Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Ulubiony autor i jego twórczość

Wszystko o dobrych, lub nie, książkach, komiksach i wszelkim innym słowie pisanym.
Awatar użytkownika
Nesaer

RE: Ulubiony autor i jego twórczość

Post autor: Nesaer » 13 listopada 2011, 13:56

J.R.R Tolkien - cała twórczość
A.Sapkowski - Saga o wiedźminie
J.Piekara - Ja, Inkwizytor sługa Boży
B.Weeks - Trylogia nocnego anioła
J.Dukaj - Lód
D.Brown - Cyfrowa Twierdza, Anioły i Demony

Awatar użytkownika
axelka

Post autor: axelka » 13 listopada 2011, 14:52

Dostojewski. Za Petersburg pieszczony przez światło księżyca, które czyni noce białymi. I za Petersburg w świetle dnia - ten, w którym biedni, mali ludzie snują swoje wielkie marzenia.
Pratchett. Za wszystko. Za Świat Dysku, za Pimpusia i śmierć, który wie, że KOTY SĄ MIŁE, za Straż, za Spadomisie, Xexa (+++ Błąd Dzielenia Przez Ogórek. Zainstaluj Wszechświat Ponownie I Rebutuj+++), za pigułki z suszonej żaby i w ogóle za każdy detal tego pokręconego, płaskiego lądu utrzymywanego przez słonie na skorupie wielkiego żółwia.
Nabokov. Za Lolitę, którą Humbert uczył mówić po francusku i pieścił po humbertyjsku. Za Humcia - mordercę i za Humcia - tatkę.
Orwell. Za to, że zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. I za przejmujący obraz Oceanii.
Bułhakow za Mistrza i Małgorzatę. W szczególności zaś za Wolanda, Behemota, pracowity garnitur i knura jako środek transportu.
Cortazar. Za książkę, której nie da się przeczytać do końca, bo składa się z nieskończenie wielu innych książek. I za opowiadania, które tak bardzo przypominają moje sny.

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Post autor: pierdoła saska » 11 grudnia 2011, 10:30

Moim ulubionym pisarzem jest pan Dukaj. To w sumie jedyny autor po którego książki sięgam w ciemno. I, co ważniejsze, jeszcze nigdy się nie zawiodłam bez wzgledu czy chodzilo o cieniutką "Extensę", dłuższe "Inne pieśni" czy długaśny "Lód" :)
Marša: właśnie mnie naszło, że mam świat pełen singli
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo
na starą pannę to się nie zachowujesz
CARPE SCHABOWY! twitter ° instagram ° facebook ° marszowickie pola

Awatar użytkownika
tomek11

Post autor: tomek11 » 12 grudnia 2011, 13:29

Moją ulubioną pisarką jest Katarzyna Grochola. Oczywiście za takie książki jak - Nigdy w życiu, czy Serce na temblaku. Lubię też twórczość i tu chyba oryginalny nie będę J.J.Rowling, oczywiście za Harry Pottery, świetne książki.
Stephan King to kolejny świetny pisarz. Czytałem jego twórczość, a przynajmniej część i spodobało mi się bardzo Misery, przynajmniej ta połowa, którą do tej pory przeczytałem i Carrie, choć już w mniejszym stopniu.

Awatar użytkownika
Eidoriana

Post autor: Eidoriana » 30 grudnia 2011, 16:57

Osobiście mam bardzo dużo ulubieńców. Opisywanie wszystkich zajęłoby mi ponad godzinę, więc sobie daruję, zwłaszcza, że parę z nazwisk już padło. Jeśli chodzi o takiego najbardziej ulubionego autora to jest nim Carlos Ruiz Zafón
  • "Cień wiatru"
  • "Gra anioła"
  • "Marina"
  • "Pałac Północy"
  • "Światła września"
  • "Książę Mgły"
Uwielbiam ♥

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Re: Ulubiony autor i jego twórczość

Post autor: NightRaven » 19 sierpnia 2012, 18:17

Naprawdę cenię wszystkich pisarzy fantasy, których książki znajdują się w mojej bibliotece, ale mam taką swoją czwórkę...

