UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!

Tytuł PROZY LIPCA
zdobyło ZAWSZE NA ZACHÓD autorstwa Coffee.

Serdecznie gratulujemy! :D

Próba

POEZJA
Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów. Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie. ~ Jan Twardowski
Awatar użytkownika
kamelia

Re: Próba

Post autor: kamelia » 19 czerwca 2015, 23:29

R. Bates pisze:Na wzgórzu Moria, jak mówi Pismo,
Abraham poświęcił syna.
Przytulił dziecko, spojrzał w niebiosa,
Błysnęła stal, gdy zaczynał.

A Bóg wykrzyknął: - ja nie chcę ofiar!
Niech świat się dziś o tym dowie.
Abraham odparł: - to tylko próba.
Sprawdzałem, czy jesteś Bogiem.
teraz kamelia...
" Ręka uniosła się, błysnęła stal". Sorry ale mi się kojarzy z Dzwonem Ciszy. Rozumiem , że ma byc lepszy efekt. Ale... należałam do bractwa rycerskiego. Stal owszem błyszczy. Ale w mieczach, włóczniach ( nigdy dzidach !!). natomiast to nóż. Jeśli juz ma błyszczeć to ostrze. Nie stal. Stalą walczymy, stal ma rękojeść , jest jednoręczna, półtoraręczna lub dwuręczna. Stal krzyżowana jest na turniejach , Stal podziwia się skrzyzowaną na ścienie. STAL. nie ostzre. Ostzre ma sztylet, nóż i ew mizerykodia. Między stalą a ostrzem jest spora róznica . jakies kilka kilo i kilkadziesiąt cm. błysło w słońcu ostrze lepiej brzmi. I Zamyka usta czepialskim damom kameliowym jak ja 8) I niepotrzebnie powtarzasz dziecko Syn przecież to dziecko prawda? Mogłoby być Przytulił go. wyszłoby na to samo. ja
z dużej litery na miłość boską !! ja jestem powiedz im że Ja Jestem . Imiona piszemy z dużej litery!!! w tym wypadku ja stanowi imię Boga. To tyle moich zastrzeżeń. :glask:

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 20 czerwca 2015, 09:57

kamelia, dzięki za komentarz :)

Generalnie, skoro występujesz jako znawca broni i zwracasz uwagę na techniczne szczegóły, to należałoby przede wszystkim wspomnieć o tym, że w czasach Abrahama (czyli jakieś 3 tys. lat temu) w ogóle nie było stali, bo to była epoka brązu :).
Ok, jak wrócę, wieczorem, to odpowiem szerzej na twojego komcia.
Pozdrawiam.
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
kamelia

Post autor: kamelia » 20 czerwca 2015, 11:04

Co nie zmienia faktu że ja to imię. A broń Była zawsze. nawet 3 tys lat temu . Istniał Starożytny Egipt -istniała Stal. co prawda nie taka , ja za czasów rzymskich ale była. czasem używano żelazo ale wiadomo - rdzewiało. Egipcjanie w czasach Abrahama posługiwali się stalą, Stal istnieje niemal od początku świata. Posługiwali się nią też Chińczycy z czasów 9tej dynastii, Egipcjanie, których stalą walczyli zanim Abram złożył w ofierze Izaaka. .

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 20 czerwca 2015, 13:11

Nie, żelaza zaczęto używać na tamtych terenach dopiero w połowie drugiego tysiąclecia przed naszą erą, a kuć z niego broń i narzędzia jeszcze później. Tak czy siak to uważam za większy błąd w tym wierszu, niż kwestię użycia frazy "błysnęła stal". W końcu, jeśli głownia noża wykonana jest ze stali, a ona z kolei jest gładka i wypolerowana, to dlaczego miałaby nie błysnąć w słońcu?
Jeśli chodzi o "ja" to się zastanawiam. Faktycznie, słowo Bóg piszę w tym wierszu wielką literą, ale zastawiam się, czy konieczne jest wielką "Ja", skoro to Bóg sam o sobie wspomniał w wypowiedzi? Ogólnie ciekawa kwestia.
Co do zaproponowanych przez ciebie zaminnych fragmentów tekstu, to zwróć uwagę, że one nie trzymają rytmu wiersza i mają niewłaściwą liczbę sylab. To wiersz sylabotoniczny.
Pozdrawiam.
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
DDelside

Post autor: DDelside » 20 czerwca 2015, 13:13

Jakieś źródło? Znalazłem tylko tyle, że żelazo zaczęło wypierać brąz między XVI a XII w. p.n.e. ( źródło )
Obrazek

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 20 czerwca 2015, 17:35

No właśnie, jest tam nawet napisane:

"Pomiędzy 12 a 10 wiekiem p.n.e., stale zaczęły stopniowo wypierać brązy, głównie z powodu braku cyny oraz lepszej podatności żelaza na kucie i zgrzewanie metodą kowalską, w porównaniu z odlewanymi brązami."

czyli w XXw. p.n.e. to raczej na pewno był nóż z brązu.
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
DDelside

Post autor: DDelside » 20 czerwca 2015, 18:06

Nie ma opcji, poza tym stal to stop, a my mówimy jeszcze o rudach żelaza.
Obrazek

Awatar użytkownika
szczepantrzeszcz

Post autor: szczepantrzeszcz » 21 czerwca 2015, 11:23

Stal? Bates, jak mogłeś!?

Za brak precyzji wypowiedzi upitolimy Ci łeb nożem solutrejskim. Będziesz miał przyjemne uczucie, że założony przez Ciebie wątek nie służy dyskusjom (skąd inąd ciekawym) na tematy dotyczące obróbki materiałów :yaaay:

Teraz nieco poważniej. "Błysnęła stal" jest, przypuszczam, mentonimią... mentonimią narzędzia i z mojego punktu widzenia w żadym wypadku nie psuje odbioru.

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 21 czerwca 2015, 12:36

Takie jest i moje zdanie w tej materii, dlatego nie będę zmieniał, bo "błysnęła stal" to symbol, który dobrze oddaje powagę sytuacji :).
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
DDelside

Post autor: DDelside » 21 czerwca 2015, 15:56

Ale mimo wszystko jednej osobie przeszkadzało to. Wiadomo, że metonimia, ale w tamtych czasach stal raczej ową metonimią nie była. W sumie po co się rozwodzić, Bates sam uzna, co lepsze ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