UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!Zachęcamy do głosowania na TEKST WRZEŚNIA oraz w INSTANCIE

Kassandra rysuje

Awatar użytkownika
Kimchee
Posty: 197
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 18:26
Kontaktowanie:

Kassandra rysuje

Post autor: Kimchee » 09 kwietnia 2016, 18:16

Tak, dla mnie to także jest niespodzianka, ale skoro już postanowiłam się jako tako naumieć, to równie dobrze mogę się kompromitować publicznie.

Na razie, zanim nauczę się czegokolwiek, to taka radosna twórczość. Dzisiaj sobie kredkowałam, żeby poznać możliwości najnowszego zakupu, aczkolwiek papier mam raczej marny, więc pewnie wszystkiego z nich nie wydobyłam.
A już na pewno walnęłam byka przy koloryzacji twarzy (wie ktoś, jakie kolory ze sobą połączyć, żeby wyszedł cielisty? *bezradna*

gisaeng - http://oi64.tinypic.com/2a6o32d.jpg (zdjęcie aparatem)
radosna ilustracja (wciąż w budowie) do twórczości własnej pt. marszczenia męskiego hanboka to zUo - http://oi63.tinypic.com/2hnq8eu.jpg (skan)

Awatar użytkownika
Kandara
Posty: 238
Rejestracja: 25 lipca 2012, 00:51

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kandara » 09 kwietnia 2016, 21:03

Tak... bo uwierzę, że się dopiero uczysz... :lalala:
Obrazek Księżycowa weno, działaj!

Awatar użytkownika
Kimchee
Posty: 197
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 18:26
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kimchee » 10 kwietnia 2016, 14:50

@ Kandara, wierz lub nie, ale tak jest - odwzorowywanie jest dość proste, schody zaczynają się, gdy trzeba coś samemu wykombinować, dlatego piszę, że "się uczę"


Z cyklu zgapiactwo - Internety twierdzą, że tak się ubierały kobiety za dynastii Yuan. No cóż, moja (szkic po lewej) ma nieco bardziej kobiece kształty i mniej mongolskie rysy. Zdecydowanie powinnam zainwestować w najcieńszy cienkopis.
http://oi63.tinypic.com/2luqmtc.jpg

Awatar użytkownika
Kandara
Posty: 238
Rejestracja: 25 lipca 2012, 00:51

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kandara » 12 kwietnia 2016, 19:15

Nie jest! Mi nie wychodzi.
Obrazek Księżycowa weno, działaj!

Awatar użytkownika
Bofur
Fraa
Posty: 35
Rejestracja: 03 stycznia 2014, 17:42
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Bofur » 14 kwietnia 2016, 19:57

Szczególnie ta ostatnia cudna <3

Dwie uwagi ode mnie, jeśli w ogóle jakkolwiek miałabym się wymądrzać:

1. Rzuciłaś się od razu na głęboką wodę, czyli powłóczyste szaty, marszczenia, cieniowanie itp - może spróbuj najpierw od proporcji człowieka? W chyba pierwszym rysunku wydaje mi się, że rączki są nieco małe i po prostu coś się jakoś rozjeżdża... Znajdź gdzieś jakiś model (może z siatką?), nie musisz postaci ubierać ani cieniować. Chodzi tylko o proporcje.

2. Nah, to tak naprawdę chyba jednak jest głupia uwaga. xD Chciałam coś napisać o tym, żebyś odważniej stawiała kreski - mam wrażenie, że rysujesz powoli i bardzo, bardzo starannie, żeby każdy łuk idealnie zgadzał się z tym, z czego przerysowujesz... A to czasem tylko utrudnia i może się okazać, że łatwiej będzie maznąć raz, śmiało, gładko. Ale to wiadomo - każdy ma swój styl i pitolę bez sensu. :bag:

Tak czy owak: naprawdę trudno uwierzyć, że dopiero zaczynasz. :) Daj cynk, jak wyczaisz dobre źródło wiedzy na temat cieniowania - dla mnie to zawsze była i jest abstrakcja xD
Obrazek

Awatar użytkownika
Kimchee
Posty: 197
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 18:26
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kimchee » 21 kwietnia 2016, 16:09

@ Bofur :tul: dzięki za dobre słowo!No generalnie z tym moim rysowaniem to jest tak, że tak się rzuciłam na głęboką wodę, bo miałam jakieś wewnętrzne parcie, żeby od razu nadrobić te lata, kiedy myślałam, że rysowanie jest nie dla mnie i niech się tym zajmują ludzie, którzy mają talent. ale teraz codziennie sobie coś tam szkicuję na boku, chociaż z 5 minut, chyba jest trochę lepiej niż na początku, mam nadzieję.