Joanne Murray występująca pod pseudonimem J.K Rowling
Harry Potter
*1997: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Harry Potter and the Philosopher's Stone), polskie wydanie: 2000 (10 kwietnia)
*1998: Harry Potter i Komnata Tajemnic (Harry Potter and the Chamber of Secrets), polskie wydanie: 2000 (13 września)
*1999: Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), polskie wydanie: 2001 (31 stycznia)
*2000: Harry Potter i Czara Ognia (Harry Potter and the Goblet of Fire), polskie wydanie: 2001 (29 września)
*2003: Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter and the Order of Phoenix), polskie wydanie: 2004 (31 stycznia)
*2005: Harry Potter i Książę Półkrwi (Harry Potter and the Half-Blood Prince), polskie wydanie: 2006 (28 stycznia)
*2007: Harry Potter i Insygnia Śmierci (Harry Potter and the Deathly Hallows), polskie wydanie: 2008 (26 stycznia)
Książki dodatkowe do serii Harry Potter
*2001: Quidditch przez wieki (Quidditch through the Ages), polskie wydanie rok 2002
*2001: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (Fantastic Beasts and where to find them), polskie wydanie: 2002
*2007: Baśnie Barda Beedle'a (The Tales of Beedle the Bard), polskie wydanie: 2008 (6 grudnia)
Opowiadania dodatkowe do serii Harry Potter
*2008: Prequel serii Harry Potter

Anne Bishop
Trylogia Czarnych Kamieni
*Córka Krwawych (Daughter of the Blood), marzec 1998, (premiera w Polsce: wrzesień 2008)
*Dziedziczka Cieni (Heir to the Shadows), kwiecień 1999, (premiera w Polsce: maj 2009)
*Królowa Ciemności (Queen of the Darkness), styczeń 2000, (premiera w Polsce: październik 2009)
Inne książki ze świata Czarnych Kamieni
*Serce Kaeleer (Dreams Made Flesh), styczeń 2005, (premiera w Polsce: kwiecień 2010)
*Splątane sieci (Tangled Webs), marzec 2008, (premiera w Polsce: wrzesień 2010)
*Niewidzialny pierścień (The Invisible Ring), październik 2008, (premiera w Polsce: styczeń 2011)
*Przymierze Ciemności (The Shadow Queen), marzec 2009, (premiera w Polsce: kwiecień 2011)
*Pani Shaladoru (Shalador's Lady), marzec 2010, (premiera w Polsce: wrzesień 2011)
*Świt Zmierzchu (Twilight's Dawn), marzec 2011, (premiera w Polsce: styczeń 2012)

Tir Alainn Trilogy (brak przekładu, nie czytałem)

*The Pillars of the World, październik 2001
*Shadows and Light, październik 2002
*The House of Gaian, październik 2003
*Efemera
*Sebastian (Sebastian), luty 2006, (premiera w Polsce: czerwiec 2012)
*Belladonna, marzec 2007
*Bridge of Dreams, marzec 2012
Opowiadania
*"Match Girl" w: Ruby Slippers, Golden Tears (antologia), 1995
*"Rapunzel" w: Black Swan, White Raven (antologia), październik 1998
*Summer in Mossy Creek (antologia), czerwiec 2003
*"The Price" w: Powers of Detection: Tales of Mystery and Fantasy, październik 2004

Andrzej Sapkowski
Powieści:

Saga o wiedźminie
*Krew elfów (superNOWA 1994)
Czytałem tylko tyle.

Margit Sandemo
Serie
*Saga o Ludziach Lodu (1982-89)
*Saga o Czarnoksiężniku (1991-94)
*Saga o Królestwie Światła (1995-99)
*Opowieści Margit Sandemo (1964-1981)
*Historien om en fjälldal (brak przekładu polskiego)
*Tajemnica czarnych rycerzy (2000-2003)
*Blåljus (2004, brak przekładu polskiego)
*Trollrunor (2005-, brak przekładu polskiego)

Trochę mi nie zręcznie pisać o pani Sandemo.
Zaciekawiało mnie ponoć dobre fantasy... Stało się tak, że... NW, który nie znosi romansów wprost uzależnił się od tej serii. Do dziś nie czytam romansów, ale do SoLL wracam z lubością =).

Awatar użytkownika
Gabriela

Post autor: Gabriela » 19 sierpnia 2012, 19:26

Jeśli chodzi o poezję, to zdecydowanie i bezkompromisowo Szymborska - za 'moje' poczucie humoru i za świetne podejście do życia.

A pisarze, hmm... Mam wielką słabość do książek Schmitta :) Bezgranicznie uwielbiam Terakowską, z sentymentem wracam do Musierowicz... Tyle mi w tej chwili na myśl przychodzi.

