Wybieramy PROZĘ LIPCA!
Czas na oddanie głosu do 17 VIII - ankieta dostępna w TEMACIE

Interpunkcja

Awatar użytkownika
wołszebnik
Lokalizacja: http://www.facebook.com/joanna.gadawska?ref=tn_tnmn
Kontaktowanie:

Re: Interpunkcja

Post autor: wołszebnik » 31 lipca 2012, 13:49

Z tą genetyką bym polemizowała ;)
Oczywiście, że nie dziedziczymy zdolności poprawnego pisania, ale rozwinięcie tych umiejętności jest, do pewnego stopnia, zależne od budowy naszego mózgu, sposobów łączenia się neuronów.
To dlatego niektórzy mają większą łatwość opanowywania nauk ścisłych, inni potrafią uczyć się tylko na pamięć, kolejni potrafią rysować odtwórczo, podczas gdy inni projektują w wyobraźni. Zupełnie innego rodzaju organizacją cechuje się umysł architekta i finansisty, choć żadnemu nie można odmówić inteligencji.
A umysł, czy konkretniej mózg, jako organ, to już ta część, której budowa projektowana jest na bazie przepisu kwasu deoksyrybonukleinowego. Nie, samego mózgu nie dziedziczymy, ale przepis na syntezę białek, i owszem. Zatem jeśli sposób, w jaki zaczną się <siup! fikołek myślowy> w naszej mózgownicy szeregować neurony otrzymujemy zapisany w genetycznym kodzie, to z niego wynikną potem nasze uzdolnienia, to czy rozwiniemy je, czy nie, już zupełnie oddzielna kwestia.

Ale... hm, przecinki, miało być o przecinkach. Jeśli do jakiegoś stopnia sposób budowy białek, potem układ neuronów, dalej budowa mózgu, jest dziedziczny (to spory skrót myślowy, nie łapta za półsłówka), to wynika z niego właściwy dla danej jednostki sposób uczenia się. Stąd na przykład jednym łatwiej przyswajać informacje obrazami, innym dźwiękami. Zatem tak, można uczyć się poprawności interpunkcyjnej "na słuch", choć jest to rzadsze niż metoda wzrokowa i tak, można powiedzieć, że jest to typowe w obrębie naszej rodziny, której członkowie dysponują zbliżonym do naszego kodem genetycznym, a więc zapewne cieszą się (bądź przeciwnie) podobnie ukształtowanym umysłem i co za tym idzie w podobny sposób jak my przyswajają informacje.

Nie, umiejętności nie dziedziczymy, ale narzędzia służące do zdobywania umiejętności są w pewien sposób genetycznie predysponowane.

Boziu, chyba się pogubiłam :/ Mam nadzieję, że ktokolwiek zrozumie, co miałam na myśli.

Awatar użytkownika
czarownica

Post autor: czarownica » 28 grudnia 2013, 20:42

Znalazłam ostatnio fajną stronkę o przecinkach. Jasno i przystępnie wszystko podane, tylko korzystać. Śledząc ten temat, nie widziałam, by ktoś o niej wspominał. Dlatego pozwolę sobie podać ten link.
http://www.prosteprzecinki.pl/zasady
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 21 lutego 2014, 10:25

Cześć.
Analizuje sobie komcie mojego opka i znalazłem to:

Komentujący napisał:
"Rozległa(przecinek) naturalna bariera mieniła się wszelkimi kolorami tęczy."
Zwykle nie stawiałem w takich przypadkach przecinka, bo w książkach często się spotykam, że nie ma, ale że zwrócono mi na to uwagę zacząłem szperać i wyszperałem taką regułę, że przydawek nierównorzędnych nie oddziela się przecinkami. Poniżej link do pwn'u:

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6290

Tylko moje pytanie jest, czy w tym przypadku są to przydawki równorzędne, czy nie równorzędne? Powinien być przecinek, czy nie? Jest tu ktoś, kto to ogarnia?
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Post autor: Kruffachi » 21 lutego 2014, 13:11

Ach, interpunkcja przydawek ^^ Kosmos.