http://oi63.tinypic.com/2qm15zm.jpg
Miała być Wietnamka, ale źródło http://4.bp.blogspot.com/-xvTK0HUbW2I/U ... 6491_o.jpg było tak małe, że przy powiększeniu rysy mi się rozjeżdżały, więc twarz to w dużej mierze produkcja własna. Przy kolorowaniu już w ogóle nie spoglądałam na oryginał, ale jestem akurat ze stroju zadowolona - wypróbowywałam zwykłe kredki ołówkowe i jestem w szoku, jak dużo z nimi można zrobić - nałożyć kilka warstw, pocieniować itp. Zrezygnowałam z cienkopisu i efekt nawet bardziej mi się podoba (oczy na pewno wyszły lepiej)

http://oi64.tinypic.com/29ymqrt.jpg - Mongołka w kolorze, też kredki ołówkowe

http://oi63.tinypic.com/2q8sdmv.jpg - Chineczka

http://oi66.tinypic.com/358pe88.jpg - to w sumie nieco "starsze", ale taka pierwsza próba "w ołówku", warte odnotowania"

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Posty: 1832
Rejestracja: 05 grudnia 2013, 21:42
Lokalizacja: Drugie Lewo
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kruffachi » 21 kwietnia 2016, 18:19

Po pierwsze i najważniejsze - zdecydowanie widać postępy :D Podoba mi się przejście między różem a fioletem przy Mongołce. To jest dokładnie to, o co mi chodziło. Cieniowanie skóry też lepsze. Jak widać, czasem opłaca się być delikatnym ;) Nadal należałoby popracować nad proporcjami - wychodzą Ci stosunkowo duże głowy. Spróbuj sobie zaznaczyć na początku szkicowania wysokość postaci na podstawie stosunku głów, a jeśli ma siedzieć, dopiero w ten sposób określić, gdzie będą wypadały biodra.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Kimchee
Posty: 197
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 18:26
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kimchee » 21 kwietnia 2016, 20:25

Po pierwsze i najważniejsze - zdecydowanie widać postępy
uFF,
Cieniowanie skóry też lepsze. Jak widać, czasem opłaca się być delikatnym ;)
Pewnie to też zasługa tego, że w tym zestawie jest cielista kredka. Łatwiej kombinować niż kiedy trzeba zaczynać od tego, jak w ogóle uzyskać odpowiedni odcień skóry xD. no i czasem te elementy, które mają być ciemniejsze już sobie wcześniej zaznaczam ołówkiem.
Nadal należałoby popracować nad proporcjami - wychodzą Ci stosunkowo duże głowy.
No wiem :bag: Czasem mi wyjdzie, czasem nie, czasem kończy się kartka. Popracuję nad tym.

Po raz kolejny dziękuję za garść porad <3

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Posty: 716
Rejestracja: 18 marca 2012, 21:12
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Joa » 22 kwietnia 2016, 16:10

Dokładnie tak jak mówi Kruffachi - widać postępy.
Ale też dużo strach przed rysowaniem - a w tej czynności ważne jest, żeby być jak najbardziej "luźnym" i bawić się tym, co można stworzyć. Wtedy efekty są najlepsze - dlatego szkice zazwyczaj podobają się ludziom bardziej niż gotowe prace - ze względu na luz, zabawę, niedbałość, bałagan kresek.
No i właśnie - jeśli chciałabyś zacząć rysować na luzie, na pewno musisz dużo szkicować i starać się nie myśleć o tym, czy wyjdzie, czy nie.
Co do koloru cielistego i kredek warto pamiętać, że skóra nie jest jednolita. W rejonie podbródka i czoła ma bardziej żółtawy kolor, z kolei czubek nosa, policzki są bardziej czerwone. W kącikach oczu widać wiele fioletu, niebieskości i szarości. I właśnie umiejętne zmieszanie ich z bazowym kolorem skóry sprawia, że skóra wydaje się być bardziej rzeczywista. Warto się trochę tym pobawić, poużywać innych barw niż standardowego cielistego z zestawu - zmieszać jasny brąz z cielistym lub sam, bardzo lekko dociskając go do kartki. Nie bać się, że coś nie wyjdzie - nikt oprócz Ciebie, tego nie widzi, a każdy artysta miewa porażki.
Kruffachi zwróciła też uwagę na proporcje i anatomię. I właśnie podstawą, żeby były one atutem jest ćwiczenie przede wszystkim. Jeśli ktoś nie ma wprawy będzie mu ciężko wyłapać błędy i je poprawić, więc jedynym wyjściem jest albo ćwiczenie poprzez rysowanie, albo pomoc liniami pomocniczymi i rysowanie od ogółu do szczegółu. Ale to bardzo ciężka rzecz, nawet jeśli rysuje się od wielu lat, anatomia i proporcje to jedne z największych bolączek.
Przy kolorowaniu staraj się nie stawiać kresek (bo niestety wypełnione kolorem przestrzenie wyglądają u Ciebie jak szereg linii), a bardziej wypełniać bez odrywania ręki, lekko, łącząc jedną plamę z drugą. Właśnie (brakowało mi słowa "plama" XD) - koloruj plamami, bo tak na początku jest najłatwiej. Spróbuj tak kolorować, by powierzchnia była jednolita.
Jeśli chciałabyś poćwiczyć, to dobrym ćwiczeniem jest narysowanie sobie kwadracików i wypełnianie ich jednolicie kolorem/ołówkiem. Później można wzmacniać kolor, jaki chcemy uzyskać, a później starać się uzyskiwać gamę waloru.
No, trochę tego jest, mam nadzieję, że się nie przestraszysz. Jednak wszystko można streścić zdaniem - rysuj i niech sprawia Ci to przyjemność, bo o to chodzi. Tak człowiek najszybciej się uczy, a rysowania szczególnie. Sama zaobserwowałam, że im ludzie mniej przejmują się tym, co nie wyszło, im więcej rysują, im bardziej się tym bawią, tym lepsze rzeczy tworzą, tym bardziej plastyczni w tym są.
A na naukę rysowania czas jest zawsze. Trzeba tylko chcieć. Trzymam kciuki <3
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
Kimchee
Posty: 197
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 18:26
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kimchee » 22 kwietnia 2016, 19:52

