Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Kolorowanie w photoshopie/gimpie - Jak to ugryźć?

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Kolorowanie w photoshopie/gimpie - Jak to ugryźć?

Post autor: NightRaven » 30 lipca 2013, 20:55

Wzięło mnie na kolorowanie rysunków, zazwyczaj tego nie robię, ale trzeba się przecież rozwijać ;). Próbowałem w PS za pomocą ścieżek i nijak mi to wyszło, w gimpie takoż samo ;__;. Wprost do furii doprowadza mnie kolorowanie pędzlem, bowiem na warstwach znam się tak jak kucharz na elektronice.
Proszę o pomoc, wskazówki jak kolorować lineart ;).

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Re: Kolorowanie w photoshopie/gimpie - Jak to ugryźć?

Post autor: pierdoła saska » 31 lipca 2013, 09:47

Brutalna sugestia: rozkmiń warstwy na początek. Generalnie one bardzo ułatwiają życie.
Marša: właśnie mnie naszło, że mam świat pełen singli
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo
na starą pannę to się nie zachowujesz
CARPE SCHABOWY! twitter ° instagram ° facebook ° marszowickie pola

Awatar użytkownika
gantzerek
Kontaktowanie:

Post autor: gantzerek » 31 lipca 2013, 18:58

Polecam Ci do przejrzenia/przeczytania ten tutek http://androidarts.com/art_tut.htm, jest w nim trochę przydatnej wiedzy i wglądu na bazgranie ;)
"Life is not a problem to be solved, nor a question to be answered, life is a mystery to be experienced." - Alan Watts
Moje wypociny:

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Post autor: NightRaven » 31 lipca 2013, 20:07

Dzięki za poradnik. Droga Marszo, na razie rozpracowałem, iż jeśli kliknę 2x na warstwę tła to ją odblokuję :bag:. Teraz próbuję z różdżką i wypełnieniem <3.

Awatar użytkownika
Joa
Chlor
Kontaktowanie:

Post autor: Joa » 31 lipca 2013, 21:06

Warstwy to tak jakby folię. Wyobraź sobie, że rysujesz na foliach: na pierwszej folii coś tworzysz, potem na drugiej. W każdej chwili masz sposobność by usunąć folię/warstwę, nie robiąc nic poprzedniej lub kolejnej. Ta wiedza na początek powinna Ci wystarczyć przy warstwach. O, jeszcze: jeśli masz dwie warstwy, powiedzmy 1 i 2 (ustawione w takiej kolejności, licząc od dołu do góry) i maziasz na jedynce, jednocześnie mając coś namaziane na dwójce, to linie, które masz na dwójce nie zostaną zamazane. Z kolei gdy masz obie warstwy namaziane, chcesz namaziać coś na dwójce, to masz sposobność zamazać na tej właśnie warstwie, warstwy poprzednie.
یکی بود و یكی نبود كل شي له بدايه ونهايه

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Post autor: NightRaven » 07 sierpnia 2013, 10:35

Taka łopatologia była mi potrzebna ;).

Awatar użytkownika
Asza

Post autor: Asza » 07 sierpnia 2013, 14:28

Umm... A pracujesz przy typowo ścieżkowym ustawieniu piórka w PS-ie? Obrazek
W tym ustawieniu najpierw rysujesz ścieżkę, a dopiero później wypełniasz ją kolorem.

Awatar użytkownika
NightRaven
Kontaktowanie:

Post autor: NightRaven » 09 sierpnia 2013, 23:19

Zaznaczam, żeby wypełnienie następowało natychmiast po narysowaniu ścieżki.

Awatar użytkownika
Asza

Post autor: Asza » 19 sierpnia 2013, 00:25

Jako, że dostałam pochwałę, a nie do końca czuję, że na nią zasłużyłam, postaram się jeszcze bradziej przybliżyć temat kolorowania przeze mnie lineartów, przy użyciu ścieżek. Oczywiście w tej kwestii żaden ze mnie ekspert, swoją wiedzę zaczerpnęłam od niejakiej Ovessy, która później przechrzciła się na Afiore i swego czasu miała bardzo interesujący blog z grafika na blog.onet.pl. Do stworzenia tego tutorialu podobnie, jak i proces rysowania w ścieżkach został pokazany Photoshop CS3.
1) Interesuje nas kolorowanie, a nie rysowanie, dlatego na początek należy znaleźć odpowiedni lineart. Jeśli są to nasze pierwsze kroki z tematem ścieżek, porponuję znaleźć coś mało skomplikowanego, gdzie będziemy mogli posługiwać się conajwyżej kilkoma warstwami. Ja użyłam, ot obrazeczek od niejakiej hanatan z deviantartu.
Obrazek
2) Jak napisałam w poprzednim poście proponuję ustawić narzędzie piórka typowo pod ścieżki - Obrazek - takie ustawienie piórka sprawia, że na początku rysuje się ścieżkę, a jej wypełnieniem zajmujemy się po uprzednim obrysowaniu konturu.
3) Rysujemy ścieżkę wektorami, tzn. zaznaczamy jego początek i koniec. Po drugim naciśnięciu, przytrzymujemy lewy klawisz myszy, aby otrzymać odpowiedni łuk.
4) Następnie ponownie zaznaczamy zamalowany kwadracik na ścieżce i poprawiamy łuk. Dzięki temu kolejny fragment ścieżki będzie się zaczynał od miejsca, w którym chcemy.
5) Powtarzamy czynność wielokrotnie, aż uzyskamy mniej-więcej odwzorowany kontur tego, co zamierzamy pokolorować. Należy pamiętać, by na końcu zamknąć ścieżkę. Kiedy kursor będzie blisko początkowego punktu wektora pojawi się przy nim charakterystyczny okrąg.
6) Prawym przyciskiem myszy otwieramy dostępne opcje i wybieramy "Wypełnij ścieżkę". W zależności od preferencji zaznaczmy wygładzenie, tudzież promień wtapiania albo tryb warstwy.
Obrazek
RADA: jeśli ma się wyraźne, czarne kontury, tak jak w moim przypadku oraz białe tło, warto używać trybu warstwy "Ciemniej". Jeśli z kolei lineart to czysty kontur, bez żadnego tła, najlepiej jest przesunąć jego warstwę na sam wierzch.
7) To już wszystko. Wszystkie czynności należy powtarzać do pokolorowania obrazka. Mój efekt:
Wiem, że brakuje cieniowania, ale za mało mam cierpliwości i talentu artystycznego, żeby dalej się w tym babrać. Ot pokazuję przykład, gdzie przy minimum wysiłku można zobaczyć całkiem niezłe efekty.
Obrazek

Mam nadzieję, że w choć minimalnym stopniu przybliżyłam komuś temat ścieżek w Photoshopie. =]

ODPOWIEDZ