UWAGA! W PRZYPADKU PROBLEMU Z LOGOWANIEM NALEŻY WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA WITRYNY!

Tytuł Tekstu Września otrzymało "Jak [nie] zostać bohaterem" - GRATULUJEMY! :D

Marzenie o Persepolis

"Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów. Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie." ~ Jan Twardowski
Awatar użytkownika
Pers

Marzenie o Persepolis

Post autor: Pers » 20 stycznia 2013, 22:54

Stary Pers śpiewa bym stanął
Do boju o me Persepolis
Mężny, waleczny, naiwny
Za marzenie ramię w górę podniósł.

Lecz czemu mam umierać za to
Co martwym jest od tak dawna
Przed sobą widzę jedynie szarość
Dawnej potęgi starej stolicy.

Blednie świat ten przegrany
Walczyć - już nie ma sensu
Narodziła się Persja po cichu
By zniknąć w ciemności wraz ze mną.
19-01-2013

Awatar użytkownika
(Nie)chętna

Re: Marzenie o Persepolis

Post autor: (Nie)chętna » 21 stycznia 2013, 11:11

Dziwny ten patos.I jakoś tutaj bardziej by mi pasowały rymy - chyba.

I dziwny jest fakt,iż nie ma sensu walczyć, bo nie ma, a jednak się narodziło. Dziwne. Może ja czegoś nie zrozumiałam.

Awatar użytkownika
wołszebnik
Lokalizacja: http://www.facebook.com/joanna.gadawska?ref=tn_tnmn
Kontaktowanie:

Post autor: wołszebnik » 21 stycznia 2013, 12:03

No więc teges...

Zastanawiający utwór Persie. Do tego nieźle technicznie skreślony. W pierwszej zwrotce wyszedł Ci fantastyczny układ rymów (początek drugiego wersu z końcem czwartego), sam rym wzmaga melodyjność słów, a oddalenie nie dewaluuje powagi, co zdarza się często, gdy do podniosłego klimatu ktoś próbuje ułożyć proste rymy. Żałuję, że nie powtórzyłeś tego zabiegu w drugiej zwrotce. Jesteś pewien, że nie da się tego przeredagować i że nie wyszłoby całości na dobre? Zwłaszcza, że we wspomnianej drugiej zwrotce masz wpadające w oko powtórzenie "dawno", "dawnej" co mogłoby być dodatkową motywacją dla poszukania nowego zapisu ;)

Ogólnie, czyta się rytmicznie, płynnie. Nie mam też problemów ze zrozumieniem. Płynność niestety załamuje mi się w ostatniej zwrotce, a dokładniej w ostatnim wersje. Jest po prostu z innej bajki.

Niemniej, jak zwykle u Ciebie - podoba mi się.
A tymczasem w pewnym EL (acz z pewnością nie Dorado, zbyt ubogo tamże na to), gdzie prawowstecz:
Obrazek Acz wybaczmy demokracji, Orwell rzekł, wszak nie bez racji, że to w każdej delegacji,pod gajerkiem, przy korycie, pod krawatem, pcheł poszycie...
zbieżność nazw absolutnie przypadkowa

Awatar użytkownika
Jacek Malczewski

Post autor: Jacek Malczewski » 21 stycznia 2013, 12:33

Witaj, Persie.
Mnie nie urzekło, do wiersza wkradła się nieregularność budowy plus nieregularność rymów. Przy pisaniu w ten sposób trzeba być konsekwentnym, budując regularne strofy i umieszczając określony typ rymów w klauzulach.
Mam nadzieję, że wiesz, o czym mówię.
Teraz kilka słów o tym, co niszczy klimat wiersza:
Moim zdaniem za bardzo archaizujesz - dlaczego idziesz przetartym szlakiem, skoro możesz swój pomysł przenieść na pole współczesności?
Nie, nie lubię patosu i wzniosłości, bo sprawia, że poezja zdaje się być nadmuchana. Więc subiektywnie - jest to minus.
Ogólnie - nie urzeka, na kolana nie rzuca.

Ale to tylko moje subiektywne zdanie.

ODPOWIEDZ