno ze zwłok jak i żywych egzemplarzy. Gdzie można w okolicy znaleźć kraba, nie miała pojęcia.
Na przyszły rok poszukam żółwia, stwierdziła.
Rait uderzył pustym kuflem w stół i to był znak, że pojedynek rozpoczął się.
Konstrukty ruszyły. A przynajmniej jeden z nich ruszył, bo konstrukt Erry był zbyt ślamazarny, ażeby określić to w ten sposób. To część, którą ćwiczyła najmniej, a jakże ważna – kontrola. Byłoby cudownie, gdyby konstrukty mogły podejmować decyzję samodzielnie, ale tymczasem to ludzie musieli zmusić je do działania. Erra wysiała całą wolę, aby zmusić do posłuszeństwa połączone z jej własnymi wątki i nastroje. Z marnym skutkiem. Pierwszego ciosu zdołała uniknąć tylko dlatego, że wzrok przeciwniczki zdradził jej kierunek.
A przynajmniej tak myślała, dopóki zaraz nie okazało się to oczywistą zmyłką.
Cios nie był za szybki i uniknęłaby go, gdyby nie pogubiła się w wątkach. Jak one w ogóle szły Przez moment miała to okropne wrażenia, jakie miewa gdy człowiek, gdy usiłuje coś złapać, ale nie może znaleźć właściwej kończyny. Ostatecznie konstrukt zamiast się cofnąć poszedł do przodu, a to poskutkowało oczywiście katastrofalną klęską. Głowa odpadła mu od uderzenia.
– Stop! – krzyknął Rait i pojedynek był skończony.
Pieniądze krążyły z rąk do rąk, a Erra pomyślała tylko, że mogło być gorzej. Głowa odpadła w miejscu połączenia, co dało się łatwo naprawić, a przecież nie zdziwiłaby się, gdyby złowrogi krab zwyczajnie przeciął ją na pół.
– Bez obaw – powiedziała jej Berda, podchodząc do Erry z życzliwym uśmiechem. – Jeszcze nam pokażesz.
Mrugnęła, jakby właśnie zawiązały jakąś konspirację i odeszła. Errze wcale nie zrobiło się od tego lepiej.

II
Nared miewał niekiedy wrażenie, że jest dwiema różnymi osobami. Rankiem wychodził z domu w eleganckiej kamizelce pod nieco spranym surdutem, na jego szyi prezentował się starannie zawiązany krawat. Redaiena witał nierzadko kłaniając się w pas, doktorów Talmana i Farouetta uprzejmym „dzień dobry”.
Ranek zaczynał od notatek, szkiców i modeli, a popołudniu asystował profesorowi przy wcielaniu pomysłów w życie. Asystował to znaczy brał się do roboty, kiedy Redaien medytował nad każdym najmniejszym elementem. Naprawdę. Nared składał te konstrukty prawie nie patrząc – i też działało. Nie odmawiał Redaienowi wiedzy, ale brakowało mu czasem... pragmatyzmu.
Gdy konstrukt – albo, znacznie częściej, jego niewielki fragment – był już złożony, pozostawały im mozolne testy. Wszystko musiało działać w sam raz. Lepiej męczyć się nad jednym nie dość dobrym elementem, mawiał Redaien, niż nad złą całością.
Profesor dostałby w Zaułku apopleksji, stwierdził Nared, patrząc na tego samego konstrukta, którego zeszłej nocy wyśmiała Hena – próby naprawienia całości nie mogły się powieść, skoro każdy szczegół był zwyczajnie niestaranny. Na dodatek jego właścicielka – Eza? Era? – wyglądała, jakby miała wybuchnąć, co z całą pewnością nie sprzyjało precyzji.
Zaułek był wobec Akademii tym, czym jest zasnute dymem i przykryte trupami pole bitwy wobec szkół oficerskich. Czy z klasą czy bez – ważne, że przeżyłeś.
Ten inny świat wymagał innych ludzi. Nared przed pójściem do Zaułka przebierał się zawsze, porzucał krawat i kamizelkę, surdut zastępował burą kurtką. Zmieniał też postawę, zmieniał wyraz twarzy. Nawet myśli zmieniał. Nie było już zachowań nieeleganckich i niewłaściwych interesów. Potrafił spreparować konstrukt w taki sposób, by następnego dnia zabił w eksplozji trzy osoby – tysiąc złotych koron tevirskich za sztukę, wybuchy nie są tanie.
Ale też nie mają nazwisk ani twarzy.
Ostatnio Nared przyjmował tylko mniejsze zlecenia, konstrukty z odzysku dla tych, którzy nie byli bajecznie bogaci. Jako że spłaty długu w Akademii pochłaniały całą jego pensję – nie, nie wiemy, za co będzie pan żył, panie Abaloth, to był pana wybór – ledwo wiązał koniec z końcem. Na nic większego nie miał czasu i sam nie wiedział czemu, u Redaiena nie było przecież wcale więcej pracy. Czas przeciekał mu między palcami.
Może porozmawiam dzisiaj z Iastą, pomyślał Nared, rozglądając się po zatłoczonym wnętrzu. Byli tu dzisiaj chyba wszyscy klienci Snara. Raz do roku trzeba się w końcu upewnić, że wszyscy żyją i pozostają na wolności.
Pomachał bratu, który szykował się właśnie do pierwszego w życiu starcia. Tak, jego przeciwniczka to była ta sama nieszczęsna dziewczyna, której Hena przepowiedziała porażkę – młoda, jasnowłosa, o paskudnej cerze. Erra? Chyba tak, chyba Erra. Wyglądała na gotową rozszarpać chłopaka na strzępy, ale Ramel zachowywał niezmącony spokój. Był jak skała obmywana przez rozszalałe morze – śmiechy, przepychanki, kłótnie.
Nared uśmiechnął się, ale ten uśmiech szybko zszedł mu z twarzy.
Hena. Hena też tam była. Na pewno nie do końca trzeźwa, ale dostatecznie świadoma, by w skupieniu obserwować właśnie rozgrywając się starcie. Może powinien czuć ulgę, że przynajmniej to jedno nie zgasło w niej zupełnie, ale zamiast tego ukłuł go niepokój. To była Hena i nie-Hena zarazem. Jakby nie mogła zniknąć w całości.
Wróciło do niego wspomnienie Hoba. Tak wyraźne, jakby był tuż obok, jakby opierał się o kontuar i ignorując Snara wołał jego żonę Gredę, żeby ją spytać, czy potrzebuje czegoś z biblioteki albo czy kupić jej gazetę. Ten właśnie Snar rok temu pękał z dumy i mocno już podchmielony – bo taki sukces trzeba przecież opić – opowiadał każdej napotkanej osobie, że to on wychował Henę na królową Zaułka. I nikt wyjątkowo nie kazał mu się zamknąć.
Tak... Królowa Zaułka.
Lecz dzisiejszej nocy jej tron był pusty, a spuchniętą od picia twarz chowała w cieniu. Nared chciałby się zakochać jeszcze raz, zakochany był w stanie znieść naprawdę dużo. A tymczasem czuł się, jakby stracił kogoś bliskiego. Hena umarła i zastąpił ją upiór.
Na jego widok skrzywiła się paskudnie. Wspomnienie poranka powróciło.
Nie myśl o tym, rozkazał sobie. Na migi pokazał jej, żeby spotkali się na zewnątrz.
Noc była chłodna i wilgotna. Mżyło. Udeptany złom stał się teraz zdradziecko śliski, więc Nared wolał przysiąść na lśniącym od nagromadzonej mocy kamieniu. Otaczały go namioty, ale nie przejmował się ewentualnym towarzystwem – wątpił, aby ktokolwiek wybrał tego wieczora zimny namiot zamiast rozgrzanego do czerwoności Zaułka.
Hena wynurzyła się ze speluny nieco chwiejnym krokiem, ale nie wyglądało to tragicznie, więc Nared w spokoju czekał, jak sama do niego dotrze. Zwłaszcza, że nie patrzyła na niego przychylnym wzrokiem.
– Czego chcesz? – burknęła, opadając obok. – Jeśli liczysz na powtórkę z wczoraj, to zapomnij.
Naprawdę liczył, że postanowi to przemilczeć?
– Hen... – Próbował patrzeć jej w oczy, ale okazało się to za trudne. – Nie wiem, co we mnie wstąpiło.
Roześmiała się. Oto cała Hena, cała jej pruderyjność, taktowność i dobre maniery.
– A ja chyba wiem, jak to się nazywa.
Chciałby powiedzieć, że nie tylko on jest winien tej sytuacji, ale tak właśnie się czuł. Trzeba być idiotą, żeby rozpijać alkoholiczkę, z którą zawsze kończy się tak samo i mieć nadzieję, że skończy się inaczej. Naprawdę nie pamiętał tamtej chwili ani co nim kierowało. Może tego właśnie chciał? Jeśli tak, to tamten Nared musiał nienawidzić dzisiejszego Nareda.
– Przepraszam.
– Będziesz mnie przepraszał jak damę? – Prychnęła. – Brzydzisz się mną, więc to może ja powinnam przepraszać.
Brzydził się? Nie wiedział, co odpowiedzieć. Ten brud, alkohol, obcy mężczyźni – to było straszne, ale przecież... Przecież to nie tak.
Z kieszeni wyciągnęła manierkę. Jakby chciała go dobić. To mogła być woda, oczywiście, że mogła być woda, każdy czasem odczuwa pragnienie, ale jeśli to była woda, to Nared był cesarskim gwardzistą. Niewiele myśląc, wyrwał jej ją z rąk.
– Co jest?
Próbowała walczyć, ale pijana kobieta, nawet tak wojownicza jak Hena, ma niewielkie szanse w starciu z trzeźwym mężczyzną.
– Wypijesz, jak porozmawiamy – warknął. – Powinnaś wyjechać. Musisz wyjechać.
Jej brwi uniosły się w karykaturalnym zdumieniu.
– W zeszłym tygodniu ktoś wypytywał mnie, a dzisiaj Redaiena. Koem Gariet. Rozpytałem o niego. Człowiek arcyksięcia Elika, dużo pieniędzy z nieznanego źródła i dużo znajomości wśród arystokratów. W Tevirze zatrzymał się u oficera milicji, niejakiego Naulusa Fullhenta.
Hena przeciągnęła się leniwie, a Nared zaczął się zastanawiać, po co tu w ogóle przyszedł. Żeby przekonać ją do ostrożności, najpierw musiałby ją przekonać, żeby przestała pić. Łatwiej byłoby przekonać cesarza do zalegalizowania nekromancji.
– No i?
Nigdy by nie uderzył Heny, ale to szczerzące się, zapijaczone oblicze to nie była Hena, więc miał ochotę trzasnąć ją w tę durną mordę.
– Hen, ta sprawa z Medivariusem... To się zaczyna robić głośne. Powinnaś przystopować z pi...
– O! – weszła mu w słowo. – Więc do tego cała ta dyskusja zmierza!
Wydaje ci się, Heno. Martwię się o ciebie... Czy mogę ci jakkolwiek pomóc?
– Chcę...
– Nie obchodzi mnie, czego chcesz! Wyobrażasz sobie, że co? Że raz się ze mną przespałeś i teraz jestem twoją kobietą, i będziesz mi mówił, co mam robić? Lepiej sam się zastosuj do własnych rad! Spójrz na siebie, Nari, pijaku zapchlony!
Wyrwała mu manierkę z rąk i pociągnęła solidny łyk. Wstała, chwiejąc się. Zaczęła iść z powrotem do Zaułka, ale już znacznie mniej pewnie niż przed chwilą.
– Będę robić to, co ja chcę! – krzyknęła na odchodnym.
Nared uważał się za twardą osobę. Ostatecznie wiele w życiu przeszedł i wiele razy musiał ryzykować, by w ogóle wyjść na prostą. Jednak tego wieczoru poczuł na policzkach łzy. Nienawidził jej. Czasem zwyczajnie jej nienawidził.

III
Ilość surowców marnowanych przez Cesarską Akademię Konstruktorów nieodmiennie przeczyła zdrowemu rozsądkowi. Wokół Erry rozciągało się morze resztek, w oddali ledwie dostrzegała bryłę uczelni. Kiedyś gardziła akademikami, bo potrafili żyć z takim bałaganem pod oknami, z lubością wsłuchiwała się w powtarzane na salonach żarty. Odkąd jednak zmuszona była samodzielnie zarabiać na życie i liczyć w tym celu każdy skrawek cudu, i każdy skrawek metalu, krew w niej wrzała na widok marnotrawstwa. Zwłaszcza, że po dłuższym pobycie na wysypisku nawet dobry surowiec stawał się bezużyteczny.
Oczywiście niemal każdy uczony w sztuce, każdy konstruktor i nekromanta, potrafił stworzyć własny cud, ale stworzenie go w ilości wystarczającej do budowy jednego konstrukta zajmowało wiele tygodni. Dlatego akademicy i licencjonowani kontruktorzy skupowali cud od Wyzwalaczy – ludzi z talentem do wydobywania z siebie magicznej energii i trenowanych tylko w tym celu.
Wyzwalacze zamieszkiwali odcięte od świata getta, więc nikt tak naprawdę nie wiedział, jak wygląda ich życie, ale Erra mogłaby się założyć, że nie tak dobrze jak żywoty ich rozrzutnych klientów. Z drugiej strony pewnie też nie tak źle jak życie żebraków na Dołach – dlatego wciąż istnieli ludzie zgłaszający się tam dobrowolnie.
A przecież cud to nie wszystko. Były jeszcze rdzenie. Wytwarzane w pilnie strzeżonych piecach premagicznych miały na czarnym rynku ogromną wartość. Zbudować taki premagiczny piec potrafili tylko najlepsi konstruktorzy, ale pozwolić sobie na niego nie mogli nawet najbogatsi z nich. Na budowę kilku pozwalał sobie tylko cesarz.
Stąd tak wielkie znaczenie w szarej strefie miało tevirskie wysypisko. Konstruktorzy z różnych powodów odcięci od oficjalnych źródeł mieli tylko dwie możliwości – zmienić zawód albo dokonać niemożliwego i opracować łatwą oraz przede wszystkim tanią metodę ponownego wykorzystywania raz zużytych rdzeni. Nie były one nawet w połowie tak dobre jak te wykorzystywane przez Akademię, ale przynajmniej w ogóle były.
Erra przykucnęła, podnosząc z ziemi najmniej uszkodzony rdzeń, jaki znalazła. Niewielkie różnice w odcieniach błękitu, tak ważne dla konstruktorów, nic jej nie mówiły. Co innego stworzona z cudu skorupa z wrośniętymi w nią wątkami i nastrojami. Znacząco różniły się od nekromantycznych, ale nie aż tak, by nie mogła powiedzieć, że wątki, te drobniejsze, odpowiadały za przenoszenie energii w głąb konstrukta. Swoją drogą, ciekawe czy jego reszta leżała gdzieś w okolicy. Ciekawe czy złożenie go poszłoby jej równie źle jak łączenie własnego golema...
Wspomnienie porażki uderzyło w nią, wyciskając z oczu kilka łez. Cisnęła rdzeń w błoto. Nie, nie zostanie nekromantką-konstruktorką, nie będzie naśladować Heny. Tak nisko jeszcze nie upadła.
Poza tym konstruktorzy nie przyjmowali uczniów. Tevirska Akademia Konstruktorów i niewielka szkoła nadworna miały monopol na ich kształcenie. Do Zaułka trafiali zazwyczaj albo gdy skomplikowana sieć układów zamykała im drogę do kariery, albo gdy potrzebowali pieniędzy. Bardzo dużych i bardzo nielegalnych pieniędzy.
Ale nawet wtedy mają łatwe życie, stwierdziła Erra. Ich usługi są nie tylko lepiej płatne, ale też zwyczajnie lepsze, bardziej uniwersalne i bardziej eleganckie. Pomimo cen chętnych nie brakuje. A już na pewno nikt nie obawia się u nich braku wykształcenia.
To zaś, czego starszy nekromanta nie przekazał swoim uczniom, przepadało. A przecież w przekazywaniu wiedzy nie miał na ogół żadnego interesu, chyba że synowi lub córce. Interes miał głównie w znalezieniu kogoś, kto za niego wykonywać będzie najbardziej uciążliwą pracę.
Tak właśnie wyglądała nauka Erry.
Inaczej może nie zrobiłaby z siebie pośmiewiska.
Zaraz po przegranej z Berdą czekało ją starcie z Ugrichem, niewiele starszym od niej konstruktorem o czarującym uśmiechu i wyglądzie półboga. Nie przegrała od razu, bo pomimo wielu zalet Ugrich miał ten problem, że urodził się człowiekiem całkowicie głuchym i jego przyjaciółka – siostra? żona? – musiała go pospieszyć, że pojedynek już się zaczął.
Potem wszystko poszło jak zwykle.
Ostatnie starcie nie mogło już nic zmienić, Erra mogła jedynie próbować wyjść z twarzą po serii upokorzeń. Tym bardziej, że jej przeciwnik wydawał się zupełnie niegroźny. Ramel musiał być najmłodszym zawodnikiem, nie dałaby mu nawet czternastu lat. Na dodatku chudy, blady i milczący wydawał się stworzony do zasiedlenia jakiejś głębokiej piwnicy, gdzie mógłby w spokoju oddawać się agonii.
Dam radę, pomyślała, i oczywiście się myliła.
Nie był wielkim nekromantą, ale w przeciwieństwie do niej był przynajmniej poprawny. Dał jej chwilę na próby pokonania go wysiloną szarżą, po czym zaatakował ją szybko, celnie i skutecznie. Jak dorosły powstrzymujący rozszalałe dziecko.
Po porażce musiała wyglądać naprawdę źle, skoro nawet ten młokos próbował ją pocieszyć. Z trudem powstrzymała się, żeby nie uszkodzić mu tej dziecięcej buźki i najszybciej, jak mogła, uciekła w noc, gdzie nikt nie mógł zobaczyć, jak cała się trzęsie.
Naucz się przegrywać, Erro, mówili jej. Ale jak długo można przegrywać?
Wypatrzyła skupisko nieco jaśniejszego światła, skąpaną w błękitnym blasku kotlinę i przysiadła tam, plecami do drogi, by nikt nie widział jej twarzy. Miała nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy jej szukać.
– Chciałabyś, żeby ktokolwiek cię szukał, durna babo – wymruczała pod nosem.
Nawet Riny już przy niej nie było, tej nic nie wiedzącej o świecie wieśniaczki z wiecznie przyklejonym do twarzy uśmiechem. Zniknęła kilka dni po wypadku w fabryce, po utracie dłoni. Nic nie zabrała, więc pewnie po prostu ze sobą skończyła, a jej bezimienne ciało bezimienny dozorca zabrał do bezimiennego grobu.
Nekromantka podniosła z ziemi bryłkę cudu. Był już tak zużyty, że rozpadał jej się w palcach. Zaczęła kruszyć go bezmyślnie na coraz to mniejsze kawałeczki i nawet nie zauważyła, kiedy barwy wokół niej zaczęły się zmieniać. Nie były to duże zmiany, ktoś niezaznajomiony z konstruktorską sztuką pewnie nawet nie zwróciłby na nie uwagi, ale Erra powinna. Przede wszystkim dlatego, że wysypisko nie było bezpiecznym miejscem.
Nim wreszcie zrozumiała, co się dzieje, cud zwartą siecią oplatał jej nogi.
Nie zdążyła nawet krzyknąć. Warstwa złomu pod nią osunęła się, wciągając ją niczym ruchome piaski. Próbowała rozgarnąć je rękoma, ale była za głęboko, spływały na nią z góry nieskończoną rzeką. Ostre krawędzie przecinały jej skórę, rdzenie parzyły. Nogi miała na powierzchni, ale wciąż splątane, ściśnięte kokonem magii tak mocno, że nie mogła nimi poruszać. Wystarczyłoby jedno spojrzenie, krótka chwila, by je rozwiązać, ale pod powierzchnią była ślepa. Próbowała podważać sidła przypadkowymi wątkami, ale nie miała dość mocy na takie próby. Musiała wyjrzeć, więc wciąż młóciła rękoma i przestawała tylko wówczas, gdy ból stawał się nie do zniesienia.
Jeszcze miała nadzieję, że wysypisko jedynie się z nią droczy, że pomęczy ją chwilę i wypuści, gdy przylegać zaczęły do niej kolejne warstwy metalu, zaczęły łączyć się ze sobą twardym spoiwem cudu. Zamykały ją w stalowej trumnie. Ściskały pierś, uniemożliwiając złapanie powietrza.
Przestała się szarpać, przestała myśleć, wszystkie siły poświęciłam próbom nabrania oddechu. Nawet nie przyszło jej do głowy, że umrze. Śmierć jest na drugim miejscu wobec wypalającego płuca ognia.
Skończyło się tak nagle, jak się zaczęło.
Jeden z nastroi pękł gwałtownie, a za nim reszta. Chaotyczne węzły zużyły się w krótkim błysku. Erra poczuła, jak ktoś wyciąga ją za nogi. Nie było to za przyjemne i jej tajemniczy wybawca w ramach podziękowania otrzymał solidnego kopniaka. Nie żeby specjalnie – to był odruch.
Gdy wściekła i pokaleczona wynurzyła się na powierzchnię, jej oczom ukazał się Ramel. Jakby nie dość było Errze upokorzeń. Dzieciak musiał ją ratować jak jakąś nieporadną idiotkę, a potem, wciąż oszołomioną, odprowadzić na bezpieczną odległość, z powrotem na wydeptaną ścieżkę. Chciał odeskortować ją do Zaułka, ale odmówiła.
– Dziękuję – powiedziała cicho, bojąc się, że jeśli otworzy usta choćby odrobinę szerzej, łzy polecą strumieniami. Ze złości.
Usiadła na ziemi, przyciągnęła kolana do brody. Wśród tysięcy lśniących w ciemności rdzeni można by wrażenie, że spotkali się wśród gwiazd.
Bo w tym mieście nawet złom pomylić można z nieboskłonem, pomyślała, a potem zaniosła się histerycznym śmiechem. Śmiech szybko zmienił się w szloch, a szloch w płacz.
– Wszystko w porządku? – spytał Ramel. Wciąż jej pilnował i nienawidziła go za to. Za to, że patrzył na nią, kiedy była w takim stanie.
– Nie starcza ci, że wygrałeś? – spytała go między jednym spazmem a drugim. – Idź stąd.
Zrobił krok w stronę Zaułka, jakby faktycznie miał zamiar odejść, ale zaraz się rozmyślił.
– Czasem trzeba przegrać, żeby kiedy indziej wygrać – powiedział.
Poczuła, jak tlący się w niej żar wybucha płomieniem.
Chwyciła pierwszy rdzeń, jaki miała pod ręką i cisnęła nim w chłopaka. Nie trafiła, więc cisnęła następnym. Znowu pudło. I tak jeszcze dwa razy. Nawet nie była blisko.
– Niektórzy przegrywają całe swoje pieprzone życie! Nie możesz sobie iść?!
Uzyskała efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego. Ramel, niewzruszony jak skała, wcisnął ręce do kieszeni i przysiadł naprzeciwko niej.
– Spotkałem tutaj kiedyś Fionę. Była pijana i kazała mi sobie iść. Następnego dnia znaleziono ją martwą. – Przerwał. – Tak uznaliśmy, że to była ona, bo ciała nie dało się rozpoznać – dodał znacznie ciszej.
– Ja jestem trzeźwa!
– Ale i tak prawie dałaś się zabić.
Miał rację. Erra tylko ukryła twarz w dłoniach. Trwali tak bez słowa przez pewien czas, ale nekromantka z trudem znosiła milczenie. Bo przecież musiał myśleć teraz o niej same okropne rzeczy.
Dlatego zaczęła mówić.

