Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Gdzie piszecie tekst?

Awatar użytkownika
akirla

Gdzie piszecie tekst?

Post autor: akirla » 26 lutego 2014, 22:16

Jak zaczynacie pisać książkę czy cokolwiek innego piszecie na komputerze od razu czy brudnopis?

Awatar użytkownika
Owca InFlames

Re: Gdzie piszecie tekst?

Post autor: Owca InFlames » 27 lutego 2014, 15:13

Piszę wszędzie: w notesach, na luźnych kartkach, w telefonie, na komputerze, w programach do pisania. Potem te notatki mam wszędzie i nigdy nie pamiętam, co gdzie zapisałam.

Awatar użytkownika
szczepantrzeszcz

Post autor: szczepantrzeszcz » 27 lutego 2014, 18:56

Na kompie... a na papierze to tak... tak można? :)

Jednak to, co napisała Owca jest znamienne. Pozbierać wszystko z kawałków... już łatwiej mi szło pilnowanie i zbieranie z kawałków moich dzieci, kiedy wyprowadzałem do piaskownicy :) ale tekst toteż trochę... takie dziecko.

Awatar użytkownika
Stwór

Post autor: Stwór » 27 lutego 2014, 20:15

Stwór jako osoba nieuporządkowana ma przeważnie notatki we wszystkich zeszytach przedmiotowych (czyli całych dwóch, bo matma jest święta!). Najczęściej jednak piszę na komputerze.
Papier jest bardziej... *napad afazji* bardziej nastrojowy, lepiej można wczuć się w kartkę papieru niż w klawisze. Papier ma swoją duszę. Mimo to, pisanie na komputerze jest wygodniejsze - łatwo można przearanżować kiepskie zdanie, nie ma problemu z szybkim pozbyciem się literówki* ani tonem walającego się wszędzie papieru, jeśli powieść się rozrośnie. Z drugiej strony, komputera na tyle dużego, żeby było wygonie pisać, nie zabierze się wszędzie.
Złotym środkiem jest chyba pisanie pierwszej wersji i luźnych pomysłów na kartkach papieru, potem przepisywanie i dopieszczanie już na komputerze.

*za pierwszym podejściem napisałam 'kiterówki'...

Awatar użytkownika
Kadans

Post autor: Kadans » 15 marca 2014, 23:08

Ja osobiście wszystko zapisuję na komputerze, w oddzielnych plikach. Potem czasem wracam, dopiszę coś lub zaczynam całkowicie coś innego, zostawiając poprzednika bez zakończenia.

Nigdy nie pisałem na kartkach. Znacznie szybciej mi idzie pisanie na komputerze.

Awatar użytkownika
pierdoła saska
Kontaktowanie:

Post autor: pierdoła saska » 14 maja 2014, 08:39

Na czym akurat mogę, to chyba najtrafniejsza odpowiedź. Bywa, że jest to notes, bywa że komputer, zdarzało się w edytorze tekstu na telefonie a ostatnio w formie notatek na kindlu... i mówię o ciągłym tekście, a nie o luźnych notatkach, bo te lądują jeszcze w kilku innych miejscach (drafty maili, tablica suchościeralna...). Nie robi mi generalnie "na czym" zaczynam, bo finalnie i tak to kiedyś trzeba przepisać... chyba że się zgubi luźne kratki, co zdarza mi się nagminnie ^__^
Marša: właśnie mnie naszło, że mam świat pełen singli
Søren: tak to jest jak za pisanie się bierze stary kawaler xD bo
na starą pannę to się nie zachowujesz
CARPE SCHABOWY! twitter ° instagram ° facebook ° marszowickie pola

Awatar użytkownika
Posejdon

Post autor: Posejdon » 28 maja 2014, 13:23

Ja zawsze zaczynam od brudnopisu i piszę wszędzie, w pociągu, przy biurku, na łące na kocu, jak jestem trzeźwy, jak jestem pijany :P Komputer wkracza gdy trzeba to usystematyzować i nadać ostateczną formę.
Pozdrawiam
Posejdon

