TEKSTEM ROKU 2018 zostało ZAWSZE NA ZACHÓD autorstwa Coffee :D Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do lektury!

Co teraz czytasz?

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Kruffachi » 25 lipca 2016, 10:04

[thumbnail]http://www.gloskultury.pl/wp-content/up ... kladka.jpg[/thumbnail]

"Idź i czekaj mrozów" za mną. Bardzo mi tę książkę zachwalano i ja sama też miałam wysokie oczekiwania, jako że słowiańskie klimaty są mi bliskie. Zajmowałam się tym troszeczkę, na pewno nie w takim stopniu jak Marta Krajewska - kulturoznawca - i od zupełnie innej strony. No i tak, w tym aspekcie się nie zawiodłam, było barwnie i ciekawie. Życie wioski i jej konszachty z okolicznymi stworami opisane przednio. Finał mnie nieco rozczarował, prosty dość i przewidywalny, ale kwestia gustu, podobnie jak główna bohaterka, za którą nie przepadałam (za to znalazłam sobie jakieś postaci z tła, jak zwykle), natomiast parę rzeczy wytrąciło mnie z równowagi. Głównie anachronizmy. Adrenalina. Wykrzykniki w rękopisach, całkiem nowoczesne religioznawczo miejscami spojrzenie Vendy na otaczającą ją rzeczywistość (kiedy to na przykład bez słowa protestu i nawet zdziwienia przyjmuje, że tak, jeden z bogów to w istocie może być postać historyczna, tyle że obdarzona magią), jakby wkradał się w nią punkt widzenia autorki. To jedna z tych książek, których recenzji pewnie nigdy nie napiszę, bo mogłabym się czepiać i czepiać (a to wątek miłosny, a to struktura, a to redakcja, choć jej wpadki nie są winą autorki), podczas gdy tak naprawdę na to nie zasługują, bo i tak wyróżniają się mocno na tle konkurencji i choćby z tego powodu warto przeczytać.

Mam bardzo, bardzo ambiwalentne uczucia, a autorce mam ochotę i gratulować, i jednak trochę pomarudzić.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Vandaroth

Post autor: Vandaroth » 01 sierpnia 2016, 14:48

Ukryta strona dziejów - Epiphaniusa.

Całkiem fajna książka, dla fanów teorii spiskowych. Autor nawiązuje tutaj do tematów globalistycznych, których korzenie sięgają czasów starożytnych. Autor nawiązuje do Gnozy, która wyewoluowała do czasów współczesnych. Nawiązuje także Ewangeli apokryficznych, szkoły neoplatońskich itp. Wyjaśnia filozofię Komeniusza, który według niego był wysokim stopniem masonem, a którego święto niedawno obchodziło UNESCO. Jak to napisał autor książki. " Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość..." Chodzi tutaj o system szkolnictwa.

Polecam 8,5/10

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Kontaktowanie:

Post autor: Joa » 12 września 2016, 12:44

Skończyłam niedawno Achaję Ziemiańskiego. Po kilku latach bojów. Naprawdę. Przeczytanie tej książki zajęło mi dobrych kilka lat. Na samym początku doszłam do mniej więcej połowy, ale moje odczucia były podobne do tych, które towarzyszyły mi przy lekturze teraz. Wtedy uznałam, że nie ma co się męczyć. Dzisiaj wiem po codziennym czytaniu (zajęło mi to miesiąc :facepalm:), że to naprawdę słaba książka. Pod każdym względem. Bohaterów, pisania i przede wszystkim dlatego że autor lubi przemycić w niej kilka swoich poglądów na życie, a przede wszystkim kobiety. Informacji o tym, jak seksualnie atrakcyjna jest Achaja jest od groma (czternastolatka, błagam, człowieku...), o tym, że kobiety nadają się do niewielu spraw, a dziwki stoją wyżej w hierarchii od żon. A styl? Gdyby Ziemiański pokusił się o opinię u nas, zostałby chyba równo wypunktowany. Dla mnie takie pisanie jest niedopuszczalne, nieestetyczne, niepoprawne. Brzydkie. Można byłoby napisać esej o tym, co złego jest w dziele Ziemiańskiego, a na palcach jednej ręki wyliczyć to, co dobre. Niestety.
Nie lubię Achai, nie wrócę do tej książki, najchętniej bym się jej pozbyła, ale nikt jej nie chce :facepalm: Nie polecam robić tego, co ja. Nawet jeśli lubi się masochizm.