IV
Nared nie chciał wychowywać brata.
Mógł kiedyś skorzystać z wojskowego stypendium jak Hena, ale nie zamierzał spędzić dziesięciu lat w armii. Zaciągając długi na opłacenie nauki w Akademii, liczył się z tym, że nieprędko będzie mógł się ożenić, że nie założy rodziny. Że nie będzie mógł wziąć na siebie odpowiedzialności. Dlatego, gdy Ramel po raz pierwszy poprosił go o schronienie, Nared kazał mu wracać do matki. A jeśli pan Abaloth nie zamierzał poniechać awantur o bękarta żony, to do ojca. Ten mógłby mieć choć odrobinę przyzwoitości.
Nared uważał się za człowieka pozbawionego sentymentów, a jednak gdy brat tydzień później skończył bez dachu nad głową, musiał się przyznać sam przed sobą do miękkiego serca. I choć na ogół wściekał się, że opieka nad bratem pochłania resztki jego oszczędności, dziś potrafił zapomnieć o tych wyrzeczeniach. Dziś Ramel wygrywał po raz pierwszy, a paskudną gorycz rozmowy z Heną zastępowała duma.
Bo pozostali Abalothowie nie mieli racji. Poddawali się cudzym opiniom, zamiast dojrzeć wartość tam, gdzie ona naprawdę była.
Niestety nie mógł dziś świętować. Obiecał Redaienowi, że jutro zjawi się w pracy wcześniej – to był jedyny sposób, by profesor darował mu dzisiejszą niedyspozycję. Pozycja Nareda wisiała na włosku tak cienkim, że powinien już dawno odsypiać w domu. Wprawdzie nie sądził, by Redaien uważał go za tak bezużytecznego jak miał w zwyczaju głośno twierdzić, ale pewnie wolałby kogoś, komu niemożliwy do przeoczenia kac nie zdarzał się średnio raz na trzy dni.
Zastanawiając się nad tym, Nared przestraszył się, że może jest alkoholikiem, ale zaraz stwierdził, że alkoholiczką to przecież jest Hena. On jeszcze sobie radził.
Wyszedł w ciemność upstrzoną kolorowymi punktami, w głowie miał mętlik. Coś było stanowczo nie tak z jego życiem. Nawet nie zauważył, kiedy przestał planować dalej niż tydzień do przodu, kiedy przestał myśleć, że te jego nielegalne interesy w Zaułku to tylko na chwilę. Że praca u Redaiena to tylko krok na drodze do celu. Profesor traktował go jak byle kogo. Może słusznie, ale kiedyś Nared był jednym z najbardziej obiecujących konstruktorów.
Tylko jak mógł odbudować swoją pozycję?
Potknął się o porzuconą na ścieżce butelkę. To oczywiste, nie powinien pić, nie tak często. Kiedyś przecież spędzał czas na inne sposoby. Do teatru nawet chodził – z Heną. Ale przede wszystkim po pracy zajmował się konstruktorstwem i nekromancją. W pracy oczywiście też, ale w inny sposób, bardziej praktyczny. W domu to były fantazje, wyliczenia, snucie teorii. Lubili z Heną rozwiązywać wyimaginowane problemy, stawiali sobie wzajemnie wyzwania.
Z Heną...
Nared tak się zamyślił, że nieomal wpadł na złomiarzy Akademii. Dwaj przygarbieni mężczyźni człapali ścieżką, ciągnąc za sobą po brzegi wyładowany magicznym złomem wózek. Nie wysyłano nikogo, kogo byłoby potem szkoda, więc nie byli tak naprawdę żadnym zagrożeniem, ale Nared nie miał dzisiaj siły, żeby się z nimi użerać.
Po wyjściu na ulicę jego ostrożność bynajmniej nie wzrosła. Nie szedł, a toczył się. Podziwiał błoto pod stopami, marząc o łóżku. Może się nawet nie będzie rozbierał. Tylko wypije herbatę, jeśli została jeszcze woda w kuchni. Na rozgrzanie w tą chłodną noc.
Nie rozglądał się i dwójka milicjantów przed kamienicą zaskoczyła go. Stali w tak głębokim cieniu, że pewnie nawet, gdyby ich widział, nie rozpoznałby mundurów.
– Nazwisko – warknął starszy z nich, ze starannie wypielęgnowanym wąsem.
W głowie Nareda wybuchło tysiąc myśli. Miał sporo na sumieniu, ale jego sąsiedzi również – mogło chodzić o kogokolwiek. A fałszywego nazwiska nie poda, bo milicja musiała mieć spis lokatorów. Uciekać też nie będzie, bo od razu zaczną go ścigać, a przecież może chodzić o jakąś bzdurę.
– Nazwisko – powtórzył milicjant. – Własnego nazwiska pan nie pamięta?
– Abaloth.
Milicjanci spojrzeli po sobie. Szlag.
– Pójdzie pan z nami. – Odwrócił się do swojego towarzysza. – Młody, zgarnij go.
Zabrzęczały kajdany, a Naredowi natychmiast przeszło zmęczenie. Odskoczył, jakby był nie skacowanym nekromantą, ale szkolonym zabijaką.
– Z jakiej racji?! – krzyknął, ale gdy zobaczył wyraz twarzy milicjanta, resztka nadziei natychmiast zgasła.
– Z jakiej racji? Z jakiej racji? – przedrzeźniał go milicjant. – Już ty dobrze wiesz, z jakiej racji, synku.
Wąsacz gwizdnął i na górze dało się słyszeć jakieś poruszenie. Kilka par butów zabębniło na schodach. Czyli było ich więcej. Czyli byli w jego mieszkaniu. Kurwa. Wszystko zostawił prawie na wierzchu. Bo przecież go nie znajdą.
– Macie go? – ozwało się wołanie z góry.
Nekromanta nie słuchał odpowiedzi, cofnął się, skulił. Młody wyszczerzył się na ten widok i oczywiście podszedł, otwierał już usta, żeby coś powiedzieć, gdy pięść Nareda trafiła go w szczękę. Milicjant pochylił się, łapiąc za twarz, więc Abaloth, korzystając z okazji, poprawił kolanem. I uznał, że tyle ma do powiedzenia. Rzucił się do ucieczki.
Ale starszy był już za jego plecami. Grunt usunął się Naredowi spod nóg. Rękoma zamortyzował upadek i gotowy był się zerwać, gdy poczuł na karku lufę pistoletu.
Kurwa, aresztowali go jak pierwszą lepszą płotkę.
– Nie zmuszaj mnie, żebym cię zastrzelił, synku.
Nared słyszał jak Młody wciąż jęczy po otrzymanym ciosie, jak drepcze po całym podwórku, szukając miejsca, by usiąść.
– Nie kwicz – warknął na niego starszy. – Czego was tam teraz uczą? Jakby miał nóż, to już byłbyś martwy.
Tym na górze się nie spieszyło, ale dla Nareda i tak nie miało to znaczenia. Leżał z twarzą w błocie pokrywającym żwirową alejkę i nic nie mógł poradzić, chyba że... Chyba, że zaryzykuje. Jeśli milicjant go zastrzeli, jego przełożonym z pewnością się to nie spodoba. Czy w ogóle patrzy w jego stronę, czy bardziej interesuje go młody towarzysz? Może nawet nie zdąży nacisnąć spustu.
Raz, dwa, trzy...
Nie poruszył się. W głowie miał obraz własnego mózgu cieknącego po bruku.
Raz, dwa, trzy... Nari. Co ci szkodzi? Przynajmniej szybko się skończy.
Raz...
Hena nazwałaby go idiotą.
– Gdzie masz te kajdany? Tak to twoim zdaniem powinno wyglądać? Że możesz nimi rzucać, gdzie popadnie?
Na domiar złego ktoś jeszcze zbliżał się od frontu. Nared słyszał kroki, bardzo ciche. To nie mógł być milicjant, przynajmniej nie w mundurze, bo w ciężkich butach nie można stawiać tak lekkich kroków.
– A pan co...
Brzęk.
Nared poczuł, jak opada na niego ludzki ciężar. Natychmiast wyczołgał się spod niego i sięgnął w poszukiwaniu broni. Nie ma, nie ma, nie ma... Gdzie on ją schował? Potoczyła się? Upadł na nią? Przecież jej chyba nie schował.
Gdy usłyszał, jak drugi z milicjantów pada, uznał, że trwa to stanowczo za długo. Niech szlag trafi pieprzony pistolet. Podniósł głowę, by zobaczyć mężczyznę z łopatą w rękach. Sam wydawał się być zaskoczony osiągniętym efektem – młody milicjant leżał bez ruchu na ziemi, i chyba bez tchu. Ale Nared nie mógł wiedzieć tego na pewno, w cieniu nie widział twarzy swojego wybawcy.
– Tornhein? – odezwał się głos z góry. – Jesteś tam jeszcze?
Kroki na schodach. Już prawie na samym dole. Nared uznał, że nie ma zamiaru czekać ani chwili dłużej. Ruszyli jak na sygnał. Zaraz potem pierwszy milicjant wychylił się z przejścia. Nekromanta ledwie przeskoczył płot i upadł na czworaka, gdy nad jego głową przeleciała kula.
– W lewo i na Doły – wydyszał mu do ucha jego nowy sojusznik.
Nared znał ten głos. Słyszał go wcześniej jedynie przez krótką chwilę, ale i tak potrafił go rozpoznać.
Koem Gariet.
Co za absurd.
Rzucili się do ucieczki w ciemną tevirską noc. Nared wyrwał się naprzód – nikt mu nie wmówi, że Gariet zna Doły lepiej od niego. I milicjanci też nie mogli znać ich lepiej od niego, wystarczy wciągnąć ich w boczne uliczki. Oczywiście, wciąż był zmęczony – ale jego nogi biegły same. Nie mógł tylko zwalniać, musiał gnać przed siebie siłą rozpędu, inaczej więcej już nie zerwałby się do biegu.
Ale istniały pewne granice. Nie pomyślał, co kiedy zaczną biec pod górę. Słabł, cholera, ile człowiek może przebiec? Gariet już chyba gubił płuca. To się musiało szybko skończyć.
Rzucił się w prawo, bokiem odbił się od płotu i zaraz wpadł w ulicę po lewej. A potem runął w ciemny otwór za rozwaloną bramą. W locie spróbował łapać się drabiny, ręce uderzały o szczeble i tylko połowicznie udało mu się zamortyzować upadek. Przewrócił się, przekoziołkował po ziemi. Tylko brak powietrza w płucach powstrzymał go od krzyku. Za pierwszym razem w ogóle nie udało mu się podnieść, sam nie mógł uwierzyć, jak bardzo brak mu siły.
Koem nie chciał powtórzyć jego błędu, zaczął schodzić. Zdecydowanie za wolno. Nared chwycił go za nogi i pociągnął w dół. Tym razem potoczyli się po ziemi razem. Nared znalazł w sobie jeszcze tylko dość siły, by przewrócić drabinę, prosto zresztą na Garieta, który stęknął głośno zamiast trzymać język za zębami. Mógłby się przynajmniej postarać nie dyszeć. Nared się starał, bo pustka starego kanału działała jak amfiteatr.
Psy – pomyślał Nared, słysząc podniesione głosy miotających się na górze milicjantów – jak dobrze, że nie mieli ze sobą psów. Był cholernym szczęściarzem.
Najtrudniejszym zadaniem okazało się zduszenie instynktu, który kazał uciekać, gdy milicjanci przechodzili tuż nad ich głowami – gdyby zaczęli biec w głąb kanału, natychmiast zdradziłoby ich echo kroków. Poza tym Nared nie miał siły biec. Ledwie starczyło mu jej na przytrzymywanie gotowego zerwać się Garieta. Musiał się na nim niemal rozpłaszczyć. Odezwać się nie miał odwagi.
– Widziałem ich – zapewniał jeden z milicjantów.
– Trzeba było ich widzieć na Leuvera.
– Jeśli ta ruina...
– Zamknąć mordy! Pilnujcie okien, my z Tanhaumem idziemy na górę.
– …to ja się nazywam Medivarius.
Żaden z milicjantów na szczęście nie zatrzymał się na otworem, a prawdopodobnie nawet nie podejrzewał jego istnienia. Nared modlił się, by któregoś z nich nie olśniło – to był najstarszy kanał ściekowy na Dołach, walka o jego budowę obrosła w wiele legend. Odkąd się zawalił, okoliczni mieszkańcy nie mieli żadnego, ale Naredowi nie było żal. Dzięki temu kanał był przynajmniej suchy. Prawie. Dno pokrywała warstwa spływającego z ulicy błota, liści oraz zwyczajnych śmieci, bo przecież raz wrzucone do ciemnego otworu, jak wiadomo, znikały.
Z braku światła Nared kierował się głównie dotykiem starego muru i gdy jego dłoń raz za razem trafiała na coś miękkiego, wyobrażał sobie, że to mech.
– A jak tu wej... – zaczął Gariet szeptem, ale Nared natychmiast zatkał mu usta dłonią i trzymał tak długo, aż cholernik sobie odpuścił.
Jak tu wejdą, to zagonią nas w ślepy zaułek, odpowiedział mu w myślach. I co ja mogę na to poradzić?
Po nieskończenie długim skradaniu się przez absolutną ciemność ręka Nareda wreszcie natrafiła na pustkę. Na wydrążony do opuszczonego domu tunel, który Hob pokazał mu kilka lat temu. Idąc dalej prosto, można było dotrzeć jedynie do zawału.
Nared wczołgał się do tunelu na kolanach. Nie zdziwił go widok malutkich, drewnianych drzwiczek. Tłukł w nie z całej siły, a i tak minęła długa chwila, zanim doczekał się reakcji:
– Kto tam? – odezwał się mężczyzna o bardzo niskim głosie i wyraźnie obcym akcencie.
– Shaleso Volmandortia – odpowiedział Nared. Takie było hasło. Na ile się orientował, nazwisko znaczyło coś obraźliwego.
Drzwiczki otworzyły się. Spojrzała na niego ciemna twarz niemal w całości przysłonięta równie ciemną brodą.
– Nie znam cię.
Nared postarał się nie skrzywić. Od mężczyzny cuchnęło jak od kogoś, kto nawet nie pamiętał, czym jest kąpiel.
– Gadałem z Valato, ale chcę tylko przejść. Milicja znowu się przypierdala.
Starał się stwarzać pozory, jakby chodziło o krzywe spojrzenie, złe słowo czy inną drobnostkę, za którą milicjanci wsadzali czasem miejscowych biedaków, gdy nie mieli się czym zająć. Żaden z nich nie wyglądał co prawda na biedaka, ale wiadomo jaka jest milicja, z nią przecież żaden nie wygra...
To jednak nie wystarczyło. W otworze zaraz pokazał się drugi mężczyzna, odrobinę jaśniejszy, łysy i rudobrody. Zmierzył Nareda od stóp do głów.
– Komitety?
Zaprzeczył.
– Konstruktory? Od Reblii?
Reblia zajmował się skupowaniem cudu skradzionego niejako przy okazji innych włamów. Nared
Nared z trudem przypomniał sobie, gdzie mogli widzieć ich razem.
– Tak, byłem gdy sal Tariano się umawiał.
– Ra, ra! – Oblicze rudobrodego rozjaśniło się. – Włazi.
Weszli do zatęchłej piwnicy pełnej śmieci i unoszących się oparów alkoholu. W środku było jeszcze czterech innych mężczyzn. Trzech grało w karty, bez koszul zasłaniających siatkę tatuaży, z papierosami w ustach. Czwarty leżał w brudnym barłogu zawinięty niczym mumia. Na ich widok odwrócił się do ściany, mrucząc coś w swoim języku.
– Chcecie?
Nared nie do końca rozumiał, co rudobrody ma na myśli, więc na wszelki wypadek odpowiedział, że nie chcą.
– Już nas nie ma – zapewnił.
Gdy wyszli na zewnątrz, po schodach w jeszcze gorszym stanie niż te w kamienicy Nareda, Gariet miał minę, jak pensjonarka po wyjściu z pełnego zapijaczonych mord pubu.
– Co to za jedni? – spytał.
– Następnym razem, jak ci pokazuję, że masz być cicho, to uprzejmie zamknij mordę albo idź się przywitać z panami milicjantami – warknął na niego Nared zamiast odpowiedzi.
Gariet raz jeszcze niepewnie obejrzał się za siebie.
– A oni nie pójdą na milicję?
Nared nieomal zadławił się śmiechem, próbując to sobie wyobrazić. Szybko jednak ucichł. Zgubili milicjantów zaledwie kilka ulic dalej i choć wciąż stali na opuszczonym podwórku, cholera wie, kto mógł go usłyszeć.
– Maradońscy i Waloccy imigranci – wyjaśnił. – Pozbywają się palących problemów, żeby mieć na chlanie.
– Palących problemów?
Nared westchnął.
– Ludzi. Ale żadni z nich mistrzowie zbrodni, zwykłe zakapiory, które zaryją ci kosą pod żebro dla dwóch koron. Gdyby kropnęli kogokolwiek nietutejszego, milicja dawno by się do nich dobrała. Ale oni mają w dupie ludzi stąd.
Mówił to nie bez złości. Koem był najwyraźniej jednym z tych właśnie elegantów, którzy nie wiedzieli, jak wygląda prawdziwe tevirskie życie. Może nawet jednym z tych odpowiedzialnych za pchanie cesarskich wojsk przez cały świat i podporządkowywanie krajów podobnych do Maradonu i Walocii. Prychnął, przypominając sobie słowa zasłyszane niedawno od Rezmana, ich akademickiego filantropa łożącego na cywilizowanie dzieci z zamorskich, barbarzyńskich krajów:
– Powiedzmy sobie szczerze, ludzie w innych krajach są po prostu biedni.
Zupełnie jakby w Cesarstwie byli bogaci.
– Znasz Henę Urettel, prawda? – spytał go znienacka Gariet. Jakby to była w tej chwili najważniejsza rzecz na świecie.
– Nie tutaj, idioto.
Może i elegant uratował mu życie, ale Nared nie zamierzał dawać jego głupocie taryfy ulgowej. Było to tym prostsze, że Gariet zamiast się postawić, przyjmował warczenie z pokorą.
Konstruktor, rozglądając się ostrożnie, wyszedł na ulicę i dał mu znak, żeby podążył za nim.
– Idź tak spokojnie, jak gdybyś wracał z teatru.
Ale Koem miał widocznie słabe nerwy, bo nie mógł się powstrzymać od nerwowego zerkania za siebie. Nared musiał trącić go łokciem, żeby wreszcie przestał.
– Dokąd idziemy?
Nared przez moment obracał w głowie mapę miasta.
– Tam, gdzie najmniej się nas spodziewają.
Po kilku minutach znaleźli się z powrotem w Czystce, a zaraz potem w Neehat. Tam jeszcze bardziej zwolnili kroku i starali się iść swobodnie środkiem chodnika. W świetle latarni nie widać było brudu, który wynieśli ze sobą z kanałów. Nie dostatecznie, by ktokolwiek zwrócił na nich uwagę.
Nared skręcił w jedną z bocznych uliczek, z rodzaju tych, gdzie za dnia wszystkie gospodynie pracują razem do wtóru wesołej dyskusji, a w oknach stawia się kwiaty bez obawy o kradzież. Stanęli pod jednopiętrowym budyneczkiem w kolorze świeżej cytryny, który wydawał się siłą wepchnięty pomiędzy szkołę dla panien a zakład krawiecki.
Szyld głosił: DOM LALEK.
Nared otworzył drzwi kluczem i weszli do środka.
Dom Lalek był dziełem pewnej ekscentrycznej wdowy, która, gdy miała dość sił, przychodziła tu, by otwierać go dla zwiedzających, jednak od dłuższego czasu chorowała i nikt tutaj nie bywał.
Wdowa była starą znajomą jego matki i kiedyś, jeszcze za czasów studenckich, prosiła go o naprawienie kilku co ciekawszych lalek wspomaganych cudem. Że nie należała do najostrożniejszych, dała Naredowi klucz, którego kopia od lat dawała mu okazję do zaszycia się, gdy chciał... pobyć sam na sam z myślami.
Sam, jeśli nie liczyć lalek, które z każdej strony wbijały w niego swój upiorny, pusty wzrok. Twórcy tych monstrów musieli mieć nader konserwatywne poglądy na temat tego, jak lalka powinna wyglądać – ich sukienki składały się głównie z koronek, koralików i wstążeczek, a włosy, na ogół jasne loczki, przypominały aktorskie peruki. Najgorsza stała za kontuarem. Wzrostem przewyższała Nareda, ale proporcje miała dziecięce, co w połączeniu z grymasem – w zamierzeniu chyba uśmiechem – sprawiało iście upiorne wrażenie.
Koem musiał mieć podobne przemyślenia, bo obszedł olbrzymkę szeroki łukiem i usiadł pod ścianą w taki sposób, by mieć ją stale na oku. Starał się przy tym nie dotykać żadnej z lalek, jakby bał się, że któraś z nich poruszy się pod dotykiem.
– To dobre miejsce? – spytał.
Istniało w ich sytuacji jakiekolwiek dobre miejsce?
– A masz lepszy pomysł? – odburknął mu Nared.
– Może.
Nared nie okazał się jednak dostatecznie godny, aby uchylić mu rąbka tajemnicy. I dobrze, nie potrzebował tego.
Konstruktor zamknął drzwi od środka i bez słowa, nie zdradziwszy się wcześniej żadnym ruchem, skoczył w stronę Garieta, chwycił go za poły surduta, podniósł i rzucił na ścianę, przyciskając całym ciężarem ciała.
– Coś ty za jeden? Mam uwierzyć, że przypadkiem przechodziłeś? I postanowiłeś...
– Nie ma potrzeby...
Koem próbował delikatnie wyswobodzić się z jego uścisku, ale Nared nie lubił pierdolenia, więc uderzył jego głową o ścianę z taką mocą, że tamten przez chwilę nie mógł skupić wzroku.
– Jedno ciało więcej nie zrobi milicjantom różnicy.
Nared nie blefował. Mało prawdopodobne, żeby szukali go za morderstwo, ale to nie znaczy, że nie potrafiłby załatwić sprawy. Zdążył wyciągnąć ukryty za kontuarem nóż, a Koem nie wyglądał, jakby nosił przy sobie broń, zresztą inaczej pewnie już by jej użył.
Ale zostawi tutaj ciało, żeby znalazła je pani Fertil? Biedaczce chyba nie wytrzyma serce... Oby przynajmniej jego głowa pozostała na miejscu. Rozważał opcje, a tymczasem Koem zaczął wyglądać, jakby się dusił. Nared na wszelki wypadek zmniejszył nacisk, ale to nie była kwestia fizyczna. Wyglądało na to, że Gariet jest odważny, dopóki może atakować z zaskoczenia i od tyłu.
– Podsłuchałem na posterunku – wykrztusił wreszcie, brzmiał jakby coś zaległo mu w gardle.
– Świetnie! Ja też siedzę co dzień na posterunku, żeby podsłuchiwać! W takiej komitywie żyję z władzą!
Koem popatrzył na niego, jakby to Nared, nie on, powiedział przed chwilą coś głupiego.
– Aresztowali mnie.
– No widzę właśnie.
– Uciekłem. Gdy usłyszałem, gdzie i po co idą, pomyślałem, że...
– … że doprowadzę cię do Heny?
– Że możemy pomóc sobie nawzajem.
Ta historia, oględnie mówiąc, nie trzymała się kupy. Przede wszystkim Nared nie pamiętał, kiedy ostatnio słyszał o ucieczce z łap milicji, a Gariet wydawał się słabym kandydatem do tego wiekopomnego wyczynu.
Wyraził tę wątpliwość głośno.
– Nie przeszukali mnie dokładnie, zabrali tylko rewolwer.
Nared starannie ukrył zdziwienie – czyli jednak nosił broń. Taki elegant, kto by pomyślał. Ale jeśli naprawdę miał coś na sumieniu, to może nie powinien się dziwić. Bo właściwie czemu ktokolwiek miałby Garieta aresztować?
– I akurat miałeś w kieszeni podręczny łom, którym wybiłeś sobie drogę na wolność?
– Nie, kwas alchemiczny.
– Słucham?
Brwi Nareda poszybowały w górę. Redaien mówił coś jakichś zadziwiających substancjach Garieta, ale Nareda za bardzo męczył wtedy kac, żeby się przysłuchiwać.
– Alchemicy używali go do drążenia w kamieniu, ale wyżera także metal.
– Wiem czym jest kwas alchemiczny – warknął konstruktor. – Pytam się, skąd go niby miałeś?
– Mam. W kieszeni.
Koem nie czekał na przyzwolenie. Nim Nared zdążył zareagować, wyciągnął buteleczkę przezroczystego płynu. Jedna kropla wystarczyła, żeby wypalić w podłodze sporych rozmiarów dziurę. Tuż przy bucie Nareda.
Nekromanta-konstruktor uznał, że lepiej będzie się odsunąć i że to najwyższa pora, by jednak wyciągnąć nóż. Dobrze, że nie zrobił tego wcześniej. Jeśli coś potrafiło z taką łatwością przepalić drewno, to pewnie przedziurawiłoby i jego.
Jeszcze mniej pewnie poczuł się, gdy Koem zaczął wyciągać inne buteleczki, w różnych kolorach i rozmiarach.
– Ile tego tam masz?
– Nie wszystko to kwas – zaczął tłumaczyć pospiesznie Gariet – mam też...
– Dawaj to! – Nared, wymachując nożem, wyrwał butelki z rąk nieopierającego się Koema, starając się nie myśleć, co będzie, jeśli któraś się przy tym potłucze. – I rozbieraj się!
– Yyy?
Nared nie krzyczał „rozbieraj się” do obcego człowieka po raz pierwszy w życiu, ale za sprawą dziwnej miny Koema po raz pierwszy zabrzmiało to aż tak głupio.
– Żebym wiedział, że nic nie schowałeś – wyjaśnił.
Koem dla odmiany sam wciskał się teraz w ścianę – jak cnotliwa panna w obliczu brutala.
– Niby gdzie?
W dupie. Nared westchnął głęboko.
– Skąd mam mieć pewność, że to nie oni cię wysłali?
– Kpisz sobie? Strzelali do mnie!
Fakt. Mogliby celować obok, ale Nared miał wątpliwości, czy ktokolwiek odważyłby się na taki manewr. Patrzył Garietowi prosto w oczy. I strach, i zmieszanie wydawały się w nim zupełnie szczere.
Puścił go. Chociaż nic mu się w tej historii nie podobało, Gariet był przynajmniej ugodowy.
– Skąd pomysł, że wiem, jak znaleźć Henę?
– Był donos.
No jasne.
– Chodzi o Medivariusa – dodał Gariet.
Kwas alchemiczny. Medivarius. Hena. To miało jakiś sens. Całej prawdy pewnie nie pozna, bo wcześniej go powieszą. Skoro wiedzą już tak dużo, będą mieli motywację, by znaleźć go i skazać.
Jedno wielkie gówno.
Na dodatek był bezdomny. I bezrobotny. I nie miał ze sobą pieniędzy. Nie zabrał z domu szkiców ani notatek. Ani bezużytecznego już dyplomu Akademii.
Przynajmniej nie skończy w więzieniu za długi. Skończy w Zaułku, w Cytadeli – albo gorzej. Słowo „ZAWSZE” majaczyło mu pod powiekami. Nie mieszkania na wysypisku chciał od życia. Nie tego chciał dla Ramela.
Właśnie, Ramel.
O tej godzinie powinien już wracać do domu.
Nared zaklął raz jeszcze. Zrzucił najbliższą lalkę z jej koronkowego posłania, odsunął miniaturowe łóżko i nożem podważył znajdującą się pod nim luźną deskę. W schowku czekał rewolwer, garść nabojów, dokumenty niejakiego Lan Varade oraz trzysta złotych koron tevirskich w gotówce. Na samym dnie leżał jeszcze kawałek ręcznika upstrzonego czerwonymi plamami, ale nim Nared nie zawracał sobie głowy.
– Mam nadzieję, że zostało ci dzisiaj trochę siły – rzucił do Garieta. Sam miał wrażenie, że na nogach trzyma go już tylko i wyłącznie strach.

