Wybieramy PROZĘ LIPCA!
Czas na oddanie głosu do 17 VIII - ankieta dostępna w TEMACIE

Pomysły na opowiadania/wiersze

Miejsce dla wszelkich poradników i pytań związanych z procesem twórczym, pogaduch o pisaniu, czytaniu i komentowaniu.

Awatar użytkownika
kofeinowa

Re: Pomysły na opowiadania/wiersze

Post autor: kofeinowa » 26 lipca 2013, 15:46

Czytam książki, blogi, analizuję teksty piosenek w połączeniu z melodią - odpowiednie słowa rozłożone na odpowiedniej wysokości dźwięku i w odpowiednim czasie dają do myślenia. Nie zastanawiam się nad fabułą, nie wymyślam. Piszę z tego, co akurat przyjdzie do głowy i dopiero później składam poszczególne zdania dla jakiegoś efektu.

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Post autor: NightRaven » 27 lipca 2013, 13:05

Wymyślenie jakiejś postaci zajmuje mi góra dwie minuty. Trudniej jest z uniwersum i ogólnym tematem, sensem opowiadania. Sięgam wtedy zazwyczaj po obrazy - wybieram sobie jakieś zdjęcie na DA i męczę je, aż wreszcie narodzi pomysł, który w całej swej egzystencji zadowoli mnie po uszy.
Często spać nie mogę, takoż snuję opowieści dziwne, całkowicie niewysublimowane. Często inspirują mnie jakieś twory inne niż literatura (manga, komiksy).

Awatar użytkownika
Mrok

Post autor: Mrok » 27 lipca 2013, 23:18

NightRaven Przy fantastyce uniwersum to nie taka skomplikowana sprawa. Ja robiłem mapy w photoshopie żeby się połapać. Fakt faktem nie tworzę w jakichś oryginalnych światów. Z reguły są to światy ludzi nieco wzbogacone magią, a inne rasy niż ludzie stanowią rzadkość lecz dopuszczam ich istnienie. Z tematem trudniejsza sprawa, bo każdemu co innego w głowie świta. Sens natomiast hmm. W poradniku literackim pani Joanny Wryczy-Bekier przeczytałem, że obmyślając sens/fabułę/zagadnienie najlepiej postawić sobie za punkt wyjścia problem lub kilka problemów i przez całą powieść/opowiadanie dążyć do ich rozwiązania. Uważam, że to dobry sposób. Pisanie staje się prostsze. Pójście jak po sznurku do końca byle nie za szybko.

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Post autor: NightRaven » 28 lipca 2013, 13:36

Mroku, gratuluję cierpliwości. Nigdy nie potrafię zrobić mapki, nigdy. Po chwili irytuję się wielce, rzucam to w kąt.
Porady pani Joanny są w istocie bardzo trafne, wiele razy czytałem jej artykuły. Dobrą metodą podobnoć jest tworzenie powieści metodą płatka śniegu (http://pasjapisania.pl/Metoda_platka.aspx). I tutaj trzeba wykazać się niezłą cierpliwością.

Awatar użytkownika
somnambulik

Post autor: somnambulik » 08 sierpnia 2013, 01:21

Na mnie zawsze książki, filmy, czy muzyka działa upośledzająco. Jeżeli coś mi się podoba, jest dla mnie idealne pod każdym względem i czuje, że wszystko co napiszę pod jego wpływem, będzie marną podróbą. Głównie czerpię pomysły z programów w stylu "ukryta prawda"(choć może to być dziwne, zwłaszcza, że moja powieść jest surrealistyczna), własnych przeżyć, symboliki zawartej w literaturze - nawet kiepskiej, no i przede wszystkim snów.
Sny traktuję jako źródło najbardziej makabrycznych i najpiękniejszych środków wyrazów, które potem wykorzystuję w niemalże każdym rozdziale. Chociaż są monotonne, największą przyjemność sprawia mi ich spisywanie w formie fabuły.
Postać mam tak naprawdę jedną przez całe życie. Chociaż zmienia się jej wygląd, imię, narodowość i przeszłość, sedno pozostaje to samo. Mam kilka archetypów postaci, ale głównie jest to młody, zagubiony chłopak i jego matka, czasem występuje ojciec.
Nigdy nie wymyślam fabuły, piszę dopiero wtedy, kiedy na coś wpadnę.
Z doświadczenia wiem, i mówi to człowiek, który podchodził nieudolnie miliony razy do rozpoczęcia pisania, jeżeli pomysł jest dobry i czuje się tę "dobrość" wręcz komórkami ciała, to każda forma wymyślania jest ok, i płatka śniegu, i pisania na żywca i tak dalej. Najgorzej jest, jak pomysł się wypali, wtedy żadna technika nie pomoże.

Awatar użytkownika
Prophet
Straż! Straż!

