Znamy zdobywcę tytułu Prozy Marca! To Heidenhainstraße 13 pierdoły saskiej. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Pocztówka

POEZJA
Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów. Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie. ~ Jan Twardowski
Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Pocztówka

Post autor: Kruffachi » 28 sierpnia 2014, 13:35

Nie powiem, trochę się poczułam wywołana do tablicy, inaczej temat by nie powstał ;) Jak pisałam gdzieś - zwykle nie piszę wierszy, bo to nie moja bajka trochę, ale sporo rymuję. Z tym, że głównie teksty filkowe, a ponieważ to, no... teksty filkowe, nie będę nimi rzucać, bo to bez sensu. Toto poniżej, to jedna z prób wyjścia pół kroku dalej i bodaj jedyna na razie, która przetrwała wybuch frustracji. Może dlatego, że to na razie szczyt moich możliwości. Mam kilka wersji tych paru linijek, tak naprawdę nie wiem, czy wybrałam właściwą. Więc ten. No.
No.

Pocztówka

nadal siedzę w schronie
tu -
po miazdrowej stronie
mam nawet elektryczność
plus-minus wszystko
gra
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
R. Bates
Kontaktowanie:

Re: Pocztówka

Post autor: R. Bates » 28 sierpnia 2014, 19:08

Co do konstrukcji wiersza to widzę regularność. Mamy sześć wersów - czyli niejako dwie trójki. W obu trójkach jest jednosylabowy wiersz. W obu są dwa długie wiersze: w pierwszej trójce dwa sześciosylabowe, które się rymują. W drugiej trójce dwa, których średnia sylab to sześć i też się rymują. Przesunięta została jedna sylaba z wersu nr 5 do wersu nr 4 - wydaje mi się, że w celu zrobienia momentu kulminacyjnego. Co do reszty szczegółów konstrukcyjnych się nie wypowiadam, bo nie jestem pewien.

Jeśli chodzi o przekaz to jest już dużo ciekawiej. Zacznę od tytułu, który wskazuje jakby na zdanie relacji skądś. Zwykle wysyłamy pocztówki, by opowiedzieć o wrażeniach z pobytu w oddalonym miejscu, lub po prostu jako krótką informację o tym, co się aktualnie z nami dzieje. Mamy więc miejsce - schron po miazdrowej stronie. Myślę, że ten schron to skóra albo osobowość, w której jesteś schowana (jakby trochę chowając się przed światem). Niepokoi mnie słowo "nadal" - jakbyś oczekiwała jednak czegoś więcej, a realia jakoś nie do końca zaspokajają Twoje wcześniejsze wyobrażenie o tym pobycie (może o dorosłym życiu?).
Z drugiej jednak strony dalsza część wiersza wskazuje na to, że nie jest najgorzej. "Jest nawet elektryczność" - skoro użyłaś słowa 'nawet' w odniesieniu do elektryczności, która przecież jest rzeczą wszechobecną, prawdopodobnie chodzi tu o kwestie materialne, których nie brakuje, ale Ty i tak nie przykładasz do nich większej wagi. Zaś "plus-minus wszystko... gra" - może się odnosić do wartości niematerialnych ('gra' - symbolizuję muzykę, sztukę, warstwę artystyczną), których, choć też Ci nie brak, to jeszcze zdecydowanie chciałabyś doznać więcej.

Miałem też kilka innych pomysłów na niektóre szczegóły interpretacyjne, ale to wydało mi się najbardziej prawdopodobne. Ogólnie podoba mi się wiersz - jest bardzo tajemniczy i niepokojący.
Pozdrawiam.
Veni, Vidi, Komci

Awatar użytkownika
Krin
Kontaktowanie:

Post autor: Krin » 30 sierpnia 2014, 09:43

Po obszernej interpretacji R.Batesa to chyba niewiele mogę dodać. :D

Będzie trochę inaczej. Może trochę mniej szczegółowo.

Podmiot liryczny (szkoła mi się przypomniała :D) chowa się przed światem zewnętrznym, uciekając wgłąb siebie. Nie znaczy jednak, że jest z tego faktu zadowolony. Druga część wiersza, która zaczyna się od słów "mam nawet" wydała mi się takim trochę sarkazmem - mam nawet elektryczność; wszystko gra; czego można chcieć więcej? A elektryczność to dobro cywilizacji, więc oznacza wygodę. Ale podmiotowi lirycznemu owa życiowa wygoda nie wystarcza. Chce czegoś więcej. Nie chce żyć w samotności.

A tak oprócz tego to dobry wiersz. Podoba mi się to jak tytuł współgra z treścią.
" Człowiek ten, którego nazywano Kruczarzem, nadszedł od północy, od Białej Równiny. I to on powiedział nam w końcu, że tę nieprzyjazną ziemię stworzyli reptilianie - po to abyśmy nie zobaczyli podtrzymującej niebo kopuły i nie dowiedzieli się, że nasza planeta jest płaska, a nie okrągła, jak twierdziło NASA."
- Marszus, "Cała prawda o Białej Równinie"

Awatar użytkownika
Bofur
Fraa
Kontaktowanie:

Post autor: Bofur » 30 sierpnia 2014, 10:58

Dobra, mam! Wiem już, z czym Pocztówka mi się kojarzy! To znaczy skojarzenie jest bardzo luźne i krąży wobec tej - w moim odczuciu ironicznej - wzmianki o elektryczności (to co wspomniała Krin - "jasne, wszystko gra, jest super, nawet mamy elektryczność"). Meldunek Kaczmarskiego i Sprawozdanie z raju Herberta (tak, wiem, wszystko kojarzy mi się z Herbertem :lol: ). :)

Interpretacji się nie podejmuję, to nie na moją łepetynę. ;) Mogę tylko powiedzieć, że bardzo mi się podoba pod bardzo wieloma względami i otwiera w wyobraźni wiele rozmaitych szufladek. Choć z miazdrą nawet gógiel miał opory, żeby mi pomóc :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
Kruffachi
sekretarz generalny
Kontaktowanie:

Post autor: Kruffachi » 30 sierpnia 2014, 11:18

Dziękuję Wam za odpowiedzi bardzo :D I za interpretacje :D Właściwie nie mam do powiedzenia wiele więcej ponad to "dziękuję"... Cieszę się, że te interpretacje są, że się otwierają skojarzenia i widzę, że główny trzon tego maleństwa jest wyraźny. I ten, no... dziękuję...?

Wow, jaki kaliber skojarzeń O.o
Jestem konfundującą fajerą w stuporze.

Dzień z życia admina (dziękuję)

Skrót do Regulaminu
Po dłuższym namyśle wszystko jest jak kiełbaska.

Awatar użytkownika
Misiek M

Post autor: Misiek M » 20 sierpnia 2017, 23:06

bardzo ciekawa forma
wygląda ten drobiazg jak wiersz współczesny
a jednak rym się pojawił
ale to nie przynosi mu ujmy
Poeci na ogół widzą więcej niż inni - stąd mają tyle tematów.

ODPOWIEDZ