Drodzy Literkowicze!

Trwa głosowanie na PROZĘ MAJA! Zapraszamy do udziału w ankiecie.

Atlas

DRABBLE
Dlaczego piszę te krótkie fraszki? Bo słów mi brak. ~ Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
Nazareth

Atlas

Post autor: Nazareth » 21 stycznia 2017, 23:03

Dwóch uczonych jechało wozem po stromej, górskiej ścieżce. Mijając kolejne wzniesienie, na jednym ze szczytów dostrzegli mężczyznę stojącego z ramionami wzniesionymi wysoko nad głowę.
– Co robisz, człowieku? – zapytał uczony.
– Podtrzymuję niebo, by nie spadło nam wszystkim na głowy.
– Co za niedorzeczność. Niebo trzyma się samo.
– Potwierdzam – podchwycił jego kolega. – Jesteśmy ludźmi nauki i znamy się na tym. Opuść ręce i zmykaj do domu.
Mężczyzna zrobił, jak mu kazano. Któż kłóciłby się z parą filozofów?
– Bezmiar ludzkiej ignorancji jest doprawdy zdumiewający! – zagaił pierwszy.
– Dokładnie – odpowiedział drugi, podnosząc wzrok. – Powiedz mi jednak, czy widziałeś kiedyś tak duży, błękitny śnieg?
– Nigdy w lipcu.
Z mroku zabobonu wyszliście i w mrok zabobonu powrócicie, ażeby tarzać się w grzechu i bujnie obrastać diabelstwem!

Awatar użytkownika
Nuncjusz

Re: Atlas

Post autor: Nuncjusz » 22 stycznia 2017, 05:13

Nieba nie ma. To co widzimy jako niebieskie coś, to efekt rozszczepienia światła białego na pryzmacie naszej atmosfery, która jako taka jest bezbarwna. Co do śniegu, to fakt, bywa różowy, niebieski, ale najgorszy jest ten żółty.
Fajny drabel.
O Boże, Bożycku! Nie było lepiej, jak przy cycku.

Awatar użytkownika
Nazareth

Post autor: Nazareth » 22 stycznia 2017, 08:44

"Nieba nie ma". - tak jest, towarzyszu Nuncjuszu. Towarzysza Boga też nie ma! XD Jest za to miejsce na wozie wraz z filozofami ;) Co do śniegu, zgadzam się całkowicie żółty jest najgorszy. Dzięki za komentarz.
Z mroku zabobonu wyszliście i w mrok zabobonu powrócicie, ażeby tarzać się w grzechu i bujnie obrastać diabelstwem!

Awatar użytkownika
Siemomysła
Kontaktowanie:

Post autor: Siemomysła » 22 stycznia 2017, 09:04

Bardziej by mnie zaskoczyło, gdyby to niebo nie spadło jednak ;) Prezentowana przez uczonych wyższość niemal żąda takiego zakończenia.

Natomiast zatrzymała mnie postać Atlasa - on wiedział, co się stanie, nie? Nie dyskutował jednak ani chwilki. Widzę go jak sobie myśli: "A kij z wami głupie ludzie, dość mam tego trzymania, zero wdzięczności i jeszcze od głupków mię wyzywają. To macie!" I to właśnie podobało mi się w Twoim drabblu.
Trudno zainteresować żonatego mężczyznę i znaleźć czas na czytanie książek
[Stokrota]
Ale jest za późno, zawsze było, zawsze będzie za późno.
[Dr Manhattan]
I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
[Red Shoehart]

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Post autor: Gorgiasz » 22 stycznia 2017, 11:18

Dwóch uczonych jechało wozem po stromej, górskiej ścieżce.
Ścieżki mają 20 - 40 cm szerokości. Żaden wóz na ścieżce się nie zmieści.
I wóz tak sobie przez górskie szczyty jechał? Wysokie i strome raczej nie były i dla Atlasa niezbyt odpowiednie; mógł wleźć wyżej.

Dobrze, że to był tylko śnieg, a nie niebo, bo bez Atlasa by spadło. Obrazek

Awatar użytkownika
Nuncjusz

Post autor: Nuncjusz » 22 stycznia 2017, 11:21

W sumie lepiej, jakby ci dwaj uczeni jechali na osłach
O Boże, Bożycku! Nie było lepiej, jak przy cycku.

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Post autor: Kruffachi » 23 stycznia 2017, 11:44

Heh, spodobało mi się :D Takie drbble lubię chyba najbardziej - celne i z inteligentnym dowcipem. I jakkolwiek ten niczego nowego do mojego postrzegania ludzkości nie wniósł (wątpię, żeby miał, zdajesz się świadomie operować tym, co znane), to stanowił trafną ilustrację dla buńczucznego humanizmu. Przy czym w interpretacji nie ograniczam się tylko do nauki, a raczej, sądzę, masz tu na uwadze całą postawę człowieka, któremu rozum pomieszał rozum.

