UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!

Zapraszamy do udziału w nowym INSTANCIE! :D

Zachęcamy też do głosowania na TEKST WRZEŚNIA!

Sztuka riserczu

Awatar użytkownika
Krin
Kontaktowanie:

Sztuka riserczu

Post autor: Krin » 26 stycznia 2017, 20:07

Otóż jakiś czas temu natchniona prelekcją podczas Kapitularzu do moich celów życiowych dołączył jeszcze jeden, wyjątkowo ambitny - napiszę kiedyś "steampunk po łódzku". Bo Łódź to miasto idealne. Miasto, choć istniejące od czasów Jagiełły, przez wieki było w istocie dużą wsią, aż w wyniku paru odgórnych decyzji zaczęło rozrastać się w nadzwyczajnym tempie, stając się głównym ośrodkiem włókienniczym na ziemiach polskich. (To pod zaborami było.) Niemal wszystkie łódzkie zabytki związane są ze starymi fabrykami i fabrykantami.

Ale jest jeden problem. Bo choć historie Łodzi wpajano mi od dziecka, nie jestem w stanie pisać o życiu codziennym z tych czasów, nie na tyle, by napisać powieść. Jeśli takie hasła zaczniesz wpisywać u wujka Google, coś ci się pojawi, ale wciąż nie za wiele. Poszukałabym książek, artykułów, pierdół, czegokolwiek, ale nie bardzo wiem, jak zacząć takie poszukiwania. Mogę próbować przeszukiwać biblioteczny katalog, ale trudno znaleźć odpowiednie hasło, wyskakuje mnóstwo dziwnych pozycji typu "Historia fotografii w Łodzi" albo coś o historii łódzkich bibliotek. Więc właściwie nie wiem, od czego zacząć. Jakieś rady dla początkującego riserczera?

(Oczywiście teraz jeszcze riserczu zbierać nie będę, po maturze przyjdzie czas, ale chcę sobie zacząć zbierać jakąś listę czy choćby określić plan działania.)
" Człowiek ten, którego nazywano Kruczarzem, nadszedł od północy, od Białej Równiny. I to on powiedział nam w końcu, że tę nieprzyjazną ziemię stworzyli reptilianie - po to abyśmy nie zobaczyli podtrzymującej niebo kopuły i nie dowiedzieli się, że nasza planeta jest płaska, a nie okrągła, jak twierdziło NASA."
- Marszus, "Cała prawda o Białej Równinie"

Awatar użytkownika
MononokeGirl
Kontaktowanie:

Re: Sztuka riserczu

Post autor: MononokeGirl » 27 stycznia 2017, 03:02

Jestem grzebaczem strasznym i to w dodatku nigdy nie zadowolonym z własnego, ale podzielę się sposobem, bo może pomoże?

Otóż zaczynam klasycznie od Wikipedii. Nie chodzi nawet o te encyklopedyczne informacje na stronie, a bardziej o przypisy i bibliografię. Czasami trafia się coś fajnego, albo przynejmniej jakieś info wyjściowe. Nawet w takiej "Historii fotografii w Łodzi" można by coś fajnego znaleźć, gdyby było dużo zdjęć obrazujących choćby zmiany w mieście :P Ja bardzo też lubię przyglądać się starym mapom. Stara mapa Warszawy przedwojennej bardzo mnie zaskoczyła. Nie sądziłam, że mogło być tam tak ciasno.

Z tego co zrozumiałąm jesteś Łodzianką? Spacer i przyglądanie się tablicą historycznym też pomaga. Łatwiej jest znaleźć coś po konkretnej nazwie (np fabryki), czy nazwisku, niż po haśle "historia Łodzi". Polecam też działy dla turystów w księgarniach, czy sklepiki z pamiątkami przy muzeach - też można natrafić na jakąś perłę.

Tak, aby wczuć się w sam klimat epoki można sięgnąć po autorów z owej epoki (jaka w ogóle cię interesuje? :D). Albo ogólnie publikacje jej poświęcone i resztę sobie próbować dośpiewać :P

A tak poza nimi ciekawy jest Kamil Janicki i jego książki. Ni to suche biografie, ni powieść historyczna, ale daje się wczuć w klimat :) Ja teraz zacieram łapki na serial TVN "Belle epoque". Trailer wyglądał fajnie ^^
:fire: :fire: :fire: PŁOŃ I PISZ! :fire: :fire: :fire:

Przyszłość ma wiele imion. Dla słabych ma imię – niemożliwe, dla nieśmiałych – nieznane, dla myślących i walczących – ideał.
Victor Hugo :heart2:

Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Re: Sztuka riserczu

Post autor: Kimchee » 08 lutego 2017, 14:11

Polecałabym przeczytanie i obejrzenie "Ziemi obiecanej", a poza tym możesz wybrać się do muzeum ;)

ODPOWIEDZ