Re: Złom

: 26 maja 2019, 13:09
autor: Kimchee
Przeczytałam i o tym, że mi się podobało niech świadczy chociażby fakt, że nie mam tym razem żadnych uwag na marginesie kartek, tylko zwyczajnie czytałam kolejne strony z przyjemnością.

Bo i napisane jest to sprawnie i świat jest ciekawy. Im więcej czytam o systemie magii, tym bardziej mi się on podoba.
Trochę gorzej z fabułą i postaciami. Za to pierwsze winię prolog. Niezależnie od tego, jakie twoje motywacje były, prolog określa clue fabuły (tak wiem, że niejednokrotnie pisałaś, że chcesz robić nekromancką rewolucję, ale to jednak odbiera nieco frajdy z czytania). Nie skreślam jednak prologu. Wiadomo, może się zdarzyć coś takiego, co zmieni mój punkt widzenia na ten pierwszy fragment, a może nawet całkowicie mnie zaskoczy. Moim zdaniem tka powinna być właśnie funkcja w ten sposób wyglądających prologów. Z ostatecznym wyrokiem zaczekam.

Skoro więc główny wątek fabuły niezbyt mnie kręci, z tym większym przywiązaniem śledzę te małe historie poszczególnych postaci, a one rozwijają się coraz bardziej. Na samym czele stawki nadal pozostaje Ramel. Przy tej okazji muszę wspomnieć, że przeżyłam duże zaskoczenie w związane z jego osobą. Byłam pewna, że on jest bękartem ojca – coc miało wiele sensu. Ale nie, jest nieślubnym synem matki, co mi się wydaje dziwne. Raz, że dzieci urodzine w małżeństwie to się raczej domniemywa, że są dziećmi mężów, dwa facet i tak miał dość wstydu, że mu zonka doprawiła rogi, po co miałby jeszcze wystawiać się na pośmiewisko wobec świata. Ta taka moralność rodem z XIX wieku moim zdaniem zakłada, żeby wstydliwe sekrety trzymać za zamkniętymi drzwiami własnego domu i ewentualnie znęcać się nad dzieciakiem i matką znęcać w domu albo gdzieś wysłać. Ale ostatecznie to Twój świat i może istnieją jakieś inne czynniki, o których jeszcze tu nie wspominałaś. Generalnie jedyne co jestem na te chwilę mogę wymyśleć to to, że facet chciał za wszelką cenę odebrać dzieciakowi możliwość pobierania nauki.

Koem nada jest tajemniczy i ta tajemniczość dobrze mu robi, a jak już działa to raczej ma moją aprobatę (dobrze, że mu się te buteleczki nie stłukły podczas ucieczki i nie zrobiły zamieszania). Nawet biedna Erra, której dostał się dość dołujący zestaw cech autobiograficznych, wypada dość naturalnie. Najgorzej wyszli znów Henna i Nared, przy czym Nareda ratuje wątek brata. Henna to na razie cały zestaw klisz i ani jednej cechy osobniczej, która by mnie do niej przekonała. Jest żałosna i wulgarna, ale w ten sposób, który nie wzbudza mojej sympatii. Na plus nie działa także fakt podkreślania je talentu. Nie lubię jak mi się wmawia, że postać jest jakaś, podczas gdy postać za Chiny nie chce tej opinii potwierdzić. Hena jak na razie znajduje się pod parasolem ochronnym związanym ze specyficzną sytuacją i nałogiem, ale mam nadzieję, że to się jednak za jakiś czas skończy.

Re: Złom

: 25 września 2019, 20:52
autor: Krin
Ten rozdział nieustannie wydaje mi się jakiś gorszy, ale chyba nie ma sensu poprawiać go po raz tysięczny, skoro i tak nie wiem, na czym stoję.

Rozdział trzeci
I

– Zapomnieliście o jednym zaproszeniu – zazgrzytał starszy dżentelmen, ładując się do malutkiej kuchni.
W Zaułku nie łatwo było trafić do kuchni. Prowadził do niej starannie zamaskowany korytarz, którego Koem nigdy nie znalazłby, gdyby nie wepchnął go weń sam gospodarz. Stary Snar, jak nazywał go Nared, zwrócił uwagę na obcego nekromantę, ledwie ten zdążył przekroczyć próg. Nie on jednak zastąpił Koemowi drogę, a znacznie młodszy i potężniejszy mężczyzna, prawdopodobnie syn gospodarza.
Nared oczywiście wytłumaczył sytuację – w jakichś dwóch zdaniach, a potem rozpłynął się w powietrzu. Dlatego Koem skończył w kuchni, pod czujnym okiem niemłodej już acz żwawej kobiety doglądającej rzędu garnków. Od buchającej pary w pomieszczeniu było gorąco i duszno. Koem czuł, że zaczyna się pocić, ale nie rozebrał się do koszuli, nie wypadało.
Gdy Snar pojawił się z powrotem, towarzyszyła mu kobieta, którą nazywał Essai. I teraz przyszedł jeszcze ten trzeci. Koem miał nieodparte wrażenie, że gdzieś go już widział. Raczej nie w otoczeniu Elika, bo choć już na pierwszy rzut oka rozpoznał w staruszku dżentelmena, był to dżentelmen w poważnym kryzysie. Znoszona marynarka i od lat niemodna czerwona kamizelka wisiały na nim tak wyraźnie, jakby były szyte na kogoś o jedną trzecią tęższego.
– Serdeczne przeprosiny, panie profesorze – burknęła Essai.
– Ismal – mruknął gospodarz i nie był to przyjazny pomruk.
Ismal, Ismal... Imię z czymś się Koemowi kojarzyło. I to nie tylko z południem cesarstwa, gdzie było popularne.
– Powinien zostać – zarządziła stojąca przy kuchni kobieta, nawet się nie odwracając.
Cieszyła się najwyraźniej niekwestionowanym autorytetem, bo ani Essai, ani Snar nie zgłaszali już więcej obiekcji. Tymczasem Koem przypomniał sobie wreszcie, skąd zna mężczyznę – miał przed sobą Ismala Granavinda, byłego dziekana wydziału magii parowej na Cesarskiej Akademii Konstruktorów. Gazety pełne były jego podobizn po tym jak cesarski sąd skazał go na karę śmierci za „zdradę Cesarstwa”, a ściślej za próbę budowy własnego pieca premagicznego, zdolnego wytwarzać jakże potrzebne w konstruktorstwie rdzenie.
Koem jak zawsze zwrócił uwagę na tamten skandal i przy okazji dowiedział się, że podobne próby nie były jeszcze wówczas zdelegalizowane, dekret wydano dzień po aresztowaniu Granavinda. Krótko po tym były dziekan wydziału magii parowej zniknął z więzienia, by po kilku tygodniach znów zostać złapanym i straconym.
Według gazet.
– Jak mu na imię? – Granavind zwrócił się z tym pytaniem do Essai, tak jakby Koem nie mógł odpowiadać za siebie.
– Koem Gariet – przedstawił się.
– Nekromanta czy konstruktor?
– Uczyłem się na nekromantę.
– I nie nauczyłeś się? – chciała wiedzieć Essai. Nie wydawała się przy tym złośliwa. Przypominała mu raczej pewnego alhambryjskiego profesora matematyki lubującego się w maglowaniu spóźnialskich studentów.
– Mistrz mnie wyrzucił – wyjaśnił Koem zwyczajnie. Chętnie by skłamał, ale bał się, że mogliby próbować sprawdzać jego umiejętności. – Pokłóciliśmy się.
Brwi kobiety poszybowały w górę.
– O co? – drążyła.
– Daj spokój, Essi – przerwał jej gospodarz. – Niech powie, co to był za mistrz.
– Abgald Hedraien. – Uwadze Koema wcale nie umknął fakt, że znów mówi się do niego w trzeciej osobie, ale postanowił to ignorować. – Z Samiry pod Tevirem.
Cała trójka spojrzała po sobie. Snar wyglądał, jakby miał splunąć.
– Niech mu ziemia ciężką będzie – wymruczał.
Tym razem to Koem był zdziwiony.
– Nie słyszałem, żeby... – Urwał.
– Poszedł do piachu tej wiosny – poinformował go Granavind. – Serce mu stanęło na weselu syna.
Tej wiosny. Abgald nie żył od wiosny. Zawsze wydawało się Koemowi, że gdy to wreszcie usłyszy, z ramion spadnie mu ogromny ciężar, ale to był prędzej kamyk niż głaz. Próbował układać tę myśl w głowie na różne sposoby, ale zupełnie nie chciała leżeć. Poza tym, na weselu syna? Czyżby wreszcie Tian? Uśmiechnął się na wspomnienie o nim. Może teraz mogliby się zobaczyć. Może Tian chciałby go widzieć.
– Ale Abgald nie wspominał nigdy o żadnych uczniach – zauważył Snar.
Nie wspominał też, że bywa w Zaułku, pomyślał Koem.
– Rozmawiałeś z nim o jego praktyce? – spytała Essai z powątpiewaniem.
Snar musiał przyznać, że nie rozmawiał.
– Jeśli nie był uczniem Abgalda ani nie jest stąd, to skąd wie, że dziad był nekromantą? – zauważył Granavind. – Albo faktycznie nim był, albo...
Spojrzenie byłego profesora wydawało się przewiercać go na wskroś. Koem nie miał nic do ukrycia, a i tak nie potrafił patrzeć mu w oczy.
– Albo był jego przyjacielem. – Essai przewróciła oczami.
Granavind prychnął.
– To Abgald miał przyjaciół?
– Przyjacielem w interesach. Kontrahentem.
– Sąsiadem? – zaproponowała kobieta przy kuchni.
Mógł być też służącym. W istocie Koem, zanim stał się uczniem, był służącym. O tym nie pomyśleli, bo dawno już nie przypominał służącego – nie ubierał się tak, nie poruszał, nie wysławiał. Dzięki Abgaldowi.
– Wierzę Naredowi – zakończył dyskusję gospodarz. – Więc jeśli było, tak jak mi powiedział, to Gariet może zostać.
Snar spojrzał w stronę kucharki, jakby chciał się upewnić. Koem doszedł do wniosku, że kobieta musi być po prostu jego żoną.
– Tylko miej na niego oko – powiedziała.

II

Ramel okazał się być w porządku. I był nawet mądry. Mądrzejszy od jej braci. A już w szczególności mądrzejszy od Rauta. Erra uznała, że głupota przychodzi chłopcom dopiero z wiekiem. Musiała jedynie przestać słuchać huczących jej pod czaszką słów ojca i już czuła się przy nim zupełnie dobrze.
Wejść między bachory z Dołów, to jak wejść między zwierzęta oszalałe od wścieklizny.
Ramel okazał się mieć tylko jedną poważną wadę – z jakiegoś powodu bronił Heny. Ale to Erra mogła mu wybaczyć, sama też była kiedyś młoda i naiwna. Gdyby nie była, nie musiałaby się teraz martwić brakiem pieniędzy i przeciekającym dachem.
Siedzieli u niej w namiocie. Erra sama to zaproponowała – robiło się coraz zimniej, a ich rozmowa przedłużała się. Mówili o konstruktach. I o tym, co można znaleźć na wysypisku. Kogo można znaleźć na wysypisku. O tym jak bardzo stary jest Stary Snar. O Henie, o handlu szczątkami z pobliskiego cmentarza, o interesach, które ostatnio wszystkim szły słabo. O życiu.
Namiot sam w sobie był niewielki, a przywieziony przez Errę towar dodatkowo zabierał miejsce, dlatego oboje siedzieli na jej posłaniu, tak blisko, że ich kolana stykały się. Czas mijał szybko. Ramel dawno powinien być w domu i już się nawet żegnał, ale znów porwał ich nurt dyskusji i zeszli na temat Wyzwalaczy.
– Moją sąsiadkę w zeszłym roku zabrali do Enklawy – opowiadał chłopak. – Starała się o stypendium wojskowe, żeby studiować na Akademii, ale kobiety przyjmują tylko jeśli pozostali wypadną na egzaminach wstępnych zbyt słabo. A dodatkowo na stypendium to tylko niezamężne i niezaręczone panny o nieposzlakowanej reputacji, i to podobno tylko te, które nie są zbyt ładne. I czasem generał Farou powie, że tak, a czasem powie, że nie, nigdy nie wiadomo.
– W każdym razie – podjął po krótkiej przerwie – nie udało jej się. W tamtym roku nie przyjęto w ogóle żadnej kobiety. Myślała, że to nic, że spróbuje w przyszłym roku, a potem najwyżej zrezygnuje i wyjdzie za mąż. Jednakże tydzień później zjawiła się milicja i bez wyjaśnień dała jej godzinę na spakowanie się.
Erra nigdy nie słyszała, żeby kogoś wcielano do Wyzwalaczy w taki sposób. Mówiło się jednak, że wojna w Brastynii, pierwszej zamorskiej posiadłości cesarstwa, niemal wyczerpała zgromadzone zapasy cudu i Cesarski Korpus Konstruktorów rozpaczliwie potrzebował dostaw. Potrafiła uwierzyć, że imali się nawet takich sposobów.
– A skąd pewność, że zabrali ją właśnie do Enklawy?
– Jej matka dostała list.
Erra uniosła brwi. Dostać list z Enklawy to trochę jak dostać list z piekła. Każdy o piekle słyszał, wielu znało takich, którzy tam trafili, ale raczej nikt stamtąd listów nie dostawał. Nie dowiedziała się jednak, jak to możliwe, bo wtedy do namiotu wpadł Nared.
Czuła się nieswojo, gdy tak nagle wtargnął i zaczął opowiadać swoją, chcąc nie chcąc, dość osobistą historię. Wydawał się przy tym zupełnie nie zauważać jej obecności, mimo że ta gorzka opowieść o zmarnowanym życiu z całą pewnością nie była przeznaczona dla jej uszu.
Nie mogła jednak wyjść, bo po pierwsze, był to w końcu jej namiot i nawet jeśli ktoś właśnie przegrał życie, to nie miał prawa jej stąd wyrzucać. Po drugie, nawet gdyby chciała, to Nared, klęcząc w wejściu, skutecznie jej to uniemożliwiał.
– Nie znajdą nas – powiedział Ramel z przekonaniem, gdy jego brat skończył swój monolog.
Gdy jego słowa przebrzmiały, w namiocie zaległa cisza. Erra wiedziała, że powinna czuć współczucie. Gdyby czuła, pewnie wiedziałaby, jak zareagować, ale właściwe emocje jak zwykle nie chciały przyjść. Było tylko zakłopotanie.
Ciekawe, co czuł Ramel. Na twarzy miał kamienny spokój.
– Przepraszam – Nared jakby się ocknął. – Nared Abaloth – przedstawił się.
– Erra.
Nie pamiętała już, jak to było dokładnie, ale od słowa do słowa stanęło na tym, że Erra może przenocować Ramela przez kilka dni, ma jeszcze dość miejsca na jednego szczupłego chłopaka. Nie była to do końca prawda – jeszcze nie miała dość miejsca, ale zamierzała poukładać wszystko tak, żeby dali radę. Nikt jej chyba nie ukradnie tej skrzyni pełnej odłamków szkła, jeśli ją wystawi na zewnątrz, prawda?
Niestety, nie była tego taka pewna. Nie w Zaułku.
Nared dziękował, ale nie jakoś szczególnie gorąco. Widać było po nim, że myślami jest gdzieś indziej, to gdzie jego brat spędzi kolejne noce musiało być jedynie kroplą w morzu zmartwień. Zaraz zresztą zniknął pod jakimś pretekstem, którego Erra nawet nie zapamiętała.
Znów zostali z Ramelem sami, ale rozmowa nie kleiła się już tak jak wcześniej. Głupio było teraz Errze rozmawiać o byle czym, zaś Ramel wydawał się równie odległy co jego brat. Dlatego wzięła się za przemeblowanie, a chłopak pomagał jej, zadając tylko pojedyncze pytania. Położyli się niedługo później, bo Zaułek i tak już cichł powoli. Jeszcze było słychać ostatnie wiwaty, a później i tych najtwardszych zmógł sen bądź alkohol.
To była niezręczna noc. Bardziej niż gdyby Erra miała spać obok również obcego, ale przynajmniej dorosłego mężczyzny. Gdy kobieta śpi obok dorosłego mężczyzny, to przynajmniej wie po co. A oni z Ramelem byli jeszcze obcy w jakiś dodatkowy sposób, ta noc była zaś stanowczo zbyt ciasna dla dwojga obcych ludzi. Erra miała ochotę się wiercić, ale nie chciała chłopaka budzić, na wypadek gdyby faktycznie mógł zasnąć po takiej rewelacji, jaką przyniósł mu brat. Leżała więc w ciągłym napięciu, próbując nie wracać do wszystkich upokorzeń, jakie tego wieczora stały się jej udziałem. Nie myśleć o tym, że będzie musiała jutro spojrzeć w oczy tym wszystkim ludziom.
Ramel mógłby coś mówić, odgonić od niej te wszystkie myśli. Przecież tak naprawdę wiedziała, że nie śpi, rozpoznawała to po tym wymuszonym bezruchu. Ale on milczał i to milczenie stawało się nieustannie cięższe. Jak lawa, która zastygając przemienia się w skałę. [/align]


