Wybieramy PROZĘ LIPCA!
Czas na oddanie głosu do 17 VIII - ankieta dostępna w TEMACIE

E-booki

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.

Co z pośród podanych lubisz bardziej?

Książka
5
45%
E-book
0
Brak głosów
Obie rzeczy
6
55%

Liczba głosów: 11

Awatar użytkownika
AlpenGold

E-booki

Post autor: AlpenGold » 18 sierpnia 2013, 22:14

Obrazek z dedykacją dla Mary :D Dziwię się, że jeszcze nie ma takiego tematu. O.o Aż zaczynam wątpić w swoją spostrzegawczość. xD

Gdyby zapytać kogoś, powiedzmy, pięćdziesiąt lat temu, jak wygląda książka, pewnie bez wahania wymieniłby trzy rzeczy - okładkę, papier i treść. Ostatnie się nie zmieniło, zaś dwie pierwsze rzeczy jak najbardziej. Mamy e-booki, elektroniczne książki. Co o nich sądzicie? Lubicie czytać e-booki? Uważacie je za wygodne? I pytanie standardowe - co lepsze: książka tradycyjna czy e-book? A może obie opcje?

Edit: Ankieta

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Re: E-booki

Post autor: pierdoła saska » 19 sierpnia 2013, 07:14

Jak ta sama treść, to mi to rybka. Znaczy z papierową książką łatwiej wejść pod prysznic. Nawet jak się nieco zamoczy, to przeschnie, trochę będzie się źle składała, bo się strony pofalują, ale... Czytnika wolałabym tak nie testować. Lubię papier, ale e-booki mają zdecydowanie tę zaletę, że są "mniejsze", czyli jak się wyjeżdża na długo i gdzieś, gdzie do książek w jakimś znajomym sobie języku nie będzie się miało dostępu, i może zabrać z domu ograniczoną ilość rzeczy, to wygrywają... choć mi się raz w akcie desperacji zdarzyło kupić książkę po francusku x] nie znam w sumie języka, ale bardzo dobrze znałam ten tytuł, więc trochę przeczytać dałam radę xD
Marša: właśnie mnie naszło, że mam świat pełen singli
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo na starą pannę to się nie zachowujesz

Obrazek

CARPE SCHABOWY! twitter ° instagram ° facebook ° marszowickie pola

Awatar użytkownika
Nidabe

Post autor: Nidabe » 19 sierpnia 2013, 20:22

Do mnie jakoś nie przemawiają. Mimo lat praktyki, oczy mnie ciągle bolą od długiego wgapiania się w ekran. Poczytać jakąś twórczość własną w internecie - czemu nie. Ale jeśli mogę dostać coś w szeleszczącej wersji, którą mogę dotknąć - wybieram książkę i pachnący słowami papier.

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Post autor: pierdoła saska » 19 sierpnia 2013, 20:44

od bolenia oczu są czytniki e-booków, które nie świecą i tym samym nie walą tak po oczach :zaslonka:
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo na starą pannę to się nie zachowujesz

Obrazek

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Post autor: NightRaven » 20 sierpnia 2013, 11:02

Osobiście wolę książki tradycyjne po stokroć. Mam czytnik, ale jakoś mnie nie jara ;/. Muszę czuć książkę, jej zapach, statyczność ;p. E - booki są zaś wygodne, sam mam już sporą kolekcję, nielegalnych jest od groma w pdf, ale zachodzę z założenia, że autor też człowiek i zapłacić należy.

Awatar użytkownika
Mrok

Post autor: Mrok » 26 sierpnia 2013, 00:28

Preferuję książki papierowe, lubię je mieć na półce, wracać do nich. Ta niezastąpiona magia przewracania stron, szelest papieru, jego zapach. Jest w tym coś takiego, że sprawia iż e-booki wymiękają. Czytanie na komputerze ograniczam do forumowych opowiadań i własnych wypocin rzecz jasna.

Awatar użytkownika
AlpenGold

Post autor: AlpenGold » 26 sierpnia 2013, 02:51

Jeśli miałabym wybierać pomiędzy e-bookiem, a książką, wybrałabym książkę. Ale gorzej, gdy nie ma takiego wyboru... :P Niestety, kupowanie 2-3 książek miesięcznie to zbyt drogi interes. Dlatego czytam e-booki; bo jest do nich łatwy i bezpłatny dostęp (tak, wiem, to nie fair ; x). Lubię je głównie z tego względu. Są wygodne, tak jak Marsza wspomniała, gdy gdzieś się jedzie. Zwłaszcza, jeśli ktoś dużo czyta (czyli nie ja xD ale moja przyjaciółka brała w zeszłym roku na obóz kilkanaście książek, pół walizki, a gdzie miejsce na ciuchy i inne niezbędne rzeczy? teraz też w takich przypadkach czyta e-booki). Nie mam czytnika, ale mam tablet i jakoś nie narzekam. Nie przeszkadza mi, że świeci ani nic z tych rzeczy. Czyta się wygodnie. :P Tak więc na e-booki nie narzekam, ale z książką nie mają szans wygrać. :)

