Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Ulubione cytaty

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
nuklearna_wiosna
Kontaktowanie:

Re: Ulubione cytaty

Post autor: nuklearna_wiosna » 21 września 2014, 00:25

Dzisiaj odkryty, z dopiero rozpoczętej książki. Nie tyle cytat o charakterze sentencji, co dłuższy fragment o charakterze...yyy... no :D Coś dla nas, przyszłych autorów wiekopomnych dzieł :)(Nie będę przepisywać kilku stron, wybrałam samą esencję, choć cała konwersacja jest ciekawa)
- Muszę wymyślić jakiś dobry sposób na śmierć - oznajmiam.
- Musisz zabić jakąś postać, czy jak? - pyta wreszcie Marek.
- Mniej więcej - odpowiadam.
(...)
- (...) Czy to aktorka? Piosenkarka? Polityk? Niepotrzebny celebryta?
- To jest... - zwalniam, gdy uprzytamniam sobie, że nie jestem całkiem pewna - ... najprawdopodobniej pisarka.
- Ach tak - achtakuje Marek.
- Zabije się piórem - proponuje typ od sąsiedniego stolika. - Wbije je sobie prosto w serce.
- W dzisiejszych czasach już nikt nie pisze piórem - wtrąca się do dyskusji jego towarzysz.
- To powinna się w takim razie zarąbać na śmierć klawiaturą - wybucha zwolennik tradycyjnych materiałów piśmiennych.
- Mogłaby na przykład wbić się głową w monitor, w stylu break on through to the other side i zginąć od odłamków - uśmiecha się zwolennik technologii informacyjnych.
(...)
- Pogrzebie się za życia w rodzinnym grobie. - Zwolennik piór wraz z piwem, papierosami i swoim kolegą przenosi się pogodnie do naszego stolika.
- Na pewno nie! - krzyczę nagle. - To okropne! Ona potrzebuje świeżego powietrza, ona musi oddychać.
- OK. Kładzie się na torach.
- Zastrzeli się.
- Ginie, odpalając bombę.
- Idzie na wojnę i zostaje zabita.
- To jest kobieta.
- I co z tego?
- Czołg rozgniata ją na miazgę.
- Tratuje ją słoń bojowy.
Aleksandra Salmela, "27 czyli śmierć tworzy artystę"
Przy słoniu bojowym kwiknęłam tak, że aż ludzie na przystanku dziwnie na mnie popatrzyli ;D
A zarąbanie się klawiaturą sama kilkakrotnie rozważałam ;P
"Everything ic connected" ~Dirk Gently

Awatar użytkownika
Jane Weller

Post autor: Jane Weller » 25 lipca 2016, 16:18

Książki Joanny Chmielewskiej czytuję po raz setny już chyba kilka razy w roku, a "Wszystko Czerwone" jest moją ukochaną pozycją i za każdym razem się śmieję w tych samych momentach, choć część scen znam niemal na pamięć. Ale te dwie poniżej zawsze rozbawiają mnie do łez, zwłaszcza druga.
Pan Muldgaard wyraźnie sposępniał, z namysłem przyglądając się Alicji.

— Niedobrze — rzekł. — Światłość była na pani osoba. On wykonywa zła zamiara poprzez okno. Pani winna nie siadywać na światłość.

— W ogóle to siadywam na tyłku — mruknęła Alicja. — I co mam zrobić? Zamknąć się w wychodku?

— Zakamuflować otwory — odparł pan Muldgaard uroczyście, czyniąc gest imitujący zaciąganie zasłon.

Zasłon na oknach nie było. Alicja spojrzała niepewnie po oknach.

— Powinnaś to zrobić! — powiedziała Zosia stanowczo. — Masz tyle różnych szmat, że można tu coś zawiesić! Uważam, że przesadzasz z tą nieostrożnością!

— Owszem, powiesić jest co, tylko nie ma na czym...

— Jak to? Przecież miałaś taki pręt?

— Tak, ale on zginął...

— Jak to zginął?

— No tak zwyczajnie. Nie ma go już parę miesięcy. Szukałam wszędzie, ale bez rezultatu. Sama się zastanawiałam, gdzie on się mógł podziać!