III
Zaułek był raczej spokojnym miejscem. Nie dla kogoś, kto przywykł do modnych kawiarni i eleganckich klubów, ale Koem miał jeszcze w pamięci lata spędzone w Alhambrii. Po napatrzeniu się na studenckie zabawy niemal każdą rozrywkę można było uznać za spokojną. Nawet budynek wydawał się porządniejszy od ruder, w których niegdyś bywał. Ściany, mimo że podparte z pomocą wszechobecnego złomu, były jednak kamienne i wydawały się częścią jakiejś innej, starszej budowli, bo nikomu z pewnością nie chciałoby się budować byle speluny z wielkich, kamiennych bloków.
Meble pozostawiały znacznie więcej do życzenia, każdy sklecono z co najmniej kilku innych – taka widocznie nekromancka tradycja. Za oświetlenie robiły zaś fragmenty starych rdzeni, zupełnie jak u Redaiena w gabinecie, ale ze znacznie mizerniejszym skutkiem. A skoro dawały znacznie mniej światła, wieszano je pod sufitem bardzo gęsto, na linach – niczym jakieś ekstrawaganckie korale.
Ostatecznie Koem nie wiedział, do jakiej kategorii ma Zaułek przyporządkować. Nie tańczono tu, nie grano w kości ani nie zabawiano się mordobiciem, za to zabawiano się najwyraźniej walkami konstruktów. Kłócono się gwałtownie jak na rynku, ale nie w tak wulgarnych słowach jak na rynku. Jedne rozmowy wydawały się poważne, nawet uczone, inne zaś były rubaszne i błazeńskie. Na dodatek między dość ubogo wyglądającą masą dostrzegał również osobników, o których od razu potrafił powiedzieć, że mają znacznie więcej pieniędzy, niż chcą pokazać. Kto jak kto, ale on się na tym znał.
– Pierwsze na koszt firmy – oznajmił Snar, wyrywając go z zamyślenia. Postawił przed nim piwo.
Koem spojrzał na kufel, nie bardzo wiedząc jak zareagować. Rzucił krótkie podziękowanie, ale w istocie nie było za co dziękować – to była dodatkowa niezręczność. Bynajmniej nie dlatego, że nie lubił prezentów. Ani dlatego, że nie lubił piwa. Koem po prostu nie pił – nie przy ludziach. Alkohol sprawia, że zbyt łatwo się wygadać, zbyt łatwo zrobić coś, czego później będzie się żałować. Może i nie po jednym piwie, ale skoro mógłby wypić jedno, to czemu nie dwa? Skoro dwa, czemu nie trzy? Skoro piwo, to czemu nie coś mocniejszego? Wielokrotnie próbował postawić granicę, by ostatecznie stwierdzić, że lepiej w ogóle nie zaczynać.
– W porządku? – spytał Snar.
Koem zdał sobie sprawę, że wpatruje się w kufel odrobinę za długo.
– Zastanawiam się... – Nad czym mógł się zastanawiać? – Czy Abgald często tu bywał.
Gospodarz parsknął.
– W ogóle tu nie bywał, bo go wyrzucałem.
– Aaa.
Snar uznał najwyraźniej, że wypełnił już obowiązki gospodarza, bo wyjął jakiś swój notatnik i z wprawą godną najznamienitszych uczonych zaczął kreślić w nim nekromantyczne symbole. Koem obserwował to z pewną konsternacją, powierzchowność Starego Snara najwyraźniej go zmyliła. Jeśli cały ten tomik – a mimo że był on naprawdę słusznych rozmiarów, Snar zbliżał się do końca – został wypełniony w podobny sposób, gospodarz musiał być bardzo skrupulatnym człowiekiem. Zwłaszcza, że niedługo później na blacie pojawiło się jeszcze kilkanaście stron notatek, którymi się posiłkował.
– To przez Małą Linth – wyszeptał mu ktoś prosto do ucha. Ciepły męski głos. Nim Koem zdążył się odwrócić, nieznajomy stał już obok niego.
Przyciągał wzrok. Twarz miał poprzebijaną złotymi kolczykami – w nosie, w wardze, we brwiach... Może i przy jego ciemnej cerze wyglądały zjawiskowo, ale było to raczej ekstrawaganckie. Koem widział wprawdzie, że niektórzy cudzoziemcy noszą coś podobnego, ale ich kolczyki miał zazwyczaj kształt obręczy, ten zaś mężczyzna wyglądał, jakby miał twarz nabitą złotymi ćwiekami.
W drugiej dopiero kolejności uwagę zwracała jego sylwetka. Koem nie nazwałby go postawnym, to słowo kojarzy się raczej z kimś takim jak Snar, kto potrafi zająć całe przejście, ale z całą pewnością był silny. Atletyczny. Koem nie znał się na tym, ale podejrzewał, że w barowej bójce sprawdziłby się znacznie lepiej niż gospodarz.
– Nie rozumiem.
Nieznajomy wyciągnął rękę.
– Seliot – przedstawił się.
– Koem.
Seliot zastukał w kontuar, przyciągając wzrok Starego Snara jedynie na krótką chwilę.
– Pozwolisz, że ci go ukradnę?
Snar mruknął coś w odpowiedzi. Zdanie Koema najwyraźniej się w tej sprawie nie liczyło, bo Seliot bez pytania pociągnął go do stolika. Znaleźli się nieco na uboczu, pod ścianą, gdzie obserwujący walkę klienci nie blokowali przejścia, a papierosowy dym nie drażnił płuc z taką natarczywością. Koem podejrzewał, że stolik ten nie został jeszcze zajęty, ponieważ światło było tu jeszcze słabsze niż w reszcie Zaułka.
Niestety Seliot zabrał ze sobą to nieszczęsne piwo. Koem nawet nie zauważył kiedy.
– Powiedz, że nie będziesz go pił – poprosił jego nowy znajomy, gdy już usiedli. – Przecież wiem, że nie będziesz.
Koem uznał to za całkiem dobre wyjście z sytuacji.
– Yyy, raczej nie.
Ledwie skończył mówić, Seliot pociągnął solidny łyk. Tak solidny, że Koem utopiłby się, próbując go naśladować.
– Powinieneś żałować – stwierdził bez żenady. – Zawsze będę stał na stanowisku, że Snar ma najlepsze piwo w mieście. Wcale nie jest złe. Jest inne.
Przez chwilę tylko patrzyli na siebie, dając otoczyć się przez gwar cudzych rozmów. Seliot obserwował go z lekkim uśmiechem na wargach, bardzo uważnie, niczym jakiś nieznany jeszcze nauce gatunek.
– Kim jest Mała Linth? – Koem przerwał ciszę. Zaskoczyła go irytacja we własnym głosie, ten dzień był już chyba zbyt długi. Miał nadzieję, że Nared zaraz wróci.
– Była – poprawił go Seliot. – Małą dziewczynką, dwunastoletnią, niezgrabną i zdeformowaną. Jej matka była dziwką, jej ojciec miał w sobie tyle przyzwoitości, by córka nie skończyła zaduszona w jakimś śmietniku. Gdy wyrzucili go z Akademii, przywlókł ze sobą małą i wkrótce potem zmarł. Linth pomagała przy zbieraniu złomu, ale nie szło jej dobrze, bo prawą rękę miała w wiecznym przykurczu. Któregoś dnia Abgald zaproponował jej pomoc w eksperymencie, nikt nie wie do dzisiaj, co to miał być za eksperyment. Poszła więc z nim do jego domu i nigdy stamtąd nie wróciła. On twierdził, że nic nie wie, że zwyczajnie pożegnał ją po kilku godzinach, ale nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. Nigdy nie znaleziono po niej śladu. A Abgald niczym się oczywiście nie przejął.
Tak, to brzmiało jak on. Abgald był konserwatywnym arystokratą jakby żywcem wyjętym z prorewolucyjnej propagandy. Śmierć takiego dziecka jak Linth nie zasługiwała jego zdaniem na uwagę. Nie zasługiwał na nią także Naja, służący, którego pobił na śmierć. Ani Ryda, pokojówka, którą regularnie wykorzystywał. Ani ta prostytutka, jakkolwiek się nazywała, którą zostawił nagą na mrozie. Bez pieniędzy.
Lista była długa. Koem słyszał nawet powtarzaną między służącymi plotkę o włóczędze, któremu Abgald obciął dłoń, by sprawdzić, czy da radę ją później ożywić. Czemu miałby nie wierzyć, że skrzywdził także Małą Linth?
– Myślisz, że co jej zrobił?
Seliot bezradnie rozłożył ręce.
– Może zdarzył się wypadek. Może zwabił ją specjalnie, bo to właśnie ona miała być obiektem eksperymentu, nie wiem zresztą do czego innego miałaby mu być przydatna. A może zobaczyła zbyt wiele i bał się ją wypuścić. A może też było tak, jak powiedział Abgald. Samotnej dziewczynie idącej w nocy przez Tevir przydarzyć się mogą różne rzeczy.
– Ale widzisz – ciągnął Seliot po krótkiej pauzie – Snar jest bardzo wyczulony na takie rzeczy. Jego jedyna córka była niewiele starsza, gdy ktoś porwał ją z ulicy. Po dwóch tygodniach wyłowiono jej ciało z rzeki. Od tego czasu nieco przesadza z opiekuńczością wobec młodych kobiet. Tak przynajmniej słyszałem, bo nie znam go aż tak długo.
A czy Koem dostatecznie długo znał Abgalda? Nie przypominał sobie nikogo takiego jak Mała Linth, ale przecież nie pamiętał wszystkich gości Hedreienów. Było ich mnóstwo, a każdy dziwniejszy od poprzedniego. Chciał zapytać, jak dawno temu to było, ale ten właśnie moment wybrał Seliot, by znienacka wytoczyć ciężkie działa:
– Za co cię aresztowali?
Najwyraźniej w Zaułku wieści szybko się rozchodzą.
– Oficjalne zarzuty to nielegalny obrót cudem – przyznał. – Ale oni chyba liczyli na coś więcej.
Seliot podumał nad tym przez chwilę.
– Elik cię wyciągnie?
Koem skamieniał.
Seliot, owszem, miał rację – Elik wielokrotnie wyciągał go z tarapatów i prawdopodobnie zrobi to także tym razem, jeśli nie uzna, że Koem zbywał go ostatnimi czasy zbyt często. Ale to była sprawa między nim a arcyksięciem, wiedzieć o tym mogło tylko kilku urzędników. No i dwór arcyksięcia – wszyscy jego sekretarze. Pewnie także jakaś część służby, mimo że Koem bardzo starał się tego uniknąć.
Seliot zamierzał go szantażować? Donosił milicji?
– Chyba masz nade mną przewagę – stwierdził Koem lodowatym tonem, zarezerwowanym dotąd tylko dla dawnych przyjaciół, z którymi obecnie nie chciał być kojarzony.
Seliot uśmiechnął się. Zawadiacko – z taki uśmiechem powinien jechać na Rausz uwodzić znudzone arystokratki, bo Koem myślał tylko o tym, że powinien był zabrać broń któremuś z milicjantów. Normalnie nie strzelał do ludzi, nigdy nikogo nie zabił, ale przecież milicji nie zainteresuje porzucone na wysypisku ciało.
No chyba, że Koem zarobi kulkę w łeb od miejscowych. Jeśli ktoś to odkryje.
Westchnął. Nad czym on się zastanawiał? W życiu nie starczyłoby mu zimnej krwi, dzisiaj zużył chyba całą, jaką miał i wcale nie czuł się od tego odważniejszy. Wręcz przeciwnie – dopiero teraz wiedział, jak straszny jest świst kul nad głową. Nigdy więcej podobnego ryzyka, obiecał sobie.
– Widziałem was w styczniu w operze. Na Cesarzowej Amalii. Mieliście całą wielką lożę tylko dla was dwóch. Zapamiętałem was, tacy maluczcy jak ja rzadko widują arcyksiążąt.
Koem pamiętał tamten dzień. Pamiętał go lepiej niż większość innych, dawno nie czuł się gorzej. Obudził się przed świtem męczony koszmarnym bólem głowy, by zaraz pokłócić się z Taianą i kilka godzin później otrzymać list z informacją o śmierci przyjaciela. Bardzo dobrego przyjaciela, z którym poróżnili się dawno temu. Powiedział o tym Elikowi, ale ten jak zwykle udawał, że nie słyszy i nie dał mu czasu na żałobę. Uparł się, by iść do opery, mimo że musieli się po to przedzierać przez zaspy. Chyba chciał uniknąć w ten sposób spotkania z bratem, Koem już nawet nie pamiętał.
– Nie mogliśmy rozmawiać. Nigdy wcześniej cię nie widziałem.
– Bo byłem niewidzialny.
Seliot wyszczerzył zęby, widocznie bardzo z siebie zadowolony. Widząc jednak minę Koema, wyjaśnił:
– Pracuję w cyrku.
– Opera to...
Koem urwał, bo go olśniło. Tardos chciał widowiska, więc wymyślił skomplikowaną choreografię na linach. Żaden aktor nie zgodził się jej wykonać, więc zdesperowany reżyser wynajął akrobatów cyrkowych.
To był jedyny moment spektaklu, który Koem zapamiętał, na resztę nie zwracał uwagi zbyt zajęty własnymi myślami. Choć mówiło się w Oddzie, że cyrk to rozrywka dla bezrozumnej tłuszczy, tamci mężczyźni bez wątpienia byli artystami. Na Uniwersytecie Alhambrii powtarzano Koemowi, że człowiek to najsłabsza i najbardziej niezdarna istota spośród wszystkich gatunków, ale oni byli doskonali. Poruszali się tak lekko jak liście poruszane podmuchem wiatru, jakby to była fraszka, a nie wiszenie pięć metrów nad ziemią na zawodnych linach. Śpiew rozbrzmiewający na scenie wydawał się w porównaniu do tego widoku miałką rozkoszą.
Koem pamiętał, jak wstrzymywał oddech razem ze wszystkimi. Nawet Elik nic nie mówił, choć jeszcze przed momentem dręczył Koema swoją gadaniną.
Nie musiał pytać, czy Seliot był jednym z tamtych akrobatów. Mężczyzna wstał i lekko, jakby od niechcenia, wykonał salto i wylądował rękami na ławce. Tak delikatnie, jakby nie stanowił żadnego ciężaru. Przeszedł po niej aż do krawędzi, ale nie wykonywał już więcej salt, tylko spokojnie opuścił się na podłogę.
– Zrobisz sobie krzywdę, głąbie! – krzyknęła jakaś kobieta dwa stoliki dalej.
Koem pomyślał dokładnie o tym samym, oczami wyobraźni zobaczył, jak nieprzygotowane do nagłego wysiłku mięśnie i stawy naciągają się w niebezpieczny sposób. Ale Seliot nie zdradził się z choćby najmniejszym bólem, dostojnie niczym tancerz ukłonił się w stronę zrzędzącej kobiety.
– A ty czym się zajmujesz? – spytał Seliot, siadając. – Oprócz raczenia Elika swym towarzystwem, rzecz jasna.
Koem z uwagą obserwował jego twarz. Co takiego widział bądź słyszał, że tak mocno zapadli mu w pamięć? I kiedy, bo chyba nie wtedy, kiedy był na scenie?
Odłożył te pytania na później i nie wiadomo który już raz tego dnia zaczął tłumaczyć, że zajmuje się rekonstrukcją alchemii.
– Zajmuje ci to cały dzień?
Koem zastanowił się.
– Tak, prawie cały. – Wzruszył ramionami. – Podróżuję. Grzebię w archiwach. Wręczam łapówki w zamian za dostęp do niedostępnego. Prowadzę notatki. Eksperymentuję. Zadaję się z niewłaściwymi ludźmi.
– Z takimi strasznymi nekromantami jak ja? – spytał Seliot i roześmiał się.
Koem nie pamiętał, jak do tego doszło, ale przez następne pół godziny – a może godzinę? a może kwadrans? – opowiadał Koemowi, że cesarzowa Adnhe była barbarzynką, skoro nie tylko rozkazała unicestwić tak niesamowitą sztukę jak alchemia, ale też wszelki ślad po niej – w znaczeniu dosłownym. Burzyła pałace i pomniki, paliła obrazy i listy, kazała wyrywać strony z ksiąg, cenzurowała spektakle teatralne, a nawet ludowe przyśpiewki. Nawet modlitwy, gdy jedna z nich wspominała o ochronie „przed alchemią i czarownikami”.
Gdy Koem skończył w końcu wylewać wiadro pomyj na głowę dawno zmarłej władczyni, uświadomił sobie, że Seliot przygląda mu się z lekkim rozbawieniem i że być może trochę przesadził w swoim gniewnym monologu, przerywanym nielicznymi uwagami jego nowego znajomego.
– Wiesz co, Koemie? Zastanawiam się, po co ci to wszystko.
– Nie rozumiem.
– Nic z tej alchemii nigdy nie będziesz miał. Nic, co byłoby warte zachodu, jeśli zamierzasz utrzymywać się legalnie. Armia obejmie cię swoim czułym kokonem, a potem wyciśnie ostatnie soki. Twoje odkrycia rozgrabione zostaną przez bandę wpływowych nieudaczników, bo przecież nikt nie pozwoliłby człowiekowi bez nazwiska zgarnąć takiej chwały. A z twoimi znajomościami i wykształceniem mógłbyś robić cokolwiek innego. Dorobić się majątku i wyjechać w jakąś milszą okolicę.
Dlaczego? Ile bezsennych nocy Koem spędził, powtarzając sobie w kółko to samo pytanie. Ponieważ wiedział, że to będzie koniec. Każdy bogaty dżentelmen powinien mieć jakieś hobby, ale mając na głowie rodzinę i majątek, nie zostawi wszystkiego i nie wyjedzie do Relady czołgać się po ruinach. A na miejsce jednych nieprzyjemnych ludzi wejdą inni nieprzyjemni ludzie. To teraz był względnie wolny, bo musiał tłumaczyć się jedynie Elikowi. I może Naulusowi. Oraz kilku innym osobom, które jednak nie były ani wierzycielami, ani poborcami podatków.
Ale przecież nie musiał studiować alchemii w ogóle. Mógł żyć jak teraz, ale zamiast zginać kark w bibliotece, bawić się za cudze pieniądze. Odwiedzać miejsca, które znał tylko z gazet. I żadna milicja nie deptałaby mu za to po piętach.
– Nie wiem.
Seliot pokiwał głową, jakby dokładnie tego się spodziewał.
– Jest w tym coś fascynującego.
Koemowi dopiero później przyszło do głowy by zapytać, dlaczego dla odmiany cyrkowy akrobata zajmuje się nekromancją.