Wojna futbolowa Kapuścińskiego leży u mnie od pół roku. Czasami tak jest, że po wyjątkowo złych książkach sięgam po coś, co mnie samą przerasta. Kapuściński przerastał mnie zawsze, zawsze było nam nie po drodze, zawsze przygniatał mnie swoim pisarskim kunsztem. Nie umiałam się odnaleźć. Póki co Wojna mi się podoba. Nie stuprocentowo, bo czytam powoli, co kilka dni i kilka rozdziałów, więc nie połykam jej jak nienasycony głodomór. Ale podoba, choć wciąż Kapuścińskiego trzymam na dystans ze względu na jego wkład w reportaż.

Jednocześnie trzecie podejście do Gry o Tron Martina. Nie idzie mi to zabójczo szybko, też tylko po rozdziale lub dwóch. Niezmiennie nie umiem się zachwycić, tak jak przy poprzednich dwóch razach. Ale zobaczymy, może w końcu zapałam do kogoś miłością, porwie mnie atmosfera lub cokolwiek. Póki co czytam tylko, żeby odhaczyć, że przeczytałam i mogę się wypowiadać, że nie lubię.
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
kari

Post autor: kari » 12 września 2016, 19:13

Skończyłam dziś "Ghost Talkers" Mary Robinette Kowal. Moje pierwsze podejście do twórczości MRK, na początku tego roku, skończyło się bez zachwytu - głównie dlatego, że regencja to naprawdę nie moja bajka. "Ghost Talkers" natomiast zachwyca: pomysłem (Spirit Corps, które w trakcie IWŚ warunkują żołnierzy, by ci, którzy zginą, mogli złożyć ostatni raport jako duchy - lodowato utylitarna wizja), konstrukcją (książka, poza byciem powieścią szpiegowską, to fantasy of manners z amerykańską dziedziczką w roli głównej) i językiem. Mogę sobie marudzić, że ja bym to napisała bardziej ponure, ale to ja ;) bo choć nie w pełni "moja", to bardzo satysfakcjonująca lektura.

Awatar użytkownika
biedronka214

Post autor: biedronka214 » 17 września 2016, 19:25

Robię drugie podejście do "Pan Mercedes" Kinga. Drugie, bo kilka miesięcy temu książka mnie przygniotła - czasem tak mam, że mnie odrzuca od książki ale po jakimś czasie daję i jej i sobie drugą szansę i często się okazuje tego warta. Za bardzo nie przepadam za Kingiem, ale jako że mam drugą i chyba trzecią część do "Pana Mercedesa" to muszę się postarać :) bardzo nie lubię marnować książek na ich nieczytanie :)

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Kontaktowanie:

Post autor: Joa » 18 września 2016, 12:46

Rolf Stojke pisze:Jednocześnie trzecie podejście do Gry o Tron Martina. Nie idzie mi to zabójczo szybko, też tylko po rozdziale lub dwóch. Niezmiennie nie umiem się zachwycić, tak jak przy poprzednich dwóch razach. Ale zobaczymy, może w końcu zapałam do kogoś miłością, porwie mnie atmosfera lub cokolwiek. Póki co czytam tylko, żeby odhaczyć, że przeczytałam i mogę się wypowiadać, że nie lubię.
Obrazek

Skończyłam. Obyło się bez bólu, jedynie w trakcie było trochę zażenowania i myśli: jprdl, ile jeszcze razy wrzucisz mi info o tym, że Dany marzy o czerwonych drzwiach, a Jon Snow jest bękartem, Martinie?. Ale właściwie nie narzekam, bo czytałam w każdej wolnej chwili i dotrwałam, jak już pisałam wcześniej, bez bólu do końca.