Post autor: Prophet » 19 września 2013, 18:46

Moje pomysły zjawiają się zazwyczaj gdy się nudzę, bo nie ma chyba lepszego sposobu na nudę niż myślenie abstrakcyjne^^" Najpierw umiejscawiam postać(nie musi być określona, ot takie 'ono') w jakimś losowym miejscu - na łodzi, księżycu Saturna, w teatrze, w zamkniętym pokoju, po prostu gdziekolwiek. Potem próbuję wymyślić jak się tam znalazł, następnie po co na Peruna tam polazł i... jakoś tak składa się cała fabuła, którą po prostu spisuję. >_>
SpoilerShow
i poprawiam miliony razy, ale to się wytnie ;)
Obrazek

Wieczornych snów mary powiewne, dziewicze
Na próżno czekały na słońca oblicze...
W dal poszły przez chmurną pustynię piaszczystą,
W dal ciemną, bezkresną, w dal szarą i mglistą...

KLIK

Awatar użytkownika
Konthaulou

Post autor: Konthaulou » 22 października 2013, 20:56

W moim przypadku proces powstawania pomysłu jest dosyć skomplikowany. Pierwszego dnia procesu zazwyczaj natrafiam na jakieś zdanie, jakiś fragment, po którego przeczytaniu robi mi się ciepło na duchu, i wiem że "to jest to". Wtedy powstają wszyscy bohaterowie i miejsce akcji. Dnia drugiego / trzeciego przychodzi mi do głowy kolejny pomysł, który jest uzupełnieniem poprzedniego. Potem już mam taką wenę że łączę wszystkie wszystkie pomysły z ostatniego pół roku aż powstaje coś epickiego. Nastaje moment w którym trzeba to spisać... i tu zaczyna się problem. Uzależnienie od wszelkiej maści gier zabija moją twórczość. x|

Awatar użytkownika
Invisible

Post autor: Invisible » 24 października 2013, 16:07

Ja kiedyś lubiłam chodzić na samotne spacery (czasem brałam psa), ewentualnie jeździć z przyjaciółką na rolkach, i wymyślać na poczekaniu historie o przypadkowo napotkanych ludziach. To było dość inspirujące. Poza tym jak mi się nudzi, wymyślam różne fantastyczne rozwiązania szablonowej sytuacji. Tak sobie ubogacam świat. Ale przyznam że ten ostatni sposób nie zawsze zdaje egzamin, bo nieciekawa sytuacja mija, i pomysł jej dotyczący przestaje być aktualny i nie interesuje mnie już. (Przynajmniej nie tak bardzo).
Poza tym niestety utrata zainteresowania swoimi pomysłami to coś co mi doskwiera, co nie ma nic wspólnego z tym, czy mi się akurat podobają czy nie. Po prostu muszę pisać o czymś, co sprawia mi przyjemność, i tyle.

Awatar użytkownika
Lux

Post autor: Lux » 28 października 2013, 21:39

Opowiadania, które pisałam były o mnie zazwyczaj. Znajdowały się tam moje pragnienia, myśli, których nie wypowiada się na głos. Inspiracją była moja zryta przez długi czas psychika xD Do dłuższych powieści zaczynało się od jednej postaci, która za mną chodziła. Naprawdę! Pojawiała się w umyśle i nie dawała spokoju, choć była umieszczana np w opowiadaniach, to nie pasowała tam, aż do stworzenia prawdziwej historii. Pisałam też kiedyś wiersze, ale wszystkie są albo o strachu albo o miłości - nic nadzwyczajnego ;)

Awatar użytkownika
Kanashi

Post autor: Kanashi » 02 listopada 2013, 23:53

Próbując zasnąć zawsze mam nawałnice pomysłów. Jako fan fantasy wyobrażam sobie nocami sceny walk, bohaterów posiadających nadzwyczajne moce czy umiejętności. Często myślę o historiach opartych na moich marzeniach, pragnieniach i o tym, czego się boję. Czasami do przeszłości dodaje trochę wyobraźni i zastanawiam się "co by było gdyby".

Awatar użytkownika
Izzy

Post autor: Izzy » 06 października 2014, 22:10

Ja miewam czasem tak wiele całkowicie różnych pomysłów, że gdybym ich na bieżąco nie spisywała na kartkach papieru to wszystko poszło by w odmęty pamięci i nie wróciło nigdy więcej.
Czasem jest tego tak dużo że nawet nie mam siły na cokolwiek innego przez resztę dnia i poranna produktywność idzie w piiiiiii....

Awatar użytkownika
Preludia

Post autor: Preludia » 09 października 2014, 11:33

Pomysły spadają nagle i nie widzę w tym reguły. Przed snem, grając w gry komputerowe, siedząc na wykładzie - nigdy nie wiem, kiedy zostanę zaatakowana. :)

ODPOWIEDZ