IV
Nared czuł się w obowiązku ostrzec Koema.
– Nie wiem, co sobie wyobrażasz o Henie, ale to niezrównoważona pijaczka.
Gariet nic nie odpowiedział, chyba w ogóle się tym nie przejął. Może wyobrażał sobie coś w rodzaju nieokrzesanych artystów albo zepsutych pieniędzmi ekscentryków. Nie przestraszyły go nawet ciemne i duszne tunele Cytadeli. Ciekawe, czy roił sobie, że w mieszkaniu tutaj jest coś romantycznego.
Gdy Nared zapukał do drzwi Heny, odpowiedziało mu tylko niewyraźne szuranie z wnętrza. Żadnego głosu.
– Hen? Jest ktoś do ciebie!
Nadal nic. Cholera, znowu piła na umór, a wtedy nie przychodziło jej do głowy nic mądrego. W ogóle nic mądrego nigdy jej nie przychodziło do głowy.
– Hen! Jesteś tam?
Odpowiedział mu potok niewyraźnych słów.
Szarpnął za klamkę. Nie spodziewał się, że drzwi są otwarte. Miał nadzieję, że będą zmuszeni odejść z kwitkiem, a Koem znajdzie moment, gdy Hena będzie akurat w lepszej formie. Tymczasem spełniły się jego obawy – Hena półleżała na łóżku w odsłaniającym ramiona cienkim podkoszulku, a obok niej, zaplątana w kołdrę i chyba naga, leżała jakaś młoda dziewczyna. Po chwili Nared rozpoznał w niej Mindę, uczennicę Heny, przynajmniej uczennicę z czasów, gdy nekromantka-konstruktorka robiła cokolwiek poza piciem. A Minda była młoda. W opinii Nareda zbyt młoda.
Na Koemie większe wrażenie wyraźnie zrobiło co innego – bałagan oczywiście. Istny burdel. Podłogę jak zwykle zaścielał papierosowy dywan, butelki po alkoholu tarzały się nawet w pościeli, gdzieniegdzie leżały zbrudzone krwią odłamki szkła. A wszystko wokół upstrzone zostało plamami nieznajomego pochodzenia.
Ale najgorszy był zapach – to on kazał im obu cofnąć się o krok. Smród alkoholu i tytoniu unosił się wewnątrz z takim natężeniem, że nie pozwalał oddychać.
– Ty już nie masz żadnych granic? – wypalił Nared.
Słysząc to, Minda uznała wyraźnie, że czas na nią. Wciąż naga, zrzuciła z siebie kołdrę, i zaczęła zbierać z podłogi ubrania. Nie założyła ich jednak. Przepchnęła się między Koemem a Naredem i nie krępując się niczym, ruszyła w głąb Cytadeli.
– Mam opowiedzieć o tym Hadarowi? – spytał Nared, gdy Hena wciąż milczała. Nie wstając, szukała czegoś po omacku w szufladzie nocnego stolika.
Hadar był starszym bratem Mindy, z którym mieszkała w tej dziurze i choć wielokrotnie ze wzburzeniem wypowiadał się o „sprzecznych z naturą perwersjach Heny”, Nared wątpił, żeby zrobiło mu to jakąkolwiek różnicę. Wszyscy w Zaułku wiedzieli, że kupczy ciałem siostry, odkąd ta skończyła dziesięć lat. Mógłby się co najwyżej domagać pieniędzy.
Wkrótce okazało się, że tym, czego szukała Hena, była butelka bimbru. Nawet nie pomyślał do końca, a już wyrywał ją jej z rąk.
– Zazdrosny jesteś? – warknęła na niego.
W odpowiedzi chwycił ją i siłą postawił na nogi. Tylko na chwilę – zaraz straciła równowagę i runęła na ziemię, prosto w wypracowany przez siebie bałagan.
– Co ty, kurwa, robisz?
– Ubierz się – odparł tak zimno, że aż się zdziwił własnym tonem. – Masz gościa, a siedzisz w samej bieliźnie.
Poczuł jak Gariet chwyta go za ramiona. Miał w sobie znacznie więcej siły i zdecydowania, niż można by było przypuszczać. Zmusił Nareda do cofnięcia się o kilka kroków.
– Przyjdę po prostu innym...
Nared nie słuchał go. Zalewała go fala gniewu, którego nie potrafił zatamować. Rzucił Henie jakieś szmaty, które przypominały spodnie i koszulę. Ubrała się posłusznie, nie spuszczając wzroku z trzymanej przez niego butelki.
– Co go ugryzło? – zwróciła się do Koema, slalomem zmierzając w kierunku biurka. Nim usiadła, zdążyła się trzy razy potknąć.
– Milicja była w moim mieszkaniu, chyba sądzili, że cię tam znajdą – Nared streścił jej szybko. – Ledwie się wyrwałem.
– Mnie u ciebie? – Hena parsknęła. – Powinnam ich oskarżyć o zniesławienie.
Hena oczywiście nocowała w jego mieszkaniu masę razy. Jeśli ktoś, zwłaszcza któryś z sąsiadów, wziął ją za jego kochankę, nie należało mu się dziwić. Nared jeszcze się nie zastanawiał, kto właściwie mógł na niego donieść.
– A ten to kto? – Hena wskazała na alchemika, jakby zupełnie nie przejmując się jego słowami.
– Koem Gariet – przedstawił się. Wyciągnął też rękę do uścisku, ale szybko ją schował, gdy zdał sobie sprawę, że Hena nawet na niego nie patrzy.
– Czy to przypadkiem nie ten, z którego ręki groziło mi poprzednie wielkie niebezpieczeństwo?
– Słu...
– Hen! Czy ty jesteś głupia, czy tylko udajesz?!
Jakby w odpowiedzi wyciągnęła z szuflady biurka jeszcze jedną butelkę, odkręciła i pociągnęła solidny łyk.
– Masz mi coś jeszcze do zakomunikowania, czy już będziesz wychodził?
Nared uniósł ręce na znak kapitulacji i ruszył w stronę drzwi. Koem jednak pozostał na miejscu, zmuszając go do zatrzymania się w progu.
– A ty czego tu chcesz? – spytała go Hena. – Przyszedłeś się pogapić?
– Ja naprawdę nie chciałem... Przepraszam za to najście, ale...
– Jak już jesteś, to mów.
Przez chwilę wzrokiem szukał ratunku u Nareda, ale Naredowi już było wszystko jedno.
– Szukam Medivariusa.
Przyswojenie informacji zabrało Henie dłuższą chwilę. Zamrugała.
– Akurat wyszedł.
– Mówię poważnie, pani Urettel. Jest pani moją ostatnią nadzieją.
Przez chwilę wydawało się Naredowi, że Hena parsknie śmiechem, przez moment wyglądała, jakby to właśnie chciała zrobić. Potem jednak jej usta zamknęły się nagle, twarz ściągnęła, oczy zmrużyły – tak jakby jakieś procesy myślowe powoli budziły się pod warstwą alkoholu. Koem wykorzystał ten moment zawahania, żeby mówić dalej.
– Zajmuję się...
Za wolno.
– Proszę pana, Medivarius to nie jest mój dobry przyjaciel, żebym wiedziała, gdzie jest, co robi i z kim. Ostatnim razem widziałam go dawno, nie wiem kiedy, nie wiem gdzie, poszedł w cholerę, zniknął, nie ma go, a ja go nie będę szukać, bo jest starym głupim dziadem i niech mu pan to powtórzy, kiedy już go pan spotka. – Swoje słowa Hena podkreślała rytmicznymi uderzeniami dłonią w biurko. – W ogóle to pan mi zawraca głowę, jestem zmęczona, proszę wyjść i proszę mnie o nic nie prosić.
Tym, co Nared zobaczył w jej gestach nie była złość. Złość nie sprawiłaby, że wzrok Heny poruszał się tak nerwowo po całym pomieszczeniu, nie zmusiłaby jej palców do nerwowych uderzeń o drewno. Jej dłonie wciąż zmierzały ku butelce, ale ostatecznie nie napiła się. Tylko obracała ją w rękach.
– Wynoście się – ofukała ich, gdy wciąż stali w wejściu.
– Chodź – ponaglił Koema Nared – musimy znaleźć jakiś nocleg.
Powinien był to powiedzieć, kiedy już wyjdą.
– Ty tutaj na pewno nie znajdziesz – odezwała się Hena. – Ale możesz spytać twojego nowego przyjaciela, nadałby się znacznie lepiej.
Nie istniało w opinii Nareda nic bardziej obrzydliwszego niż lubieżny uśmiech brudnej pijaczki, na pewno nie chciał go widzieć na tej twarzy, na ustach kobiety, którą Hena już nie była. Miał ochotę ją uderzyć, byle nie uśmiechała się więcej w ten sposób, byle nie mówiła takim głosem.
Żeby nie robiła tych wszystkich rzeczy, do kurwy nędzy!
– Chyba będę zmuszony odmówić.
Gdyby Gariet nie wyciągnął Nareda na korytarz, chyba naprawdę musiałby kogoś uderzyć. Trochę się zresztą alchemika przestraszył. Nie sądził wcześniej, by ten zdolny był do wściekłości, ale w tamtej chwili wyglądał jakby gotował się wewnątrz.
– Jak pan tak może traktować kobietę?!
Czego jak czego, ale tego, że Gariet oburzy się przemocą wobec cuchnącej pijaczki się nie spodziewał.
– Przepraszam – burknął. Może faktycznie przesadził.
Na szczęście ominęła ich wątpliwa przyjemność niezręcznego milczenia w drodze – mieszkanie Felisy znajdowało się dokładnie naprzeciwko mieszkania Heny.
– Nie mam wolnych miejsc. – Tymi słowami powitała ich starsza kobieta. – Tysiąc razy powtarzałam, że nie ma spania na podłodze i proszę cię nie każ mi powtarzać raz jeszcze. Lubisz podłogę, śpij na korytarzu.
Spanie na korytarzu było oczywiście co najmniej wątpliwą przyjemnością – u Felisy przynajmniej nie biegały szczury, nie w takiej ilości, choć też nie nocowało się tu za przyjemnie. Łóżka były wąskie i twarde, ustawione w niepozwalających na prywatność rzędach, a pościel prana może i często, ale wciąż stanowczo zbyt rzadko jak na tutejsze potrzeby. W większości nocowali tu ci zbyt pijani, żeby wrócić do domu lub ci zbyt biedni, żeby mieć gdzie wracać. Ci ostatni mogli wprawdzie zamieszkać w Cytadeli całkowicie za darmo, ale to wymagało umiejętności, ciężkiej pracy i przede wszystkim czasu.
Dzisiejsza noc nie należała jednak do zwyczajnych, w Zaułku trwał właśnie turniej i obszerna izba zapchana była po brzegi dodatkowymi łóżkami oraz bagażami. Felisa raz już popełniła ten błąd, że pozwoliła spóźnialskim rozłożyć się na podłodze, co oczywiście skończyło się tragedią, gdy ktoś w nocy przypadkiem – oby – zaprószył ogień. Zginęło dziesięć osób.
– Mój dom właśnie przeczesuje milicja, a ten tu – wskazał na Koema – uciekł dzisiaj z aresztu.
Może i Felisa wydawała się czasem surowa, ale to głównie dlatego, że młodzi nekromanci i konstruktorzy wzbudzali w niej macierzyńskie odruchy. Gderała przez chwilę, jakie to lekkomyślne, jednak ostatecznie się zgodziła, przykazując jednocześnie, żeby zajęli miejsca w końcu sali, jeśli nie chcą zostać zadeptani w nocy. Wyposażyła ich też w maty, koce i poduszki, a Naredowi chciała nawet odpuścić opłaty, ale uparł się, że skoro milicja przeszukuje jego dom, to znaczy, że nie jest jeszcze bezdomny, inaczej nie miałaby czego przeszukiwać.
Nie zastanawiał się przy tym nad logiką. Na logikę nie miał już dzisiaj siły.
Traf chciał, że łóżko, obok którego się ulokował, zajęte zostało przez Ocharda. Konstruktor spał już, ale obudził się, gdy ich dwójka zaczęła mościć sobie posłania. Nared poznał się z nim podczas studiów w Akademii, jednak w przypadku Ocharda studia te zostały przerwane już na pierwszym roku, gdy tenże dał się przyłapać na kradzieży. Obecnie widywali się rzadko, ponieważ Ochard zamieszkał w Ladannie, która co prawda graniczyła z Tevirem, jednak granica ta przebiegała dokładnie po drugiej stronie miasta.
– Słyszałem, że dołączyłeś do zacnego grona akademickiego złomu – wymruczał, kiedy go rozpoznał. – I tak jestem pełen podziwu. Rzadko kiedy ktoś wytrzymuje tak długo.
– Znasz to doskonale, nie? – odburknął mu Nared.
Ale Ochard tylko się roześmiał. Oto pogodzony z losem.
– A młody gdzie?
– Nocuje na górze u przyjaciółki.
Ochard gwizdnął.
– To sobie chłopak radzi.
Nared westchnął. Naprawdę nie miał w tej chwili siły na takie rozmowy, nie gdy w głowie miał świeże wspomnienie Heny, a jednak nie potrafił się powstrzymać.
– On nawet nie skończył piętnastu lat – odpowiedział, choć nie miał pewności, czy skończył przynajmniej czternaście, nigdy nie pamiętał, a nie miał siły liczyć. – A nawet jakby skończył, to przecież straszny z niego dzieciak. Nawet na tle rówieśników.
– To ty tak myślisz. – Ochard wydał z siebie chichot, który niemal uczynił go ofiarą naredowej pięści. – A przyjaciółka to?
– Erra. Od was, z Ladanny.
Teraz Ochard już nie chichotał, ale śmiał się pełną piersią. Na tyle głośno, że ktoś z drzemiących już gości Felisy podniósł się i kazał mu „stulić krzywy ryj”. Oczywiście po Ochardzie zupełnie to spłynęło.
– Ty nie wiesz co to za jedna, co?
Nared musiał przyznać, że nie wie.
– Erra Shellou. Miała piętnaście lat, kiedy ojciec wyrzucił ją z domu. Noszącą w brzuchu bękarta. Więc – Ochard zaśmiał się obleśnie – przed Ramelem zaprawiona w bojach zawodniczka.
Sposób, w jaki o tym wszystkim opowiadał, doprowadzał Nareda do mdłości i najchętniej w ogóle by się już do niego nie odzywał, niemniej była to intrygująca sprawa.
– Jeśli z tych Shellou, o których myślę, to pewnie nie byłaby pierwsza z nieślubnym dzieckiem. Nie próbowali tego zatuszować?
– Heh, zanim wieść doszła do starego Varmina, wiedziało już pół Teviru. Chyba jej ciotce zależało, żeby to wyszło na jaw, nie znosiła się z Errą. Varmin za córką też raczej nie przepadał. Wstydził się jej podobno.
– Dlaczego?
Ochard wzruszył ramionami.
– A bo ja go tam wiem? Słyszałem tylko, że publicznie wolał jej nie pokazywać. Pewnie Erra jak to Erra, łatwego charakteru nie ma.
Nared nie dopytywał dłużej. Położył się na swoim miejscu i myślał. Shellou – znany i bogaty ród, ze sporymi wpływami w stolicy. Miał oczywiście wiele gałęzi, ale córka Varmina Shellou, dawnego cesarskiego ministra należała z pewnością do tych najznamienitszych. Nared miał wrażenie, że jakaś awantura z jego córką faktycznie obiła mu się o uszy, ale to było dawno, a on niewiele zwracał uwagi na takie skandale rozpalające umysły na kilka tygodni, by zaraz zgasnąć i okryć swych bohaterów milczeniem.
Cóż, nieprzyzwoite sugestie Ocharda bardziej go zniesmaczały niż niepokoiły, a Ramel mógł ostatecznie znaleźć w Zaułku znacznie gorsze towarzystwo niż niezamężna matka. Sam był w końcu bękartem, można by powiedzieć, że mieli ze sobą coś wspólnego. Nared w pierwszej chwili pomyślał wprawdzie, że skoro dziewczyna przetrwała na ulicy, to pewnie się sprzedawała, ale po zastanowieniu musiał przyznać, że z taką twarzą raczej nie cieszyłaby się powodzeniem. Może faktycznie, pomimo wychowania w pałacu, miała łeb na karku.

Re: Złom

: 06 października 2019, 22:35
autor: Kanterial
Komentarz zaczęty jakiś czas temu, ale wypadało przeczytać raz jeszcze przed wysłaniem, więc trochę go pozmieniałam.
W ogóle - skasowało chyba mój komentarz do pierwszej wstawki, bo pamietam, że pisałam, a teraz nagle nie mam do czego się odnieść :facepalm:


To się czyta bardzo dobrze, bo akcja jest wartka i (co lubię) dajesz oszczędne opisy, które idealnie wystarczają mi do zbudowania wiarygodnej scenerii. Chciałabym kiedyś to osiągnąć, bo cierpię od zawsze na brak tła w tekstach. U ciebie jest dobrze, wiem, gdzie postacie są, czy jest jasno, czy ciemno, co czeka dookoła i (nawet się zdarzyło) mam wrażenie, że czuję temperaturę czy wilgotność powietrza :D Co prawda ciężko mi sobie do końca wyobrazić okolicę przy Zaułku, te wysypiska i sterty magicznych odpadów. Mam w głowie obraz czegoś, co wręcz żyje i oddycha, jakoś się dymi i pracuje, ale nie wiem, czy taki miałaś zamysł.
Więc: klimat siedzi, akcja wciąga, dialogi są dobre (kilka sobie przeczytałam dwa razy <3 no i (nie na temat) tekst o bezimiennych zwłokach wyniesionych przez bezimiennego grabarza do bezimiennego grobu! Majstersztyk, uwielbiam) a technicznie... no, tu trochę gorzej, ale wyrosłam chyba z wklejania cytatów celem poprawienia literówek, bo to i tak zrobisz w swoim czasie. W trzech miejscach miałaś pocięte (poprawiane) zdania gdzie wyrazy pojawiały się znikąd, to mnie trochę przystopowało.

Jeśli jest coś, co wypada blado przy tym, jak fajnie piszesz, to jest to wprowadzenie i ilość niezbędnych informacji, bo można się nieco zgubić, gdy (na przykład w trakcie ataku złomu na Errę) rzucasz nagle pojeciami, które ewidentnie w tekście znaczą, mają coś obrazować, a dla mnie są tylko słowami kojarzącymi się z czymś zupełnie innym, niż to, czego się spodziewam w strecie magicznego zwłoko-gruzu.
Swoją drogą - cud. Cud jest fajnym motywem, mniej więcej ogarniam, o czym czytam, ale i tak by się chciało jakiś obszerny akapicik, żeby postać wyłożyła dosadnie, czym cud jest i jakie ma zastosowania poza tymi, które już zobaczyłam.
Ale kto to pisze, prawda, żądam od ciebie czegoś, czego sama nie potrafię zapewnić w tekście, czyli odpowiednio szybkiego zaserwowania informacji, by się ułożyły w głowie przed użyciem ich w scenach. Podsumowując jojczenie, czasem trochę się gubię w grupach zawodowych, motywcajach i systemie działania samej nekromancji, oraz jej składnikach, ale to zapewne etap przejściowy.

Postacie, bo o nich trzeba:
pamiętam, że pierwszą wstawkę zakończyłam z ogromną sympatią dla Nareda, bo balansowałaś na granicy jego "zepsucia" i dwuznaczności tak, że mnie to naprawdę jarało. Teraz Nared pokazał trochę inną twarz, taką mocno odrzucającą - w interakcji z Koemem, którego chyba jednak lubię - i nieco się ochłodził mój entuzjazm. No, nie tyle entuzjazm, co uwielbienie dla jego konstrukcji psychicznej. Lubię rozmyte postawy, ale do tego stanowczego (dopuszczającego ZABICIE faceta, który go URATOWAŁ) Nareda aż kuriozalnie nie pasował mi Nared, któremu zachciało się płakać przez Henę. Tu należy zaznaczyć, że może chodzić o postać Heny, za którą nie przepadam przez to, jak została przedstawiona na samym początku.
Nared mi strasznie przypomina Neana. W tych przebłyskach beznamiętności i egoizmu. A jednocześnie jest zupełnie inny :facepalm:

Erra wzbudza moje współczucie, narazie umiarkowanie przemieszane z sympatią, bo przy wszystkich jej cechach budujących chęć kibicowania (sorry, zawsze będziemy kibicować przegrywom i zmotywowanym noobom), są też cechy okropne i odpychające stanowiące swego rodzaju reakcję obronną. Stosunek Erry do innych jest uzasadniony, ale mi jednak źle, gdy tak się wzbrania przed pomocą i obecnością Ramela (btw Ramel <3 wyczuwam miłość). Tu mi zafundowałaś istne wahadło - czytając czułam na zmianę strach i współczucie wobec Erry, później niechęć, później zrozumienie, bo wszystkie jej odpały z czegoś wynikają i są ludzkie, a na samym końcu, gdy jednak mur pęka i Erra postanawia się przed chłopakiem otworzyć... no po prostu oklaski. Straszliwie propsuję tę scenę właśnie za ostatnie zdanie i opuszczenie przez postać gardy. Wtedy dopiero dociera z całą mocą, że Erra jest bohaterką, z którą najłatwiej mi się utożsamić
Naucz się przegrywać, Erro, mówili jej. Ale jak długo można przegrywać?
T~~~~~~~~~~~~~~T <3 <3
i pewnie do samego końca będę się biła z myślami, co do niej czuję. Domyślam się, że pozwolisz jej na zostanie uczennicą Heny - może mylnie to założyłam - bo taka opcja daje świetną możliwość dla polepszenia obrazu Heny w oczach czytelnika. Jest czym zapracować na sympatię, te dwie panie mogą sobie wzajemnie pomóc. Dopuszczam też bardziej gorzką możliwość, czyli Errę użytą i wykorzystaną ponownie, tak jak to opisałaś w napomkniętej relacji Mistrz-uczeń w jej wspomnieniach. To by było mocne i bolesne.

Na Henę czekam. I będę czekać, bo wiem, że może być z niej świetny materiał na bohaterkę, która rzuca czytelnikiem ze skrajności w skrajność, od miłości do nienawiści. Bardzo ratujesz ją narracją Nareda - w jego wspomnieniach widzimy Henę taką, jaka była i mogłaby być - i jednocześnie niszczysz każdym kolejnym zdaniem, które wypowiada, opryskliwa i okropna, pijana. Naprawdę czekam w napięciu, próbując zachować trzeźwe spojrzenie.

No i Koem na koniec - trochę dla mnie mdły w pierwszym rozdziale, tu mnie autentycznie zaintrygował. Akcja z łopatą XDD +10 do postrzegania postaci. Ucieczka z dołka, rewolwer (oho!) i kolekcja chemii w kieszeniach to kolejne +30. Ogromnie mnie jara możliwość współpracy i pociągnięcia wspólnych scen Nareda i Koema. Będę śledzić nastawiona na dobrą zabawę i sporo wyjaśnień odnośnie do sytuacji Heny. Chwilowo to napomknięte "zagrożenie", w którym Hena się znalazła, jest dla mnie odległe i nierealne. Chwilowo.

Jako cytat mistrzowski, najpiękniejszy z wstawki, wskazuję:
Raz, dwa, trzy...
Nie poruszył się. W głowie miał obraz własnego mózgu cieknącego po bruku.
Raz, dwa, trzy... Nari. Co ci szkodzi? Przynajmniej szybko się skończy.
Raz...
miazga, owacje, szacunek.

Jednak trochę bełkot z siebie wyrzuciłam, ale ciężko mi go ułożyć w sensowniejsze przesłanie :facepalm: po ponownym przeczytaniu drugiej wstawki stwierdzam, że nie wspomniałam o Ramelu stricte, a to chyba taki as z rękawa, którego możesz wykorzystać na wiele potencjalnych sposobów. Nawet ten nasuwający się samoistnie - by to była postać łatwa do pokochania i dobra, z ciężkim backstory - jest świetny.
Raz jeszcze dodam - brawa za bezimienne zwłoki, rozmowę Ramela z Errą i wejście smoka Koema. I za wartkość sceny ucieczki przed milicją - wreszcie! To kiedyś leżało w Kruczarzu, dynamika, a tutaj byłam pod ogromnym wrażeniem. Tempo jest. Pozazdrościłam.

Następną wstawkę postaram się skomentować niedługo - bo będziesz wrzucać i kolejne, prawda? Powiedz, że prawda.

Re: Złom

: 16 października 2019, 23:43
autor: Kanterial
Ostatnio się rozpisałam, teraz krócej, bo w sumie ostatnią wstawkę czytałam już jakiś czas temu i sobie przetrawiłam.