Swoje wiem i piszę Zdzisława Ambroziaka - to zdecydowanie coś, na co czekałam długo i nie mogłam się zebrać, żeby kupić. Zbiór felietonów, które naprawdę ciężko dostać w księgarniach za rozsądną cenę, z kolei na allegro używane śmigają za kilka dyszek. Więc w końcu kupiłam, mimo że przesyłka kosztowała więcej niż sama książka. Ale nie żałuję. Dopiero kilka stron za mną, ale już wiem, że Ambroziaka pokocham i da mi to, czego szukam - inspirację do pisania, do myślenia o sporcie, do czucia tego, co zawsze, gdy oglądam sportową rywalizację. Chyba będę płakała, ale to będą dobre łzy. Czuję, że się nie zawiodę.
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
Siemomysła
Kontaktowanie:

Post autor: Siemomysła » 23 września 2016, 07:47

Rolf Stojke pisze:Czuję, że się nie zawiodę.
I tego Ci życzę bardzo.

Wczoraj przed północą skończyłam "Piknik na skraju drogi" Strugackich. I czuję się tak bardzo źle, że tak późno do nich sięgnęłam. Czemu nie karmiłam wyobraźni tymi cudami wcześniej? Na co ja w ogóle marnowałam tyle lat życia? Znałam tylko "Poniedziałek zaczyna się w sobotę". A teraz niejaka Kanterial rzuciła we mnie "Ślimakiem na zboczu" i wpadłam w pętlę nałogu. Mamo, mamo, to jest taka fantastyka jakiej zawsze łaknęłam, jaką się zachwycałam w liceum, zanim półki księgarń opanowała Fabryka Słów, a ja się poczułam za stara na fantastykę i od niej uciekłam. Ale już wracam. Już wracam.

Przeczytałam też "Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Fajny pomysł, dziwny styl - taki skrótowy w pewnym sensie i zdawał mi się nacechowany zbyt dużą ilością kpiny, krótkie akapity, męczący jak dla mnie, ale się przyzwyczaiłam. Znużyła mnie jednak - po którejś retrospekcji już mi się ich nie chciało czytać. Chciałam się tylko dowiedzieć, czy bohaterom uda się w teraźniejszości. Uświadomiłam sobie po czasie, że znużenie zaczęłam odczuwać w chwili, w której kompletnie przestałam książce wierzyć. Ogólnie było to dziwne doświadczenie i na pewno rozpiszę się na blogasie.

A teraz ogarnę sobie "Dowództwo na Muritiusie" Patricka O'Briana (kolejny tom o kapitanie Jacku Aubrey'u - tym co go w Panu i władcy grał Russell Crowe ^^) Już zaczęłam i kapitan na lądzie jest taki rozczulająco bezradny... Mam nadzieję, że szybko ucieknie na morze ;)
Trudno zainteresować żonatego mężczyznę i znaleźć czas na czytanie książek
[Stokrota]
Ale jest za późno, zawsze było, zawsze będzie za późno.
[Dr Manhattan]
I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
[Red Shoehart]

Awatar użytkownika
Krin

Post autor: Krin » 05 października 2016, 21:30

Wczoraj skończyłam czytać "Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu" Anny Lange i jestem zachwycona. Nie tylko dlatego, że to książka, której głównym bohaterem jest nekromanta. Bycie nekromantą nie wystarczy. TO JEST DOKŁADNIE TAKI NEKROMANTA O JAKIM CHCIAŁAM ZAWSZE PRZECZYTAĆ. Na razie nie potrafię wymienić ani jednej wady tej książki, może dopiero za kilka dni pojawią się jakieś refleksje. Jeśli ta powieść nie stanie się moją ulubioną książką, Clovis LaFay na pewno na długo pozostanie moim ulubionym nie tylko nekromantą, ale magiem w ogóle. Kiedyś odszukam Annę Lange, przytulę ją i wyssę całą bijącą od niej nekromancką aurę.
Słyszałam też coś jakoby miała być kiedyś kontynuacja. Musi być kontynuacja!