Awatar użytkownika
Alrune

Post autor: Alrune » 28 maja 2014, 17:00

Jako że jestem osobą, która posiada milion notatek do tysiąca różnych opowiadań i setek zabazgrolonych zeszytów oraz "pomysłów uniwersalnych", to na moim biurku i podczas mojego pisania zazwyczaj panuje totalny chaos. Plus jeszcze poprzyczepiane są własnoręczne rysunki postaci albo przedmiotów z opowiadania, które piszę. Tak, żeby było niby łatwiej. Jeżeli akurat przepisuję coś na kompa, albo poprawiam na nim opowiadanie. Na uczelni, w autobusie itd. moje bazgroły zapisywane są w grubych brulionach, a w ostateczności jako notatki na telefonie (to jest ostateczna ostateczność).

Ulubione miejsce - gdzie się da, a jak się nie da to ja wam mówię, że się da pisać.

Awatar użytkownika
Krin
Kontaktowanie:

Post autor: Krin » 29 maja 2014, 17:04

Opowiadanie kiedyś pisałam w zeszycie, ale ostatnio przerzuciłam się na komputer. Co do notatek to... Ha! Nie piszę! No dobra... Czasem się zdarza. Zapisuje głównie imiona bohaterów i ich drzewa genealogiczne (nie wiem dlaczego, ale mam skłonność do rodzin bardzo bardzo wielodzietnych:D). Imiona zapisuje jedno pod drugim, więc często zdarza się, że nie pamiętam, które czyje. :D Czasem pisze też jakieś bardzo ogólnikowe plany wydarzeń na komputerze, których i tak się prawie nie trzymam, bo zmieniam fabułę aż do chwili napisania.
" Człowiek ten, którego nazywano Kruczarzem, nadszedł od północy, od Białej Równiny. I to on powiedział nam w końcu, że tę nieprzyjazną ziemię stworzyli reptilianie - po to abyśmy nie zobaczyli podtrzymującej niebo kopuły i nie dowiedzieli się, że nasza planeta jest płaska, a nie okrągła, jak twierdziło NASA."
- Marszus, "Cała prawda o Białej Równinie"

Awatar użytkownika
Cosinus
Kontaktowanie:

Post autor: Cosinus » 05 czerwca 2014, 11:08

Na samym początku, gdy pisałem krótkie opowiadania (miniaturki), to pisałem w brudnopisie, ale potem za dużo było przepisywania na komputer. Ogólnie ostatnio przede wszystkim piszę wiersze, więc najpierw staram się wszystko ułożyć sobie w głowie i dopiero kiedy już wiem jak mój utwór ma wyglądać, to staram się to przelać do Worda. Taki sposób pisania bardzo mnie satysfakcjonuje, choć oczywiście czasem zdarzało się, że sporo czasu zajęło mi przypomnienie sobie co chciałem napisać; jeśli wiem że mogę mieć potem taki kłopot, to jednak zapisuje to na kartce, przepisanie potem na komputer wiersza jest dużo prostsze niż długiego opowiadania, a przy okazji mogę od razu nanieść poprawki.

Awatar użytkownika
Preludia

Post autor: Preludia » 08 października 2014, 21:32

Kiedyś dużo pisałam w zeszytach, by potem wszystko przenosić do Worda, ale z czasem przestało mi się chcieć i długopis w tym kontekście poszedł w niepamięć. :)
Teraz tylko notatki robię ręcznie; mam dwa zeszyty, w których robię ściągi w miarę uporządkowanie, i mnóstwo karteczek, kartek, karteluszek itp. itd., gdzie informacje stanowią jeden wielki misz-masz.

Awatar użytkownika
Soplicum

Post autor: Soplicum » 18 listopada 2014, 00:23

Moją pasją jest kupowanie różnej maści zeszytów, których zazwyczaj nie zapisuję w całości :P Leży ich pełno po całym pokoju, ale dzięki temu zawsze mam gdzie pisać. Tworzę wyłącznie na papierze. Nie trawię komputera, jakoś zwyczajna kartka dostarcza mi milion razy więcej weny niż okno worda. Nie wiem jak to jest, po prostu tak się dzieje. Może dlatego, że lubię pisać piórem? Możliwe. Chyba nie nadążam za postępem technologicznym... :(

ODPOWIEDZ