Zdecydowanie jest dla mnie tutaj za dużo XD przesyt informacji w bardzo szybkim tempie, kiedy jeszcze nie do końca ogarniam bohaterów i wolałabym spokojnie poczytać o rozwoju relacji między nimi. Tymczasem taki Koem, który dopiero co poznał Nareda i wpadli razem w jakąś spiralę zdarzeń, (i o którym chciałabym teraz czytać i w końcu do dobrze zrozumieć, jego motywacje na przykład) nie dość, że staje się niewidoczny między innymi postaciami w Zaułku, schodzi na dalszy plan, to jeszcze poznaje nowych ludzi (!) i ja już mam taki kocioł powoli, że wiem, że dla takiego Selima nie starczy miejsca i go dobrze nie zakoduję.
Szybko rozwijasz akcję i te już "zastane" więzi i powiązania postaci ze sobą są dla ciebie jasne, a dla mnie nadal nie, przez co robi się trudno, gdy podkręcasz ilość wydarzeń. No, ja bym to mogła czytać w dwóch wstawkach, dwa razy dłuższych, i wcale nie uważam, że wtedy malo by się w nich działo XD Taki zonk na przykład (żeby ci zobrazować, o czym mówię) miałam, kiedy Nared dosłownie na dwa akapity wpakował się Errze do namiotu (WTF?!) i ustalił z nią, że brat będzie spał, a w ogóle to coś powiedział o swoim życiu, jakby z Errą miał co najmniej zajebisty i serio długi kontakt od dawna, no bo inaczej przecież by się tak nie zachował. A mi szczęka opadła do ziemi, tak mnie to zszokowało.

No i Koem wpada z Naredem do Heny,tak nagle, na spinie, wraca wątek Medivariusa, który jest (?) kluczowy chyba, ale jest zgaszony dosłownie po dwóch zdaniach i tak naprawdę więcej znów mam informacji o statusie byłym i teraźniejszym relacji Nared-Hena, niż o tym, przez co Koem tyle przeszedł i o czym od początku tekstu chciał z Heną pogadać y__y

Nie wiem, po prostu nagle zrobiło się z dużo i przestałam ogarniać, więc robiłam przerwy, żeby czytać akapity po dwa razy. I myślę, że tempo za szybkie nawet na zbudowanie scen i otoczenia, za co tak chwaliłam drugą wstawkę. Jakbyś albo pisała na fajerze, albo bardzo pod górkę i wysiłkiem.

Przeczytałam raz, potem znów przelotnie, więc raczej zakoduję większość, ale to ode mnie już wymagało sporego wysiłku :D

czekam na kolejne wstawki i cieszę się, że Erra zaczyna wyrastać na jedną z postaci pierwszoplanowych <3 bo może być bardzo ciekawa, a Koem się chwilowo czai i niknie za kreśloną mocno i konsekwentnie byłą relacją Heny z Naredem. Wrzucaj dalej.

Re: Złom

: 17 października 2019, 12:09
autor: Xanttis
Ogólnie to Kanterialu zabrałaś mi komentarz :grzybki: . No ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz.

Mam podobne odczucia jak Kan. Dużo informacji to raz, ale chyba też sposób ich przekazywania. Wszystko może być ważne i mieć znaczenie, a nie wszystko da się spamiętać, zwłaszcza, że głównych bohaterów jest kilka. Za dużo wątków jest omawianych i pokazywanych jednocześnie. Najbardziej z obu wstawek podobała mi się cała sekwencja z Koemem i Naredem. Nie dość, że dobrze opisane i naprawdę wszystko tam widziałem, to było to chyba najbardziej poukładane, spokojne i angażujące :D . Mam chyba taki właśnie problem z tym tekstem – to jest drużyna i całą drużynę omawiasz na raz i starasz się zmieszać ich wątki, przez co robi się może nie tyle że infodumping, ale trochę węzeł gordyjski. Na pewno są kwestie ważniejsze od innych i jakaś z nich musi być wspólna dla wszystkich. Może to tylko ja, ale na razie umyka mi co ich motywuje i łączy. Z Koemem i Naredem wyszło to fajnie i gładko, ale w innych przypadkach jakoś nie potrafiłem się tak zaangażować. Może to kwestia tego, że Koema polubiłem najbardziej i szczerze to gdyby nie on, to czytałoby mi się to jeszcze ciężej. Świat prowadzisz dobrze, jest ciekawy i spójny w mojej opinii. Tło daje smaczki i bardzo dobrze wypełnia co trzeba między rozmowami i akcją. Ogólnie świat i Koem na razie są głównymi plusami Złomu i wierzę, że jak przebrniesz przez te początki w tym tekście, to będzie :fire: . A że ja również mam problemy z początkiem, to przesyłam dużo wsparcia do prac nad tekstem :c[]: :D

Re: Złom

: 17 października 2019, 12:41
autor: Kimchee
Xanttis pisze:
17 października 2019, 12:09
Ogólnie to Kanterialu zabrałaś mi komentarz :grzybki: . No ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz.
I mnie, i mnie! Zły, zły Kanterial :P
Miałam poczekać aż wyjdzie kolejny fragment, ale coś się nie zanosi, a powoli zapominam, co chciałam napisać. Muszę powiedzieć, że tę wstawkę czytało mi się najgorzej z dotychczasowych i mam takie podejrzenie, że może i tobie gorzej się ją pisało. W każdym razie przy poprzednich miałam nieraz takie momenty, że mówiłam sobie w duchu "o, fajne to", "Dobrze to ujęła" albo "a, to jest bardzo ciekawe", a odnośnie tego fragmentu sobie nie mogę nic takiego przypomnieć. Nadal gdzieś tam przemykają fajne rzeczy o magii albo o świeciem, lecz niestety, nie ma lekkości -a potrafisz pisać tak, że się przez tekst płynie - jest z to jakaś siermiężność i dużo pośpiechu. Miałam też nieco problemu z zawieszeniem niewiary co do dziejących się rzeczy, a składam to na karb tego, że właściwie wszystkie sceny są jakieś takie skrótowe. Prym wiedzie wspomniana już sytuacja z wbiciem przez Nareda do Erry. nie wiem, może to miała być próba pokazania jak Erra jest bezwolna i jak daje sobą manipulować (ale czy naprawdę taka jest w świetle faktów z jej przeszłości, które powoli wychodzą na jaw?), ale ta scena aż się prosi o chociaż kilka zdań. bo przecież prócz dziewczyny są tam też dwaj bracia i może dla niektórych ciekawe jest jak młodszy zareaguje na problemy drugiego, który jest jego praktycznie jedyną rodziną. Ale ważne dla fabuły chyba jest to, żeby młody i Erra byli przez jakiś czas skazani na siebie. Przebywają razem - check - można przejść do kolejnej sceny
Podobnie mam z Koemem w zaułku. Jest obcy, ale jakoś nikt nie wyraża co do niego sceptycyzmu, nikt nawet nie wyrazi wątpliwości co do jego intencji czy motywów (a jakby był szpiegiem albo coś?) i na dodatek zaraz każdy napotkany osobnik zaczyna mu wyjawiać jakieś ważne rzeczy. Najważniejsze chyba było to, żeby Koem się znalazł w zaułku. Oba te moje "problemy" zostały załatwione w ten sposób, że streszczasz - jak to Nered coś powiedział i znikł. czy Nared jest jakimś hipnotyzerem?

Większość rozmów niesie ze sobą jakieś ważne informacje. Nie wiem, czy to jest najszczęśliwsza forma ich przekazywania. wiem, że czasem inaczej nie można, ale bym się nad tym zastanowiła na przyszłość.

Re: Złom

: 26 października 2019, 22:08
autor: Krin
Dziękuję wam za tak obfite komentarze, zaprawdę obrodziły one tej jesieni. Pewnie większość z was widziała, co pisałam na pudle - że czuję się zdemaskowana. Długi czas miałam dziurę w miejscu rozdziału trzeciego i łatałam ją chwilami z trudem. Włączył mi się też strach przed objętością. Dla przykładu napisałam początkowo scenę, w której Nared tłumaczy Ramelowi (i Errze), co się stało, ale stwierdziłam, że bez sensu, do czego mi to właściwie. Bo nie wiem, co miałabym umieścić.
W scenach z Koemem z kolei mogłabym umieścić jeszcze mnóstwo rzeczy, ale z kolei powstałby wysyp jeszcze większej ilości bohaterów i informacji. Dlatego nie bardzo wiem, co z tym rozdziałem trzecim zrobić.

Wiem za to, dlaczego ten tekst wydaje się Kanterial mniej dopracowany niż teksty o Kruczarzu. Bo teksty o Kruczarzu były przeze mnie czytane na głos, a potem jeszcze drukowane i poprawiane na papierze. Obawiam się jednak, że Złom jest na tyle duży, że wykracza to poza moje możliwości. Przynajmniej na razie, kiedyś pewnie będę musiała się tym zająć.

A tymczasem rozdział czwarty, mam nadzieję, że lepszy.


Rozdział czwarty

I

Nared obudził się razem z Felisą – o świcie. Starsza dama – dama według kryteriów Zaułka, rzecz jasna – właśnie rozpoczynała swój codzienny rytuał. Najtańsza kawa o barwie smoły, bułka, notatnik i ołówek. Mógłby przysiąc, że to właśnie ten cichy szmer bazgrania wyrwał go ze snu. Normalnie nie byłby przeszkodą, ale tej nocy Nared spał płytko, budząc się raz po raz i z trudem zapadając w sen na twardej podłodze.
Wstał, zrzucając z siebie rękę Koema. Jego nowy znajomy całą noc potwornie się wiercił i nieustannie pełzał w stronę Nareda, zabierając mu miejsce. Raz nawet próbował ukraść mu koc, po tym jak własny wrzucił gdzieś pod sąsiednie łóżko. W nocy Nared kilkakrotnie planował bezlitosną zemstę, ale teraz, w świetle dnia, musiał przyznać, że to bez sensu – Koem prawdopodobnie nie miał pojęcia, jaką bestią staje się w nocy.
By przejść przez noclegownię trzeba było wytężyć całą uwagę. Wczoraj wydawało się Naredowi, że jest tu jeszcze wiele miejsca, ale teraz, jedynie przy świetle dobiegającym z pokoju Felisy, miał wrażenie, że przerwy między łóżkami nie istnieją, a nawet jeśli, to zajęte zostały przez bagaże. Przeklinał każdego gościa po kolei – czy oni naprawdę nie mogli upchnąć tego pod łóżka? Nie każdy miał pod nim pełzającego Koema.
Gdy wreszcie się przedarł, Felisa powitała go propozycją porannej kawy. Płyn nie wyglądał ani nie pachniał zachęcająco.
– Wiesz, że oni wrzucają do niej żołędzie? – spytał cicho.
Przewróciła oczami.
– Wiesz, że jak ci się nie podoba, to nie musisz jej pić, złociutki? – Felisa nie siliła się na szept. Zawsze mówiła głośno i Nared podejrzewał, że to nie w jej głosie, ale w jej słuchu tkwi problem. – Ciastek nie zaproponuje, bo pewnie i tak by ci się nie spodobały.
– Pewnie nie dałbym rady ich pogryźć.
Ignorując protesty staruszki, pożegnał się, całując ją w policzek.
Świt na wysypisku robił wrażenie. Może na obcych większe robił nocą, ale Nared zdążył się już przyzwyczaić do mozaiki kolorowych świateł. Teraz zaś Zaułek był cichą pustynią barw skąpaną w szarym świetle poranka, której wyrastające z niej białe namioty tylko dodawały niesamowitości. Gdy zza chmur wynurzyły się pierwsze promienie słońca, ziemia roziskrzyła się srebrnym blaskiem.
Idąc w stronę Zaułka, Nared słyszał jak pod jego stopami chrzęści przez dziesięciolecia wydeptany złom. Niczym śnieg.
Snar trwał już na posterunku. Nared niewiele pamiętał okazji, w których widziałby go poza speluną, a poza wysypiskiem nie widział go chyba wcale. Teraz gospodarz krążył od jednego stołu do drugiego, bez większego zaangażowania wycierając je mokrą szmatą.
– Już śniadanie? – spytał, na moment unosząc wzrok.
– A jest?
– Będzie. Gerda już się zabiera.
Zanim dostał swój posiłek, do Zaułka zdążyło zejść kilka kolejnych osób. Granavind, Berda, Illo, Iasta... Wszyscy poza tą ostatnią wydawali się mocno wczorajsi. Snar był dla nich dobry, każdy dostał jajecznicę i solidną pajdę chleba.
Nared był w połowie śniadania, gdy do środka wtoczyła się Hena.
Wyglądała jeszcze gorzej niż wczoraj. Stała, cały ciężar ciała opierając na framudze, skórę miała bladą i pokrytą kropelkami potu. Nie widział dobrze, ale wydawało mu się, że ręce jej drżą. W pierwszej chwili żołądek podszedł mu do gardła, w drugiej zdał sobie sprawę, że to symptomy czegoś, czego zupełnie by się nie spodziewał – Hena musiała nie pić od przynajmniej kilkunastu godzin.
Obserwując, jak człapie w kierunku baru, liczył w myślach. Z całą pewnością nie piła od ich kłótni, a wcześniej... Wcześniej była zajęta Mindą, pewnie nie wypiła wtedy zbyt wiele.
– Masz wodę? – spytała Snara słabym głosem. Zabrzmiało tak żałośnie, aż Nareda ukłuło.
Snar bez słowa postawił przed nią szklankę. Obaj patrzyli jak pije, a strużki wody spływają jej po brodzie na ubranie. Nim skończyła, gospodarz poszedł po kolejną. Trzecią zabrała ze sobą i po kilku chwiejnych krokach usiadła naprzeciwko Nareda.
– Mógłbyś przynieść jeszcze jedno? – poprosił Snara, wymownie wskazując na swój talerz.
Przez chwilę Hena patrzyła na niego zupełnie bezmyślnie. Śmierdziało od niej przetrawionym alkoholem i powinna się wykąpać przed wyjściem do ludzi, ale bał się to powiedzieć. Czuł się, jakby miał przed sobą dziką zwierzynę, którą niepomiernie łatwo spłoszyć. Jakby jednym słowem mógł sprawić, że runie misterna równowaga w umyśle Heny i kobieta znowu się napije.
– Stawianie drinków jest już niemodne? – spytała.
Serce zabiło mu szybciej.
– Nie o tej godzinie.
Czekała z głową opartą o stół. Wyglądała jak student, który zasnął podczas wykładu. Więcej – jak Hena śpiąca podczas wykładu po tym jak do trzeciej nad ranem mocowała się z golemami.
– Snar nie myje ich zbyt dokładnie – zauważył.
Uniosła głowę, obrzucając go zmęczonym spojrzeniem.
– Nie mów, jeśli nie masz o czym.
Złośliwe słowa wypowiedziane bez złośliwości. Nie wiedział jak zareagować. Jadł coraz wolniej, żeby dać sobie czas. To jakby chodził po najbardziej niestabilnych rejonach wysypiska, gdzie każdy krok może okazać się tym niewłaściwym.
Jej śniadanie było gotowe, więc Nared wstał i je przyniósł. Nie potrafił spokojnie patrzeć, kiedy się tak przewracała.
– Nari, ja... – zaczęła, dłubiąc w jajecznicy łyżką. – Nie bądź zły.
Nared milczał. Przyciągali wzrok każdej kolejnej osoby wchodzącej do środka. Każdy obserwował ich tak, jakby zaraz miało dojść do wybuchu, a stoliki wokół nich pozostawały puste.
– Nie jestem zły – powiedział, zaskakując sam siebie. Już nie był. W miejscu, w którym na co dzień gotowała się złość czuł przepaść. Głęboką, ciemną, której dna nie był w stanie dojrzeć.
– Nari, ja przestanę. Tylko... Nie bądź zły.
Skończył jeść. Teraz tylko się przyglądał, jak Hena wmusza w siebie posiłek. Schudła – teraz to zauważył, choć przecież powinien był to zrobić już dawno. Pijąc, zapominała o jedzeniu i teraz też tak naprawdę musiała być głodna.
– Jak się nazywał ten twój fircyk? – wybąkała nagle.
Nared musiał się długo zastanawiać, by ostatecznie dojść do wniosku, że nie ma pojęcia, o co jej chodzi.
– Jaki fircyk?
– No ten... No, co szukał Medivariusa.
Poczuł unoszące się kąciki ust. Może być i fircyk.
– Koem Gariet.
Potaknęła.
– Ten właśnie. Jest jeszcze w Cytadeli?
– Wczoraj uciekł z aresztu. Raczej nieprędko wybierze się do miasta.
– Czyli nie taki wcale grzeczny chłopiec. Podoba mi się.
Jej twarz się zmieniła i Nared poczuł niepokój. Zajęcie się Medivariusem mogło na długi czas odciągnąć ją od picia, więc normalnie byłby zachwycony, ale nie teraz, kiedy była poszukiwana. Trzeźwość na szubienicy nie na wiele jej się zda.
Na szubienicy.
Powaga sytuacji wciąż nie w pełni do niego docierała. Gdyby nie Koem, mógłby uwierzyć, że wczorajsze wydarzenia to tylko zły sen.
– Skąd to nagłe zainteresowanie? – spytał. – Wczoraj kazałaś mu się wynosić.
– Wczoraj było wczoraj – stwierdziła i nie odzywała się więcej, aż nie opuścili Zaułka.
Odprowadził ją pod wejście do Cytadeli, ale nie weszli do środka, bo z otworu wydostawali się na zewnątrz coraz to nowi ludzie. Felisa najwyraźniej zarządziła pobudkę generalną. Przystanęli więc kawałek dalej – tak żeby oglądać plecy wychodzących, a nie musieć patrzeć im w oczy i witać się.
– Nari – zaczęła znów Hena tym swoim słabym głosem, który zawsze go rozbrajał. – Przytulisz mnie?
Objął ją. Tak jak mu się wydawało, była znacznie chudsza niż zapamiętał. I naprawdę od niej cuchnęło – przetrawionym alkoholem, potem i papierosami. Ale nie puszczał jej, w głowie mając obraz jej maleńkiego, zagraconego mieszkania. Musiała zgromadzić tam jakieś zapasy alkoholu, i to pewnie duże zapasy – wiedział, że kiedy ją puści, to ona tam pójdzie, do tej pieczary zła.
Ale kiedyś musiał pozwolić jej odejść.
Spodziewał się, że zniknie w swoim mieszkaniu na kolejne długie godziny, ale nie, przecież to była Hena, prawie-prawie-trzeźwa Hena, a trzeźwa Hena nie znosiła brudu i bałaganu. Zaczęła od porządku, od napełniania worka kolejnymi śmieciami, które wkrótce tworzyć zaczęły niewielki kopiec. Popiół, niedopałki, potłuczone szkło, jakieś szmaty... Na koniec ona albo ktoś inny, kto weźmie się dzisiaj za porządki, podpali zbierającą się od kilku dni hałdę.
Widział po niej, że nie czuje się na siłach, widział, że jej słabo, a jednak kontynuowała przemierzając raz za razem ten sam dystans, niby w transie. Wiatr rozwiewał popiół, brudząc jej ubranie, ale chyba nawet nie zauważyła.
I tak jest do wyrzucenia, pomyślał Nared.
Długo się zastanawiał, czy nie zaproponować jej pomocy, jednak stwierdził, że lepiej się nie wtrącać. Hena nigdy by tego nie przyznała, ale wstydziła się tej hałdy śmieci, którą budowała. Wstydziła się brudu, który pochłaniał jej mieszkanie. Widział to w sposobie w jaki szła, w jaki unikała wzroku tych, którzy przyglądali jej się z ciekawością.
A może z nim byłoby jej łatwiej to znieść? A może tak właśnie powinno być, każdy powinien pokonać swoją drogę wstydu w samotności... Uznał, że najwyższy czas poszukać Ramela – nie tylko Hena miała całe życie do poukładania.
Na ławce przed wejściem do Cytadeli natknął się na niewielkie koło dyskusyjne – Essai, Ocharda i Mindę. Essai w ręku trzymała gazetę, ale temat już dawno musiał odbiec od treści artykułu, bo Nared usłyszał imię Heny.
– Myślicie, że ile tym razem wytrzyma? – spytał Ochard kpiąco. – Dam dwadzieścia szylingów, że nie dłużej niż trzy dni.
Essai rzuciła mu tylko zmęczone spojrzenie.
– Za długo – burknęła Minda, garbiąc się. Rude włosy opadły jej na twarz. – Dzień.
– Dasz dwadzieścia szylingów, że dzień?
Minda, nic nie mówiąc, zaczęła rozgrzebywać butem ziemię. Zaraz jednak trafiła na jakiś większy kawał metalu i musiała przestać.
– No dasz?
– Nie mam dwudziestu szylingów – przyznała cicho.
– Naprawdę? Brat zabiera wszystkie pieniądze, za które dajesz...
Essai przerwała mu fuknięciem.
– Zamknij się. Ja dam za pół – powiedziała.
– Co pół? – oburzył się Ochard. – Dziesięć szylingów?
– Dwadzieścia, że wytrzyma pół dnia.
Nared nie słuchał dalej. W żaden sposób nie dał im też poznać, że podsłuchiwał. Odwrócił się na pięcie i odszedł. Musiał zrobić trzy długie okrążenia wokół Zaułka, zanim uznał, że jest gotowy na rozmowę z kimkolwiek.