Dodałam ankietę, jak coś. ;)

Awatar użytkownika
wołszebnik
Lokalizacja: http://www.facebook.com/joanna.gadawska?ref=tn_tnmn
Kontaktowanie:

Post autor: wołszebnik » 26 sierpnia 2013, 10:42

AlpenGold pisze:Jeśli miałabym wybierać pomiędzy e-bookiem, a książką, wybrałabym książkę. Ale gorzej, gdy nie ma takiego wyboru... :P Niestety, kupowanie 2-3 książek miesięcznie to zbyt drogi interes. Dlatego czytam e-booki; bo jest do nich łatwy i bezpłatny dostęp (tak, wiem, to nie fair ; x).
Nie tyle nie fair, co jest to zwyczajną kradzieżą. Elektronicznie czy na papierze - to tylko forma wydania, roszczenia majątkowe autorów regulowane są tymi samymi prawami.
A tymczasem w pewnym EL (acz z pewnością nie Dorado, zbyt ubogo tamże na to), gdzie prawowstecz:
Obrazek Acz wybaczmy demokracji, Orwell rzekł, wszak nie bez racji, że to w każdej delegacji,pod gajerkiem, przy korycie, pod krawatem, pcheł poszycie...
zbieżność nazw absolutnie przypadkowa

Awatar użytkownika
AlpenGold

Post autor: AlpenGold » 26 sierpnia 2013, 14:08

wołszebnik pisze:
AlpenGold pisze:Jeśli miałabym wybierać pomiędzy e-bookiem, a książką, wybrałabym książkę. Ale gorzej, gdy nie ma takiego wyboru... :P Niestety, kupowanie 2-3 książek miesięcznie to zbyt drogi interes. Dlatego czytam e-booki; bo jest do nich łatwy i bezpłatny dostęp (tak, wiem, to nie fair ; x).
Nie tyle nie fair, co jest to zwyczajną kradzieżą. Elektronicznie czy na papierze - to tylko forma wydania, roszczenia majątkowe autorów regulowane są tymi samymi prawami.
Wiem - temu napisałam "nie fair". :P

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Post autor: pierdoła saska » 26 sierpnia 2013, 14:20

[admin mode] Prosiłabym o nie rozwijanie wątku tego skąd kto bierze e-booki na forum :)

Obrazek

Awatar użytkownika
donut13th

Post autor: donut13th » 13 stycznia 2014, 21:43

Od miesiąca używam Kindle Paperwhite, i mimo, że byłem do tego sceptycznie nastawiony ostatecznie się przekonałem. Zajmuje mniej miejsca, można czytać (przy tych z podświetlanym ekranem) po ciemku, bez potrzeby zapalania lampki i (być może) przeszkadzania innym w odpoczynku. Naprawdę sporo czytam i mówię z pełnym przekonaniem, na czytniku mogę czytać dużo dłużej niż normalną książkę. Przy normalnej książce nie raz miałem sytuację, że zaczynały mi się już plątać oczy, natomiast z czytnikiem ani razu nie miałem jeszcze takiej sytuacji. Zaznaczę tylko, że zawsze czytałem przy dobrym oświetleniu.
Z drugiej strony nie straciłem zupełnie sentymentu do papierowych książek, i lubię co jakiś czas dodać tytuły które szczególnie mi się spodobały "na półeczkę". To samo zresztą tyczy się gier wideo, temat w dużej mierze się pokrywa.

Awatar użytkownika
hakuz
Kontaktowanie:

Post autor: hakuz » 14 stycznia 2014, 06:25

donut13th pisze: Naprawdę sporo czytam i mówię z pełnym przekonaniem, na czytniku mogę czytać dużo dłużej niż normalną książkę. Przy normalnej książce nie raz miałem sytuację, że zaczynały mi się już plątać oczy, natomiast z czytnikiem ani razu nie miałem jeszcze takiej sytuacji. Zaznaczę tylko, że zawsze czytałem przy dobrym oświetleniu.
Jestem w takiej samej sytuacji, bo kupiłem Kindle Paperwhite na tydzień przed świętami jakoś. I rzeczywiście, też czytam na nim dłużej niż normalne książki, bo oczy mi się tak nie męczą i nie mam takich problemów z koncentracją i moim zdaniem to jest magia dopasowania światła ekranu do poziomu, który idealnie nam pasuje oraz wielkości i typu czcionki, przy której czyta nam się najlepiej.

Kiedyś byłem jedną z tych osób, które mówiły, że książka musi być z papieru i nie potrafiłbym się przyzwyczaić do czytania na urządzeniu jakimkolwiek, a jednak. Kindle okazał się najlepszym zakupem od bardzo dawna. Lekki, mały, a jednocześnie potężny. Polecam każdemu zjadaczowi książek. :)

No i podoba mi się też kwestia tego, że książki na Kindle są sprzedawane taniej na Amazonie niż te same książki w wersji papierowej, a ma sie je na urządzeniu od razu po kupnie i nie trzeba czekać na przesyłkę. :D
...

ODPOWIEDZ