Wybieramy PROZĘ LIPCA!
Czas na oddanie głosu do 17 VIII - ankieta dostępna w TEMACIE

Wyzwania książkowe

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Wyzwania książkowe

Post autor: Kruffachi » 27 grudnia 2014, 10:37

Roczne wyzwania książkowe są coraz popularniejsze, a teraz najlepszy moment, żeby coś dla siebie wybrać. Bierzecie udział w tego typu zabawach? Jakie macie doświadczenia? Polecacie? Odradzacie? Korzystacie z gotowych propozycji, czy może sami ustalacie klucz?

Ja nigdy się w to nie bawiłam, ale w tym roku zaczęłam poważnie rozważać, bo wreszcie czuję, że czytanie zaczyna mi powoli znowu sprawiać radość i że nadchodzący rok będzie znacznie lepszy pod tym względem niż kilka pozostałych :) Więc chętnie poczytam, co tam na ten temat uważacie.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Re: Wyzwania książkowe

Post autor: Kimchee » 27 grudnia 2014, 11:43

Ja mam w tym roku zamiar przeczytać przynajmniej po części opracowania historyczne, które od dwóch lat namiętnie chomikuje, coby sobie na nich powzrowoać pisanianę, a do tej pory przeczytałam może z 5.
Wyzwanie czytelnicze 2in1 2015(i 2016, i…?) 2in1 bo to czytanie i dla przyjemności i w celu riserczowym ;)
Od razu widzę, że ze wszystkim mi się nie uda, więc zobaczymy, co przeczytam, a reszta przejdzie na kolejne lata.

1. Karol Wielki i te sprawy
• Pierre Riché, Karolingowie. Ród, który stworzył Europę
• Pierre Riché, Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego
• J.M. Serejski, Karol Wielki na tle swoich czasów – to mam zamiar dokupić, ale na liście umieszczam.
• G. Faber, Merowingowie i Karolingowie
Ogólnie risercz do pierwsze części peżetki. Pierwsze dwie już czytałam, więc będę tylko sięgać do zaznaczonych fragmentów.

2. Wikingowie
• P. G. Foote, D. M. Wilson, Wikingowie – moja biblia w tym temacie
• F. Movat, Wyprawy wikingów – pożyczone od Siem i dobrze by było zwrócić.
• K. A. Kapitan, Z mieczem na wiec. Konflikt i metody jego rozwiązywania w wybranych sagach islandzkich
• Przydałyby się jeszcze jakieś sagi

3. Epoka wypraw krzyżowych
• S. Runciman, Dzieje wypraw krzyżowych – tom II i około 100 stron III, które mam skserowane
• M. Sałański, Elita Władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)
• S. Lane-Poole, Saladyn Wielki i upadek Jerozolimy
• B. Hamilton, Baldwin IV. Król Trędowaty – ok. to też zamierzam kupić
• R. Pernoud, Kobieta w czasach wypraw krzyżowych

4. XIX wiek – znaleźć coś przydatnego o obyczajowości i życiu codziennym

5. Inne
• G. Althoff, Potęga rytuału – kiedyś zaczęłam rozdziały o Karolingach, ale nie doczytałam do końca, bo akurat się broniłam, potem jakoś zabrakło motywacji
• G. Koziol, Błaganie o przebaczenie i łaskę. Porządek rytualny i polityczny wczesnośredniowiecznej Francji
• P. Buc, Pułapki rytuału. Między wczesnośredniowiecznymi tekstami a teorią nauk społecznych
• A. Mez, Renesans Islamu
• Ch. Lelong, Życie codzienne w Galii Merowingów
• E. Faral, Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika Świętego
• J. Huzinga, Jesień średniowiecza – wzięte z biblioteki
• Nick J. Higham, Podbój Anglii przez Normanów
• I. Wood, Królestwa Merowingów - pożyczone od Kruff.

Chciałbym sobie wynaleźć coś jeszcze o Bizancjum i Celtach, ale to już myślenie życzeniowe.
Jakby ktoś miał jakiś ciekawy tytuł do podrzucenia w pasujących kategoriach, będę wdzięczna ;)

Awatar użytkownika
Siemomysła
Kontaktowanie:

Post autor: Siemomysła » 27 grudnia 2014, 21:14

Ja pierwszy raz wzięłam udział w wyzwaniu w zeszłym roku. Z kilkoma osobami zestawiliśmy dwanaście pozycji do przeczytania - jedną na miesiąc - i właśnie czytam ostatnią z nich. Bardzo różnorodne, klucz według jakiego składaliśmy jest jakby nie do ogarnięcia. I w sumie bardzo motywujące się to jak dla mnie okazało.
W tym roku listę stworzyłam sama - z pozycji, które spoczywają na dwóch półkach u mnie w biblioteczce a zwą się: "pożyczone". Wypada po prostu wreszcie przeczytać, a prawda taka, że pożyczałam, bo CHCIAŁAM przeczytać, tylko zawsze coś się wepchnęło. W tym roku mam zatem piękny słoiczek z dwudziestoma ośmioma tytułami pożyczonych książek.
Obrazek
Zamierzam losować z niego dwie - trzy karteczki miesięcznie, a w nagrodę za przeczytanie pozycji "wyzwaniowych" czytać coś z puli - "książki, na które mam ochotę akurat teraz zasadniczo dlatego, że nie ma ich na liście". Taka nagroda.
Tematyka książek ze słoiczka skupia się głównie wokół morza, steampunku i kosmosów. Do tego przyprawa z pana Dumasa i "Wichrowych wzgórz" oraz kilku innych drobnych rzeczy spoza głównych kategorii.