II
Nocą dręczyły Koema pełne oskarżeń koszmary. Twarze i miejsca zlewały się w pełną nienawiści rzekę, z której nie dało się wyłowić pojedynczego obrazu. Tylko ostatni sen zapamiętał wyraźnie. Siedzieli w Zaułku razem z Heną, skupieni na sobie, reszta była jedynie zbiorem niewyraźnych cieni. Hena ubrała się elegancko, włosy starannie spięła. Jak panna z dobrego domu, jedna z tych, które poznał na uniwersytecie w Alhambrii, a które nigdy nie zostawały sam na sam z mężczyzną. Mówiła o Medivariusie. Nie pamiętał co, ale to było ważne, najważniejsze na świecie, stanowiło kres jego poszukiwań i nic więcej nie musiał już wiedzieć.
Ale skrzypienie drzwi przerwało jej w najważniejszym momencie. Nie dosłyszał, więc poprosił o powtórzenie, jednak ona była skupiona na mężczyźnie, który właśnie wszedł do środka. Ciemne włosy, krzaczaste brwi, starannie przystrzyżona broda... I ten krzywy ząb, obrócony prawie tyłem, który widać było, kiedy tylko otworzył usta.
Abgald.
Zaczął mówić, a jego głos przebijał się ponad wszystkimi innymi dźwiękami. Kroczył między stolikami niczym cesarski herold i objawiał prawdę. A wiedział wszystko, nawet z czasów, w których ich drogi dawno się rozeszły. Nawet to, czego nikt nie mógł widzieć ani usłyszeć. Obnażał Koema warstwa po warstwie, a atmosfera wokół gęstniała. We śnie miał pewność, że to już koniec, że zginie z rąk tłumu, nawet jeśli na trzeźwo wiedział, że jego grzechy tego nie usprawiedliwiały.
Po przebudzeniu potrzebował długiej chwili, by przypomnieć sobie, gdzie jest i że Abgald nie żyje, a więc będzie milczał już do końca świata.
Jeszcze dłuższej chwili potrzebował, by podjąć decyzję o działaniu. Nie, nie lenił się – zwyczajnie wszystkie pilne sprawy musiały poczekać do chwili, w której uda mu się wyplątać z tej całej afery, więc nie bardzo wiedział, za co właściwie powinien się teraz zabrać.
Po pierwsze, napisać do Elika.
Wstał powoli, w głowie układając treść listu. Próbował wyobrazić sobie, co arcyksiążę pomyśli o jego ucieczce z aresztu, pewnie nie tego się po Koemie spodziewał. W oskarżenia pewnie w ogóle milicjantom nie uwierzy. Powinien mu się przyznać, czy udawać niewiniątko, licząc że nie mają na niego żadnych twardych dowodów?
Po drugie, list trzeba było jakoś Elikowi dostarczyć. Niestety nie mógł wysłać telegramu, zbyt poufna wiadomość. Gorzej, że samo udanie się na pocztę nie wchodziło w grę, musieli obstawiać takie miejsca. Miał nadzieję, że uda mu się nakłonić Seliota, by zrobił to za niego. Nie miał jedynie pomysłu, jako kto nadać wiadomość, by Elik zechciał ją przeczytać osobiście, bo cała korespondencja przechodziła zazwyczaj przez biurko jego sekretarza. A nawet jeśli nie, to i tak kazał czytać któremuś ze swoich asystentów, pokojowcowi albo innemu podwładnemu, który się akurat nawinął.
Po trzecie, musiał wypełnić czymś czas oczekiwania na reakcję arcyksięcia, która mogła zająć tygodnie, jeśli nie miesiące. Najlepiej, żeby dowiedział się czegoś o Medivariusie. Hena nie chciała z nim rozmawiać, ale miał nadzieję odnaleźć świadków cudownego zmartwychwstania, jeśli takowi istnieli. Powinien zacząć od wypytania Nareda, potem Snara, a potem ewentualnie innych, którzy trzymali się blisko nekromantki-konstruktorki. Może od tej dziewczyny, którą widzieli u niej wczoraj.
Tak, wiedział już, co ma robić.
Dopiero na zewnątrz zdał sobie sprawę, jak duszne są komory Cytadeli. Przez moment jedynie wdychał z rozkoszą świeże powietrze i napawał się szarpiącym włosy wiatrem. Potem przeszło mu przez myśl, że może powinien się wykąpać, cały był spocony. Ale choć mieszkańcy Cytadeli mieli własną podziemną studnię przeznaczoną do tego właśnie celu, tutejsza łaźnia wydała się Koemowi nieco nazbyt publiczna. W dodatku, na ile mógł to ocenić z zewnątrz, zimna i pospieszna.
Podziemna studnia – ciekawe, kto ją wybudował. Mógł wprawdzie użyć zaawansowanych konstruktów, ale było coś w korytarzach Cytadeli, co kazało Koemowi przypuszczać, że kompleks istniał, jeszcze zanim zaludnili go obecni mieszkańcy. Ściany i sufit wydawały mu się zwyczajnie za porządne, zwłaszcza teraz, rano, gdy myślał znacznie trzeźwiej niż po wczorajszej szalonej ucieczce.
W ogóle wszystko wyglądało inaczej, nie potrafiłby nawet powiedzieć, którędy tu wczoraj przyszedł. Droga musiała być znacznie dłuższa niż mu się wówczas wydawało, bo też samo wysypisko w świetle dnia wyglądało na znacznie większe. Nie dało się stąd dojrzeć ani Akademii, ani zabudowań Teviru, ani chociażby płynącej w pobliżu Ridny. Tylko złom – skrawki przeżartego przez magię metalu, stare rdzenie, cud, okruchy szkła, a rzadziej inne, ciekawsze przedmioty, których zastosowania nikt dzisiaj już nie mógł rozpoznać.
No i kamienie.
Te kamienie wydawały się potwierdzać jego teorię, że niegdyś znajdowała się tu jakaś budowla. Nie miały w sobie cudu, więc nie było sensu ich wyrzucać, a były też zbyt kanciaste, by uznać je za dzieło natury. Wystarczył krótki spacer, a faktycznie znalazł coś, co wyraźnie było fragmentem starego muru. Uklęknął obok, dotykając oślizgłej od deszczu powierzchni. Wznieśli go z gładkich kamiennych bloków, starannie dopasowanych. Dzisiaj się już tak nie budowało, a i kiedyś pewnie też nie za często – sądząc po wielkości bloków, budowla musiała być monumentalna.
Ciekawe.
Otrzepał dłonie, które wcale nie były brudne i ruszył w stronę Zaułka. Nie dotarł tam jednak, bo przechodząc z powrotem obok Cytadeli, wpadł na Henę.
Wiele kobiet w Zaułku nosiło spodnie, mimo że w Tevirze uznawano to za stosowne tylko dla najciężej pracujących robotnic. Wiele też kobiet chodziło w ubraniu brudnym i pogniecionym. Wiele miało za sobą ciężką noc, wiele było rozczochranych, bladych i szczupłych. A jednak gdy tylko ją zobaczył, jeszcze z daleka, już był pewien, że to Hena. Nie dlatego, żeby miała w sobie coś wyjątkowego – po prostu jej właśnie nie chciał teraz spotkać.
Budziła w nim dziwaczny lęk, jakby to on zeszłego wieczoru dał się przyłapać na czymś zdrożnym. Dlatego wolał udawać, że już go wcale nie interesuje, jednakże ona miała wobec niego inne plany. Jeśli dobrze rozumiał, właśnie dawała mu znaki, żeby podszedł.
Gdy miała pewność, że zrozumiał, wróciła do szarpania się z kawałkiem wystającej spod powierzchni rury. Z początku wydawało się Koemowi, że próbuje ją wyciągnąć, ale z każdym krokiem upewniał się, że musi chodzić o coś innego. Na przemian a to potrząsała nią, a to próbowała zajrzeć do środka czy coś z niej wyciągać. Migotanie nastrojów na jej rękach podpowiadało mu, że używa jakiegoś rodzaju konstruktorskiej magii.
– W czym mogę pannie pomóc? – spytał, na wszelki wypadek stając kilka kroków dalej, niż to wydawało się koniecznie. I cofnął się jeszcze, gdy wbrew wykładanym mu w Alhambrii prawom fizyki, z pionowej rury zaczął wysypywać się złom.
– Jeszcze moment – wysapała. – Zaraz zemdleję.
Koem nie miał pojęcia, do czego jeszcze moment ani czemu miałby w tymże momencie posłużyć, jednak z tym drugim mógł się zgodzić – Hena faktycznie wyglądała, jakby miała zemdleć. Choć jej lewa dłoń nadal pracowała nad kreśleniem konstruktorskich znaków, prawa była zaciśnięta na odstającym od rury uchwycie z taką mocą, aż pobielały jej knykcie.
– Kręci. Mi się. W głowie.
Coś zachrobotało wewnątrz rury. Jakby wewnątrz szamotało się jakieś zwierzę o długich pazurach. Koem wzdrygnął się. To mógł być szczur, u Felisy też były – nie widział żadnego, ale słyszał je w ciemnościach, jak przemykają małymi łapkami po jego posłaniu, czuł jak dotykają wąsikami jego wyciągniętej dłoni.
– Ymm.
Koem zdał sobie sprawę, że nie bardzo wie, jak traktować Henę. Nie była damą, na pewno nie. Nie była też jednak chłopką ani robotnicą – nie, pochodziła z dobrego domu i kształciła się na Akademii. Czy w takim razie... Nie dała mu szansy na dogłębną analizę, bo gdy tylko zbliżył się wystarczająco, oparła się na nim, ramieniem obejmując jego szyję.
Przez moment wisiała na nim tak bezwładnie, że naprawdę rozważał, czy nie omdlała. Potem jednak dokończyła zaklęcie, a chwilę później z rury wysypała się ostatnia porcja złomu i wypełzło... coś.
Konstrukt. Oczywiście, że konstrukt.
Przypominał pająka, ale miał tylko sześć nóg, każdą zakończoną ostrym kolcem – nie dość ostrym by przebić miedziane ścianki, ale dość ostrym by się po nich wspinać. Wczoraj w Zaułku Koem napatrzył się na konstrukty wielu form i rodzajów, również takie przypominające pająka, ale ten był inny. Drobniejszy. Delikatniejszy. Na dodatek przez szklaną skorupę Koem mógł obejrzeć jego mechanizm, lśniące od cudu przekładnie i kilka pulsujących rdzeni.
Bo to nie jest konstrukt bojowy, uświadomił sobie z pewnym zakłopotaniem. A wiedział przecież, że golemy to nie tylko te stalowe potwory rozszarpujące ludziom gardła na rozkaz milicji. Pracowały też w fabrykach. Kilku. I w innej maszynerii – na zwodzonych mostach, w pociągach, w kopalniach. Koem nigdy ich oczywiście nie widział, a jeśli już, to z daleka, ale żaden z nich z pewnością nie był równie zgrabny.
Czemu nie widywał takich częściej? Zupełnie jakby sianie zniszczenia było najlepszą drogą wykorzystania tej sztuki.
– Muszę to robić co najmniej raz w miesiącu, inaczej na dole jest straszny zaduch. – Hena puściła jego szyję i trzymając się rury, powoli osunęła na ziemię. – Tylko ja mam ten problem i nie wierzę, że to przypadek. Złom to nie liście, nie porywa go wiatr.
Koem zdał sobie nagle sprawę, że Hena nie śmierdzi już wódką, przynajmniej nie tak mocno jak wczoraj, a ten zapach, który zmusza go do wstrzymywania oddechu to paskudnego sortu tytoń. Faktycznie, ten zaduch to pewnie problem ze śmieciami... Hena znów musiała czytać mu w myślach, bo jak na zawołanie wyciągnęła papierosa i zapaliła. Jemu też zaproponowała, ale odmówił. Starał się nie palić, za dużo siedział w podziemiach, żeby móc żyć z takim nałogiem.
Heny to wprawdzie nie powstrzymywało, ale ona miała chyba płuca ze stali.
– Hena Urettel – wciąż siedząc, wyciągnęła do niego rękę.
Uścisnął ją.
– Koem Gariet.
Zaczęły już ogarniać go wątpliwości, czy w ogóle pamięta ich wczorajsze spotkanie, ale wtedy znowu się odezwała:
– Chciałeś rozmawiać o Medivariusie – ni to spytała ni to stwierdziła.
Nie szykowało się na krótką pogawędkę, więc postanowił usiąść. Nie na ziemi jak Hena, na kamieniu, który był co prawda w znacznej odległości i Koem musiał trochę podnosić głos, ale niczego lepszego nie znalazł.
– Tak.
– Wiele osób szuka Medivariusa. Podejrzewam nawet, że to najbardziej poszukiwany człowiek w tym kraju i gdybym wiedziała, gdzie jest, nurzałabym się w pieniądzach. Rozumiesz to, prawda?
Skinął głową.
– Od czegoś muszę zacząć.
Nie wyglądała na przekonaną.
– Dlaczego?
– Dlaczego co? – zdziwił się.
– Dlaczego Medivarius. Jest tylu ciekawych ludzi w Tevirze, a ty szukasz akurat jego.
Pod jej spojrzeniem czuł się jak domokrążca, usiłujący sprzedać podejrzliwej gospodyni cudowne lekarstwo na reumatyzm.
– Prowadzę badania nad alchemią.
Jak zawsze słowa z trudem przeszły mu przez gardło. Spodziewał się uniesionych brwi, nawet parsknięcia czy pełnego politowania spojrzenia. Hena była bez wątpienia obeznana w sztukach, kto jak to, ale ona miała prawo wyrażać politowanie nad zapałem nowicjusza, jednak nie zrobiła tego. W ogóle nie zrobiła na niej ta informacja jakiegokolwiek wrażenia. Wzruszyła ramionami, strzepnęła na ziemię nieco popiołu.
– Może faktycznie by ci się przydał – stwierdziła i jednocześnie jej czoło przecięła gruba zmarszczka. Widział, że się nad czymś zastanawia, ale choć odczekał długą chwilę, nic nie dodała.
– Jak go rozpoznam?
Uznał, że to dobre pytanie na początek. Nie sądził, że, jakby chcieli niektórzy poeci, Medivarius sypał iskrami z oczu i oddechem wzbudzał wicher. A już na pewno nie ogłaszał się ze swoją tożsamością. Równie dobrze mógłby go minąć na ulicy.
– No nie wygląda jak kiedyś – stwierdziła.
– Nie wiem, jak kiedyś wyglądał.
– Wielki chłop, rudobrody, spojrzeniem ciska gromy.
Chciała mu o nim opowiedzieć, inaczej nie zaczęła by tej rozmowy, ale wyraźnie ją niepokoił. Jej spojrzenie błądziło, wierciła się. Możliwe oczywiście, że zwyczajnie męczył ją kac i nie mogła się skupić, ale Koem wątpił. Nie siedziałaby napięta jak struna.
– A teraz?
– Szczupły, jasnowłosy, ale o południowych rysach i ogorzałej od słońca skórze. Nie ma obu rąk.
Zamrugał. Nie ma obu rąk? Na pewno to właśnie powiedziała?
– To znaczy ma – poprawiła się. – Ale nie takie prawdziwe. Z cudu. Sam je stworzył... A właściwie tworzy. Cały czas. Nigdy nie widziałam, by ktokolwiek potrafił wytwarzać cud w podobnym tempie. To w zasadzie fascynujące – mówiła coraz szybciej – bo oznacza, że cud nie jest wytworem ciała, lecz ducha. Duszy. Ciężko uwierzyć, że coś tak niematerialnego, będącego w zasadzie przedmiotem doświadczenia jedynie bardzo staroświeckich nekromantów może jakkolwiek przenosić się na fizyczne aspekty, a jednak gdyby spojrzeć na to z innej strony, to właśnie cud pozwala na bezpośrednią komunikację pomiędzy umysłem a materią, a więc na...
Urwała jakby zaskoczona własnym wywodem, ale przez tamten krótki moment Koem mógł sobie wyobrazić, że nawet Redaien nie byłby w stanie wejść jej w słowo. Co najwyżej mówiliby jednocześnie, próbując przekrzyczeć jedno drugie.
– Ymm... – Powinien ją dopytać o tę teorię? Chyba nie. – Będzie bezcelowym spytać, gdzie go ostatnio widziałaś?
– Tutaj, w Cytdaeli – odpowiedziała bez zastanowienia i wskazała palcem w dół. – Zabrał swoje rzeczy, rozliczył się ze Snarem i poszedł w siną dal. Znaczy, w kierunku Teviru.
Rozliczył się ze Snarem. Może Koem był zwyczajnie zbyt romantyczny, ale podźwignięty z martwych legendarny alchemik, przywódca rewolucji, która pochłonęła tysiące istnień i nieomal wywróciła porządek świata do góry nogami nie pasował mu zupełnie do brudnej speluny na wysypisku. Musiało go tam oglądać mnóstwo ludzi. Wyobraził sobie jak wielki mag zamawia piwo i rzuca na kontuar wyszczerbioną monetę. Ta wizja była... zła?
I pewnie jeszcze wskrzeszała go w swoim mieszkaniu, w tym bałaganie.
Ale myśl trzeźwo, Koemie.
– Pokłóciliście się – zgadywał. Jeśli dobrze pamiętał, wczoraj nazwała go starym głupim bucem.
– Bez przesady. Mieliśmy inne poglądy na sytuację w Tevirze i inne plany na życie. On wolał związać się z Komitetem, ale wątpię, by cokolwiek z tego wyszło. Medivarius jest człowiekiem swojej epoki, nie walczył dla robotników, nie słyszał o czymś takim jak proletariat. Dla niego bunt to wojna między narodami, nie klasami. Między dwoma wpływowymi grupami rzucającymi na szalę życie maluczkich. – Wzruszyła ramionami. – Poza tym, gdyby naprawdę stanął na czele rewolucjonistów, Tevir dosięgłoby coś więcej niż fala plotek. Gdy Medivarius atakuje, to wiesz, że nadchodzi. Tak jak w fabryce Laustaunera pół roku temu, reszta to tylko propaganda Komitetu.
Nie pół roku temu, ale już prawie rok temu – dokładnie dziesięć miesięcy. Oficjalne komunikaty prasowe mówiły o zamachu agentów Państw Sprzymierzonych – sojuszu zrzeszającym państwa północnego Noderad przeciwko agresji Cesarstwa, ale to wtedy pojawiły się pierwsze pogłoski o człowieku, który nie tylko ogłosił się Medivariusem, ale także posiadał jego moc. Pogłoski o płomieniach wysokich jak domy, o trujących oparach, o milicyjnych golemach przechodzących na stronę zamachowców. O piedestale wzniesionym z samego cudu, na którym miał stanąć dowódca legendarnej rebelii i przekrzykiwać swoim głosem ryk płomieni.
Ale jedna rzecz się Koemowi nie zgadzała.
– To nie Komitet zlecił pani wskrzeszenie Medivariusa?
Spojrzała na niego w taki sposób, że w zasadzie nie musiała odpowiadać. I bez tego wiedział, że to niedorzeczne pytanie.
– Członkowie Komitetu mają bujną wyobraźnię, ale nie aż tak. Owszem, mieli dla mnie zlecenie, ale zupełnie innego rodzaju. Nie o to im chodziło, ale efekt musiał im się podobać, skoro zapłacili. Szkoda, że niewiele ponad to, co ustaliliśmy wcześniej.
– Więc czemu pani...
– Przestań z tą panią! Nie jesteśmy na Akademii.
– Więc czemu – Koem potrzebował chwili, by się przemóc – to zrobiłaś?
Koem zadając to pytanie nie spodziewał się, że Hena będzie musiała się nad nim zastanowić. Dziesięć minut.
– Nie wiem. To chyba nie był dobry pomysł. – Drgnęła nerwowo. – Niektórych rzeczy po prostu nie należy robić. Nie żebym życzyła Medivariusowi powrotu do grobu. Bo nie o to chodzi, że nie chciałabym przywracać ludziom życia. Ale to nie było dokładnie to, o co mi chodziło.
– Coś poszło nie tak?
Nie odpowiedziała. Patrzyła w pustkę, nerwowo przygryzając wargę.
– Medivarius to wielki człowiek. – Koem czuł się zobowiązany podnieść ją na duchu. – Warto było zaryzykować. Cokolwiek się stało.
– Czy aż tak wielki?
– Jako jedyny rzucił wyzwanie cesarzowej Adnhe, opanował pół Ody, stanął u bram stolicy...
– I zginął.
– I powstał z martwych.
W jej oczach niespodziewanie zabłysła stal.
– Niech ci się nie wydaje, że zrobiłam to według jego pomysłu. Beze mnie wciąż byłby tylko kawałkiem zbielałej kości.
– Oczywiście, to ty jesteś nekromantką, znasz się lepiej od niego – zapewnił.
Przez jej usta przemknął ledwie cień uśmiechu.
– Nie kadź mi – powiedziała, ale wbrew własnym słowom wydała się zadowolona. – Po co ci właściwie Medivarius, co? On nie wie, gdzie się podziały jego magiczne paprotki, jeśli o to ci chodzi.
– Wiem, gdzie one się podziały. Tym się właśnie zajmuję, ożywianiem roślin. Tylko tego zdążył nauczyć mnie mój mistrz.
Znał to spojrzenie. Pan Monterat, jeden z wielu jego gospodarzy, spojrzał pewnego dnia na plany domu i po dziesięciu latach wybił nareszcie drzwi do przypadkiem zamurowanego podczas budowy pomieszczenia.
– Też się tego uczyłam.
Zabrzmiało jak wyrzut.
Tak, Pani Monterat stwierdziła po fakcie, że przecież od razu widać, iż coś jest nie tak, czym bynajmniej nie zaskarbiła sobie mężowskiego uznania.
– To całkiem cwane – stwierdziła z uznaniem.
Koem nie wiedział, co w tym cwanego i pod jej pełnym uwielbienia spojrzeniem poczuł się niezręcznie.
– Udało mi się dopiero z czterema. I z kilkoma formułami.
Koem bardzo nie lubił, gdy ktoś wierzył mu na słowo. Sięgnął do kieszeni, wydobywając owinięty w chusteczkę flakonik pełen intensywnie czerwonej cieczy. Odkręcił go i starając się nie wdychać słodkich oparów, upuścił na ziemię pojedynczą kroplę. Ta zapłonęła jaskrawym płomieniem, by po ledwie kilku sekundach zgasnąć, nie pozostawiając wokół ani śladu osmalenia.
– Martwy ogień – rozpoznała Hena.
Delikatnie ujął dłoń nekromantki i następna kropla znalazła się na jej bladej skórze. Z fascynacją patrzyła jak płonie, ale nic oczywiście nie poczuła. Nic nie mogła poczuć – poza słabym, niegroźnym ciepłem.
– Ta formuła jest bardzo prosta i wprawdzie efektowna, ale niestety nie znalazłem dla niej dotąd żadnych praktycznych zastosowań.
– Skąd wziąłeś czerwony mogłog?
Tym razem to ona zaimponowała jemu. Skąd znała nazwy alchemicznych roślin? Od Medivariusa?
– Ktoś włożył zasuszony pęk między karty kronik Gildii. Chyba jako prowizoryczną zakładkę. Ten tom akurat przetrwał, bo służył jako podstawka pod chyboczącą się szafę. Jego treść jest już oczywiście prawie nie do odczytania.
– Ożywiłeś roślinę z kilkusetletniego zasuszonego pęku. Musiałeś to cholernie dużo ćwiczyć. Mnie Hob uczył tego jako wprawkę.
– Mówiłem, że Abgald nie nauczył mnie nic innego.
Nie słuchała go wcześniej, skupiła się na samej alchemii. Inaczej nie miałaby teraz takiej zdziwionej miny.
– To jak długo byłeś w tym terminie?
Tylko nie to.
– Osiem lat – odpowiedział zgodnie z prawdą, z trudem kryjąc rozdrażnienie. – Zacząłem w wieku dziewięciu lat, ale nie umiałem pisać, czytać ani liczyć. Tego mnie nauczył, pozostałą wiedzą dzielił się niechętnie, powtarzał, że jestem zbyt młody. Głównie szorowałem podłogi, potem chyba uznał, że lepiej i taniej jest zatrudnić służącą.
W jego głosie jak zawsze pobrzmiewała gorycz i zazwyczaj to wystarczało, by zniechęcić rozmówcę do dalszych pytań, ale myśli Heny krążyły teraz wyraźnie wokół fiolek pełnych kolorowego płynu i nie była w stanie tego rozpoznać. Przynajmniej taką miał nadzieję, że to dlatego.
– Uczyłeś się u tego Abgalda? Abgalda Hedraiena? I wytrzymałeś tyle lat? Uciekłabym od niego po tygodniu.
– Wcześniej byłem ogrodnikiem.
– Wszyscy ogrodnicy mają w sobie iskrę szaleństwa?
Może by się roześmiał, gdyby nie żółć w gardle.
– Ogrodnicy nie mają wielkiego wyboru. A ja właściwie to nawet nie byłem ogrodnikiem, tylko uczniem ogrodnika. Pomocnikiem.
Chyba wreszcie się zorientowała, że nie jest to jego ulubiony temat, bo zamilkła – ale nie na długo.
– To ty jesteś tym ogrodnikiem cesarzowej?
Koemowi przed oczami stanęło wspomnienie młodej, a już zimnej i zasuszonej kobiety. Cesarzowa Danna dnie spędzała w samotności – jej dziećmi zajmowały się niańki pod czujnym okiem teściowej, a mężem obce kobiety. Nie wolno jej też było opuszczać pałacu, więc całe serce włożyła w ogród i serce to pękło, gdy spopielił go pożar. Koemowi udało się odzyskać jedynie część rzadkich roślin, a i tak czuł, jakby pod jego rękoma odżywał nie ogród, ale człowiek.
– Tak, pracowałem dla niej.
– Ale pewnie nie jest ci aż tak wdzięczna, żebyś nie zawisnął.
Wracając pamięcią do tamtych dni Koem nie po raz pierwszy pomyślał, że powinien był się bardziej postarać. Był chyba wówczas jedyną przyjazną twarzą w otoczeniu Danny, nic więc dziwnego, że próbowała zaciągnąć go do swojej sypialni. Męczyło go wówczas zbyt wiele obaw, by jej ulec i to niemal na pewno był błąd. Danna miała mimo wszystko spore wpływy, obracała się wśród arystokracji jak rekin między płotkami, a jej zalane goryczą serce nie znało litości w swych intrygach. Dziś pewnie postąpiłby inaczej.
– Raczej nie.
Danna wciąż pisała do niego wprawdzie tęskne listy, ale po pierwsze, co raz rzadziej, a po drugie, o ile wiedział, nie tylko do niego. Nie znał jej aż tak dobrze, by mieć pewność, że znajdzie w sobie dostateczną motywację, aby bronić starej miłości zamiast znaleźć nową. Studiujący dawne sztuki alchemik z jej wspomnień brzmiał o wiele bardziej romantycznie niż robiący nielegalne interesy nekromanta.
– Poprawić ci humor, Koemie? – spytała niespodziewanie Hena.
Wstała. Wydawała się mieć dwa razy więcej sił niż jeszcze kilkanaście minut temu.
– To znaczy? – spytał.
– Chodź na dół, a się przekonasz.
Po propozycjach wysnuwanych pod jego adresem zeszłego wieczora, zabrzmiało to w uszach Koema co najmniej dwuznacznie. Nekromantka-konstruktorka wyraźnie nie zauważyła jego konsternacji – sprawiała wrażenie tak zadowolonej z siebie, jakby miała tam na dole co najmniej drugiego Medivariusa. Ostatecznie Koem uznał, że Hena, jakkolwiek dzika, chyba nie zamierza go zgwałcić.
W jej podziemnej norze zaszła niewątpliwa zmiana. Nadal było tam tak niesamowicie brudno, że Koem obawiał się czegokolwiek dotykać, podłogę pokrywały różnokolorowe plamy o zagadkowej proweniencji, a ściany były pożółkłe od papierosowego dymu. Zniknęły jednak hałdy papierosów, smród alkoholu nie wypalał już nozdrzy, a przykrywająca łóżko pościel, choć miała za sobą lepsze czasy, wyglądała na czystą. Hena wyciągnęła się na niej, bynajmniej nie w sposób zachęcający go igraszek. Raczej jak stary robotnik wracający do domu po dniu harówki.
Być może chciała w ten sposób ustąpić Koemowi miejsce przy biurku, jego uwagę przyciągnęło jednak coś innego. Zdał sobie sprawę, że cienie pod ścianami, które poprzednio wydawały mu się po prostu kolejnymi śmieciami, to wcale nie śmieci, a ludzkie sylwetki. Golemy. Hena mówiła coś do niego i pewnie powinien jej słuchać, ale jak zahipnotyzowany zbliżył się do najbliższego z nich, zakurzonego konstrukta wciśniętego między szafę a regał. Musiał ściągnąć z niego jakąś szmatę,by móc się dokładnie przyjrzeć.
Golem wydawał się równie delikatny jak wcześniej używany przez Henę pająk, ale była to delikatność zupełnie innego rodzaju. Delikatność marmurowej rzeźby, która zamknęła w sobie młodzieńcze piękno. Nie zwarta metalowa masa, ale starannie oddane ścięgna i stawy. Oraz mięśnie, które były prawdziwymi ludzkimi mięśniami zachowanymi dzięki nekromantycznej sztuce. Koem delikatnie ujął dłoń golema, by przekonać się, że palce zginają się idealnie i choć wobec nacisku milicyjnej machiny wojennej zdałyby się na nic, mogły być przeznaczone do daleko precyzyjniejszych zadań.
Mogłyby być ludzkie.
I chyba...
– To jest zrobione z ludzkich szczątków? – spytał Koem, doznawszy nagłego olśnienia.
– Na Dołach można je dostać całkiem tanio.
Uznał to za odpowiedź twierdzącą.
Z trudem powstrzymał się by puścić dłoń. To głupie, przecież oglądał ludzkie szczątki na uniwersytecie w Alhambrii. A jednak przeszedł go dreszcz. Oglądać ludzkie szczątki to co innego niż dotykać ich, gdy zostały wplecione w konstruktorską machinę. Bo teraz widział, że to co przy słabym świetle wziął za fragmenty metalu to jedynie metalowa sieć oplatająca i wzmacniająca prawdziwy szkielet. Koem nie rozumiał spajającej całość plątaniny wątków, ale po stopniu jej skomplikowania domyślał się, że to równie dopracowana konstrukcja jak reszta.
Nie potrafił sobie wyobrazić, ile czasu Hena nad tym spędziła. Oglądane w Zaułku maszkary sklecone z resztek wszystkiego wydawały mu się przy tym igraszką.
– Ten właśnie był przeznaczony dla Medivariusa – powiedziała nekromantka. – Potem nie widziałam powodu, żeby go kończyć. Myślę, że wezmę się za to niedługo, jeszcze się przyda.
Był nieskończony? Czyżby w ostatecznej wersji miał przypominać człowieka? Ta myśl była... Fascynująca w bardzo chory sposób. Tylko po co jakikolwiek konstrukt miałby przypominać człowieka?
– W jakim sensie był przeznaczony dla Medivariusa? – spytał.
– Miałam w nim umieścić jego duszę.
To miało sens. Ciało Medivariusa musiało ulec rozkładowi setki lat temu i dotychczasowe doświadczenia Koema z nekromancją powinny mu dawno podpowiedzieć, że nie da się przecież ożywić tkanki, która tak dawno rozpadła się na proch, nie da jej się nawet znaleźć. Jeżeli jednak Hena nie ożywiła go w tym stworzonym przez siebie ciele, to w jakim? Domyślał się, że w należącym do kogoś świeżo zmarłego, ale jej następne słowa wydawały się temu przeczyć.
– Konstrukty w ogóle się do tego nie nadają. Ani te zwykłe, ani nekromantyczne. Przynajmniej moje się nie nadają, a próbowałam już sześć razy. Wątpię, by ktokolwiek znalazł równie dużą liczbę martwych nekromantów. W ruinach Gildii jest ich najwięcej.
Koem odniósł wrażenie, że są w tym wszystkim jakiś elementy, o których nikt mu nie powiedział. Nie dopytywał jednak, bo jego wzrok przyciągnął w tej chwili charakterystyczny kształt i tknięty przeczuciem podszedł do sąsiadującego z konstruktem regału. Ludzka ręka. Nie taka jak golem, ale taka normalna, przykryta skórą. Oczywiście w rzeczywistości nie była normalna, na jej końcu można było zobaczyć, że w środku ma cud i metal.
– To proteza – wyjaśniła Hena. – Ale też nie działa, jak wszystkie pozostałe.
Faktycznie, było ich więcej. Cały regał ludzkich rąk, nóg, dłoni, stóp, palców. Różnych rozmiarów i wyraźnie należących do osób różnych płci. Jedne bardziej, inne mniej ludzkie. Jedna z kończyn była nawet w zupełności nekromantyczna i Koem o mały włos krzyknąłby na widok zwisających z jej końca żył.
– Koemie – Hena wydała się nieco poirytowana – nie to ci chciałam pokazać. Idź do biurka i z najniższej szuflady wyciągnij szary gruby notes z literą M w prawym górnym rogu.
Koem zabrał się do tego z ociąganiem, wciąż nie mogąc oderwać wzroku od osobliwej kolekcji. W dodatku zadanie okazało się być wcale nie takie proste, bo szuflada była po pierwsze, wyjątkowo głęboka, po drugie, wypełniona całą masą przeróżnych zeszytów, a między nimi Hena poupychała jeszcze papiery, których Koem starał się przy tym wszystkim nie pognieść i nie pomieszać. Właściwą książkę – bo pozycji takich rozmiarów nie dało się nazwać po prostu notatnikiem – odnalazł dopiero, gdy zdecydował się wyciągać wszystko po kolei i układać na równy stosik obok biurka. Nie czekając na przyzwolenie, przekartkował ją.
Serce na moment stanęło mu w piersi.
Alchemia. Schematy, wzory, rysunki, objaśnienia. Znajome symbole, znajome nazwy – nie na darmo przejrzał wszystkie pozostałe po Gildii pisma, to dziwaczne połączenie metody naukowej z mistycyzmem rozpoznałby wszędzie. Trzymał w dłoniach prawdopodobnie najobszerniejsze istniejące źródło alchemicznej wiedzy.
– Nienawidziłam Medivariusa, gdy mi to dyktował, nie sądziłam, że to kiedykolwiek się przyda – przyznała Hena. – Ale taką zwarliśmy umowę.
Czy to możliwe – sama myśl wywoływała w nim drżenie – że nie potrzebował już szukać Medivariusa? W każdym razie jeszcze nie teraz. Dopiero, gdy pozna odpowiedzi na te najbardziej elementarne pytania.
Słabo zrobiło mu się na myśl, że mogli się z Heną nigdy nie spotkać, mogła się zapić do tego czasu i ktoś wyrzuciłby to wszystko, nie zastanowiwszy się. Koem mógłby też, tak jak planował, udawać, że wcale się z Heną nie poznali. Nigdy by się nie dowiedział.
– Mogę? – wykrztusił.
Sam nie wiedział, o co chce spytać. Czy może ją wziąć? Czy może ją czytać? Czy może jej dotknąć?
– Pożycz ją sobie. I najlepiej skopiuj, bo wolałabym, żeby do mnie wróciła. Za dużo się przy niej napracowałam. Ręka mnie boli na samą myśl.
Hena nie miała najładniejszego charakteru pisma, szczególnie pod koniec, ale w tej chwili gotów jej był wybaczyć absolutnie wszystko. Nerwowo kartkował strony. Chciał natychmiast zabrać się do lektury, ale pojęcia nie miał od czego zacząć, każda strona krzyczała doń, by zwrócił na nią uwagę, każda kusiła jakimś tylko pobieżnie znanym zagadnieniem. W końcu, nie mogąc się zdecydować, otworzył na pierwszej stronie.

