UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!

Tytuł Tekstu Września otrzymało "Jak [nie] zostać bohaterem" - GRATULUJEMY! :D

Ulubione cytaty

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Prophet
Straż! Straż!

Re: Ulubione cytaty

Post autor: Prophet » 12 listopada 2017, 19:59

- Jadłeś coś, Henry? - zapytałem kaprala Little'a.
- Jasne. Podzieliliśmy się z Frankiem kiełbasą.
- Czy ty wiesz, co Belgowie ładują do kiełbas?
- Wolę o tym nie myśleć.
- Zmielonych nazistów z wodą i płatkami zbożowymi.
- Czy nikt nawet wówczas nie wpadł na to, co się wydarzyło? - zapytałem Charlesa Fritha. - Czy nikt nie zastanowił się ani przez chwilę nad tym, jakie stworzenie mogło leżeć w zamkniętej trumnie niemal przez trzynaście lat bez powietrza, jedzenia i wody?
- Obawiam się, że nie, stary. Służby bezpieczeństwa nigdy nie są dobre w komunikowaniu się pomiędzy sobą, niestety.
- Czy naprawdę nie znalazł się wśród was nikt z wyobraźnią?
- Wyobraźnią? - zaskoczony Charles Frith szybko zamrugał oczyma, jakbym właśnie użył jakiegoś nieprzyzwoitego słowa. - Przykro mi to powiedzieć, ale od pracowników MI6 wyobraźnia nie jest wymagana.
Oba cytaty z "Potomka" Grahama Mastertona
Obrazek

Wieczornych snów mary powiewne, dziewicze
Na próżno czekały na słońca oblicze...
W dal poszły przez chmurną pustynię piaszczystą,
W dal ciemną, bezkresną, w dal szarą i mglistą...

KLIK

Awatar użytkownika
czytelnik_st

Post autor: czytelnik_st » 01 lutego 2018, 13:15

Moim ulubionym cytatem jest fragment pewnej książki psychologicznej. Natomiast nie pamiętam jej tytułu. Zawsze kiedy mam gorszy dzień, dodaje mi on siły do działania.
“ Każdy kolejny dzień to okazja, by stawać się lepszą wersją siebie. Spełniać marzenia. Cieszyć się życiem. Sukcesu nie określamy liczbą kroków. Sukces określamy wysiłkiem, jaki wkładamy w postęp każdego dnia. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, czy ten sukces osiągniesz.”

Tal Shiar

Post autor: Tal Shiar » 20 maja 2018, 16:47

Cytat nie związany z czytelnictwem ale również ciekawy.

Nas? Bohaterów? Prądem?! - Seksmisja (1983) Juliusza Machulskiego.

Z pozoru lekka komedia o zniewoleniu dwóch ocalałych mężczyzn przez kobiet ma nieco głębsze przesłanie. Pokazuje drogę do ustanowienia totalitarnego społeczeństwa - po wyniszczającej wojnie, w której śmierć poniosła połowa społeczeństwa, pojawia się Liga, która obiecuje zapewnić porządek i odbudowanie cywilizacji. Dla bezpieczeństwa kobiety schodzą do podziemi - z powodu szkodliwego promieniowania wynikającego z użycia Bomby M. Gdy promieniowanie znika, wierchuszka partyjna Ligi zaczyna okłamywać swoje społeczeństwo na temat zewnętrznego świata - tylko niewiele kobiet zna najbardziej skrywany sekret totalitaryzmu. Mamy pozornie bezklasowe społeczeństwo, służby specjalne, łamanie praw człowieka. Dwie największe organizacje - Genetiks i Archeo kłócą się o to, która z nich powinna zająć się żywymi eksponatami przeszłości. Arche chce ich naturalizacji, przyjęcia w skład kobiecego społeczeństwa poprzez zmianę płci podczas gdy Genetiks chce ich użyć do bardziej pragmatycznych rozwiązań. Ciało czterdziestolatków może zostać użyte jako źródła organów, które następnie można użyć w celu przedłużania życia wierchuszki partyjnej. W tle widzimy indoktrynację młodego pokolenia, tak aby nienawidziło długo nie żyjącej już, drugiej płci. Rewizjonizm historyczny powoduje, że całe pokolenia żyją w nieświadomości. Abla, pani Kopernik czy też Einstein są przeciwstawiane wynalazcy zbrodni - Kaina, który zabił swoją siostrę Ablę, Adama, który zwiódł Ewę w ogrodzie Eden.

Powolnym krokiem totalitaryzm niszczy frakcję, którą miał chronić. Starsze kobiety, które żyły w czasie istnienia mężczyzn są inwigilowane przez służby specjalne. Kobiety, które nie zgadzają się z obecnym porządkiem rzeczy stają się dekadentkami i są kierowane do ciężkich prac w kopalniach. Wszystko w imię równości i rozwoju społeczeństwa. Karykatura totalitaryzmu i wszelkich dyktatur.

Według mnie jest to jeden z najlepszych filmów science fiction w Polsce a może nawet w Europie. Porusza sprawy rozwoju społeczeństwa ludzkiego, pułapek powiązanych ze zbytnim ufaniem osób, które posiadają pełnię władzy, skorumpowania spowodowanego przez jej nadmiar i brak kontroli społeczeństwa nad jej organami. Trudno dopatrywać się wątków antyfeministycznych, za to można zaobserwować postulaty zrównania praw płci, przejęcia pozytywnych organizacji przez ludzi, którzy są w stanie zrobić wszystko aby utrzymać się u władzy. Wszak Liga dyskryminuje zarówno mężczyzn jak i kobiety nie zgadzające się z panującym porządkiem społecznym. Film pokroju superprodukcji zza oceanu, często niedoceniany. Komedia, która przekazuje więcej przesłania niż inne, pozornie bardziej ku temu skłonne, filmy. Wszystkich zachęcam do jej obejrzenia. Trzeba tylko ostrzec przed scenami nagości, które, w uniwersum Seksmisji nie były stworzone w celach erotycznych. Po prostu jest to odwrócenie dawnych norm społecznych. Podobnie jak stale zmieniająca się moda w naszej linii czasowej. Jeszcze w 18 wieku mężczyzna w rajtuzach był inaczej odbierany niż teraz. Tak samo samo jak kobieta w spodniach. Kto wie jak za kilkadziesiąt lat ludzie będą się ubierać?

Być może nasz punkt widzenia zostanie radykalnie zmieniony, zerwiemy się z łańcuchów niepotrzebnych norm i tradycji?

Awatar użytkownika
Dr Drzewo

Post autor: Dr Drzewo » 17 października 2018, 12:46

"Ten, kto wyzwala w sobie bestie, pozbywa się bólu bycia człowiekiem" i klasyk "Nic nigdy nie było dla mnie zbyt dziwne" - Hunter S. Thompson
""To dżuma, mieliśmy dżumę." Jeszcze trochę, a poproszą o ordery. Co to jednak znaczy - dżuma? To życie, ot i wszystko." - Albert Camus
"Nie wolno się bać. Strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niechaj przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, obrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma już nic. Jestem tylko ja." - Frank Herbert
"To dżuma, mieliśmy dżumę." Jeszcze trochę, a poproszą o ordery. Co to jednak znaczy - dżuma? To życie, ot i wszystko.

ODPOWIEDZ