Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Ulubiona książka

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Beza

Ulubiona książka

Post autor: Beza » 14 listopada 2011, 16:11

Aż się dziwię, że takiego tematu tutaj nie ma! O autorach niby jest, ale każdy ma chyba jakieś dzieło, które wspomina z największym zachwytem.. prawda? ^^

Moją ulubioną książką jest z pewnością `Anna Karenina' pana Tołstoja.

Awatar użytkownika
julianna

RE: Ulubiona książka

Post autor: julianna » 14 listopada 2011, 16:56

Ja uwielbiam "Dom dzienny dom nocny " Olgi Tokarczuk. Z chęcią sięgnę po nią po raz kolejny, aby inaczej, może lepiej? spojrzeć na świat.
I bardzo dobrze mi się czyta Detektywa Monka. Jest to seria książek oparta na serialu telewizyjnym o takim samym tytule. Przeczytałam już chyba 9 książek z tej serii.
"my dzieci z dworca zoo" - jedna z mocniejszych i szczerych książek, którą czytałam dosyć dawno, ale pamiętam że wywołała we mnie silne odczucia.

Awatar użytkownika
axelka

Post autor: axelka » 14 listopada 2011, 18:52

Oj, to bardzo trudne pytanie. Na pierwszy miejscu muszę umieścić dwie pozycje, bo nie jestem w stanie zepchnąć żadnej z nich z piedestału. Mowa o "Lolicie" Nabokova i "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa.
Zaraz za nimi mogę wymienić ( w kolejności przypadkowej) : "Władcę Much" Goldinga, "Białe noce" Dostojewskiego, "Pannę nikt" Tryzny, "Buszującego w zbożu" Sallingera, "Milczenie owiec" Harrisa (wprawdzie ta powieść zdaje się bardzo odstawać od wcześniej wymienionych, ale urzekła mnie postać doktora Lectera), "To" Kinga (wszelkie możliwe strachy dzieciństwa zebrane w jednej, przerażającej powieści. Twarz Pennywise'a widziałam dosłownie wszędzie jeszcze z tydzień po przeczytaniu tej książki), "Morta" Pratchetta oraz "Trzy wiedźmy", "Ostatni kontynent", "Ciekawe czasy" i wiele innych tegoż autora.

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Post autor: pierdoła saska » 14 listopada 2011, 20:35

Wiele ich, ale chyba taką naj, naj jest "Perfekcyjna niedoskonałość" Jacka Dukaja. Łączy świetnie wypracowany świat, z konkretnymi postaciami, pozornie prostą, ale po bliższym przyjrzeniu się naprawdę skomplikowaną fabułą. A to wszystko w oprawie dość zawiłego stylu, jakim posługuje się pan Dukaj. :)
Marša: właśnie mnie naszło, że mam świat pełen singli
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo
na starą pannę to się nie zachowujesz
CARPE SCHABOWY! twitter ° instagram ° facebook ° marszowickie pola

Awatar użytkownika
xomkax

Post autor: xomkax » 14 listopada 2011, 20:57

Och, dużo jest takich książek.
Aktualnie jestem na etapie fascynacji serią "Dom Nocy" P.C. i Kristin Cast.

Awatar użytkownika
Cosinus
Kontaktowanie:

Post autor: Cosinus » 14 listopada 2011, 22:02

Dobrych książek jest dużo, ale moja ulubiona to: "Władca Pierścieni - Powrót Króla" J.R.R. Tolkien
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
— George Bernard Shaw

Awatar użytkownika
Rabiosa

Post autor: Rabiosa » 15 listopada 2011, 18:43

Mam dużo ulubionych książek, ale chyba takie numery jeden to : ,,Przeminęło z wiatrem". M. Mitchell, ,,Wichrowe wzgórza" E. Bronte , ,,Romeo i Julia " W. Shakespeare'a , a ostatnio też ,,Anglik w Paryżu" M. Sandler'a.

Awatar użytkownika
Juliette

Post autor: Juliette » 17 listopada 2011, 21:38

"Grobowiec" Kate Mosse - to była pierwsza książka, która nasunęła mi się na myśl po przeczytaniu słowa "ulubiona". Ale szczerze mówiąc czytałam ją ostatni raz dość dawno. Mimo to nadal jestem pewna, że mogę ja nazwać swoją ulubioną. Moim zdaniem ma po prostu w sobie to "coś". Po prostu ciągnie mnie do tej książki i nic na to nie mogę poradzić.

Awatar użytkownika
Joly Jumper

Post autor: Joly Jumper » 01 grudnia 2011, 20:47

Iliada - obecnie. Ta książka rozkłada mnie na czynniki pierwsze. Co w niej lubię? Świat - bardzo lubię mitologię grecką. Następną rzeczą jest akcja, niekończąca się akcja, a w zasadzie wojna, nawet, gdy mamy igrzyska. Dalej, bohaterzy, w tym bogowie. Płakać ze śmiechu się chce przy czytaniu niektórych opisów (wybaczcie, ale niczego nie przytoczę, bo nie mam książeczki już teraz niestety), w skrócie można by powiedzieć, że to opowiadanie o bandzie psychopatów (non stop rzeźnia, odcinanie głów i rąk, brutalne akty agresji), ale z drugiej strony ludzie tacy właśnie są. Chłopakom tylko wojny w głowach! Nie o to jednak chodzi. Strasznie mnie drażni jak buduje się bzdurne mity wokół postaci autentycznych lub nie, a tu mamy czarne na białym. Achilles to nie był piękny, dobry mąż swego rodu, tylko psychopata :)
Ogólnie mam naprawdę duży szacunek do tej książki. Dla fanów mitów polecam!

Awatar użytkownika
Maradine
Kontaktowanie:

Post autor: Maradine » 03 grudnia 2011, 14:21

Od jakiegoś czasu mam zamiar kupić "Iliadę" i "Odyseję", ale chyba trochę jeszcze poczekam. Na razie mam tylko krótkie fragmenty.

Ukochana książka - Elantris. Nie ma lepszego nad jej autora. To po prostu Mistrz. Aż bark słów.
Obrazek

Awatar użytkownika
esceflora

Post autor: esceflora » 04 grudnia 2011, 16:47

Nie potrzebuję ani chwili namysłu - cała seria J.K. Rowling. Już od najmłodszych lat ją podziwiam. Stworzyła całkowicie nowy świat, magiczny, tak wciągający, że aż uzależniający. Spędzałam z Harrym i jego przyjaciółmi całe dnie i noce. Teraz nie jest ze mną już aż tak źle, ale dalej uwielbiam te książki. Mają w sobie niesamowitą moc.

Awatar użytkownika
Arianelka

Post autor: Arianelka » 04 grudnia 2011, 16:49

Zamiast ulubionej książki mam ulubioną serię. Jest nią Świat Dysku Terry'ego Pratchetta.
Nie potrafię wytypować ulubionej części, ale najczetniej siegam po te z cyklu o Nocnej Straży, Śmierci i Rincewindzie.

ODPOWIEDZ