„Ten, kto ma na celu studiować alchemię, tę rzecz musi mieć przede wszystkim na uwadze, że narosła ta dziedzina tradycjami wywodzącymi się daleko poza czyste działanie cudownych substancji. Niedaleko zawsze stała alchemia od zielarstwa i innych nauk działanie sił natury zgłębiających. Te jednak zapiski pozostawiam tym, którzy samą istotę tego, co jest dziedziną pomiędzy nekromancją, a. konstruktorstwem rozumieją jako...”

Tak, tak to już wiedział. Dalej, dalej.

„Pierwsi przed wszystkimi byli nekromanci, po nich byli ożywiacze, za nimi alchemicy, a na ostatek dopiero konstruktorzy. Każda z tych sztuk bezpośrednio od poprzedniej się wywodzi.”

– Kim są ożywiacze? – spytał Henę.
Usłyszał jak nekromantka się przeciąga, jak skrzypią pod nią deski łóżka.
– Widzisz, w większości ci, którzy nazywają siebie nekromantami, kiedyś nazwani by byli ożywiaczami. Gdy obie te sztuki najpierw zostały wyparte przez alchemię, a potem zdelegalizowane, w powszechnej świadomości zlały się w jedną dziedzinę. Obie w końcu dotyczą zmarłych. Nekromancja duszy, ożywianie ciała.
– Nekromanci rozmawiają ze zmarłymi?
Koem słyszał o tym, a że nie za bardzo chciało mu się w to wierzyć, wiedzę te po prostu ignorował. Wyjaśniało to jednak większość tego, co Hena mówiła wcześniej. Skoro dało się zmarłych przywołać, to czemu nie spróbować umieścić ich w skonstruowanych ciałach. Wyjaśniało to też, czemu Medivarius dyktował Henie notatki, zamiast wykonać je samodzielnie. Musiał to zrobić, zanim go ożywiła.
– Tak.
– To chyba nie jest zbyt popularna sztuka.
Hena zastanowiła się chwilę.
– Znam kilka osób, które się tym zajmują. Pięcioro, sześcioro? Przede wszystkim nie jest to zbyt dochodowa dziedzina. Nawet jeśli ktoś wynajmie cię do szukania skarbów po pradziadku albo ty sam się za to zabierzesz, rozmowy te są często zbyt chaotyczne i niejasne by cokolwiek wywnioskować. Chyba, że twój pradziadek był nekromantą o bardzo tradycyjnych poglądach.
– Dusze nekromantów o bardzo tradycyjnych poglądach są jakieś lepsze?
Westchnęła. Podniosła się do siadu i spojrzała mu prosto w oczy.
– To pewne uproszczenie. Mówiłam o tamtych nekromantach, których nie udało mi się wskrzesić. Z nimi dało się normalnie rozmawiać. Ale nie tylko z nimi, z Medivariusem także, więc bycie nekromantą raczej nie jest tu wymogiem. Widzisz, Koemie... – Znowu westchnęła. – Ten, kto chce zachować swój pierwotny kształt także po śmierci, musi się do niej odpowiednio przygotować. Potrzebne są odpowiednie nastroje i wątki...
– Masz na myśli...
– Mam na myśli, że nekromanci, którzy także po śmierci chcieli służyć radą swoim spadkobiercom nie umierali tak po prostu.
– Medivarius...
– Medivarius nie umarł. Medivarius się zabił. Wiedział już, że przegrał, więc prosił swojego przyjaciela by wykonał odpowiednie zaklęcie, a następnie zamknął się w grobowcu i wypił truciznę. Kimkolwiek był człowiek spalony przez cesarzową Adnhę, nie był Medivariusem.
To brzmiało... Logicznie. Wyobraźnia podpowiadała Koemowi scenariusze, w których mimo wszystko Medivarius wychodzi z tego boju zwycięsko, ale to były marzenia, skomplikowane scenariusze obarczone niepewnością. A w ten sposób alchemik miał pewność, że w jakimś stopniu przetrwa. Mógł postawić wszystko na jedną kartę, ale nie postawił, nie zaryzykował.
Nie łudził się.
Koem poczuł, jak po plecach przebiega mu lodowaty dreszcz. To brzmiało zupełnie logicznie, ale też nieludzko. Przeczyło wszelkim instynktom.
– Oczywiście, na tym polega cała sztuka nekromantów, by mimo niespełnienia tych wymogów kontakt z ulotnego i niejasnego stał się pewny i klarowny, ale do tego trzeba lat praktyki i sporej determinacji. Ale, jeśli wolno mi uprzedzić pytania, to nie, nie mogę cię z nikim skontaktować, najpierw musiałbyś mieć fragment jego ciała
Koem zdawał sobie sprawę, że zadaje stanowczo zbyt dużo pytań, ale nie mógł się powstrzymać od kolejnego.
– Skąd miałaś ciało Medivariusa?
– Jesteśmy na terenie Gildii. Chciałabym powiedzieć, że szukałam go, przekopując każdy skrawek wysypiska, ale to był raczej przypadek. Dowiedziałam się o nim od innej zmarłej w ten sposób alchemiczki.
Jesteśmy na terenie Gildii. Koem długą chwilę próbował nadać tym słowom jakiś sens, aż wreszcie przyszło olśnienie. Wiedział, że Tevirska Akademia Konstruktorów powstała w pobliżu siedziby Gildii Alchemików. Wiedział, że ta ostatnia miała własne miejsce, w którym składowała odpady. Ale zawsze myślał, że ruiny Gildii zniknęły pod zabudowaniami miasta, a przecież to, że teren wspólnego – bo musiało być wspólne – wysypiska zwyczajnie rozrósł się i zgodnie z życzeniem cesarzowej Adnhe przykrył sekrety alchemików brzmiało logicznie. Dlatego wysypisko było tak wielkie. Miało po prostu znacznie więcej niż te kilka wieków, które minęły od powstania Akademii. Tu też pewnie znalazły swój kres szczątki alchemicznej sztuki, nie musiano ich nigdzie wywozić. Koem poczuł w sercu żałość na myśl, jak głęboko musiały tkwić, ile razy je zdeptano i jak mocno zmieszały się one z później naniesionym złomem.
– Większość korytarzy Cytadeli to parter budynku Gildii – poinformowała Hena, jakby potrafiła czytać w jego myślach.
Słuchając jej, Koem czuł się jak ktoś, kto po wielu dniach błąkania się po pustyni wreszcie natrafił na studnię, jednak nekromantka-ożywiaczka-konstruktorka wydawała się już nieco zmęczona jego towarzystwem, więc uznał, że lepiej zajmie się rękopisem.
Styl Medivariusa sam w sobie nie należał do najlżejszych, a panna Urettel miała w tym wszystkim jeszcze swój własny wkład. Jego archaiczne słowa i składnia mieszały się z jej współczesnymi. Dlatego Koem po zastanowieniu skupił się na roślinach i formułach, gdzie wywód był ze względu na swą naturę znacznie bardziej klarowny, jednak konfundowały go nieustannie obce symbole.
Czym były chociażby te ciągi znaków umieszczone pod każdą nazwą? Wyglądało na to, że najpierw będzie musiał się przebić przez objaśnienia Medivariusa. Bo miał nadzieję, że są tam jakieś objaśnienia. Koem był niedouczony, a przecież zarówno staremu alchemikowi jak i Henie mogły się one wydać niepotrzebne.
W swoich zmaganiach nie zauważył nawet, kiedy nekromantka wstała. Usłyszał dopiero głośny brzęk i ciąg jej przekleństw, gdy zawartość szafy, w której grzebała, znalazła się na podłodze.
– Pokażę ci coś. Mogę?
Nie czekając na odpowiedź, usiadła na biurku, w rękach trzymając kolejny konstrukt. Przypominał węża, ale z dodatkiem kilkunastu – kilkudziesięciu? – małych nóżek zakończonych ostrymi pazurami. Była to z pewnością mniej pracochłonna, ale równie skomplikowana robota jak golemy, które oglądał wcześniej. Wyczuwał poskręcane ze sobą konstruktorskie i nekromantyczne wątki.
– W zeszłym roku zapewnił mi zwycięstwo. – Z rąk Heny spłynęła nić cudu i wąż poruszył się tak płynnie jak prawdziwe zwierzę. – Wygrał nie dlatego, że używa wielkiej siły, ale dlatego, że jest diabelnie szybki. Rzadko komu udawało się go chociażby drasnąć. – Uśmiechnęła się, pewnie na wspomnienie dawnych triumfów. – Przekazywanie konstruktom poleceń to bardzo trudny, powolny i wymagający skupienia proces. Wszyscy chcieli wiedzieć, jakim cudem udaje mi się tak szybko unikać ataków.
– Jesteś dobrą konstruktorką i dobrą nekromantką.
– Może – przyznała. – Ale w każdej z tych dziedzin są ludzie równie dobrzy. Kluczem do sukcesu jest by być dobrym w łączeniu tychże sztuk. Medivarius wie, że każda ze sztuk wywodzi się od poprzedniej, ale tego nie rozumie i nie stosuje. Może dlatego nigdy nie pomyślał o tym, czym się teraz zajmujesz.
Przewróciła stronę do samego początku i wskazała na wcześniej czytaną przez niego linijkę.

„Pierwsi przed wszystkimi byli nekromanci, po nich byli ożywiacze, za nimi alchemicy, a na ostatek dopiero konstruktorzy. I każda z tych sztuk bezpośrednio od poprzedniej się wywodzi.”

– Każda nowa sztuka wypiera poprzednią, a ich zwolennicy szukają linii podziału. Ale ten podział jest sztuczny, bo istnieje tylko jedna sztuka, której pojedyncze gałęzie się uzupełniają. Wiesz na czym polega z kolei sekret tego konkretnego konstrukta, Koemie?
Zaprzeczył.
– Do jego stworzenia użyłam nie dwóch, ale trzech sztuk. Konstruktorstwo dało mu wytrzymałość, ożywianie precyzję, a nekromancja... – Zawiesiła głos. – Jak mówiłam, wydawanie poleceń wymaga czasu. Najszybszy konstrukt to ten, któremu nie trzeba wydawać poleceń.
Hena puściła węża, pozwalając mu sturlać się na ziemię. Był w nieładzie nie dłużej niż przez mgnienie. Natychmiast zerwał się na nogi i przyjął dogodną do ataku pozycję. Koem poczuł, że jego usta mimowolnie otwierają się w zdumieniu.
– Nie podejmuje decyzji, ale posiada odruchy. Jego ciało wie, jak powinien się poruszać, nie trzeba go instruować krok po kroku. Wszystko za sprawą nekromancji, bo zwierzęta też posiadają swoje dusze. Po wtłoczeniu w nowe ciało wypaczają się równie mocno, ale nie były mi potrzebne ich wspomnienia ani charaktery. Jedynie prymitywne odruchy.
– Natchnione – podsumował Koem.
Spojrzała na niego wyraźnie zdziwiona tym słowem.
– Tak, o to właśnie chodzi. Daję ci to – wskazała na notatnik – tę wiedzę, którą dostałam od Medivariusa, ale musisz o tym pamiętać, Koemie.
Słuchając, miał wrażenie, że to religia, a Hena jest jej najgłębiej wierzącym kaznodzieją. Nic więcej nie powiedziała. Wróciła do łóżka i Koem dopiero wiele stron później zorientował się, że śpi.