Przyjrzeliśmy się jej w osłupieniu i niemal z podziwem. Pręt do zasłon miał przeszło trzy metry długości. Ilość miejsc, w których mógłby się zmieścić w domu, zarówno pionowo, jak i poziomo, była zdecydowanie ograniczona. Zgubić coś równie trudnego do zgubienia to już doprawdy była duża sztuka!
Przystosowując się z pewnym trudem do formy pytań, niepewni, jakim językiem należy odpowiadać, podaliśmy mu personalia wszystkich obecnych w czasie zbrodni. Pan Muldgaard sobie notował. Uzgodniliśmy czas przeniesienia się na taras i sprecyzowaliśmy stopień zażyłości z Edkiem. Następnie zaczęło się trudniejsze.

— Co robiły one? — spytał pan Muldgaard.

— Dlaczego tylko my? — zaprotestowała Zosia z oburzeniem i pretensją w przekonaniu, iż pytanie odnosi się wyłącznie do kobiet.

— A kto? — zdziwił się pan Muldgaard.

Leszek wykonał w kierunku Zosi uspokajający gest.

— My też — odpowiedział. — On ma na myśli nas wszystkich. Mówmy po kolei, co kto pamięta.

— Ja nogi — oświadczył stanowczo i bez namysłu Paweł. — Pamiętam same nogi.

— Jakie nogi? — zainteresował się pan Muldgaard.

Paweł popatrzył na niego, jakby nieco stropiony.

— Nie wiem — powiedział niepewnie. — Prawdopodobnie czyste...

Pan Muldgaard przyglądał mu się ze zmarszczoną brwią i w głębokiej zadumie.

— Dlaczego? — spytał stanowczo.

Paweł spłoszył się ostatecznie.

— O rany, nie wiem. No, bo to chyba myją, nie? Tu wszyscy myją nogi...

— Paweł, na litość boską...! — krzyknęła zdenerwowana nagle Zosia. Z ulgą pomyślałam sobie, że co za szczęście, że nie ma tu żadnego z moich synów.

Pan Muldgaard robił wrażenie człowieka, który cierpliwie zniesie wszystko.

— Dlaczego same nogi? — spytał. — A reszta kadłuba nie?

— Nie — powiedział pospiesznie Paweł. — Na nogach była lampa, a reszta kadłuba była w ciemno.

Wyglądało na to, że sposób wypowiadania się pana Muldgaarda jest dość zaraźliwy.
To see a World in a Grain of Sand
And a Heaven in a Wild Flower
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour

~William Blake~

Awatar użytkownika
Anoli

Post autor: Anoli » 27 lipca 2016, 22:59

"Bóg jest jaźnią, jaźń jest Bogiem, a Bóg jest osobą, jak ja." Victor Anderson

"Nie musimy przepraszać za swoją rzeczywistość." Victor Anderson

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Kontaktowanie:

Post autor: Joa » 19 września 2016, 18:28

:facepalm: Przeczytałam lubiane przez siebie cytaty. Nigdy więcej powrotu do przeszłości.
Był więc tylko jeden kruczek – paragraf 22–który stwierdzał, że troska o życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Orr był wariatem i mógł być zwolniony z lotów. Wystarczyło, żeby o to poprosił, ale gdyby to zrobił, nie byłby wariatem i musiałby latać nadal. Orr byłby wariatem, gdyby chciał latać dalej, i byłby normalny, gdyby nie chciał, ale będąc normalny musiałby latać. Skoro latał, był wariatem i mógł nie latać; ale gdyby nie chciał latać, byłby normalny i musiałby latać.
Zresztą Paragraf 22 cały mógłby pójść w cytat.
Kiedy wstaje słońce, wstaję i ja.
- Znowu mamo - mówi mi syn - znowu w nocy zgrzytałaś zębami.
- Znowu chrupałam? Przepraszam
- Jakbyś kamień jadła.
Piję kawę, otwieram okno, patrzę. Świat istnieje.
W. Tochman Jakbyś kamień jadła
Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem
J. Pilch Bezpowrotnie utracona leworęczność
Nienawiść rani silniej tego, kto nienawidzi.
I tak już z Panem Bogiem nie kłaniamy się sobie na ulicy.
Gdy Tomek nie słucha Zosi, pouczam go, że Hitler, jak był mały, zawsze słuchał swojej mamy.
M. Grzebałkowska Beksińscy. Portret podwójny
Nieprawdą jest, że czas leczy wszelkie rany. Nie leczy - rozdrapuje.
Dzieci to nie książeczki do kolorowania, nie da się wypełnić ich naszymi ulubionymi kolorami
K. Hosseini Chłopiec z latawcem
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
Kylinn
Kontaktowanie:

Post autor: Kylinn » 22 września 2016, 22:33

Niestety nie czytałam wszystkich poprzednich postów (jest już późno, przepraszam, nadrobię w dniach nadchodzących), więc możliwe, że powtórzę, ale niech tam...
moim ulubionym jest cytat z Owidiusza:
Któż słyszałby o Hektorze, gdyby Troja była szczęśliwa?
Natknęłam się na niego, gdy byłam w prawdziwym dołku i od tej pory pomaga mi w trudnych chwilach - myślę wtedy, że może to całe cierpienie ma jednak jakiś sens, wiem... strasznie patetyczne, mam skłonność do wpadania w takie klimaty, niestety...

Awatar użytkownika
Jokerowski

Post autor: Jokerowski » 15 stycznia 2017, 13:05

"Jak chciałbyś umrzeć, Tyrionie, synu Tywina?
– W wieku osiemdziesięciu lat, we własnym łóżku, z brzuchem pełnym wina i k*****m w ustach d****i" ~ Gra o tron

"Proszę Pana, kość wystaje Panu z ramienia" ~ To nie jest kraj dla starych ludzi
Obrazek

Awatar użytkownika
Ewoile

Post autor: Ewoile » 20 stycznia 2017, 12:46

Picie w samotności jest jak sranie w towarzystwie
- Wiedźmin, Sapkowski
Gdy cię mają wie­szać, pop­roś o szklankę wo­dy. Nig­dy nie wiado­mo, co się wy­darzy, za­nim przyniosą.
- Wiedźmin, Sapkowski
Poglądy są jak du­pa, każdy ja­kieś ma, ale po co od ra­zu pokazywać...
- Wiedźmin, Sapkowski
Zły koń! Bardzo zły, niepozytywny koń! Niedobry koń! Znaczy właściwie nie koń, tylko ten, renifer jakiś... Czy daniel... Cholera cię wie. Zły jeleń! Bardzo niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku! Złe okapi! Brzydka żyrafa!
- Pan Lodowego Ogrodu, Grzędowicz
W słuchawkach hałas. Kontrola sprawdza ostatnie parametry, nadęta suka zaczyna
odliczać co sekundę. Co za głos. Obrażona walkiria w przededniu menstruacji. Mam nadzieję,
że nigdy jej nie spotkam.
- Pan Lodowego Ogrodu, Grzędowicz
- Dzień dobry, Norman - powiedziała lodówka.
- Dzień dobry, Norman - powiedział prysznic.
- Dzień dobry, ku*wa - powiedział Norman.
- Wypychacz zwierząt, Grzędowicz
Lojalność to towar, który szybko się psuje.
- Siewca Wiatru, Kossakowska
Pani, jesteś naczyniem mądrości. Trudno mi uwierzyć, że cała zawartość gdzieś się wylała.
- Siewca Wiatru, Kossakowska
W sedesie coś bełkocze - powiedział niepewnie.
- No jasne - mruknął Zygzak - gówno wystawia operę.
- Żarna Niebios, Kossakowska
Obrazek

Awatar użytkownika
Nazareth

Post autor: Nazareth » 20 stycznia 2017, 22:52

"Na ten widok zdenerwował się staruszek przeor. Poczerwieniał jak wiśnia, zaryczał jak lew i rzucił się w bitewną gęstwinę, rażąc na prawo i lewo srogimi ciosami palisandrowego krucyfiksu. -Pax! -wrzeszczał bijąc. -Pax! Vobiscum! Miłuj bliźniego! Swego! Proximum tuum! Sicut te ipsum! Skurwysyny!" - Narrenturm, A. Sapkowski

