Strona 1 z 1

Formatowanie - co może się przydać przy publikacji tekstów?

: 15 sierpnia 2015, 16:03
autor: Kruffachi
Literka.info umożliwia stosowanie kilku kodów, które mogą bardzo przydać się podczas publikowania zwłaszcza dłuższych tekstów. Ładnie przygotowany post ułatwia czytanie, więc automatycznie wzrastają też szanse na szybką odpowiedź. Oto parę przydatnych trików:

Akapity

Są dwa sposoby na zrobienie akapitów. Jeden to wpisanie kodu

Kod: Zaznacz cały

[p]Treść akapitu.[/p]
Jest trochę uciążliwy. Druga metoda, kryjąca się zresztą pod przyciskiem opisanym jako "stwórz normalne wcięcie", to rozpoczęcie akapitu od kodu

Kod: Zaznacz cały

[tab=30]
Tu nie potrzeba zamknięcia, a wartość "30" można zmieniać, w zależności od tego, jak głębokie ma być wcięcie.

Szybkim sposobem na zrobienie akapitów jest użycie opcji znajdź/zamień w Wordzie. W okienku "znajdź" wpisujemy , a w okienku "zamień" -

Kod: Zaznacz cały

^p[tab=30]
, po czym klikamy "zamień wszystko". I gotowe ;)

Justowanie

Justowanie - czy też wyrównanie do dowolnej strony - jest na forum bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć cały tekst (tu przydatnym skrótem może być ctrl+A) i wybrać odpowiednią opcję z przycisków BBCodey.

UWAGA: jeśli zamierzamy trochę poszaleć i w tekście będą znajdowały się różne wyrównania, należy pamiętać o tym, żeby każdą część kończyć kodem zamykającym

Kod: Zaznacz cały

[/align]
. Jeśli najpierw zaznaczymy cały tekst i np. wyjustujemy, a potem postanowimy wyśrodkować jakąś część, kod nie zadziała bez zamknięcia justowania przed środkowaniem i ponownego otwarcia po środkowaniu.

Interlinia

Gorąco zachęcamy do korzystania z tego kodu. Przerwa pomiędzy linijkami tekstu większy się, dzięki czemu staje się on bardziej czytelny.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: ważne, żeby kody były zamykane w odpowiedniej kolejności. Powinno to dziać się symetrycznie:

Kod: Zaznacz cały

[kod1][kod2][kod3]tekst[/kod3][/kod2][/kod1]
Wtedy wszystko zadziała, jak należy ;)