Szczęśliwego nowego roku 2020!!!

O gotyku słów kilka

PUBLICYSTYKA
A kto powiedział, że publicystyka ma być nudna? Nudną robią ci, którzy nie potrafią robić interesującej. ~ Irena Dziedzic
Awatar użytkownika
kaRika
Posty: 17
Rejestracja: 23 grudnia 2016, 16:19

O gotyku słów kilka

Post autor: kaRika » 24 sierpnia 2017, 17:41

Zacznijmy od tego :
https://www.youtube.com/watch?v=gGTAmmTiD_Y

Dawnym czasy dziewczyna marnowałaby się po garażach , w domu. Ktoś kiedyś powiedział że należy łamac zakazy po to by wprowadzić nowości. I tak było właśnie z Gotykiem. Muzyka gotycka złamała wszelkie zakazy: A to wprowadziła arie operowe do rocka, wprowadzono taniec do umierającego rocka, oto pojawiły się harfa i skrzypce, trąbka grała drugi głos itd itd. Okazało się że instrumenty które wcześniej się nienawidziły - mogą grać wspólnie. I
to jak !!
Nagle okazało się że jest to muza piękna, choć jak to z gotykiem, ozdobna, szybka , wspaniała . W której nie stanowi problemu zaśpiewanie piosenki z kultury danego kraju , bo można zrobić to co kiedyś było zakazane - ubarwić ją perkusją, gitarą, dudami . I zaśpiewać po irlandzku. np:

https://www.youtube.com/watch?v=msRy4vcSX4k
KALIDIA - Lies' Device

Gdyby to były lata 80-te EluIiveite I Kalidia musiałby przepraszać niewiadomo kogo, najadłby się wstydu. Musiałby przyznać rację krytykom , ze tylko gitary tylko śpiew bez arii , itd. Ale Gothic powstał w latach 90tych . słodkich , wspaniałych. To był wielki boom na nowości. Nightwish był prekursorem, znaleźli Evę aż w Norwegii. Chociaż wcześniej pojawiały się sygnały co można zrobić mając np skrzypce i talent. Przykład Vanessa Mae. Ale wtedy jeszcze nikomu się o gotyku nie śniło. Było za wcześnie. Jeszcze za wcześnie. Nie byli pewni czy wyjdzie, dziewczyna miała duży talent ale głos dość klasyczny . Czy grać według standardu ? czy ulec presji ? Nie . Nie ulegli. Kiedy pierwsze utwory - które nazwano gotykiem- Nightwish z nową wokalistką ujrzały światło dzienne świat muzyczny był w szoku. Oto połączenie klasyki z rockiem. Nie uda się - mówili znawcy. Wróćcie do korzeni - mówili inni. Nie poddali się. debiutowali " Sakramanetem dzikości".
https://www.youtube.com/watch?v=SeGCxaFu-5o

A Eva pokazała cały swój talent. Utwór okrzyknięto Hitem . A Evę - królową Rocka. Jezu Co wtedy się działo! z domów i szkól muzycznych zaczęli wychodzić ludzie - a wokalistki z wysokim głosem nareszcie mogły szukać zespołu by śpiewać. Przeciwnicy nie wróżyli długiego życia nowemu rodzajowi muzyki. . A stało się jednak inaczej.
Gotyk tchnął życie w umierające truchło rocka. To było to czego trzeba było muzyce. Niesamowta skala głosu, skrzypce które dodało smaczku gitarom , taniec , muzyka ludowa grana rockendrolowo itd. Okazało się że instrumenty klasyczne są rockowe i mogą pokazać całe swoje piękno. Młodzi szaleli . Powstawały Kalidia, Xandria , Epica . Jak grzyby po deszczu.
pamiętam że stawialiśmy pierwsze kroki z zespołem . Nie wychodziło, plątaliśmy się po garażach trzeciorzędnych knajpach. Ktoś kupił płytę Nightwisha. Postanowiliśmy grać jak oni. Wośp, dni miasta , zaproszenia na koncerty , zaproszenie od METALLICA . Nie wytrzymaliśmy presji. Ale przez kilka ładnych lat można nas było znalezć w dziale muzyka w największych portalach : Onet, Interia, WP itd. My nie wytrzymaliśmy próby czasu a Dumny gotyk nie dość że podbił rocka i otworzył swoje wrota a świat...cóż. Dziękuje Nightwishowi ze nie ugiął się pod presją. Że złamał wszelkie możliwe panujące wówczas zakazy, normy itd . I zrobił karierę. Ale to był też boom gospodarczy. ten kto założył wtedy firmę, teraz jest wielkim prezesem z portfelem wypchanym kasą. BO był jak nightwish. Otwarcie na zachód nie na skostniały wschód.Ale do Gotyku przyczynił się upadek Zsrr. Świat odetchnął z ulgą Niedługo Gotyk obchodzi 20-lecie. ŻYCZMY mu sto lat by dalej był tak dobry jak do tej pory. A my się nim zachwycamy. kiedyś było disco-polo - dziś jest gotyk . Na zakończenie - ballada rockowa . Tak rockowa - bo gotyk to cały czas rock - tylko unowocześniony. z tym wszystkim czego nam kiedyś brakowało. Kiedy słuchaliśmy ballady i rozmawialiśmy z koleżanka że tu przydałyby się skrzypce, tu ciagnięcie wysokiego a itd. Nie zrobiliśmy tego . Zrobił to za nas Gotyk.
https://www.youtube.com/watch?v=fnbT0uWUqTI

Coś pięknego prawda?

ODPOWIEDZ