UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!

Tytuł Tekstu Września otrzymało "Jak [nie] zostać bohaterem" - GRATULUJEMY! :D

V P R W V

POEZJA
Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów. Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie. ~ Jan Twardowski
Awatar użytkownika
DDelside

V P R W V

Post autor: DDelside » 28 września 2017, 00:03

SpoilerShow
Ponad dwa lata bez pisania poezji, całkowicie przerzuciłem się na artykuły. Czas powrócić. Nie wiem, czy ktoś spotkał się z nurtem Vaporwave, mnie ostatnio coś chwyciło i chciałem napisać wiersz, który klimatem utrzyma się w tym dziwnym połączeniu retro czasów z antykiem i japońskim językiem.

Kwintesencją stylu
halucynacji współczesnością
E S T E T Y K Ą

Dyskobol retro gra
U L T I M A
キンō ノ ミライ
Obrazek

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Re: V P R W V

Post autor: Kruffachi » 30 września 2017, 10:37

Vaprowave dotąd mignęło mi na skraju pola widzenia w muzyce, ale nie wchodziłam głębiej. Nie mam też pojęcia o językach orientalnych, Japonia i jej kultura to nadal terra incognita, więc obawiam się, że kompletnie brakuje mi narzędzi, żeby Twój utwór zrozumieć i coś na jego temat powiedzieć. Nie wiem, jak plasuje się na tle nurtu, nie mam żadnego punktu odniesienia, a ostatni wers jest dla mnie kompletnie nieczytelny, więc bezradnie rozkładam ręce. Ale próbowałam.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Siemomysła
Kontaktowanie:

Post autor: Siemomysła » 01 października 2017, 09:29

Napisz coś więcej o nurcie. Może w publicystyce właśnie? Ja się do tej pory nie otarłam. Co do wiersza - podobnie jak Kruffachi, nie mam żadnych podstaw, by się doń odnieść. Próba wrzucenia ostatniego wersu w google translatora niczego nie rozjaśniła ;)
Trudno zainteresować żonatego mężczyznę i znaleźć czas na czytanie książek
[Stokrota]
Ale jest za późno, zawsze było, zawsze będzie za późno.
[Dr Manhattan]
I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
[Red Shoehart]

Awatar użytkownika
DDelside

Post autor: DDelside » 02 października 2017, 18:37

Wpadłem na dziwny pomysł, by Vaporwave przenieść również w sferę poezji. O ile w przypadku dźwięku to muzyczka z windy z mnóstwem skretchy i sampli tajemniczego pochodzenia, a w przypadku grafiki to design rodem z końca lat 90-tych oraz motywami antycznymi, o tyle nikt nie pokusił się o wyrażenie Vaporwave w słowach. Temat wydaje się mieć potencjał, bynajmniej dla mnie.

Właściwie jedynym punktem zaczepnym dla Vaporwave w poezji są tytuły piosenek, często okraszone znakami ze starego japońskiego pisma. Poszedłem na totalną amatorszczyznę, tłumacząc pierw z polskiego na japoński i dopiero później chyba na hiriganę, miało to w sumie oznaczać "wczorajsza przyszłość". Nie wiem, czy jestem gotów na tak głębokie zanurzenie się w tę kulturę z uwagi na słabą jej znajomość oraz brak sensownych publikacji w naszym rodzimym języku. Tłumaczenie z angielskiego na polski często psuje ogólny przekaz, który w przypadku tej ironicznej formy jest bardzo ważny.

Pomysł na publikację to ciekawa sprawa, jednak jeszcze wiele czasu z tą sztuką spędzę, nim będę gotów coś sensownego napisać. Póki co to taka pierwsza próba. Ciężko będzie cokolwiek wynieść z tego typu poezji, bo w gruncie rzeczy w tym wierszu nic wielkiego nie ma. Zrobiłem to na kształt wstępniaka do jakiegoś tomiku o właśnie takiej tematyce. Kilka słów-kluczy, ciekawych zwrotów i tyle.

Z jednej strony pomysł wydaje mi się bardzo fascynujący, zaś z drugiej brakuje mi myśli, co takiego zawrzeć w tego typu liryce. Ogólnym założeniem jest krytyka konsumpcjonizmu oraz innych współczesnych zjawisk, będących niezbyt zgodnymi z ogólnymi wartościami. Muzyczna ikona Vprvw, jaką jest utwór MACINTOSH PLUS - リサフランク420 / 現代のコンピュー (Lisa Frank 420/ Contemporary Computing) również nie reprezentuje sobą specjalnych wartości. Ot, muzyczka. Ktoś coś mówi w międzyczasie, całość może nudzić przy dłuższym odsłuchu. Mnie jednak ów utwór fascynuje i tak naprawdę nie potrafię opisać dlaczego.

Tutaj link do utworu - https://www.youtube.com/watch?v=cU8HrO7XuiE

Swoją drogą jeśli ktoś chciałby zagłębić się w komentarze pod tym utworem na YouTube - życzę miłej przygody :D
Obrazek

ODPOWIEDZ