Drodzy Literkowicze!

Trwa głosowanie na PROZĘ MAJA! Zapraszamy do udziału w ankiecie.

Moje ja

DRABBLE
Dlaczego piszę te krótkie fraszki? Bo słów mi brak. ~ Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
Nuncjusz

Moje ja

Post autor: Nuncjusz » 27 stycznia 2017, 19:00

Stary drabel, sprawdziłem go licznikiem i okazało się, że miał 107! słów. Dokonałem niezbędnej korekty, z ciężkim sercem, bo to było jak obcinanie kończyn, taka chirurgia twarda, ale ma równe sto słów!
Jedno z niewielu moich "dzieł" w miarę poważnych.
Zapraszam

Miałem dość udawania kogoś, kim nie jestem.
Kim jestem? Co się kryje pod maską?
Stanąłem przed lustrem i zerwałem pierwszą. Zobaczyłem małego, płaczliwego tchórza. Nie, taki nie jestem przecież. Zerwałem ją z niesmakiem. Kolejna była gorsza. Zobaczyłem pijaka, który coś bełkotał. Zerwałem czym prędzej, żeby ujrzeć starca z długimi, brudnymi kłakami.
Tak zrywałem kolejne maski, już nie oczekując niczego dobrego. Zrezygnowany odklejałem te naleśniki z twarzy i rzucałem je w kąt. Rósł stos moich porażek i niepowodzeń. W końcu, zobaczyłem twarz dziecka, uśmiechniętą szelmowsko. Z rozpędu oderwałem i tę twarz.
To, co ujrzałem, przeraziło mnie, bo to nie była maska.
O Boże, Bożycku! Nie było lepiej, jak przy cycku.

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Re: Moje ja

Post autor: Gorgiasz » 31 stycznia 2017, 22:04

Dobra puenta. Ale czasownik "zerwałem" powtarza się zbyt często - w tak krótkim tekście jest to jednak rażące; poszukałbym innego rozwiązania.

Awatar użytkownika
Nuncjusz

Post autor: Nuncjusz » 01 lutego 2017, 12:50

Zdecydowanie masz racje, jakoś nie rzuciło mi sie to w oczy. Jak to jednak jest potrzebny krytyczny czytelnik! Dzięki

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 01 lutego 2017, 17:30

Intrygujący drabble - puenta jest nieco poetycka, myślę, że można ją zinterpretować przynajmniej na dwa mocne sposoby. Ja wybrałem jeden - ten mocniejszy i czerpię przyjemność z rozmyślania o tym, co napisałeś.
Jest stówa ;).
Pozdrawiam.
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
Nuncjusz

Post autor: Nuncjusz » 01 lutego 2017, 17:36

Tak, czasami jestem trochę poetą ale przeważnie kiepsko mi to wychodzi, więc wolę nie kalać Liryki swoją w niej obecnością. Ten drabbel, mogę nieskromnie powiedzieć, uważam za całkiem udany, ale to jest tylko wyjątek potwierdzający regułę.
ps
Trochę mi przypadkowo wyszła dwuznaczność końcówki i cały czas się zastanawiam, czy jest tak odczytywana jak to ja sobie umyśliłem. No ale mniejsza, bo w sumie można to uznać jako walor tego utworku, więc nie sarkam zbytnio :)
Dzięki za uznanie i też pozdrawiam

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Post autor: pierdoła saska » 01 lutego 2017, 17:36

Prosto z "Ciepła" wskoczyłam tutaj i tu znów podoba mi się ton, podoba mi się to jak składasz w słowa w zdania, a zakończenie tu weszło płynnie, ale dosadnie :3 Nie zaskakiwało, bo tego się człowiek spodziewał, ale nie musiało, według mnie, bo to to bardziej do zastanowienia się niż zszokowania jest. A przynajmniej ja tak to odbieram. :)
Marša: właśnie mnie naszło, że mam świat pełen singli
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo
na starą pannę to się nie zachowujesz
CARPE SCHABOWY! twitter ° instagram ° facebook ° marszowickie pola

Awatar użytkownika
Nuncjusz

Post autor: Nuncjusz » 01 lutego 2017, 17:40

Dobrze odbierasz, bo to tylko pozornie drabbel, nie miał zaskakiwać jakoś bardzo. Ale, że rygorystycznie trzymałem się setki, więc potraktujmy go drabblowo ;)

Awatar użytkownika
Siemomysła
Kontaktowanie:

Post autor: Siemomysła » 03 lutego 2017, 15:12

Nie wszystkie drabble moim zdaniem muszą zaskakiwać ;) To nie jest wyznacznik bycia drabblem, choć oczywiście takich "zaskakujących" w ostatnim zdaniu jest najwięcej.
Uderzyło mnie mocno w momencie nazwania twarzy-masek naleśnikami - dobry akcent.
A potem, gdy doszło do twarzy dziecka miałam ochotę krzyknąć - nie! tej nie! zostaw, choć na chwilę!
A potem końcówka i teraz myślę, czy bardziej wierzę w to, że dotarł do prawdziwego siebie, czy w to, że zobaczył gołą kość.
Trudno zainteresować żonatego mężczyznę i znaleźć czas na czytanie książek
[Stokrota]
Ale jest za późno, zawsze było, zawsze będzie za późno.
[Dr Manhattan]
I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
[Red Shoehart]

Awatar użytkownika
Nuncjusz

Post autor: Nuncjusz » 03 lutego 2017, 17:09

Wg definicji drabel powinien mieć zaskakującą końcówkę, podobno, tak wyczytałem, ale w sumie, nigdy nie byłem ortodoksem w tej materii.

W moim zamierzeniu, twarz dziecka była tą prawdziwą twarzą - tylko jako dzieci byliśmy prawdziwi. Po jednak jej zerwaniu, a metafora trwa dalej, zostajemy z pustką - to przeraziło mojego bohatera najwięcej

ODPOWIEDZ