Obiektywnie, tylko z punktu widzenia gramatyki, przydawki te są równorzędne. Bariera może być i naturalna, i rozległa. Teoretycznie żadna z nich nie wprowadza drugiej. ALE: wszystko zależy od interpretacji zdania. Jeśli dla Ciebie "naturalna bariera" to jedno wyrażenie, bo świat, bo technologia, bo taki po prostu Twój zamysł, przecinka nie będzie na pewno.
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
wołszebnik
Kontaktowanie:

Post autor: wołszebnik » 21 lutego 2014, 13:58

Powiedziałabym, że 'rozległa' odnosi się do właściwości przestrzennych, a 'naturalna' do jakości. Więc bez przecinka. Ale to moja interpretacja. Acz, gdybym popełniła to zdanie, broniłabym właśnie takiej wersji.
A tymczasem w pewnym EL (acz z pewnością nie Dorado, zbyt ubogo tamże na to), gdzie prawowstecz:
Obrazek Acz wybaczmy demokracji, Orwell rzekł, wszak nie bez racji, że to w każdej delegacji,pod gajerkiem, przy korycie, pod krawatem, pcheł poszycie...
zbieżność nazw absolutnie przypadkowa

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 21 lutego 2014, 14:07

No właśnie o to mi chodzi. Jest takie potoczne określenie jak "naturalna bariera" (tyczy się to np łańcucha gór, rzek, akwenów wodnych itp). Więc w tym przypadku chyba nie powinno być przecinka.

Tak samo nie byłoby przecinka w takim zdaniu: "Długi elektryczny pastuch", bo 'elektryczny pastuch' jest utartym zlepkiem słów w języku polskim.

Ale byłby przecinek w zdaniu: Długa, biała ściana" - bo 'biała ściana' nie jest utartym w języku zlepkiem słów.

Czy dobrze to ogarniam?
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
wołszebnik
Kontaktowanie:

Post autor: wołszebnik » 21 lutego 2014, 15:18

Tu nie chodzi o to, że są to utarte zlepki słów, a o fakt, że te przydawki nie są jednorodne, odnoszą się do gatunkowo różnych właściwości.
A tymczasem w pewnym EL (acz z pewnością nie Dorado, zbyt ubogo tamże na to), gdzie prawowstecz:
Obrazek Acz wybaczmy demokracji, Orwell rzekł, wszak nie bez racji, że to w każdej delegacji,pod gajerkiem, przy korycie, pod krawatem, pcheł poszycie...
zbieżność nazw absolutnie przypadkowa

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 21 lutego 2014, 17:32

Czyli wg tego, co piszesz zdanie "Długa biała ściana" będzie bez przecinka?
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
Stwór

Post autor: Stwór » 21 lutego 2014, 21:08

Może być chyba i tak i tak - wszystko zależy w sumie od kontekstu. Mnie kiedyś uczono, że jeśli przymiotnik wchodzi w nazwę albo jest to cecha, która już się pojawiła i służy do identyfikacji, przecinka nie stawiamy. Stąd "długi elektryczny pastuch", bo "elektryczny pastuch" jest nazwą własną (chyba, że mamy na myśli starego pasterza podpiętego do prądu).
Być albo nie być przecinka w Twoim przykładzie zależy teraz od kontekstu.
"Gdy weszli do pokoju, zobaczyli różnokolorowe ściany: białą, zieloną i czerwoną. Długa biała ściana znajdowała się naprzeciw nich, strasząc wiszącymi na niej łańcuchami."
"Weszliśmy do pokoju. Długa, biała ściana naprzeciwko nas miała przybite w kilku miejscach łańcuchy."

Awatar użytkownika
Cosinus
Kontaktowanie:

Post autor: Cosinus » 05 czerwca 2014, 11:15

Przecinki to moja zmora, doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Teraz i tak jest już dużo lepiej niż kiedyś, ale dalej bardzo daleko mi do doskonałości.
Moim zdaniem kwestia nauczenia się poprawnej interpunkcji, po części leży w nauczeniu się pewnych zasad gramatycznych, ale również w praktyce. Przecież zwykle tak bywa, że nawet najlepszy teoretyk potrzebuje odrobinę praktyki i vice versa.

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 11 lipca 2014, 17:14

Stwór, dzięki za wyjaśnienia. Ale przykładów z długą białą ścianą nie kumam. O ile elektryczny pastuch jest dla mnie oczywistym przykładem, bo może istnieć jako drut do wkur...nia krów albo jako naelektryzowany pasterz, o tyle biała ściana jest dla mnie białą ścianą (ścianą pomalowaną na biało, czy też nie pomalowaną na kolorowo ;)) O.o.
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Post autor: R. Bates » 09 stycznia 2017, 15:49

Cześć.
Mam zadanie dla mocnych w interpunkcji (proszę o odpowiedź tylko w przypadku braku wątpliwości), bo chcę potwierdzić, że mam rację lub się mylę. W poniższym zdaniu należy uzupełnić przecinki:

"Wykonawca który polega na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów musi udowodnić zamawiającemu że realizując zamówienie będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów w szczególności przedstawiając zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia."

To nie jest tekst literacki, więc proszę go nie analizować pod kątem stylistyki i składni ;).
Dziękuję za udział. Pozdrawiam.
Veni, Vidi, Komci

ODPOWIEDZ