Awatar użytkownika
Quenya
Kontaktowanie:

Post autor: Quenya » 20 sierpnia 2012, 13:25

Ja kocham ponad wszystko Tui Sutherland, która napisała ''Avatarzy A więc tak to się kończy'' I to nie jest związane z avatarem, niebieskich ludzikach, to coś o wiele lepszego. Lubię też Anne Plichota razem z Cendrine Wolf, które razem piszą Oksę Pollock. Jeszcze jest Cathy Glass, która pisze książki z życia wzięte. I ponad wszystko Suzanne Collins, która napisała Igrzyska Śmierci :D

Awatar użytkownika
hakuz
Kontaktowanie:

Post autor: hakuz » 21 sierpnia 2012, 01:50

Gabriela pisze:Jeśli chodzi o poezję, to zdecydowanie i bezkompromisowo Szymborska - za 'moje' poczucie humoru i za świetne podejście do życia.
Podpisuję się. Kocham Szymborską i jej poezję, a "Kot w pustym mieszkaniu" to pierwszy wiersz przy którym rzeczywiście emocje na mnie tak zadziałały, że zrobiło mi się przykro. A to się nie zdarza zbyt często.

Ulubiony autor? Jakbym miał wybrać jednego to Charles Dickens. "Wielkie Nadzieje", "Oliver Twist", "David Copperfield", "Hard Times", lista jest długa, a historie tego pana naprawdę są magiczne. <3 Przymierzam się na "A Tale of Two Cities" ale nie wiem, kiedy będę miał czas.
...

Awatar użytkownika
wołszebnik
Lokalizacja: http://www.facebook.com/joanna.gadawska?ref=tn_tnmn
Kontaktowanie:

Post autor: wołszebnik » 31 sierpnia 2012, 21:51

Poezja - Maciej Cisło za ciepło i optymizm, Belwitt za przeciwieństwo: skrajne wyalienowanie, paranoję, poczucie beznadziei. Sylvia Plath w poezji i w prozie. Tak naprawdę to bardzo, bardzo wielu autorów.

W prozie, przede wszystkim Nabokov, za bezbłędną sztukę metaforyki.
A tymczasem w pewnym EL (acz z pewnością nie Dorado, zbyt ubogo tamże na to), gdzie prawowstecz:
Obrazek Acz wybaczmy demokracji, Orwell rzekł, wszak nie bez racji, że to w każdej delegacji,pod gajerkiem, przy korycie, pod krawatem, pcheł poszycie...
zbieżność nazw absolutnie przypadkowa

Awatar użytkownika
unicorn

Post autor: unicorn » 11 września 2012, 20:34

Mnie jest ciężko znaleźć coś, co naprawdę mnie zachwyci, dlatego nie mam wielu ulubionych autorów, a nawet wielu ulubionych książek, ale absolutnym numerem jeden jest Ryuu Murakami i jego (jedyna przetłumaczona na polski, niestety) powieść psychologiczna "Dzieci ze schowka". Cenie Ryuu za jego "autyzm pisarski", to znaczy, że składa proste, dość krótkie zdania, nie używa wielu skomplikowanych słów, za to tworzy rozbudowane metafory, jego styl jest estetyczny, miły... po prostu doskonały. Poza tym temat powieści - psychika porzuconego dziecka, chwyciła mnie za serce.
Z innych autorów następny będzie William S. Burroughs, z jednej strony jego "Ćpun", czy "Pedał", napisany prostym i przejrzystym, ale interesującym stylem, a z drugiej poetycki "Nagi Lunch" podchodzący pod bizarro.
Póki co jestem w trakcie czytania dwóch książek Oe Kenzaburo: "Zerwać pąki, zabić dzieci" - w którym zainteresowała mnie przede wszystkim tematyka (kolejna książka o samotnych dzieciach) i "Futbol ery Manen", gdzie Kenzaburo kupił mnie bardzo poetyckim stylem pisania. Facet pisze tak, że podczas czytania czuje się zapach i temperaturę wszystkich wydzielin ciała bohatera, to niezwykłe doznanie, zwłaszcza, że kiedy się czyta zachodnie książki, autor zazwyczaj jest na dystans z bohaterem, jakby jego słowa nie dotykały ciała postaci.
To by było na tyle jeżeli chodzi o książki, ktoś zna wymienionych przeze mnie autorów?

Awatar użytkownika
Starlight

Post autor: Starlight » 11 września 2012, 21:30

Hmmm... Ostatnimi czasy nasuwają mi się tylko dwa nazwiska: J.K.Rowling za Harry'ego Pottera, bo gdyby nie to nie byłoby mojego forum. I Tolkien. Więcej grzechów póki co nie pamiętam.

ODPOWIEDZ