A teraz zaczynam dla kompletnej zmiany klimatu czytać "Solaris" Lema i trochę się obawiam, ale skoro Siem mówi, że Kriny mają czytać Lema, to Kriny będą czytać. :D
" I od kiedy Biała Równina stopniała, zmieniając się w morze, zaczęto nazywać go Neanem z Białej Wody. Już niedługo stać się miał najgroźniejszym piratem północy."
- Kimchus, "Opowieści dla młodych czarnoksiężników"

Awatar użytkownika
kari

Post autor: kari » 08 października 2016, 11:38

"From Girl to Goddess". Bardzo interesująca analiza monomitu w kontekście postaci kobiecych - bo wujek Campbell (którym, jak chyba wszyscy, zachłysnęłam się na początku studiów) uważał, że Podróż Bohatera jest zawsze podróżą chłopca. Valerie Estelle Frankel twierdzi, że niekoniecznie, a na dowód przytacza historie od mitu o Inannie po wagnerowską interpretację Brunhildy, od legend Australazji po opowieści Inuitów. Ciekawa, bogata, dająca do myślenia książka - i choć niekiedy mam wątpliwości, to na pewno warto je mieć. Frankel otworzyła mi oczy na wiele wątków i tropów, zaproponowała alternatywne odczytania i wzbogaciła współczesne studia nad mitem. Jeśli ktoś, jak ja, chowa w sercu kryptojungistkę lub kryptojungistę, to lektura wręcz obowiązkowa.

(Chyba że wszyscy już przeczytali, a ja się spóźniłam, co też jest możliwe)

Awatar użytkownika
Zaczytany

Post autor: Zaczytany » 08 października 2016, 16:21

Ja obecnie się wczytuje w amerykański thriller, znanej i świetnej autorki tego gatunku.
Jest to moja prywatna książka, jak sporo innych książek tego gatunku, które kiedyś kupowałem.
Właściwie to czytam też drugą książkę, ale jest to powieść kryminalna, z tym że na razie przerwałem jej czytanie.

Mam też do przeczytania kilka miesięczników kryminalnych, które też regularnie czytam.
Jestem czynnym czytelnikiem powieści kryminalnych, thrillerów psychologicznych - amerykańskich. Czytanie było ze mną już od lat dziecięcych.

Awatar użytkownika
Siemomysła
Kontaktowanie:

Post autor: Siemomysła » 10 października 2016, 09:03

@ Zaczytany, może jakieś tytuły? ;)

Czytam to:
Obrazek
Niniejszym chciałam podziękować Martysowi za sprowadzenie na mnie Rotho-Zguby. Potrzebny mi urlop. Jestem w połowie. Jeszcze 300 stron. Wciąga? Nie mogę powiedzieć, żebym płynęła, spadała, rzucała się w tę książkę. To coś odrobinę innego. Ja chcę ratunku dla Szweda, a od pierwszej strony wiem, że to niemożliwe. Proces powstawania historii - to jest dodatkowa radość. Roth pisze o pisarzu, który nagle po prostu dla mnie, tylko dla mnie i tylko dla każdego, kto zajrzy między okładki, tworzy historię z okruchów życia, które obserwuje. A ja się daję w tę historię wkręcić. Ja się złoszczę, ja się smucę, ja odczuwam niepokój i żal. AAAAA! Martysie! No i on robi dygresję na mnóstwo linijek i ja dalej wiem o co chodzi. No. Miszczu.
Trudno zainteresować żonatego mężczyznę i znaleźć czas na czytanie książek
[Stokrota]
Ale jest za późno, zawsze było, zawsze będzie za późno.
[Dr Manhattan]
I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
[Red Shoehart]

Awatar użytkownika
Unni
Kontaktowanie:

Post autor: Unni » 10 października 2016, 16:11

czytam sobie to:
Obrazek
Self, pisany po angielsku wydany w UK przez Polkę. Przeczytałam jakąś 1/5 i sama nie wiem co myśleć.
WEIRD is a side effect of being AWESOME - niepoprawny blog Iwony Mag. My professional aspirations were simple - I wanted to be an intergalactic princess. Janet Evanovich

ODPOWIEDZ