Wybieramy PROZĘ LIPCA!
Czas na oddanie głosu do 17 VIII - ankieta dostępna w TEMACIE

Tradycja literacka

Miejsce dla wszelkich poradników i pytań związanych z procesem twórczym, pogaduch o pisaniu, czytaniu i komentowaniu.

Awatar użytkownika
Kinch

Tradycja literacka

Post autor: Kinch » 14 czerwca 2017, 12:47

Dzień dobry
Chciałbym zapytać wszystkich piszących i publikujących na tym forum o ich korzenie. Nie o przodków genetycznych, ale literackich. Czy czujecie się spadkobiercami Prusa, Słowackiego, Reja? Czy macie swoich ulubionych pisarzy, którzy tworzyli dawno temu, ale nawet dziś są według Was interesujący, warci czytania? Przede wszystkim interesuje mnie spuścizna romantyczna. Czy Mickiewicz jest dla was w jakiś sposób inspirujący, czy czujecie się ukształtowani w jakimś stopniu przez „wałkowanie” Mickiewicza w szkole? A może inni romantycy mieli na Was większy wpływ? Jeśli nie romantycy, to twórcy dwudziestolecia, albo pisarze antyczni, średniowieczni, zupełnie współcześni? Czy tradycja literacka (nawet poza kanonem lektur) ma dla Was jakiekolwiek znaczenie, czy pisząc świadomie sięgacie po to co już napisano?
Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Re: Tradycja literacka

Post autor: Kruffachi » 15 czerwca 2017, 10:36

Primo, zapraszam do działu powitalnego ;) Bo mam nadzieję, że zamierzasz rozejrzeć się po forum, a nie jedynie rzucasz pytanie, bo do czegoś potrzebne są odpowiedzi, prawda? ;)

A co do samych Romantyków... Tia, ja wiem, wiem, Maria Janion, długie trwanie Romantyzmu, te sprawy, ale z moich obserwacji wynika raczej, że inspirowanie się Romantyzmem to pewien etap, który przechodzą młodzi twórcy w gimnazjum, liceum, rzadko, ale czasem też na studiach, jeśli wybiorą polonistykę. Po dwóch, trzech latach sami stwierdzają, że to słabe, epigońskie próby, a jeśli nie stwierdzają, to kisną w słoiku z innymi "Artystami" i stają się nieznośni przez zadzieranie nosa. Osobiście spadkobiercą niczyim się nie czuję, za cienka w uszach na to jestem. Co nie znaczy, że lektury nie miały na mnie wpływu, ale wpływ ten jest trudny do zrekonstruowania. U źródeł z kolei leżą pewnie tak wielkie dzieła, jak i etykiety na puszce z pasztetem. Serio. Po prostu za dużo tekstów różnego rodzaju w życiu pochłonęłam, żeby jeszcze świadomie odwoływać się do lektur szkolnych i wzorować na wieszczach lub wielkich powieściopisarzach, a każda próba z przeszłości - bo i mnie ten etap nie ominął - kończyła się potworną epigońską wtopą. Chyba że mówimy szerzej, o sięganiu do zbiorowej pamięci, wtedy oczywiście. Całkiem świadomie z niej czerpię, jak mi się wydaje, ale to chyba jednak inne ujęcie tematu - albo nawet inny temat.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Kinch

Post autor: Kinch » 19 czerwca 2017, 08:21

:-) Szukałem informacji, czy należy najpierw się przywitać w odpowiednim dziale, ale może słabo szukałem.

Co do mojego pytania, to nie piszę na jego podstawie żadnej pracy :-), choć temat jest związany z pracą zawodową. Dziękuję Kruffachi za odpowiedź. Tak myślę, że ten romantyzm może tkwić gdzieś w nas i nie być "używany" świadomie. W końcu coś z tej szkoły mogło zostać.
Innym pytaniem może być na ile pytania romantyków, albo twórców innych epok, i ich tematy są dla nas ważne także dzisiaj. Walka o niepodległość, budzenie narodu, to może nie, ale zmagania z własnymi uczuciami, wybór własnej drogi, różnej od tej, w którą chce nas wcisnąć społeczeństwo, itp. Jak uważacie?

Awatar użytkownika
Kanterial
Człowiek Kompromitacja

Post autor: Kanterial » 19 czerwca 2017, 11:16

Kurcze, skąd ludzie biorą takie fajne pytania :)

Tu informacja, której nie znalazłeś, jest ona pierwszą w regulaminie forum :) nawet nie trzeba scrollować strony po załadowaniu :)

Obrazek
dahin ist mein Glanz und mein Vertrauen auf den Herrn

ODPOWIEDZ