Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Kimchee
Kontaktowanie:

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Post autor: Kimchee » 11 maja 2014, 10:14

Nie znalazłam podobnego tematu, więc albo takowego nie ma, albo jeszcze do końca nie wyzdrowiałam. W każdym razie pomyślałam, że coś w taki deseń może okazać się przydatne.

Nie ukrywam, że założyłam ten remat nieco samolubnie. Jakoś ostatnio naszło mnie na poczytania "porządnej" powieści historycznej, bądź czegoś bardziej obyczajowego, ale osadzonego w historycznych realiach, z akcją w średniowieczu. Fajnie, ale problem pojawił się na etapie wyboru, ponieważ poza tym co mam na półce i tym, co już czytałam nic nie przychodzi mi do głowy. Buszowanie po allegro i Google też nie poprawiło sytuacji.
Znam Druona, znam Kossak, Bunscha itd., przymierzam się do Scotta i Oldenbourg, ale potem nie mam już pomysłów, więc jeśli ktoś zna jakieś ciekawe tytuły (od biedy może być nawet fantasy osadzone w średniowiecznych realiach), będę bardzo wdzięczna :heart:

Awatar użytkownika
Preludia

Re: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Post autor: Preludia » 08 października 2014, 21:56

Może "Imię róży" Umberto Eco? :)

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Kontaktowanie:

Post autor: Joa » 18 października 2016, 12:58

O, bardzo przydatne miejsce. Fajnie, fajnie...

Szukam jakichś książek, opracowań, które biorą na tapetę problem przemocy, agresji. Nie interesuje mnie to jednak w kontekście rodziny, przemocy domowej, ale raczej wobec innych, niekoniecznie bliskich osób.
Ktoś, coś?
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
Kanterial
Człowiek Kompromitacja

Post autor: Kanterial » 18 października 2016, 13:40

Kass - "Filary Ziemi"?

@Stojke - mam coś dla ciebie, wyślę PW ze skanami, chyba, że ktoś się jeszcze zgłosi, to może na forum wrzucę.
Du warst das Abbild der Vollkommenheit

Awatar użytkownika
kari

Post autor: kari » 18 października 2016, 15:39

@Kass - Hilary Mantel jest świetna. Jim Crace w "Harvest". I co prawda to już Renesans, ale tak dobre, że nie mogę nie polecić: Laila Lalami i "The Moor's Account", czyli początek podboju Ameryk widziany oczami muzułmańskiego niewolnika jednego z konkwistadorów (skądinąd postaci historycznej - jednego z czwórki, którzy przeżyli tę wyprawę, i jedynego, który nie mógł złożyć zeznań, ze względu na pochodzenie i wyznanie). No i Brzezińska jest z wykształcenia mediewistką, co bardzo widać w jej książkach :)

@Rolfie - jakiś konkretny aspekt przemocy, typ przestępstwa? Agresja na poziomie grup czy jednostek?

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Kontaktowanie:

Post autor: Joa » 18 października 2016, 16:38

Kanterial pisze: @Stojke - mam coś dla ciebie, wyślę PW ze skanami, chyba, że ktoś się jeszcze zgłosi, to może na forum wrzucę.
<3
kari pisze:@Rolfie - jakiś konkretny aspekt przemocy, typ przestępstwa? Agresja na poziomie grup czy jednostek?
Powiem tak - interesuje mnie przemoc i na poziomie grupy, i na poziomie jednostki. Chcę napisać coś, co osadzone jest w środowisku kiboli i mogłabym to zrobić bez pomocy książek, tylko na podstawie informacji, ale jednak wolę się na czymś opierać. Mimo wszystko skupię się na jednostce, a nie na grupie i środowisku, więc szukam czegoś, co będzie tyczyć się agresji i tu, i tu. :D
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
Nazareth

Post autor: Nazareth » 20 stycznia 2017, 23:09

Mój kochany "Rudy Orm" Gunnara Bengtssona, "Córka wikingów" Very Henriksen no i oczywiście "Stara baśń" Kraszewskiego, której nikomu chyba nie trzeba przedstawiać.
Z mroku zabobonu wyszliście i w mrok zabobonu powrócicie, ażeby tarzać się w grzechu i bujnie obrastać diabelstwem!

Awatar użytkownika
Alrune

Post autor: Alrune » 18 czerwca 2017, 12:56

Mam problem i tak się zbieram. Szukam ostatnimi czasy informacji na jeden temat. Całkiem sporo, zarówno po ludziach w najbliższym otoczeniu jak i po necie. A jak wiadomo nie zawsze w sieci są one dobre i wiarygodne. Dlatego miałabym prośbę, taką mega ogromną, żeby polecić mi jakieś dobre książki, fora, strony (jeśli ktoś zna jakieś dobre).
Interesuję mnie dwudziestolecie międzywojenne.
Sytuacja polityczna w Polsce, w Europie.
Realia jakie wtedy były, sytuacja rodzinna (jak wyglądało życie rodzinne? czy wiara jakoś była ważniejsza niż teraz dla ludzi?).
Może jakaś ciekawa biografia Piłsudskiego.
Wojna polsko-bolszewicka.
Maszyny, wynalazki, ogólnie przemysł i jego rozwój.

Będę wdzięczna za wszelką pomoc.

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Post autor: Kruffachi » 24 czerwca 2017, 14:20

Zupełnie nie jestem specjalistą od epoki, więc nie wiem, kogo polecić jako rzetelnego, ale rzuciła mi się w oczy ostatnio pozycja z tych "kontrowersyjnych": http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3894980/ ... -marszalka Sądzę, że w otoczeniu "twardych" źródeł może być to cenna pozycja do rozkminiania.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

ODPOWIEDZ