Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Od czego zacząć?

Awatar użytkownika
Czarna33

Od czego zacząć?

Post autor: Czarna33 » 06 września 2016, 11:54

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem tu od dzisiaj, gdyż skłoniła mnie do tego myśl napisania ksiązki. Zastanawiam się nad tym coraz częściej.. Jednakże nie mam pojęcia od czego zacząć? W jakiej tematyce miałaby być napisana? Czy jest ktoś tak uprzejmy doradzić, pokierować i naprowadzić w jakim kierunku iść?
Prosze o pomoc

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Re: Od czego zacząć?

Post autor: Kruffachi » 06 września 2016, 12:07

Oho, ambitnie ;) A pisałaś coś wcześniej? Opowiadania, miniatury, chociaż gry tekstowe? Nie twierdzę, że to konieczne, po prostu nie wiem, z kim rozmawiam - na jakim etapie zaawansowania, że tak to ujmę.

Kwestia tematyki - a co czytasz? Jaki gatunek, jakich autorów, co sprawia Ci przyjemność? Co Ci się w tym podoba? Pójdź może tym torem. Jest duża szansa, że w podobnej materii będziesz się także czuła dobrze, pisząc. W sumie to najważniejsze na początek, żeby w ogóle sprawdzić, czy czerpie się z pisania (a potem reakcji czytelników) frajdę. Poza tym od kogoś trzeba się uczyć.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Azhar

Post autor: Azhar » 08 września 2016, 01:17

Zacznij od tego, co dobrze znasz. Pisz o rzeczach, które są ci bliskie, które wywołują u ciebie emocje. Pisania jest przecież sztuką poruszania emocji. Najważniejsze jest to, żeby tobie i twoim czytelnikom sprawiało to frajdę. Nie ograniczaj się!;)

Awatar użytkownika
Plastikowy Jezus
Kontaktowanie:

Post autor: Plastikowy Jezus » 15 września 2016, 17:49

Pawel83 pisze:Ja mam z kolei kilka opowiadań w szufladzie skleconych ale zastanawiam sie gdzie je opublikować? Na forum? Zrobić bloga? Pod pseudonimem czy podpisać się imieniem i nazwiskiem?
To zależy. W jakim celu chcesz je opublikować? Jeżeli chciałbyś, żeby ktoś ocenił Twoje opowiadania, wytknął błędy, podpowiedział, co można zrobić lepiej, forum jest chyba najlepszą opcją. Przewijają się tutaj osoby, od których wiele można się nauczyć. Blog nie jest w tym wypadku odpowiedni z prostego powodu - trzeba się natrudzić, żeby ktokolwiek zaczął go czytać. To tak, jakbyś chciał sprzedać rower. Możesz wysłać ogłoszenie do lokalnej gazety, albo zamieścić na olx, czyli gdzieś, gdzie ludzie sami je przeczytają, bez Twojej zachęty. Ale możesz też chodzić po ludziach i wspominać, że masz rower do sprzedania. Na forum możesz opublikować tekst i nie martwić się o to, czy ktoś go przeczyta. Jeżeli ktoś będzie miał chwilę wolnego czasu, to z pewnością go oceni. Pisząc bloga, trzeba chodzić po ludziach, inaczej nikt nawet nie zauważy jego istnienia.

Więc, jeżeli chcesz się czegoś nauczyć, publikuj na forum. Jeśli natomiast jesteś doświadczonym autorem i chcesz po prostu promować siebie oraz swoje teksty, wtedy blog to lepsza opcja. Co do podpisywania tekstów - podobnie. Jeżeli chcesz szlifować warsztat na forum, wystarczy pseudonim albo imię. Jeżeli chcesz promować swoją twórczość na blogu, podanie imienia i nazwiska może być konieczne, żeby ludzie brali Cię na poważnie.

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Post autor: Kruffachi » 15 września 2016, 22:27

O publikowaniu blogowym nie wiem niczego, ale zakładam, że Jezus mądrze prawi. Ale właśnie - wszystko zależy od tego, kim jesteś i czego oczekujesz. Jeśli nigdy nikomu tekstów nie pokazywałeś - zdecydowanie fora. To nie tylko miejsca, w których otrzymasz komentarze i skonfrontujesz własne wyobrażenia z żywym, odbiorczym materiałem, ale też miejsca, gdzie nauczysz się specyficznego czytania, a to przekłada się na rozwój warsztatu pisarskiego. Wiadomo - wszystko odbywa się na zasadzie wzajemności, Ty komentujesz, komentują Tobie. Mechanizm często traktowany jako dopust Boży, a prawda taka, że z analizowania cudzych tekstów również wiele się wyciąga.

Natomiast zdecydowanie nie biegłabym od razu do zinów, czasopism czy wydawnictw. Jeśli masz minimum ambicji, nawet jeśli coś uda Ci się opchnąć, za pół roku będziesz sobie pluł w brodę (wciąż zakładam, że teksty trzymasz tylko w szufladzie). Osobiście w sieci publikuję od sześciu lat, na papierze zadebiutowałam równo rok temu. I sobie ten układ bardzo chwalę. Komentowanie, bycie komentowanym, rozmowy, zabawy pisarskie - to wszystko szalenie rozwija i przygotowuje do świadomego tworzenia.

Jeśli z kolei chodzi o podpisywanie się pod pracami - cóż, mamy teraz pokolenie pisarzy około lat trzydziestu, z których wielu zaczynało w Internecie pod nickami. Do wielu z nich nicki te przylgnęły jako pseudonimy, więc specjalnie bym się w tej kwestii nie spinała. Jeśli będziesz chciał w przyszłości dać do zrozumienia, że teksty podpisywane PanFlanela są Twoje, to masz ku temu narzędzia. Byleby nick był względnie zapamiętywalny, paweł83 raczej się nie sprawdzi - założę się, że nie jesteś jedynym takim w sieci.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

ODPOWIEDZ