Prawię o marzeniach,
Które w istocie niczym innym nie są
Jak wylęgłymi w chorobliwym mózgu
Dziećmi fantazji; ta zaś jest pierwiastku
Tak subtelnego właśnie jak powietrze;
Bardziej niestała niż wiatr, który już to
Mroźną całuje północ, już to z wstrętem
Rzuca ją, dążąc w objęcia południa. - Romeo i Julia, W. Shakespeare

"Z mroku zabobonu wyszliście i w mrok zabobonu powrócicie, ażeby tarzać się w grzechu i bujnie obrastać diabelstwem!" - Rudy Orm, F. G. Bengtsson
Z mroku zabobonu wyszliście i w mrok zabobonu powrócicie, ażeby tarzać się w grzechu i bujnie obrastać diabelstwem!

Awatar użytkownika
Siemomysła
Kontaktowanie:

Post autor: Siemomysła » 22 stycznia 2017, 10:43

Władza, czas, grawitacja, miłość. Wszystkich sił, które naprawdę dają czadu nie da się zobaczyć.
Dawid Mitchell, Atlas chmur.
Wstydem nie rządzi rozum. Wstyd rodzi się z dokonywanego nieustannie porównania z obrazem człowieka takiego, jakim chcielibyśmy być.
Jacek Dukaj, Inne pieśni.
Chudy jak tyka, kulawy mężczyzna z Connemary, o przygarbionych ramionach, w ubraniu koloru popiołu, przez całą noc chodził po pokładzie, od rufy do dziobu, od zmierzchu do świtu.
Joseph O'Connor, Gwiazda Mórz.

Trzy. Starczy. Tak naprawdę są teksty, które mogłabym cytować w całości.
Trudno zainteresować żonatego mężczyznę i znaleźć czas na czytanie książek
[Stokrota]
Ale jest za późno, zawsze było, zawsze będzie za późno.
[Dr Manhattan]
I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
[Red Shoehart]

Awatar użytkownika
Kanterial
Człowiek Kompromitacja

Post autor: Kanterial » 24 lutego 2017, 20:50

(...), że wolność nie istnieje bez względu na to, czy drzwi są przed tobą zamknięte, czy otwarte, że wszystko jest chaosem i bzdurą, a realna jest tylko samotność.
Strugaccy, "Ślimak na zboczu"
Prawdziwe Niemcy, te, o których warto myśleć, wierz mi, one są we mnie. O, tutaj.
(kładzie rękę na piersi)
Leon Kruczkowski, "Niemcy"
(…) pamięć wskrzesza wszystko prócz zapachów, nic za to nie wskrzesza przeszłości w takiej pełni, jak związany z nią niegdyś zapach.
Vladimir Nabokov, "Maszeńka"
Cały świat należałoby przeprowadzić obok tego łóżka i powiedzieć: Oto Franz Kemmerich, ma dziewiętnaście i pół roku i nie chce umierać.
E.M. Remarque, "Na Zachodzie bez zmian"
(...)w najgłębszej zaś świadomości swej duszy był najświęciej przekonany, że kochał w milczeniu jak nikt inny na świecie.
Gabriel García Márquez, "Miłość w czasach zarazy"
Du warst das Abbild der Vollkommenheit

Awatar użytkownika
Anna_Warmia

Post autor: Anna_Warmia » 23 kwietnia 2017, 15:54

"Życie nie jest problemem do rozwiązywania, pytaniem oczekującym odpowiedzi.
Życie jest tajemnicą, którą należy kontemplować, przyglądając się jej z podziwem i rozkoszując się nią". (Anthony De Mello)

Awatar użytkownika
Alrune

Post autor: Alrune » 24 kwietnia 2017, 12:29

Rzeka płynie na północ, wiatr dmie na południe.
Każdy człowiek ma swoją godzinę.
Księga wychodzenia za dnia [Egipska Księga Umarłych]

ODPOWIEDZ