@ Rolf Stojke, dzięki za porady - spróbuję następnym razem pokolorować coś "plamami" cokolwiek to w praktyce znaczy xD.
Przyznam, że też mam problem z dociskaniem za bardzo ołówków/kredek i aż muszę się hamować, a te kreski jakoś sama sobie ubzdurałam, bo o kolorowaniu żadnych porad nie czytałam, mam takie tyły ze wszystkim, że musiałabym wszystko ćwiczyć równolegle xD

A ten - jaka gramatura papieru będzie najlepsza? Na razie sobie szkicuję na zwykłym ksero.

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Posty: 716
Rejestracja: 18 marca 2012, 21:12
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Joa » 22 kwietnia 2016, 20:36

Jeśli chodzi o gramaturę papieru, to inna jest potrzebna do tak lekkich technik jak ołówek/pastela sucha/kredka, a inna na przykład do akwarel. Zakładam, że jednak pytasz o ołówek i kredki. Jak ja używałam kredek, to papier ksero całkowicie mi wystarczał, ale ja nie przyciskałam tak mocno łapki do kartki. Po prostu w pewnym momencie przyzwyczaiłam się do delikatniejszego traktowania papieru, bo jednak falował, robiły się dziury, odkształcenia. Wtedy praca nieważne jak fajna by była, to nie będzie do końca estetyczna.
Jeśli używasz takiego z 80 g/m2, to spokojnie możesz spróbować 100 g/m2 lub coś wyższego jeśli znajdziesz. Ale nie jest to konieczne, bo i na papierze ksero można narysować fajne prace. Większa gramatura często wiąże się z też większą fakturą, co przy kredkach i ołówku nie wygląda tak fajnie (mówię teraz już o szkicownikach, a nie o papierach ksero), bo te mikroskopijne "rowki" sprawiają, że w ich wgłębieniach kolor będzie ciemniejszy, a na krawędziach ciemniejszy, przez co powierzchnia będzie kolorowana raczej niejednolicie, bez względu na to, czy Twój nacisk będzie się zmieniał, czy nie (to jak z monetą pod kartką, którą za dzieciaka się odbijało ołówkiem - wypukłe elementy różniły się od tych wklęsłych). Jeśli chciałabyś kiedyś kupić fajny szkicownik do ołówka/kredki/długopisu lub flamastrów to ten szkicownik jest fajny: http://cmyk.sklep.pl/480-large_default/ ... demia-.jpg
(Accademia, Gamma, 120 g/m2) Papier jest lekko fakturowany, ale bliżej mu w tej fakturze do ksero niż do chociażby papieru akwarelowego :D Z cansona w empiku były też szkicowniki z bardzo fajnym papierem, gładkim, lekko kremowym.
No ale nie ma to znaczenia właściwie. Dopiero przy innych technikach papier odgrywa naprawdę ważną rolę.
Chciałam rzucić jakimś filmikiem jak wypełniać przestrzeń kolorem, ale nie mogię znaleźć. Gdy znajdę coś fajnego, to Ci podrzucę.
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
Kimchee
Posty: 197
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 18:26
Kontaktowanie:

Re: Kassandra rysuje

Post autor: Kimchee » 23 kwietnia 2016, 20:20

Kolejny raz dziękuję :heart: (W ogóle jestem wdzięczna wszystkim, którym chce się zaglądać i potem napisać kilka słów od siebie). To na razie zostanę sobie przy papierze ksero. dobrze nam się współpracuje, zobaczymy czy będę robiła jakieś postępy, to sobie kupię coś lepszego potem.

Próbowałam wziąć sobie do serca ostatnie porady i mam coś takiego: http://oi64.tinypic.com/2n7eb5x.jpg (źródło - http://i.imgur.com/ZXR7QzE.jpg), jestem nawet dość zadowolona z twarzy, bo robiłam ją kompletnie "z głowy"

I kilka szkiców http://oi63.tinypic.com/2qk3two.jpg zagapionych z http://img13.deviantart.net/8fb0/i/2012 ... 56ir4v.jpg

ODPOWIEDZ