Mnie też najbardziej podoba się moment, w którym Atlas tak po prostu robi, co mu każą. Nie wiem, czy z premedytacją, czy po prostu dlatego, że to uczeni, nie wiem, czy to bardziej "macie za swoje", czy "aha, no tak, może racja" - i doprawdy nie wiem, która opcja bawiłaby mnie bardziej.

Dziękuję, to był miły poranek :)
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Nazareth

Post autor: Nazareth » 23 stycznia 2017, 12:49

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze.

Siemomysła - mnie też podoba się twoja interpretacja postawy Atlasa. Czy tak to sobie wyobrażałem pisząc, nie do końca, chociaż podobnie.

Gorgiasz - nie wiedziałem, że istnieją tak ścisłe regulacje odnośnie szerokości ścieżek. O.o Odnośnie szczytów masz jednak rację, byłoby dobrze gdyby Atlas był gdzieś wyżej.

Nuniek - Uczeni na osłach! Toż to metafora sama w sobie, pasująca do tekstu idealnie! Dziękuję.

Kruffachi - muszę powiedzieć, że masz dar trafnej analizy. Wyraziłaś właściwie słowo w słowo przemyślenia, które mi przy tym tekście towarzyszyły. "[...] postawę człowieka, któremu rozum pomieszał rozum." - zdanie perełka, wykaligrafuje je i powieszę nad łóżkiem :) Jeszcze odnośnie operowania tym co znane: strzał w dziesiątkę. Uwielbiam bawić się i utrwalać proste prawdy, pojęcia, zasady etyczne - tego jest w moich tekstach sporo. Jestem niepoprawnym, wkurzającym moralizatorem, mającym nadzieję przez repetycję wbić moralność do własnego kudłatego łba.

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Kontaktowanie:

Post autor: Joa » 24 stycznia 2017, 17:43

Ależ jesteś "przypowiastkowy", Nazareth. Podoba mi się to.

Ten tekst też. Jest napisany z humorem, jak już wcześniej zauważono, ale wyważony. Całkiem fajnie napisany, sunie się po tekście wzrokiem prawie bez zgrzytów - ostatnie wypowiedź wybiła mnie z rytmu, ale, heh, było ostatnim zdaniem, więc... Nie będę narzekać.
Strasznie skojarzyło mi się (co uznaję za plus) z odcinkiem Wielkich Konfliktów G.F. Darwin (Kopernik vs uczeni), więc wprowadziło w dobry nastrój. No bo halo, jak często spotykamy się z ludźmi, którzy "znają się" lepiej? Ja na każdym kroku. Nie wątpimy, nie umiemy mówić "nie wiem", "nie znam się", "nie jestem pewien". Nagminnie zaś wyrażamy swoje opinie, jakby były jedyną prawdą. Tyczy się to też "autorytetów" - ten koleś jest znany, wydaje się być mądry, pewnie się zna. Brakuje nam tego przyzwolenia na niewiedzę.
Odbiegłam trochę od tematu tekstu, ale niedaleko, bo to według mnie wciąż bliskie mu rejony. A nawet jeśli nie, to dodatkowy plus dla Ciebie jako autora.

Łapaj grzańca - :c[]:
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
Nazareth

Post autor: Nazareth » 24 stycznia 2017, 18:52

Widzę, że spotykamy tych samych ludzi. Istnieje przecież cały motyw w literaturze napędzany strachem, przed tym że uczeni zniszczą świat - archetyp szalonego naukowca. Wielu wybitnych autorów podejmowało dyskurs w tym temacie. Ja myślę, że trzeba "mieć serce i patrzać w serce". Ale podejrzewam, że moja "przypowiastkowość" i moralizatorstwo jeszcze zdążą ci się sprzykrzyć.
Dziękuję za miłe słowa i komentarz.

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Post autor: pierdoła saska » 01 lutego 2017, 16:37

Rozbawił mnie ten drabbel. Och panowie uczeni, co z wami xD Z drugiej strony nauka powinna się zmieniać w miarę pojawiania się nowych faktów, więc może jest dla panów nadzieja xD choć, hymmmm :D
Bardzo zgrabny, lekki i wywołujący uśmiech na twarzy stusłówkowiec ci wyszedł. Gratuluję :D
Marša: właśnie mnie naszło, że mam świat pełen singli
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo
na starą pannę to się nie zachowujesz
CARPE SCHABOWY! twitter ° instagram ° facebook ° marszowickie pola

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 01 lutego 2017, 17:43

No w tym drabblu najfajniejszy jest brak klasycznej puenty i wplątanie przekazu w postawy bohaterów.
Pozdrawiam.
Veni, Vidi, Komci

ODPOWIEDZ