Kass, podziwiam szczerze Twoją listę. Nie powiem, kilka rzeczy miło rzuciło mi się w oczy :D
Trudno zainteresować żonatego mężczyznę i znaleźć czas na czytanie książek
[Stokrota]
Ale jest za późno, zawsze było, zawsze będzie za późno.
[Dr Manhattan]
I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
[Red Shoehart]

Awatar użytkownika
szczepantrzeszcz

Post autor: szczepantrzeszcz » 28 grudnia 2014, 13:31

Kassandra pisze: • G. Faber, Merowingowie i Karolingowie
(...)
Ian Wood to prawdziwy rarytas. Sugerowałbyym na początek. A jeżeli przeczytasz, u Fabera możesz śmiało pominąć część tyczącą Merowingów. Jak dla mnie - mało wnosi. Gwoli rozrywki sugerowałbym również przerobić "Dzisięć ksiąg historii" poczciwego biskupa Grzegorza z Tours. Trochę krwawe te historie, ludzie wredni, ale czyta się wspaniale.

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Post autor: Kruffachi » 29 grudnia 2014, 16:10

Na mnie spore wrażenie zrobiła z kolei "Potęga rytuału" Althoffa - ogólnie lista Kass zapowiada się smakowicie :)
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Post autor: Kimchee » 01 stycznia 2015, 20:45

szczepantrzeszcz pisze:
Kassandra pisze: • G. Faber, Merowingowie i Karolingowie
(...)
Ian Wood to prawdziwy rarytas. Sugerowałbyym na początek. A jeżeli przeczytasz, u Fabera możesz śmiało pominąć część tyczącą Merowingów. Jak dla mnie - mało wnosi. Gwoli rozrywki sugerowałbym również przerobić "Dzisięć ksiąg historii" poczciwego biskupa Grzegorza z Tours. Trochę krwawe te historie, ludzie wredni, ale czyta się wspaniale.
No właśnie jeszcze się nie zdecydowałam, od czego zacznę. Dzięki za info o "Dziesięciu księgach historii" - do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z ich istnienia.

Awatar użytkownika
Krin
Kontaktowanie:

Post autor: Krin » 02 stycznia 2015, 14:59

Zestawienie Kassandry wydaje mi się bardzo ambitne. Zawiera głównie książki - sądząc po tytułach - zawierające w sobie wiele informacji, które człowiek raczej chce zapamiętać. Nie wiem, czy dla niej czytanie czegoś takiego to dzień powszedni, czy nie, ale wiem, że wielu ludzi taki zestaw lektur niewątpliwie, by pokonał. Mnie na przykład.
Trzymam kciuki. :D

Początkowo moje wyzwanie miało być dość proste - przeczytam wszystkie pozycje, które od miesięcy (a nawet lat :lalala: ) kiszą się na mojej półce. Doszłam jednak do wniosku, że jeśli nie będę się ociągać, to mogę wcielić w życie jeszcze drugie wyzwanie - przeczytanie po jednej książce z każdego gatunku fantastyki, choć bez szczególnego rozdrabniania się. Mam zamiar je podjąć głównie dzięki użytkownikom tego forum, ponieważ nieświadomie uświadomiliście mi, jak niewiele wiem o literaturze i to nawet fantastyce, którą lubię chyba najbardziej. (Być może na kolejne lata przypadnie jakaś inna kategoria. Kto wie?)
Na dzień dzisiejszy wybrane gatunki to: dark fantasy, high fantasy, low fantasy, urban fantasy, stempunk, space opera, cyberpunk, powieść gotycka, fantastyka postapokaliptyczna oraz jakaś powieść fantastyczno-historyczna. Nie koniecznie w tej kolejności. Jeśli zapomniałam o czymś istotnym lub zbytnio się rozdrabniam, to krzyczcie. :D
" Człowiek ten, którego nazywano Kruczarzem, nadszedł od północy, od Białej Równiny. I to on powiedział nam w końcu, że tę nieprzyjazną ziemię stworzyli reptilianie - po to abyśmy nie zobaczyli podtrzymującej niebo kopuły i nie dowiedzieli się, że nasza planeta jest płaska, a nie okrągła, jak twierdziło NASA."
- Marszus, "Cała prawda o Białej Równinie"

Awatar użytkownika
Owca InFlames

Post autor: Owca InFlames » 04 stycznia 2015, 23:08

A ja postawiłam sobie dwa wyzwania. Przeczytać 52 książki (po jednej w tygodniu), ale tak, żeby wśród nich znalazły sie następujące pozycje:

1. Ignacy Karpowicz, „Sońka”
2. Ziemowit Szczerek, „Przyjdzie Mordor i nas zje”
3. Inga Iwasiów, „Bambino”
4. Janusz Rudnicki, „Śmierć czeskiego psa”
5. Jerzy Pilch, „Pod mocnym aniołem”
6. Leopold Tyrmand, „Zły”
7. Jacek Komuda, „Bohun”
8. Jurij Andruchowycz, „Moscoviada” (w oryginale)
9. Bruno Schulz, „Sklepy cynamonowe”
10. Terry Pratchett, „Pomniejsze bóstwa”
11. Jacek Dukaj, cokolwiek
12. Francis Scott Fitzgerald, „Wielki Gatsby”
13. Jurij Andruchowycz, „Leksykon miast intymnych”
14. Leonie Swann, „Sprawiedliwość owiec”
15. Chuck Palahniuk, „Podziemny krąg” albo „Udław się”

I już :)

Awatar użytkownika
buubi

Post autor: buubi » 01 lipca 2015, 16:11

James Joyce - Ulisses - planuję to przeczytać od lat, w tym roku może się uda zmęczyć tysiąc stron ;)

ODPOWIEDZ