UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!

Zachęcamy do głosowania na TEKST WRZEŚNIA oraz w INSTANCIE

Literkowy Klub Książki :)

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Unni
Kontaktowanie:

Literkowy Klub Książki :)

Post autor: Unni » 30 lipca 2016, 09:43

Rok temu, dość sprawnie działał nam DKK na portalu BookLikes, bawiłam się tam ja i Ag. Ale ludziska marudziły, rozpadło się, próbuję reaktywować, ale nie działa, bo oni chcą ambitnie, a potem i tak nie czytają...

Więc jak to ja, wpadłam na pomysł małego klubu książki na literce :) Czytamy sobie razem jakiś tytuł - jeden na miesiąc i potem prowadzimy forumową dyskusję o książce. Ja próbuję się tak zmusić do czytania, bo tylko k-drama... Ale wracając do tematu :)

Czy jest ktoś na Literce chętny do takiego klubu? Jeśli tak to mam dwie opcje:
1. Możemy tutaj poprosić ładnie o jakiś dział nowy, bo to zawsze było na zasadzie 1 książka=1 wątek.
2. Możemy się przenieść na BL na ten czas, ale to by było takie smutne.

Mam nadzieję, że nie powieliłam tematu nigdzie.
To jeśli są jacyś chętni, to jakby wyrazili tu swoją chęć, to byłoby mi miło :) Ja czytam wszystko, jeśli czytam, więc nic mi nie straszne jest :D
WEIRD is a side effect of being AWESOME - niepoprawny blog Iwony Mag. My professional aspirations were simple - I wanted to be an intergalactic princess. Janet Evanovich

Awatar użytkownika
Krin
Kontaktowanie:

Re: Literkowy Klub Książki :)

Post autor: Krin » 31 lipca 2016, 10:52

Ja byłabym chętna, choć mam wątpliwości, czy nadążyłabym z czytaniem ;) (Bo w końcu jest tyle innych książek, które trzeba przeczytać natychmiast, najlepiej w nocy, kiedy powinno się spać.)
" Człowiek ten, którego nazywano Kruczarzem, nadszedł od północy, od Białej Równiny. I to on powiedział nam w końcu, że tę nieprzyjazną ziemię stworzyli reptilianie - po to abyśmy nie zobaczyli podtrzymującej niebo kopuły i nie dowiedzieli się, że nasza planeta jest płaska, a nie okrągła, jak twierdziło NASA."
- Marszus, "Cała prawda o Białej Równinie"

Awatar użytkownika
Ag.
Kontaktowanie:

Post autor: Ag. » 31 lipca 2016, 12:46

W poprzednim DKK nawet większość książek czytałam i się wyrabiałam, więc jestem na tak.
Trochę jeżozwierz, trochę być może Asperger, trochę pisarzyna.

Awatar użytkownika
Unni
Kontaktowanie:

Post autor: Unni » 31 lipca 2016, 14:39

Krin, tak jak mówi Ag. - dajemy radę ;)
Razem wybieramy wspólną lekturę, wiec jest to raczej coś, co chcemy przeczytać - przynajmniej takie są założenia klubu. Więc nie ma się co stresować, że będzie męczarnia przez "Głodne kamienie" :D
WEIRD is a side effect of being AWESOME - niepoprawny blog Iwony Mag. My professional aspirations were simple - I wanted to be an intergalactic princess. Janet Evanovich

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Post autor: Kruffachi » 31 lipca 2016, 15:06

Ja bym dołączała do dyskusji pewnie okazyjnie, bo w sumie czytam książki zawodowo i nie zawsze jeszcze mam siłę robić coś ponad to, ale od czasu do czasu, jako wolny członek elektron...?

Kiedy będzie już trzeba, dajcie mi znać przez PW najlepiej, to postawię dział. Pewnie podrzędny względem tego, tak jak podzielona jest fantastyka.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Post autor: Kimchee » 04 sierpnia 2016, 10:55

Mnie się idea szalenie podoba, ale obawiam się, że często mogłoby się zdarzyć, że nie będę miała możliwości zdobycia książki. Nie mam czytnika, a czytać z monitora nie lubię.

Więc wolę się nie deklarować, niż potem dać ciała.

Awatar użytkownika
Unni
Kontaktowanie:

Post autor: Unni » 04 sierpnia 2016, 17:26

To daje nam 2 pełne osoby : Ja i Ag.; do tego Krin na 99% i dwie połówki: Kimchee i Kruff.

Możemy spróbować coś sobie wybrać do czytania - jeśli chcecie. Ustalimy też sobie dogodny termin. Więc? Ktoś rzuci tytułem może?

Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Post autor: Kimchee » 06 sierpnia 2016, 11:10

Rozumiem, że raczej się skupiamy na dziełach 1-tomowych, ewentualnie, jeśli już jest seria, to czytamy np. pierwszy tom, a potem każda sobie sama zdecyduje, czy chce dalej czytać?
Byłabym za tym, żeby np. dopuszczać też pojedyncze opowiadania.

Nie wiem, jak to było w DKK, ale mnie się dość podoba idea, żeby wybierać książki bardziej "egzotyczne".
Kriny ostatnio stwierdziły, że czytają głównie anglosaskie fantasy, więc dobrze by było trochę urozmaicić sobie czytelnictwo zarówno gatunkami jak i pochodzeniem twórców, tez od czasu do czasu przeczytać coś bardzo klasycznego.

Awatar użytkownika
Unni
Kontaktowanie:

Post autor: Unni » 06 sierpnia 2016, 13:00

To może ja napiszę, co czytaliśmy w zeszłym roku i jak to wychodziło tam z ludźmi:
Zamknięte drzwi Magda Szabó - tu nawet wszyscy czytali i był zachwyt
Śpiewaj ogrody Paweł Huelle
Salamandra Stefan Grabiński
Marsjanin Andy Weir
Zabić drozda Harper Lee
Łowcy wilków James Oliver Curwood
Tortilla flat John Steinbeck
Na południe od granicy, na zachód od słońca Haruki Murakami -tutaj zaczęło się nam rozpadać wszystko
Sprawa Niny Frank Katarzyna Bonda

Słabo było tak, gdzie trafiał się tytuł bardziej rozrywkowy, bo ludzie chcieli ambitnie niby, ale nie umieli przegłosować tytułu. Ja stawiałam na różnorodność, bo małe polskie community, więc żeby każdy coś trafił dla siebie i jednocześnie poszerzać horyzonty - w praktyce tak nie wyszło.

Zasada była taka, ze proponujemy wspólnie, albo jedna osoba kilka tytułów i głosujemy. Ale tu nie widzę żadnego takiego głosu na TAK.

Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Post autor: Kimchee » 07 sierpnia 2016, 11:21

Nie mam nic przeciw ambitnym tytułom, zwłaszcza że sama czytam głównie rozrywkę, ale nic na siłę.

Np. nigdy nie czytałam nic, co by napisał, Gabriel Garcia Marquez, a mam go w planach od wielu lat - po prostu się nie złożyło. Teraz by była dobra okazja.

Awatar użytkownika
Unni
Kontaktowanie:

Post autor: Unni » 07 sierpnia 2016, 11:41

Kimchee pisze:Np. nigdy nie czytałam nic, co by napisał, Gabriel Garcia Marquez, a mam go w planach od wielu lat - po prostu się nie złożyło.
To tak jak u mnie :D A nawet miałam jego opowiadania jakieś w domu w Polsce.
W zasadzie po to jets klub, żeby czytać coś, co się nie składa ;)

Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Post autor: Kimchee » 08 sierpnia 2016, 10:39

Ok, nikt się nie wychyla, więc wypiszę chociaż kilka nazwisk i tytułów, które mnie się wydają warte poznania:

- Pearl S. Buck - co prawda jest amerykanką, ale mieszkała w Chinach, gdzie jej rodzice byli misjonarzami. Pisała głównie obyczaje, ale co to za obyczaje! Bardzo samolubnie zaproponowałabym "Ta trzcina żyje", bo jedna z niewielu książek dotyczących Joseon, która wyszła po polsku.

- Gabriel Garcia Marquez - pewnie zaraz okaże się, że wszyscy inni go czytali i ja jestem opóźniona, ale od wieków jest na mojej osobistej liście.

- Mo Yan

- Jaume Cabré "Głosy Pamano" - było kiedys o tym głośno w radiowej jedynce i od tej pory jest na mojej liście

- Dobrym pomysłem byłoby przyjrzeć się Bibliotece grozy C&T, bo książeczki są tycie, ale to absolutne klasyki gatunku. Osobiście polecam "Wielkiego Boga Pana" Machena, opowiadanie może być traktowane jako osobna pozycja, bo jest dość długie. Podobnie ciekawy jest "Biały lud" i "Jaśniejąca piramida".

- Z polskich polecam szczególnie Żylińską i Malewską, obie pisały wspaniałą prozę, a nie są to nazwiska jakoś bardzo szeroko znane.

- Warto dorzucić Parnickiego, tylko trzeba uważać, żeby nie wybrać książki, gdzie eksperymentował z formą.

Jeszcze pomyślę nad jakimiś autorami skandynawskimi.

ODPOWIEDZ